ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HET GERUCHT ROND FRANCO-SPANJE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Op Sumatra broeit communistische opstand Staat van beleg afgekondigd Amerika en Spanje ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 No. 16025 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij1 vooruitbetaling! 'f 3.51, pier weak 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Het ziet er naar uit, dat de com munistische opstand in Indonesië niet beperkt zal blijven tot Java. Het broeit ook op Sumatra, zo zelfs dat ieder ogenblik een uitbarsting wordt verwacht. De Republikeinse regering neemt reeds maatregelen, om het komend gevaar te bezweren. Zo is in de residentie Tapanoeli de staat van beleg afgekondigd. Vol gens een communiqué van de dienst Legercontacten, kan de opstand hier elk ogenblik uitbreken. Er is in dit Republikeins district van Sumatra reeds eerder wat gebeurd, dat niet direct geëigend was om het bestuur van de residentie sterker in het za del te helpen. Reeds eerder vonden hier gevechten plaats, tussen troe pen van het Republikeinse leger en de z.g.n. Banteng Negera, het vroe gere bestuur. Thans is de toestand er zo geworden ,dat het binnenlands bestuur geen kans meer ziet om orde op zaken te stellen. Haar be stuurstaak kan dus als beëindigd beschouwd worden. Overigens be perkt de onrust zich helaas weer niet alleen tot Sumatra. De chaos in de Republiek heerst ook nog steeds op Java. In de omgeving van Tjepoe schijnen enkele oliebronnen in brand te staan. Verder is een ware moordwoede uitgebroken, waarvan vele pro minente figuren het slachtoffer worden. Setiadjit, een figuur uit het ka binet-S jarifoeddin, schijnt bij een actie te zijn gedood. Hij had zich aan de zijde van de communisten geschaard. Dr. Moewardi is ver moord. Deze was leider van 'n revo- lutionnaire partij. Waarschijnlijk is hij door de communisten of door leden van de Masjoemi om het le ven gebracht. De politieke moord is dus een gebruikelijk strijdmiddel in de Republiek, hetgeen ook wel wordt bevestigd door een bericht, waarin wordt medegedeeld, dat te Madioen twee en twintig, in Tjepoe twaalf en te Ponorogo twee en twin tig bekende figuren uit de partij door de opstandelingen om het leven zijn gebracht. In Oost-Java is van Nederlandse zijde een actie ingezet Frankrijk treedt tegen zwart-handei op Tot dusver zijn in het kader van het optreden van de Franse rege ring tegen de zwarte handel in le vensmiddelen 50 personen gearres- eered, aldus is te Parijs bekend ge maakt. Het ministerie van Voedsel voorziening heeft zes departemen tale inkoopcommissies gevormd voor de rechtstreekse aankoop van vee bij de boeren. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde: Als de veefokkers weigeren hun vee naar de markt te brengen, zullen wij het opvorderen; dit kon wel eens een harde strijd worden. Andere maatregelen, die de rege ring zal nemen zijn o.a.: inbeslagne ming van vlees van slagers, die bo ven de vastgestelde prijzen verko pen; wederinvoering van de prijs controle; vervolging van fruit- en groentehandelaren, die hun prijzen niet duidelijk aangeven; vestiging van regeringsslagerijen, waar het publiek tegen vastgestelde prijzen kan kopen. om de communistische activiteit in de kiem te smoren. Hier zijn de communisten bezig de toestand rijp te maken voor de opstand. Zij jagen de bevolking angst aan en door in timidatie en fluistercampagnes pro beren zij onrust te verwekken. Door het Nederlandse bevel, de leiders gevangen te nemen, kunnen wellicht in dit gebied onheilen worden voor komen. Palestijnse verzoening onder rode vlag Het communisme is als 'n nieuwe godsdienst, die blijkbaar in staat is om de grootst mogelijke menselijke