ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Veiligheidsraad komt geen stap verder WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Moskou antwoordt niet bevredigend De Indonesische communisten- leider Alimin gevat Geallieerd hoofdkwartier in Frankrijk Dr van IVSook heeft ontslag gevraagd als landvoogd Een kenner van Indonesië gaat heen GRAZIANI STOND TERECHT De luchtbrug naar Berlijn ook deze winter gehandhaafd VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 No> 16024 103e Jaargan'g ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling •f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers; 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Zoals bekend heeft dé voorzitter van de Veiligheidsraad, de Argen tijn Dr. Bramuglia, de Russische ge delegeerde Wysjinsky enkele vragen gesteld met betrekking tot de Ber- lijnse blokkade. De Rus moest ech ter eerst overleg plegen met Moskou alvorens te kunnen antwoorden. De antwoorden zijn thans aan de voor zitter van de Raad kenbaar gemaakt maar zij schijnen niet erg bevredi gend te zijn. In de eerste plaats wil len de Russen de Berlijnse kwestie van de agenda van de Veiligheids raad afgevoerd zien. Verder willen de Russen de besprekingen hervat ten op een viermogendhedenconfe- rentie. Deze besprekingen werden afgebroken op 30 Augustus j.l., juist op het ogenblik dat er opdrachten waren verzonden aan de vier mili taire commandanten van Duitsland. Deze opdrachten behelsden het uit werken van een plan, strekkende tot opheffing van de Russische blok kade en invoering van Russisch geld voor geheel Berlijn. Deze Russische antwoorden zijn nu weer bestudeerd door de zes neu trale landen in de Veiligheidsraad. Gezamenlijk werd een besluit geno men de Raad geen voorstel te doen. Volgens mededeling van de voor zitter zal de zaak niet openlijk in de Raad worden behandeld. De mening van verschillende politici is dat de kans op verder overleg nu zeer ge ring is gewoorden. Of dit inderdaad juist is, valt moeilijk te zeggen, maar in ieder geval is de zaak nu weer' min of meer vastgelopen en bevindt de Raad zich evenver, als toen het negen dagen geleden met de onderhandelingen begon. Gezien deze toestand vraagt men zich af wat er verder zal gaan gebeuren. Het ziet er niet naar uit dat de Amerikanen hun standpunt zullen wijzigen. Zij wensen gaarne een nieuwe ministerconferentie, maar dan moet eerst de Berlijnse blok kade worden opgeheven. Er is thans weer een nieuwe commissie samen gesteld, die een onderzoek za%in- stellen naar het mislukken van de ontwapeningsbesprekingen. Frans stakingsoffensief verliest aan kracht Eindelijk beginnen de stakingen in Frankrijkte verlopen. Steeds meer arbeiders beginnen naar hun RadiiOi Djokja vier,neemt van goed geïnformeerde zijde dat de com munistische leider A1 i m ;i' n, die to Mosoou zijn opleiding heeft gehad lem ©en centrale figuur was in de communistische opstand te Madï- o>en, Dinsdag door de Republikeinse autoriteiten is gearresteerd. De ar restatie geschiedde iin een trein tus sen Djokja en Soerakarta. Naar ver luidt, Was Alimin vermomd als boer. Alimin keerde in 1946 uit Mcscou maar Java terug en had de leiding van de Indonesische communisti sche partij tot Moeso, de leider van de opstand, in Augustus van dit jaar uit Moscou terugkwam. Die Republikeinse veiligheidspoli tie zoekt nog altijd naar Moeso. werk terug te keren, alhoewel nog altijd een half millioen mannen in hun houding volharden en het bijl tje er bij neer laten liggen. De mees- ste spoorwegmannen zijn weer aan het werk getogen, terwijl het niet lang meer zal duren of ook de ar beiders in de staalindustrie keren weer naar hun werkplaatsen terug. Zo zijn er overal tekenen, dat het door Rusland bevolen stakingsoffen sief aan kracht begint te verliezen en de regering tenslotte de toestand toch nog meester zal kunnen blijven. Niettemin ging het er de laatste da gen op verschillende plaatsen in Frankrijk nog heet toe. In de Parijse vleeshallen vochten 500 slagers met de politie. De re gering had n.l. een groot deel van de vleesvoorraden opgeëist. Het ge vorderde vlees werd alleen aan die slagers toegewezen, die bereid wa ren het vlees te verkopen tegen de door de regering toegestane prijzen. De minister van Voedselvoorziening heeft een serie strenge maatrege len aangekondigd, om de vleesposi tie van het land veilig te stellen. Als de boeren geen medewerking verlenen, zullen de beesten in be slag worden genomen en als de sla gers niet medewerken, zal het vlees uit hun winkels worden gehaald. De regering streeft er naar dras tisch de prijzen van de levensmidde len te drukken, waardoor een der voornaamste stakingsoorzaken weg genomen wordt. Bij het overtreden van de prijsvoorschriften worden strenge straffen uitgedeeld. Het hoofdkwartier voor de ver dediging van West-Europa zal in Frankrijk worden gevestigd. Het is niet bekend in welke plaats. In het hoofdkwartier zullen plannen voor de defensie worden opgesteld onder leiding van Montgomery. Rokende dames en haar gecombineerde kaarten Gehlekert is, dat een misverstand is ontstaan omtrent de nieuwe ge combineerde bonkaarten, welke de dames zullen ontvangen. De vraag is in hoofdzaak otf op die nieuwe kaarten, welke de versnaperingen- en half-om-half kaart en zullen ver vangen, bonnen zuilen worden aan gewezen, iwiaarop de dames zelf naar keuze versnaperingen of rook waar zu'llen kunnen kopen, óf dat bonnen zullen