Twee jaren Zuid merika per K.LJL Groenland verwacht gonzende invasie 12000 km in twee dagen 12000 passagiers in twee jaar Bijen kunnen er best aarden KERSTFEEST OP ZEE Maandag 18 October a.s. bestaat de Zuid Amerika-lijn der K.L.M. twee jaar. Door deze luchtverbin ding voegde de Nederlandse lucht vaart een belangrijke schakel toe aan het internationale na-oorlogse handelsverkeer. Het belang hiervan ligt vooral iin de snelle en directe verbinding tussen de voornaamste Zuid-Amerikaanse landen en Europa. Aan de opening van deze lijn, nu twee jaar geleden, gingen enige proefvluchten ter verkenning van de route vooraf. De eerste van deze vluchten werd op- 6 Augustus 1946 met een Douglas DC-4 uitgevoerd. De officiële opening van. de gere gelde eenmaal Wekelijkse dienst volgde op 18 October van dat jaar. De route liep toen van Amsterdam via Lissabon, Dakar, Natal, Rio -de Janeiro naar [Montevideo- Van 'deze laatste plaats bestaat er een goede nachtboot- of luchtverbinding met Buienots Aires, Argentiiraië's hoofdstad Verdubbeling van frequentie Een half jaar na de opening was het vervoer op deze lijn zo sterk gestegen, dat een' verdubbeling van de frequentie nodig was. Diit ge schiedde op 31 Mei 1947. Ook deze tweede dienst volgde de oude route, maar op 18 November werd deze niet meer over Lissabon, maar over Rome en Casablanca geleid. Hier door verkregen Italië en de om ringende landen een betere verbin ding met Zuid-Amerika. Een zeer grote verbetering in de diensten op Zuid-Amerika werd be reikt, toen opt 6 Juni van dat jaar de nieuwe, moderne en snelle Dou glas DC-6 vliegtuigen op deze route werden ingezet. Door de vervan ging van de DC-4 door de DC-6 werd de reisduur op deze ongeveer 12.000 km. lange luchtlijn met iets minder dan een etmaal tot onge veer 37 uur bekort, mede ook, door dat het overnachten resp. te Rome en Lissabon kwam te vervallen. Bovendien bestaat in deze nieuwe vliegtuigen, naast -allerlei andere verbeteringen in het -Comfort, ge legenheid om van 'de ingebouwde slaapplaatsen gebruik te maken. Enige andere veranderingen in de route werden op 20 September jl. aangebracht. In de dienst over Lis sabon werd Zwitserland n.l. Ge- nève, ingevoegd. In Zuid-Amerika w:erd het vliegveld van Recife, een belangrijk handelscentrum, verkozen boven dat van Natal. Respectabele vervoerscijfers De snelle ontwikkeling van de KLM-lijn tussen Nederland en Zuid- Amerika blijkt echter het duidelijkst uit de vervoerscijfers over de twee Gulle jichtlijder De Nuffieïd-Stichting, een particu liere Engelse organisatie, 'die streeft naar tde bevordering van de open bare gezondheid en sociale welvaart heeft bekend gemaakt, dat een gift van 450.000 pond sterling is ont vangen voor de bevordering van het onderzoek naar de bestrijding en genezing van rheumatiek. Die schenker is een 68-jarige zakenman, kapitein Oliver Bird, uit Rnowle (Warwickshire), die reeds 30 jaar aan jicht lijdt. Hij verklaarde o.m.: „Rheumatiek en dergelijke pijnlijke ziekten nemen in dit land toe. Ik zal blij1 zijn als het onderzoek waarvoor de gift bestemd is. gene zing of altnans verlichting voor de lijders zal brengen." De Nuffield- SticJhting heeft ook bekend gemaakt, dat een fonds is gesticht ter finan ciering van periodieke bezoeken van vooraanstaande Engelse doktoren iaan de Britse gebieden in Oost- en West-Afrika. jaren van haar bestaan. In 1946 werden reedis in Weinige maanden 1650 passagiers, 4250 kg. vracht en 2654 kg. post vervoerd. In 1947 stegen ideze -cijfers tot 5419 passa giers, 60.000 kg. vracht en bijna 10.000 kg. post. Van de -eerste vlucht in Augustus 1946 tot en met Augus tus van dit jaar, werden niet min der dan 11.600 passagiers, 19000 kg. post en ruim 152 ton vracht o-p deze luchtlijn tussen de oude en de „goude" wereld vervoerd. Het reizen van Europa na-ar Zuid- Amerika is door -deze KLM-veir- binding een kwestie van no.g geen twee dag-en geworden. Van-daag in Amsterdam, Genève, Rome of Lis sabon, is men de volgende dag reeds in Recife, Rio de Janeiro of Montevideo. Door een overeenkomst met Zuid-Amerikaanse luchtvaart maatschappijen beeft men thans goede doorverbindingen naar Belo Horizonte, Sao Paolo -en Santiegfa de Chile. In Europa zorgt het 