EEN STAD HERRIJST UIT PUIN PRIJSSTIJGING Amerikaans militair bestuur neemt maatregelen Soort tegenblokkade Warschau wordt bebouwd Bij de gedeeltelijke of gehele op heffing van de subsidies op voe dingsmiddelen zal in een bepaalde vorm ongetwijfeld de concurrentie terugkeren. De prijzen zullen im mers naar boven aan een hoger lig gende grens gebonden zijn, maar naar beneden vrijelijk mogen da len. Dit is feitelijk nu reeds het ge val en het gaat er dus maar om, of de handelende middenstand in staat is om, ten gerieve van het publiek, wat de prijzen betreft zich zover mogelijk van het toegestane maxi mum te verwijderen. Een vraag daarbij is, in hoeverre de midden stand nog in staat is te concurreren. De gebonden economie heeft niet minder dan acht jaar het econo mische leven beheerst en het is be grijpelijk, dat de handel in alle ge ledingen en verbanden, daarvan niet alleen de financiële gevolgen heeft ondervonden, maar er ook in werk methode en zo men wil „mentali teit" iets is veranderd. Een veran dering die niet zonder meer onge daan te maken is. Het hangt, zoals het zich thans laat aanzien, alleen af van verschillende vooruitstreven de personen, die ieder op hun ter rein de kat d,e bel aanbinden. On der druk van hun baanbrekend optreden zullen de anderen automa tisch moeten volgen. Dit alles riekt wellicht verdacht naar alles wat destijds terecht „moordende con currentie" werd genoemd, maar het zal duidelijk zijn, dat Nederland naar deze periode niet meer terug mag. Er is toch binnen de beperkingen die voor de eerst komende jaren nog geboden zijn, een e e r 1 ij k e concurrentie mogelijk, die aan om zet vergoedt wat van de prijs wordt afgeknepen en voor het publiek de grootste weeën der prijsstijging weg neemt. Niet alleen echter in de hou ding van de handeldrijvende me nigte, maar ook in die van het pu bliek zal een wijziging moeten ko men. Er wordt allerwege geklaagd over gebrek aan geld en het telaag zijn der lonen, maar de koper zal moeten inzien, dat hij in bepaald opzicht ook financieel weer voor oorlogs zal moeten gaan leven. In het algemeen zal het streven naar het duurste moeten worden nagela ten. Dit streven is door het distri butieve stelsel in de hand gewerkt. Rantsoenering betekende, dat men van enig voedingsmiddel of van enige stof maar een beperkte hoe veelheid ontving. De koper was dus kwantitatief aan banden gelegd en zocht het daarom in de kwaliteit. Nu echter de kwantitatieve beperking door de geleidelijke afschaffing van de distributie een einde gaat ne men, zullen de mindere en daarom goedkopere kwaliteiten weer meer in de gratie komen. Een mindere kwaliteit behoeft ook lang niet altijd een slechte kwaliteit te wezen. Yoor de eerstkomende tijd is een neergang te verwachten van het economische leven, als gevolg van het loslaten der prijzen en een rui mere rantsoenering. Een neergang die vooraf gaat aan een hoger ge legen „normale" spits. Deze normale spits vormt de hoogte waarop het economische leven zich de eerstko mende tijd zal bewegen. Het nor male levenspeil zal tenslotte nog hoger komen te liggen, naarmate de voorzieningen ruimer worden en de handel op de vrijere economie raakt ingesteld. Op het punt van een rui mere voorziening is nog van alles te verwachten. Het Marshall-plan is in dit verband uitermate hoopge vend, terwijl de tijd dat de Benelux grote vruchten gaat afwerpen, niet veraf meer kan zijn. Toch zal de prijzenpolitiek het zorgenkind van de regering blijven. Er zijn echter ook nog andere factoren, die te grote prijsstijgingen tegengaan. Een daar van is de export. De industrie zal moeten blijven concurreren op de wereldmarkt en daarom moet het met een product komen, dat kwali tatief aantrekkelijk en naar de prijs scherp is gesteld. De prijzen voor binnenlands gebruik regelen zich automatisch naar de exportprijzen, zodat hiermede dus een regulerende factor t.a.v. de prijzen aanwezig is. Tenslotte zal verder het