ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Olieraffinaderij in Tjepoe in bedrijf WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Russisch sÉakingsbevel voor Franse communisten Parijs moet tweede Praag worden Süarsliali-pianeen succes Fabriek bleef intact Geen stijging der schoenprijzen verwacht WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 No. 16022 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maander bij vooruitbetaling 'f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. AdministratieSchuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nofoelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m< (4 regels) f 1.— per stuk. Reeds lang werd vermoed dat de Franse stakingen niet op zich zelf stonden, maar werden geïnspireerd door lastgevingen uit Moskou. Door een verklaring van de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken is thans hieromtrent volkomen zeker heid ontstaan. De Franse arbeiders handelden op instructie van het onlangs overleden lid van de Rus sische communistische partij, Zjda- nof. De instructies uit Moskou hadden ten doel, de Franse ar beiders op te zetten tegen het Marshall-plan. Dit moest zelfs ge beuren onafhankelijk van de eventuele verbetering der betrek kingen tussen Amerika en de Sov jet-Unie. Als eerste actiemaand was September aangewezen. De Franse minister van Binnenlandse Zaken verwees in zijn verklaring naar een bericht, waarin wordt gemeld, dat het Franse vakverbond op het ont vangen van de Moskouse instruc ties een antwoord verstuurde. In het antwoord werd medegedeeld, dat de Franse communistische partij, zowel als het C.G.T., voor het einde van September gereed zouden zijn. Daarop volgde een nieuw bevel van de Kominform, dat woordelijk als volgt luidde: „Order aan de Fransen. Doe gedurende de bijeenkomst van de U.N.O. alles om een oorlog tegen de Sowjet-Unie te voor komen. Alles moet worden ge daan om elke militaire voorbe reiding door Frankrijk tegen te werken. Methoden: de volledige ineenstorting van de Franse eco nomie door middel van stakin gen verzekeren, teneinde in Pa rijs eenzelfde situatie te ver oorzaken als in Praag. De Ko minform garandeert betaling van onkosten voor mijnwerkers en havenarbeiders die staken". Intussen gaan de stakingen in het land onverminderd door en de be velen worden dus helaas in de prak tijk ook nauwkeurig opgevolgd. Bij de spoorwegen breidt de staking zich uit en de waarschuwing van de regering, dat het voortbestaan van de Franse natie op het spel staat, heeft geen enkele gunstige uitwerking gehad. De opheffing der blokkade Zij het niet in het openbaer, dan toch in stilte werkt de Veiligheids raad verder aan de Berlijnse kwes tie, ongetwijfeld het moeilijkste Bokser gearresteerd De rijkspolitie 'heeft als vervolg van de in samenweirkipjg met de idionane-recherche opgerolde smok- kelaffaire Ie Enschede, waarover wij dezer dagen berichtten, thans ook de zwaargewichtbokser Ruidi Quentemeijer gearresteerd. Het on derzoek wees uit, dat bij herhaling hij zelf waren over de grens bracht, zowel naar ais uit Duitsland en in deze nauw samenwerkte mat een landbouwer te Enschede, die als hoofdman wordt besohouwld in een grote smokkelzaak. Q,. die thans in Amsterdam is ingesloten, werd in zijiii huis te Enschede gearresteerd. Hij heeft een bekentsnis afgelegd. vraagstuk waarmede zij in de loop van haar bestaan te maken heeft gehad. Gisteren meldden wij hoe de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Argentijn Bramuglia, pogingen in het werk stelt om een compromis voor de kwestie te vinden. Het zou dan zo moeten gaan, dat uiteinde lijk de kwestie weer in behandeling komt door een bijeenkomst van mi nisters van buitenlandse zaken. Om het zover te krijgen moeten de Rus sen echter eerst de blokkade ophef fen en zover is het helaas nog niet. In Engeland voelt men niet veel voor een dergelijk compromis. Niettemin is het toch vrij waarschijnlijk, dat Engeland, zo goed als de andere geallieerden, accoord zullen gaan met een re geling, die voorziet in de op heffing van de blokkade tegelijk met het tijdstip dat de ministers van buitenlandse zaken rond de conferentietafel zouden plaats nemen. Het opheffen van de blokkade wil men dan echter zeer letterlijk op vatten, d.w.z. een volledige, onvoor waardelijke en voortdurende ophef fing. Met een tijdelijke verminde ring van de door de Russen getrof fen maatregelen, zouden de gealli eerden dus nooit genoegen nemen. Deze voorwaarden zijn reeds ver vat in een memorandum, dat aan de Argentijnse voorzitter van de Raad is overhandigd. Deze besprak het op zijn beurt met de Russische ge delegeerde en ontbood tegelijker tijd de vijf neutrale leden van de Raad tegen vandaag, om de zaak opnieuw te bespreken. Op de eerst volgende zitting van de Raad zal echter Berlijn nog blijven rusten en zal het debat over Palestina wor den voortgezet. Paul Hoffman heeft in een radio rede gezegd, dat de pogingen van de Europese landen om, met de hulp van het plan van Marshall, zich er weer bovenop te werken, uitstekende resultaten opleverden, de Russische tegenstand ten spijt. De zestien deelnemende landen heb ben in het afgelopen jaar hun pro ductie van kolen, staal, stroom, af gewerkte producten en kunstmest vergroot. De Europese landen moes ten, zo zei hij, nu echter niet op hun lauweren gaan rusten, maar in een zo snel mogelijk tempo