worden aangewezen, waarop uitsluitend versnaperingen, of alleen sigaretten kunnen worden gekocht. Van bevoegd© zijde werd ons me degedeeld, dat no,g niet vaststaat, of keuzebonnen zullen worden aan gewezen, dan wel dat de bomnen uitsluitend recht zullen geven op het kopen van versnaperingen óf .rokerij'. Nedere berichten kunnen wij pas verwachten tegen de tijd, dat de bonkaarten in gébruik genomen Zul len wonden (dat is 19 December). Dr. H. J. van Mook heeft met in gang van I November a.s. ontslag gevraagd uit zijn functie van luite nant-gouverneur-generaal van Indo nesië. Reeds eerder had de landvoogd in deze richting voornemens gekoes terd. Tot een definitief besluit was hét echter nog niet gekomen. Thans heeft Dr. van Mook inderdaad be sloten zijn hoge functie neer te leg gen. Hierdoor heeft de loopbaan van een kundig mens en groot Indië- kenner een einde genomen. Weliswaar was Dr. van Mook een omstreden figuur, maar ook zijn po litieke tegenstanders hebben nooit zijn kwaliteiten in twijfel getrok ken. Toen destijds van verschillende zijden sterk op zijn heengaan werd aangedrongen, lagen de verhoudin gen weer anders dan op het ogen blik. Daardoor is het zelfs zo ge worden, dat zij die zijn verdwijnen destijds wensten, deze nu betreuren. Zijn vervanging door Dr. Beel kan moeilijk als een verbetering worden gezien, want de laatste be schikt niet over de kennis en er varing in Indische zaken als zijn voorganger. Dr. Beel moge een knap politicus zijn, hij heeft niet die In dische ervaring, die in het huidig stadium van bestuurshervorming wel als absolute noodzakelijkheid moet worden geëist. Distributie-ambtenaren knoeiden met bonnen Te Utrecht zijin dertig arrestaties verrioht to. een grote distrilbutfe- Zwendel-af faire. Zeven der arrestan ten zijn distributie-ambtenaren en twiee zijn gewezen ambtenaren der distributie. Men verwacht, dat er nog meer arrestaties, zullen volgen. Duizenden levensmiddelenkaarten e.d. zijin frauduleus uitgereikt. In twee maanden tijd' verdienden enige ambtenaren hieraan f 7000. Die knoeierij kon worden opgerold, doordat to Juli te Harmeien een be ruchte boinnenhandelaar Werd aan gehouden, die zonder stamkaarten over te leggen distributie-kaartefn iwliist te verkrijgen. Hét was duide lijk, dat er ambtenaren in het com plot w'aren en na nader onderzoek: konden dan pok tal van medeplich tigen worden gearresteerd. De schuldige ambtenaren' liepen spoedig in de gaten doordat zij' veel geldl uitgaven. Ben hunner trachtte zelfs to Den Haag een café te kopen. Alle gearresteerden hebben volledig bekend. De E.C.A. is niet in staat de opdracht van het Amerikaanse con gres uit te voeren, welke bepaalt, dat vijftig procent vain de goederen van het plan van Marshall met Amerikaanse schepen moeten wor den vervoerd'. De E.C.A. onderhan delt thans met Europese scheep vaart-deskundigen. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 15 October: Aanvankelijk Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen', overdag wis selende bewolking met enkele plaat selijke buien, matige, in de kuststre ken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West, iets kouder. 15. Zon op 7-04, onder 17.47. Maan op 17.17, onder 3.48. Volle Maan 18 October. Te Rome begon het proces tegen de ex-maarschalk Graziani, een der leidende militaire figuren tijdens het heiwind van wijlen de Duce. De 67-jarige oud-maarschalk ver klaarde vooir het gerecht, dat hij door de Engelsen altijd als krijgs gevangene, doch door de Italianen, ina zijn uitlevering, als oorlogsmis dadiger was behandeld. Graziani verklaarde als soldaat de belangen vain zijn land' naar beste Wieten te hebben gediend, dat hij voor „fascisme en democratie'' had gestreden en dat hij morgen voor een communistische regering' zou vechten, indien hij meende dat de doeleinden juist waren. Tegen over het fascisme had hij steeds een neutrale houding aangenomen, hij bleef er echter bij', dat zoials hij' to zijn boek had geschreven het fascisme iets goeds Wias voor het Italiaanse volk. Hij sprak ruim een uur en pro testeerde heftig, toen de president de zitting verdaagde. Het betoog van Graziani werd' een 'enkele maal onderbroken door uit roepen van „ge hebt gelijk" uit het publiek. Graziani wierd bij bet ver laten van het gerechtsgebouw luid toegejuicht. De politie voerde een charge uit. Er zullen maatregelen worden ge nomen om de luchtbrug naar Berlijn ook tijdens de 'winter te handhaven. Enkele honderden Amerikaanse re serve-officieren, die vrijwillig dienst hebben genomen, zullen op de lijn •vliegen. De Amerikaanse luchtmacht heeft tevens het voornemen om eert gere gelde dienst tussen Amerika en Duitsland in te stellen. De reus achtige Douglas Globemaster trams port-toestellen, dis op deze lijn zul len dienst doen, zullen voornamsij'k goederen vervoeren. Volgens Asso'ciated Press zijn de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk bezig om eein reso lutie Oipi te stellen, 'w'aarjnl om krach tig optreden van de Veiligheidsraad Jwordt gevraagd om ©en einde te maken aan de. Russische blokkade van Berlijn. De Westelijke mogend heden zouden ongeduldig 'worden over de vruchteloze bemiiddeltogsl- pogingen van de zes neutralen. Het schijnt vast te staan, dat er ,in de resolutie formeel zal worden ge vraagd', om vast te stellen dat -bij voortduring van de blokkade van Berlijn de vrede in gevaar iw'ordt gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1