ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 l WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Wyshinsky doet ontwapeningsvoorstel aan de Westelijke landen Amerika moet atoomwapens afschaffen Meningen over oorlog of vrede Russische principialiteit Klachten over het beheers instituut Gespannen toestand op Sumatra Italië speelt een Frans lied Voor de jongens overzee WEERBERICHT VOLGEND JAAR RAADSVERKIEZINGEN DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 No. 16023 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij veoruitlbetaliinjg ;f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 oentL Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobetetraat A 171. Telef. 32 Uiig.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. Er is op de jongste bijeenkomst van de U.N.O. boute taal ge sproken. Niet in het minst door de Russische gedelegeerde, die in een rede van twee uren, de tere kwestie van de wederzijdse ontwapening ter sprake heeft gebracht. Het Russische voor stel aan de Westelijke mogend heden behelst de Russische be reidheid „de kaarten op tafel te leggen", indien Amerika zich bereid verklaart de atoomwa pens af te schaffen en de be wapening met een derde te ver minderen. Hoe versleten het spreekwoord o.ok is „als de vos de passie'preekt, boer pas op je kippen", er is geein duidelijker manier denkbièair om de bijna algemene achterdocht te gen het Russische voorstel te illu streren. De Russen tijgen naar iede re Assemblee met een pakkende 'leuze .of ©an reclame-voorstel', met het doel het .initiatief te veroveren. Nu komen ze terug met het oude ■reclamepaard „.ontwapening3'', iets waartoe de wereld misschien, date- toe zou overgaan, wanneer .er geen Russisch gevaar bestond. Bij die debatten, gaat het allang niet meer over de vraag of er ontwapening: komt en of er een internationale controle op de atoom energie zal worden, ingesteld', maar over de vraag, aan wie het te,(wijten is, dat we er niet komen. Het is uitsluitend een propaganda-duel. Engeland heeft ditmaal de leiding bij het brandmerken van Rusland als ide schuldige. Amerika ho.udt zich, om tactische redenen, op de achtergrond, hetgeen Ide Slaven be gint te irriteren. Zij' wijzen de Ver enigde Staten als de hoofdsdhuldige aan- Het Russische voorstel wordt door iedereen, behalve de zes Sla vische gedelegeerden, .onrealistisch genoemd, omdat een kwantitatieve ontwapening een premie 'is op de landen met de grootste legers, om dat niemand de omvang van de Russische strijdmachten kent en om dat niemand' het gelooft, dat het Russische voorstel om hieraan 'in ternationale controle te verbinden, te goeder trouw is gedaan. Men vraagt zich af voor hoe on nozel 'de Ruisseh de andere leden van de Grote Vijf aanzien om van hen te verwachten, dait zij' zullen geloven in controle op Russisch De ilieuwste Amerikaanse grote krant, de „Los Angeles Mirror", is de publicatie begonnen van de me ningen van vooraanstaande perso nen over de gehele wereld over de kwestie „Oorlog of vrede". Leidende personen over de gehele wereld werd de volgende vraag gesteld: „Hoe groot is het gevaar van een volgende wereldoorlog en hoe kan deze het beste worden voorkomen". Volgens het blad hadden Stalin, Molotof en de leiders van andere Oost-Europese landen de invitatie om deel te nemen afgeslagen. gebied, terwijl de controle op de atoomenergie juist afgestuit is op jhet supernatianalisme van de Sov jets, dat geen, inspectie op hun gebied gedoogt! Men behoeft geen profeet te zijn om te voorzien, dat deze vruchteloze discussies op z'n best zullen eindigen met een aam beveling van de Assemblee ,om de „studie" van deze vraagstukken nog ©enis ©en jaar atn de betreffende commissies voort te zetten. Dit zal ide Russen ongetwijfeld nieuw propagandamateriaal in han den geven. Hun pers en radio zal naar alle windstreken uitbazuinen, Idat zij de kampioenen voor de ont wapening zijn, maar dat Amerika, Engeland ,en Frankrijk hen in de steek hebben gelaten. In de landen, waar de Communisten de p,ers onder hun controle hebben, zal die pro paganda misschien, worden 'geloofd, maar in ieder geval raakt die wereld aian id.it spel gewend en heeft zif geleerd feiten van propaganda te onderscheiden. De Sowj et-Russische gedele geerde in de Commissie voor socialie, humanitaire en cul turele zaken van de V.N., pro fessor Alexei Paflof, heeft een „vrienschappelijk protest" uit gebracht tegen opneming van de stelling, dat „de mens is geschapen naar Gods beeld en gelijkenis", in de verklaring van de rechten van de mens. Hij kantte zich