hun werk voortzetten. DE STEM VAN OVER HET GRAF.... Ongeveer 2000 vrienden, be kenden en nieuwsgierige toe schouwers waren te Richland Center in de Amerikaanse Staat Wisconsin bijeen, op de bégrafenis van Enoch Jewel, een 86-jarige vrijgezel, die vo rige week is overleden. Bij de begrafenis hoorden zij zijn stem op een gramofoonplaat de volgende woorden zeggen: „Ik zeg U allen goeden dag tot wij elkaar weerzien daar ginds. Wilt U allen opstaan «als ik het Onze Vader bid". De overledene had een preek op platen laten opnemen, om deze af te laten draaien op zijn begrafenis. Hij schreef ook zijn eigen overlijdensbe richt en koos zelf de inscriptie op zijn grafsteen. Tevens zocht hij zijn grafgebeden en begra- fenismuziek uit. Bij de gevechtshandelingen rond Tjepoe schijnt de grote olie-raffi naderij intact te zijn gebleven, want van de zijde der Republikeinse re gering werd medegedeeld, dat de fabriek weer in werking is gesteld. Dit is gebeurd door „loyale technici" zoals het in het communiqué heet, een bewijs dat er ook opstandige elementen in de olie-industrie werk zaam waren. Volgens het communiqué van de Nederlandse dienst leger contacten is een gedeelte van Tjepoe afge brand. Ook de voor de bevolking zo belangrijke boscomplexen bij Tjepoe zijn door de communisten in brand gestoken. De communis ten waren Zaterdag nog de baas in Zuid-Solo, Zuid-Madioen en de Republikeinse gedeelten van de re sidenties Semarang en Pati. De Re publikeinse troepen zijn wel sterk genoeg om tegen de opstandelingen op te treden, maar zij beschikken niet over voldoende wapens. Te Ambarawa in Midden-Java heeft de politie 25 personen gearres teerd, die deel uitmaken van de terroristische organisatie Beroewang Merah, Rode beer. De bende, die haar hoofdkwartier heeft op Repu blikeins gebied, houdt zich vooral bezig met ontvoeringen en het ple gen van moorden en sabotage. Duitse mijnen komen terug aan de eigenaars Die Duitse mijnen in ide Brits- Amerikaanse zóne zullen worden teruggegeven aan da oude eige naars, voor zpver deze geen natior aaai-sociialisten zijn geweest. Het betreft hier echter slechts een tijdelijke maatregel, tot het Duitse voilk zelf za,l kunnen beslis sen, wat met de mijben zal moeten gebeuren. Men nioest voorlopig tot deze regeling overgaan, om tot een doel matige exploitatie te komen. De Britse en de Amerikaanse gouver neurs zijn naar het Ruhrgebied ge gaan, onr te pogen de productie van steenkool op te voeren van 308.000 ton tot 350-000 ton per dag. Eien tekort aan arbeiders, dat 200 duizend' man bedraagt en het feit, d'at de installaties van 'de mijnen voor een groot deel versleten en defect zijn, bemoeilijken het tot stand! brengen van een hogere pro ductie. Meer dan honderd Duitse politie agenten zullen uit Frankfort naar de Verenigde Staten vertrekken om daar drie maanden lang de metho des voor het opsporen van misdadi gers te bestuderen. I Op onvast fundament kan niemand vast. houwpn 1 I I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 13 October: Half tot zwaar bewolikt met later enige regen, matige in de kuststreken krachtige "wiind tus sen. West en Zuid, weinig verande ring van temperatuur. 13. Zon op 7.01; onder 17.51 Maan op 16 55; onder 1.25, Volle Maan 18 October. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat geruchten, als zou een belangrijke stijging van de schoenenprijzen zijn te verwach ten, ten enenmale uit de lucht ge grepen zijn. De geruchten zijn waar schijnlijk ontstaan door de plannen tot aanpassing van de prijzen van inlandse, aan die van geïmporteerde huiden, teneinde aldus de subsidie op het vee te verminderen, zonder verhoging van de prijs voor rund vlees. Aangezien de industrie echter het gehele jaar voornamelijk reeds duurdere buitenlandse huiden heeft verwerkt, zal deze aanpassing wei nig verschil maken en behoeft men zich dus, in dit opzicht, voor de schoenenprijzen niet bevreesd te maken. Gezien het ruime aanbod van schoenen heeft men in de kringen van handel en industrie reeds om opheffing der prijsvoorschriften ver zocht, omdat men op een daling der schoenenprijzen rekent. Zolang echter niet onomstotelijk vaststaat, dat bij vrijlating de prijzen zullen dalen, blijven de prijsvoorschriften. gehandhaafd. De diefstallen op de internationale luchtlijnen Naar aanleiding valt de grofs diefstallen, die de laatste tijd ge pleegd wonden op de vliegvelden langs de internationale luchtlijnen tussen Europa en Azië beeft het A.N.P. zic'h gewend tot het mini sterie van justitie mejt de vraag wat tegen deze diefstallen .gedaan wordt Een hoge functionaris van de rijkspolitie verklaarde, dat het pro bleem, diefstallen op internationale luchthavens op het ogenblik nauw keurig bestudeerd wordt door de internationale 'criminele politiecom- missie. Deze commissie beoogt rechtstreekse samenwerking tussen die criminele politie van alle lan den. Eenmaal per jaar komt man bij' elkaar om de verschillende pro blemen te bespreken. Nederland is Vertegenwoordigd in de subcommis sie ter bestudering vain de inter nationale misdaad in verband met het lu'chtv&artverkeer en heeft juist met het oog op de diefstallen cp internationale luchtlijnen enkele maatregelen voorgesteld. Door de Nederlandse rijkspolitie zijn in diit verband o.m. reeds ver schillende maatregelen getroffen, in overleg met die K L.M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1