tegenstellingen te verzoenen. Zo hebben Joodse en Arabische com munisten in Palestina zich met el kaar verzoend. De Joodse commu nistische partij en de Arabische com munisten hebben, zoals het wordt genoemd, een verenigd front ge vormd tegen het „Westelijk impe rialisme" in het Midden-Oosten. Tien jaar lang hebben ook de Jood se en Arabische communisten ge scheiden geleefd, maar thans is de breuk geheeld. Het is een gelukkige omstandig heid, dat er niet veel Arabische en Joodse communisten zijn. Maar als overal elders het geval is, zijn in dit geval van beide partijen enkele leiders in Moskou geweest, om daar hun opleiding te ontvangen. Zij zijn uiteraard bestemd om de vijfde co lonne in Palestina te organiseren. Een karwei waarmede de Arabische communisten reeds druk bezig zijn. Zij maken communistische propa ganda onder de Arabische vluchte lingen, die onder druk van het Jood se offensief destijds naar Transjor- danië uitweken. In het toch al zo onrustige Palestina is er dus weer een onbetrouwbaar element in de samenleving bij gekomen. Uit alle troebelen schijnt Moskou helaas munt te kunnen slaan. AUTORIJDEN OP ZONDAG De KNAC heeft zich tan aanzien van het verbod vam .autorijden op Zondag opnieuw tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend. Het voorstel behelst, als de over heid niet tot ontheffing wenst over te igaah, een gedeeltelijke ontheffing te verlenen aan 'hen. die geen Z.oin- 'dagsvergunning bezitten met dien verstande, dat bepaald wordt, diat 'het verboden is des Zondags van een personenauto1 gebruik te maken buiten de grenzen van een zeker district. Zulk een districtsindeling zou aan de omstandigheden kunnen worden aangepast door als grond slag de provinciale grenzen te ne men, waarbij naar behoefte een of meor provincies tot een district Zouden kunnen worden samenge voegd. Belasting verschuldigd voor fietsen met hulpmotor Zoals bekend heeft de A.N.W.B. de minister van financiën verzocht om rijwielen met hulpmotor, voor zover ideze in de naaste toekomst eventueel als rijwiel zullen Worden 'aangemerkt, vrij te stellen van mo torrijtuigenbelasting. De minister heeft de A.N.W.B. thans bericht, dat op grond van het 'bepaalde in de motorrijtuigen-belas tingwet een belasting van flO.— pier jaar verschuldigd i;s. welke hef fing, naar zijn óórdeel, het publiek niet zal weerhouden om tot aan schaffing van een dergelijk vervoer middel over te gaan. De minister meent hierin dan ook geen aanlei ding te kunnen vinden eed Ko,- ninklijk besluit uit te lokken, waar bij de gevraagde vfijistelling van belasting w'ordt verleend. Inderdaad leek het er op, alsof de berichten over het contact tussen Amerika en Spanje, in verband met de vorming van de West-Europese defensie-unie voorbarig waren. Het bericht werd van officiële Ameri kaanse zijde categorisch tegenge sproken. Nog altijd echter schijnt deze kwestie niet van de baan. Jong ste berichten maken er melding van dat van bepaalde Amerikaanse zijde opnieuw contact met Spanje is op genomen. Naar het schijnt is de Ameri kaanse admiraal Hillenkoether, chef van de Amerikaanse spi- onnagedienst, op bezoek geweest in Spanje. Het ministerie van buitenlandse zaken zegt, dat hij naar Madrid is gegaan zonder officiële volmacht. Het bureau van Hillenkoether wei gert een verklaring af te leggen. De strijd tussen Amerikaanse diplo maten en militairen over Spanje gaat blijkbaar nog steeds voort. In een voorstad van Bordeaux hebben stakende metaalarbeiders hun fabriek bezet, terwijl zij hun directeur als gijzelaar gevangen houden. De politie zal een poging ondernemen de directeur te ontzet ten en de arbeiders uit de fabriek te verdrijven. IJstijdperk op Mawaiï Dr. Olof H. Selling heeft onlangs op de universiteit van Stockholm bij een verhandeling over de vega- tatieve ontwikkeling op de Hawaiï- eilanden sinds de afgelopen 10.000 jaar, de stelling verdedigd, dat deze eilanden een ijstijdperk hebben ge kend, dat samen viel met de grote klimatologische verandering in N.