verantwoor delijkheidsbesef van het kopend pu bliek het gezonde evenwicht tussen lonen en prijzen moeten herstellen. Indien b.v. enig product beslist te duur ten verkoop wordt aange boden, dan kan het publiek niet beter doen, dan het product rustig in de etalage te laten staan. De han delaar zal de fabrikant op de onver koopbaarheid van zijn product at tent maken en de laatste zal nood gedwongen pogingen in het werk stellen om de prijs te verlagen. Hier snijdt het mes van het publiek aan twee kanten. Wie niet verkoopt, om dat de prijs te hoog is, controleert zijn uitgaven op verantwoorde wij ze en werkt mede om tenslotte de prijs te verlagen. Het economische leven is nu eenmaal rijk aan derge lijke wisselwerkingen en in de ko mende omstandigheden is het we} eens goed daarbij stil te staan. Re sumerende kan de mogelijke jacht van de prijzen naar omhoog dus worden afgeremd door een eerlijke concurrentie binnen het kader van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie en het loslaten van al het buitensporigs, waaraan het kopend publiek binnen t' distributieve stel sel gewend was geraakt. Dit gevoegd bij de van regeringswege verder op dit gebied te treffen maatregelen en de corrigerende factor van de ex port, zal voldoende zijn om excessen op het gebied van prijsstijging te voorkomen. Een omstandigheid, waarmede de sociale rust ook in de toekomst niet weinig zou zijn ge diend, In de suikerfabrieken is de campagne in volle gang. Na wassen en. snijden wordt de melassestroop uitgekookt en komt in grote Jketels (links), waarna zij wordt geraffineerd. De pulp verlaat na de bewer king'de ketel om via een spoelgoot naar de schepen te worden afge voerd. Het hoofdkwartier van het Ame rikaanse militaire bestuur heeft maatregelen voor een tegenblok kade aangekondigd. Goederen, die naar de Russische sector worden ge bracht, kunnen in beslag worden ge nomen. De mensen, die de goederen vervoeren, kunnen worden vervolgd De Russische sector van Berlijn kan aan ten minste 25.000 werklozen uit de Westelijke sectoren werk ver schaffen, aldus heeft de comman dant van de Russische sector mede gedeeld aan vertegenwoordigers van Amerika en Engeland. Kotikof, de commandant, zei verder, dat het Russische militaire bestuur bereid was geheel Berlijn van voedsel en andere levensmiddelen te voorzien. Electrische locomotieven van Nederlands fabrikaat? Naar het ANP uit verkeerskringen verneemt, onderzoeken de Neder landse Spoorwegen op ihet ogenblik mogelijkheden tot het bestellen van enige tientallen electrische locomo tieven bij1 de Nederlandse Industrie. Dit onderzoek geschiedt in verbantf met de elec'trificatie van Ide voor naamste delen van het spoorweg- nét. Aanvankelijk was men van me ning, dat deze belangrijke order in het buitenland zou moeten worden geplaatst. Tot dusver werden elec trische locomotieven in Zwitserland land ien Frankrijk gekocht. Aain. gezien men de indruk heeft ge kregen, dat de Nederlandse in dustrie met behulp van importen van een aantal onderdelen in staat zaïl zijn èlectrische locomotieven te bouwen, Iw'ordt naar deze mogelijk heid, die zeer deviezensparend Zou werken, een nauwgezet onderzoek ingesteld. Naar aanleiding van des betreffende geruchten wondt mede gedeeld, dat van constructie van locomotieven met Philips-hetelucht- motor voorshands geen sprake kaïn zijn, omdat deze motor nog steeds in het laboratoriumstadium verkeert. Veeleer 'is men geneigd tot een on derzoek naar mogelijkheden met gasturbinelocomotieven voor spoor wegverkeer. De Niwin-actie In Zeeland De Niwin-actie in Zeeland, die 1 jaar geleden werd begonnen, heeft in totaal een bedrag verkregen van f 10.000.