22.000 km. lange KLM-luehtnet voor ver bindingen met',alle West Europese landen -en het Nafoijb Oosten. Onge twijfeld heeft -de KLM met deze luchtverbinding de banden tussen Ziuid-Amerika en Europa, nauwer .aangehaald. Amerikaan te Moskou mag op reis Oscar Holder, de tweede man o-p -de Amerikaanse ambassade te Mos kou -en zijn vrouw, hebben toestem ming gekregen van het Russische ministerie van buitenlandse zaken om met vacantie -naar Tibilsi te gaan, de hoofdstad van het Rus sische Georgia. Ho-lder is de tweede Amerikaanse 'diplomaat die buiten het gebied met een straal v,an 50 kilometer mag reizen, sinds er onlangs beperkingen zijn afgekon digd voor buitenlandse diplomaten. Alle Joegoslavische studenten, die in Polen studeren in het kader van een uitwisselingsschema voor studenten, zijn thans teruggeroepen naar aanleiding van een protest van de Poolse regering, waarin gezegd werd dat Poolse studenten in Joego slavië „in politieke intriges" wer den betrokken. De Poolse studenten in Joegoslavië zijn reeds uit Joego slavië vertrokken. Een Belgisch damescomité heeft prinses Josephine Charlotte, ter ge legenheid van haar 21ste verjaar dag, een auto alsmede een kostbaar juweel aangeboden. Op 1 Juli 1949 zal in België het jubileum van de uitgifte der eerste twee Belgische postzegels worden gevierd. Er zal een tentoonstelling worden gehouden, waaraan de in ternationale postbesturen en phila- telistische organisaties zullen deel nemen. Denemarkeins „Vereniging van Bij enhouders" heeft zich met -een in teressant pla-n tot de Deense autori teiten op Groenland gewend: men wil in Groenland met de bijen teelt beginnen. Tot nu toe kent men in het hoge Noorden geen bijen maar proeven hei-ben reeds bewe zen, dat de bijen bij eai juis'tè verzorging hier best kunnen aarden. En nu zullen binnenkort de 'eerste bijenkorven naar Groenland worden v-erv-oierd en in het voorjaar zullen er nog meer volgen. Tijdens de win ter wil men Groenland-se families onder Scandinavische leiding op leiden voor de bijenteelt. De Deense regering zal voor de nodige suiker zorgen om dit -experiment te onder steunen-, dat onder leiding van de Groenland-se bestuurder Bidstrup staat. Bidstrup heeft 42 jaar van: zijn leven in Groenland doorge bracht -en is zelf een ijverig bijen houder. Natuurlijk w!eet men nog iniet, of het experiment goed zal uitval len, dat hangt van vele omstan digheden af. Het moeilijkste pro bleem is niet zo-als de leek zal veronderstellen het klimaat. Dn Noorwegen -en Finland -en zelfs in Canada heeft men in streken, waar ihet nog heel wat koeler is -dan in Groenland, met succes bijen ge teeld. Iets anders is, dat de Groien- landse zomer zo kort is. Men weet niet. of men -de bijen tot een ver hoogd arbeidstempo kan krijgen, zo dat zij in de loop van drie tot vier maanden genoeg honing kunnen ver zamelen om hun jongen te kunnen verzorgen en ook nog honing af te geven. In elk geval Zijn de bijenhou ders in Denemarken van mening, dat men de bijen tot een sneller arbeidstempo kan krijgen. Groenland is een groen land De meeste mensen stellen zich Groenland voor als een land, -dat onder eeuwige sneeuwl en ijsmassa's begraven ligt. Maar daar vergist men zich in, trouwens de naam Groenland groen land Zegt het immers al. Er zijn uitgestrekte stuk ken land, -die met heide en mos zijn begroeid en waar de bijen zich rijkelijk tegoed kunnen doen. De Groenlandse honing moet van een zeer bijzonder fijne kwaliteit zijn. Wanneer de -eerste pogingen met deze bijenteelt gunstig uitval len, zal dit -een belangrijk nieuwe inkornstenbro-n voor -de Groen- lands-e bevolking 'betekenen, De -ergste tegenstand za-1 van de Groenlajnders Zelf komen, want Es kimo's hebben grote angst voor bijensteken. Zij' kennen wel geen honingbijen, maar zij kennén de hommel en da-t is hun voldoende. Hier zal een krachtige propaganda aan te pas moeten komen. De Ame rikanen zijn overigens gedurende de oorlog, toen zij militaire bases -op Groenland' gebruikten, al op het idee gekomen bijen mee naar Groen land te nemen. Dat zou natuurlijk een zware concurrent voor de Deen se bijen betekenen, vooral wainneec men van plan is afgerichte Alaska- bijen mee te brengen. Daarom is men ér in Denemarken zeer op ge spitst de eerste te Zijd en daarom gaan reeds de volgen-de weken de eerste bijienkorven naar Ju-lianahaab toe. De minister van Voedselvoorzie ning heeft bekend gemaakt, dat de winkelier voor een dubbele rol be schuit 1 cent meer mag vragen, dus 26 cent. Fundering van St -Jorispoort gevonden Bij de graafwerkzaamheden op het Hofplein te Rotterdam, heeft men de funderingen blootgelegd van de tweede Delftse poort, de z.g. St.