- Europa. In 1938 maakte dr. Selling deel uit van een expeditie, die onder lei ding van professor C. Skottsberg naar Hawaii" ging. Hij verzamelde daar monsters laagveen, die de ba sis voor zijn stelling werden. Het door dr. Selling verrichtte onderzoek werpt veel licht op een tot dusver geheel onbekend hoofd stuk in de geschiedenis van dit ge bied. In het ijstijdperk zakte de ve getatiegordel, die toen verschillende hoogten bereikte, naar beneden. De hoogste top, op 12 voet gelegen, die thans ijsvrij is, was toen bedekt met een gletser. Later steeg de vegeta tiegordel weer, om tijdens de grote klimatologische verandering in 600 voor Christus, opnieuw te dalen. Tenslotte steeg de gordel nog een maal en wel tot de tegenwoordige hoogte. Dr. Selling ontdekte voorts een parallellisme tussen de vege tatieve ontwikkeling van Hawaii, Nieuw-Zeeland, Amerika en Europa. NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag Zondag 1 Koningen 18 vs. 1-20 Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 18 vs. 19 vs. 19 vs. 20 vs. 21-46 '1-8 9-21 1-25 20 vs. 26-43 21 vs. 1-16 WEERBERICHT Verwacht tot de avond van 16 October: Wisselende bewolking met enkele buien, zwakke tot matige wind tussen West en Zuid-West, weinig verandering in temperatuur. Italië wordt tweede Frankrijk Eergisterochtend zijn ongeveer een millioen Italiaanse ambtenaren in staking gegaan. Zij willen loons verhoging. Het plan was om slechts één dag het werk neer te leggen, maar tijdens een massavergadering van stakers heeft de leiding van het Italiaanse algemene vakverbond gezegd, dat de 7 millioen leden van de bond zullen gaan staken, als aan hun eisen niet zai worden voldaan. Avondklok voor kinderen Te Detroit is een avondklok inge steld die te middernacht begint en van toepassing is op kinderen onder de 17 jaar. Als namelijk kinderen na middernacht zonder geleide op straat worden aangetroffen, worden de ouders gestraft met een boete van 15 dollar of dertig dagen gevange nisstraf. Het stadsbestuur heeft deze avondklok goedgekeurd als een ac tie tegen jeugdmisdadigheid. Ouders zouden vaak de schuld hievan zijn. Televisie komt nader Woensdagavond hebben de ad junct r e ge r ings co mm is s a ris van het radiowezen, mr. Ph. de Vries en het bestuur van de Nederlandse Radioi Unie te Eindhoven als gast van: Philips een experimentele televisie uitzending bijgewoond. Deze uit zending gaf aanleiding tot een uit gebreide gedaehtenwisseling over de mogelijkheid later in Nederland tot een regelmatige televisiedienst te komen. Honoraria van architecten vastgelegd De Staatscourant bevat een prij- zenbeschikking archil ecterih ono rari a voer woningbouWl 1948. Deze be schikking is van toepassing voor de berekening van het honorarium van architecten voor woningen tot een maximum1 inhoud van 500 M3., voor zover het Let reft a. woningen, te bouwen met steun uit 's rijks kas ingevolge de Woning wet b. woningen voor de wederop bouw en wiomingen volgens de gel dende financ'ieringsregeling, voor zover deze woningen worden opge dragen en uitgevoerd in groepen van tenminste vijf woningen; c. particuliere woningen van een voudige aard, voorzover deze wo ningen worden opgedragen en uit gevoerd in groepen -vain tenminste 5 woningen. Uitgezonderd zijn woningen, die deel uitmaken van bouwwerken, welke naar het oordeel van de directeur-generaal van de wederop bouw en volkshuisvesting door tech nische outillage en planindeling een gecompliceerd karakter dragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1