tegen stem ming over deze kwestie, daar, naar hij zeide, bij stemming zekere godsdienstige opvat tingen klaarblijkelijk de over hand zouden hebben. De Chinese gedelegeerde, dr. Tsjang, sprak de hoop uit, dat het betreffende Braziliaanse voorstel ter opneming van de stelling in de verklaring zou worden ingetrokken „om het pijnlijke van een stemming hierover te vermijden". Het debat werd verdaagd. De ministers van Justitie, van Fi nanciën, van Economische Zaken, van Landbouw en van Overzeese Gebiedsdelen hebben besloten, dat in alle plaatsen waar een bureau of een. vertegenwoordiging van het Nederlandse Beheersinstituut is ge vestigd, een commissie kan worden ingesteld, welke tot taak heeft klachten over het Nederlandse Be heersinstituut te onderzoeken. De taak van de commissie strekt zich uit over alle gebieden, waarop het Nederlandse Beheersinstituut een taak heeft, met name over de uitvoering van het besluit vijande lijk vermogen, die van het besluit herstel rechtsverkeer voor zover be treft de aan genoemd instituut ge geven delegatie van de afdeling be heer, voorzieningen voor rechtsper sonen en voorzieningen voor afwe zigen van de raad van rechtsherstel, als ook die van andere besluiten of beschikkingen. Majoor Japie Smuts, de oudste zoon van generaal Smuts, is te Jo hannesburg in de ouderdom van 42 jaar overleden. In alle regentschappen van Oost-Java zijn nieuwe raden gekozen. Ook zij, die het lezen en schrijven niet machtig waren, konden hun stem uitbrengen. Daartoe waren de in het stemhokje opgestelde bussen elk voorzien van voor de kiezer bekende voorwerpen, meest planten, ter wijl de candidaten buiten het hokje gezeten waren met een overeen komstig voorwerp in de hand. Ook op Sumatra bestaan er grote spanningen. De toestand! in Tapa- mioielii is erg verWard. Te Asahain heerst e,r tonder de 'bevolking een .grote nood en het bestuur is ge heel gedesorganiseerd. Dat staat i!n het communiqué vara de Nederlandse dienst legereointaeten. De Republi keinse premier, Hatta, die legercom mandant Soedirman epi „luchtqom'- modore" Soeriadarma zouden- zich daarom naar Sumatra begeven.. Eerst zouden zij' al Maandag vertrokken zijn, maar de reis is> fwlegeins moei lijkheden met het tramsport, enkele dagen uitgesteld. Een millioan kantoorbedienden in Openbare diensten in Italië zullen morgen uit protest tegen die weige ring van de regering om ©en on middellijke loonsverhoging toie te staan, een staking beginnen, die acht uur zal duren. Werklieden van de spooifwlegen, dé post, telegraaf en telefoon zul len ook twee uur staken. Stakingen van 24 uur door ar beiders in andere vitale bedrijven zullen- later volgen. De Niwin heeft al haar tweehon derdduizend Kerstp akketten nu naar Indonesië verzonden. De laatste ze ventienduizend zijn met de „Zui derkruis"' meegegaan. De etiketten zullen pier vliegtuig, wlorden nage zonden en in Indonesië op de pak ketten geplakt. Ook de militairen in Suriname en op de Nederlandse Antillen zullen pakketten ontvangen. Deze laatste zullen binnenkort Wlor den verzonden met de „Van Kiins- bergen". W Een volk dat enkel weten- j schappelijk ontwikkeld is of i J dat zijn verstand stelt boven j[ i zijn geweten, zal ondergaan A aan vijanden. I o o Verwachting tot de avond van 14 October: Meest zwaar bewolkt m-eit tijdelijk enige regen, matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige Wind tussen Zuid en West, later afnemen de iw'iind, weinig verandering van temperatuur. 14. Zon op 7.02', onder 17,49. Maan iopi 17.-07, onder 2.37, Vplle Maan 18 October. Hlet volgend jaar zal de cartdi- daatstelling voor de gemeenteraads verkiezingen op 10 Mei (de tweede Dinsdag 'in Mei) geschieden, wiaar- na de verkiezingen binnen vijf en veertig dagen,, dus' vóór Vrijdag 24 Juni', zullen moeten W|orde|n ge houden. D© meest vioor de hand liggende verkiezingsdatum zou dus zijn Woensdag 22 Juni. Ondertussen is het begrijpelijk, dat ier in politieke kringen 'wiel voor Wlordt gevoeld de raadis- en staten verkiezingen op de .duur iwieer, evenals vroeger, in hetzelfde jaar te doen samenvallen. Een in verband hiermede geopi- perde gedachte, het mandaat voor de in 1949 te kiezen gemeen ter aadsr lede|n te dien einde, bij uitzondering Wettelijk op vijf jaar te stellen,, Waardoor dan nadien de staten- en raadsverkiezingen -weer (met de ge bruikelijk© tussenruimte van- onge veer twee maanden) zouden samen vallen, Iwferd in- beginsel veel juister geacht. In dit geval immers zou het geen wijziging achteraf betref fen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1