—waarvoor 300 muziek instrumenten voor de militairen op de afgelegen posten in Indonesië zijn gekocht. Gehoopt wordt dat de eerste zending met Kerstmis :in Indonesië arriveert. Op ieder in strument zullen de woorden ge brand worden„Gift van de Zeeuw se bevolking". Tekort aan onderwijzers in Indonesië De heer W. van der Vlugt, voor zitter van het Niog, deelde in een onderhoud met de correspondent van Aneta in Soerabaja mede, dat het tekort van het onderwijzend personeel zo groot is, dat o,p ide scholen in West-^ava met Indone sisch als voertaal meer dan zeven tig procent van de leerkrachten onbevoegd is en uitbreiding van het onderwijs kan niet in het gewenste tempo plaats hebben. De animo onder de Indonesische jeugd voor de opleiding is zeer gering, gezien de lage salarissen voor ide lagere leerkrachten. Het ligt in de bedoeling, de Indonesiërs, die de nieuwe acte hebben behaald, volgens het nieuwe onderwijsplan onder te brengen in de schaal voor Europese onderwijzers. In O ast-Java is de animoi onder de Indonesische jongelui behoorlijk. Meer dan honderd zestig jongelieden hebben zich gemeld voor de cursus van de gouvemementskweekschool. De conventie van de Amerikaan se mijnwerkersbond heeft besloten het salaris van haar president John Lewis, van 25.000 tot 50.000 dollar per jaar te verhogen. Lewis wordt daarmede de best betaalde vakver enigingsleider in de V.S. Te Praag zijn drie mannen op gehangen, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal en verkoop van levensmiddelenbonnen. De afgelopen drie maanden zijn in Japan 7.292 personen aan slaap ziekte gestorven. Volgens berichten uit Semarang hebben de communisten drie steden in het Noorden van de Republiek in Indonesië bezet. De „Times" geeft een interessant artikel over de wederopbouw van Warschau. Wij ontlenen hieraan het volgende: Men zegt dat, toen in 1945 de we deropbouw van Warschau begon, een bloemenwinkel in de stad het eerst weer open ging. Of dit nu een sprookje is of niet, het is in ieder geval een bewijs van de mentaliteit, waarmee het volk van Polen zijn enorme taak begonnen is. De bevolking van Warschau is reeds voor er ook maar in de verste verte voldoende woonruimte aanwe zig was, voor een groot deel naar de oude stad teruggekeerd. Voor de oorlog woonde er een bevolking van lVé millioen zielen. In Januari 1945, vlak voor de bevrijding, leefden nog maar 20.000 mensen tussen de ruïnes doch thans leven er reeds weer 600.000 mensen. Daar Warschau geheel vernietigd was, werd bij de wederopbouw de gelegenheid geboden met het ver leden te breken en een geheel mo derne stad te bouwen, doch de lief de van de bevolking voor de oude stad is te sterk gebleken. Men trekt de huizen en gebouwen weer in de oude stijl op en probeert het ka rakter van de vernielde stad weer terug te krijgen. In de 3% jaar na de bevrijding is veel gereikt, aldus de „Times"-correspondent. De Duit sers lieten een ruïne achter, waarin geen straat en geen huis meer viel te ontdekken. Thans zijn de straten weer begaanbaar, behalve in het oude ghettto, waar thans gras weer op het puin groeit. Honderd milloen kubieke meter puin Er is in Warschau vijf millioen kubieke meter puin verwijderd en er ligt nog twintig maal zoveel. Het water- en electriciteitsnet functio neerde vijf maanden na de bevrij ding weer, toen reed ook de eerste tram. Voorts is de Poniatowski-brug over de Weichsel weer voor het ver keer geopend. Thans beginnen de gebouwen te verrijzen. De treinen rijden af en aan langs de nood- stations, kortom het leven in de metropolis herstelt zich. Tegelijk met de herbouw wil men de stad ook groter maken dan ze ooit geweest is. Voorts ligt het in de bedoeling aparte wijken voor de industrie te maken, terwijl de be volking in wijken van 40.000 in woners verdeeld zal worden. Tussen deze wijken zullen grote parken aangelegd worden. Ook het verkeer zal in nieuwe banen worden geleid. Een „ondergrondse" staat daarbij zeker op het programma, terwijl ook het gewone verkeer voor een deel onder de stad doorgevoerd zal wor den. Dan staat een nieuwe univer siteit op het programma, die zal ver rijzen bij het oude vliegveld in één der Zuidelijke voorsteden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2