- Jorlspoort, die daar van 1545 tot 1766 heeft gestaan. Er zijn enkele treden van een wenteltrap zichtbaar geworden, die zich in een van de twee fianktorens moet hebben be vonden. Ook heeft men leien dak pannen opgegraven, die het bouwsel hebben gedekt. De St-Jorispoort was een van de tien stadspoorten van Rotterdam. Zij werd in 1572 door de Spanjaarden onder Bossu zeer gehavend. In 1766 moest zij wegenss bouwvalligheid het veld ruimen voor de derde Delftse poort, welke men in 1940 juist aan het verplaatsen was, toen zij door het bombardement onherstelbaar werd verwoest. De Ned. Zeeoaanscentrale, waarin de protestantse kerken samenwerken, neemt ook dit jaar deze taak weet ter hand en hoopt weer veie Neder landse schepen van een kerstkist te kunnen voorzien. Het dames-comité, gevormd door echtgenoten der koopvaardijpredi- kanten, staat weer gereed om zijn taak te beginnen en hoopt op u aller medewerking. Er zijn twee mogelijkheden om onze mannen en jongens ter koop vaardij een goede kerstfeest-viering te bereiden. Allereerst door het maken van pakketjeser zullen uiteraard geen waardevolle geschenken in gaan. Het waardevolle echter zit hem niet in het geschenk zelve, doch in de geste. Het feit dat ze iets uit het Vaderland krijgen ergens in de buitenlandse havens en wateren steekt hen een riem onder 't hart, geeft hen zo'n warm gevoel. En u viert met hen Kerstfeest door iets van uw huiselijke gezelligheid te brengen in hun eenzaamheid. Wat u er in zoudt kunnen doen? Wel, boeken en gebruiksvoorwerpen als, asbakje, vulpotlood, schrijf behoeften, naaigerei-etui, 'n aardig ingelijst plaatje, 'n aansteker, kortom al van dergelijke kleinigheden, die toch nuttig kunnen zijn. En als u het missen kunt huisvader een rokertje, liefst in de vorm van een pakje zgn. „matrozen-shag", u weet wel van die zwarte, die zo min of meer naar gerookte bokking ruikt. En u moeder een snoeperijtje, waar je lang mee toe kunt. U ziet nog keus te over. En weet u nu helemaal niets dan kunt u toch nog meedoen door een gift te sturen op giro 144030 ten name van Ned. Zeemanscentrale Den Haag. onder vermelding K O Z. En heeft u uw pakje klaar, dan gaat er eerst nog een briefje in be stemd voos de ontvanger aan boord waarin u hem op eigen wijze iets vertelt van het Kerstgebeuren, waar in u hem een hartelijke groet van „thuis" zendt waardoor hij merkt, dat wij. hoe groot de afstanden zijn. toch nog hem doen medeleven met ons Kerstfeest. U heeft dus hier twee kansen om een Hollander ergens ter wereld een blij Kerstfeest te bezorgen. Wilt u ze benutten De pakjes kunt u sturen aan het volgende adres: Mevr. Schokking, Rotterdam, Tehuis voor Zeelieden, Veerhaven 17 16 Oct. Zon op 7.06, onder 17.45. Maan op 17.27, onder 4.59. 17 Oct. Zon op 7.08, onder 17.42. Maan op 17.37, onder 6.10. Volle maan 18 October HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maaad October. 17. 3.09 -v.m. 15.13 n.m. 18. 3.41 iv.m. 15.44 n.m. 19. 4-11 v.m. 16.16 'n.m. 210. 4.39 ivon. 16.47 'n.m. 21. 5.09 ivi.m. 17.14 n.m. 2(2. 5.37 v.m. 17.47 n.m. 2)3. 6.08 v.m. 18.23 n.m. Uit Wenen wordt gemeld, dat de Hongaarse zaakgelastigde, Garzulai en twee leden van zijn staf de le gatie verlaten hebben en niet zijn teruggekeerd. Zij zouden „naar het Westen" gevlucht en verdwenen zijn nadat twee functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken en een majoor van politie waren gearriveerd om een onderzoek in te stellen. Deze week is in de buurt van Minden (Britse zóne) een Engelse jager neergestort. De piloot en een Duitse vrouw kwamen om het leven. Volgens kolonel Ha Ukeland, al gemeen inspecteur van de Noorse burgerwacht, telt deze instelling 93.584 leden. Hij noemde de burger wacht „Noorwegens staand leger".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5