STAD EN PROVINCIE RADIO-PROGRAMMA Openbare Raadsvergadering SPORT Woensdag 13 October. HILVERSUM I (301 m.): 7 nieuws; 7.15 gymin.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram-; 8.50 .voor da huisvrouw; 9. gram.; 10 morgen wijding; 10.20 onze keuken10.30 voor de vrouw; 11 idem; ll-SjOj gram.; 12 the Rambler»; 12.33 vioor het platteland; 12.38 Hawaiian klan ken; 1 nieuws; 1.15 kalender; 1.20 Metropol© orkest; 2 gesproken por trettan; 2.15 'jeugdconcert3 hoor spel; 3.30 de Regenboog; 4 de Roodborstjes4.15 het stond in de krant; 4.45 .vragen staat vrij; 5.15 gram.; 5.30 orgelspel; 6 nieuws; 6.20 gram.; 6.30 Ned. strijdkrachten 7 Esperanto; 7.15 a capella koor; 7.30 voor de jeugd; 7.45 bijbellezing 8 nieuws; 8.15 opera; 9-15 Tropem- iadel; 10.15 zang en piano; 10.45 boekbespreking; 11 nieuws; 11.15 hit kit; 11.4512 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gewijde muziek; 7.45 woord voor de dag; 8 nieulw»; 8.15 gram.; 9 ziekenbezoek'; 9.35 con cert; 10.30 morgendienst; 11 gram-; 11.15 hoorspel; 12-15 orkest; 1 nieuws; 1.15 orgelspel; 1.45 gram.; 2.40 instr. soli; 3 jeugdconcert; 4 postzegelverzamelaars; 4.15 zang- gemot; 5.30 gram-; 5.45 contact over zee; 6 koren en korpsen; 6.30 R. V.U.; 7 nieuws; 7.15 nieuws uit Indonesië; 7.30 actualiteiten; 7.45 Engelse les; 8 nieuws; 8.15 concert gebouw-orkest 10.15 gram.; 10.45 avondoverdenking11 nieuws; 11,15 gr am11.45—12 gram. West-Europees radio-commentaar De vier grote omroepverenigingen in Nederland hebben met de En gelse, Franse, Belgische en Luxem burgse radoi-omroep' een overeen komst gesloten tot uitwisseling ©ens per maand van een Europees con cert. Op 25 October begint België hiermee, Nederland is in Februari 1949 aan de beurt. Eveneens is men overeengekomen jwlekelijks een Westeuroipces com mentaar uit te zenden. Dit zal in drie talen (Engels, Frans, Neder lands) geschieden en liefst dpor de zelfde spreker. Nederland is het teerst aan de beurt .op. 19 October, Commentator is mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „De Tijd", In voorbereiding is het uitzenden van een discussie tussen de vijf landen in de taal van het land,| Waar de uitzending geschiedt. De moeilijkheid is buitenlanders te vin den, die zich vlot in het Nederlands kuinuetn uitdrukken. Met Bugels ien Frans zal dit gemakkelijker gaan, BURGH. Ook in onze gemeente is weer een' serie boeken van do Reizende Bibliotheek gearriveerd, waarbij verscheidene nieuwe wer ken. De uitreiking geschiedt Don derdags van- 56 uur in de Open bare Lagere School, te beginnen op 14 October a.s. HAAMSTEDE. Burg. Stand over September. Geboren: 4. Sipke, z. van R. Bakker en G. Bruinsma; 14. Jadobai, d. van D. H. Timmers en N. de Geus; 16. Johahna C. M., d van D. J. Braam en J. Smalheer. 25. Cornells F,., z. van A. P, 'Boogerd en F. J. van Dijke. Gehuwd: 15. J. W. de Jonge, 26 j. en A. C. C. Vertoh, 24 j.; 17. J. den Haan, 31 j. en N. M- Fokker, 29 j.; 27. S. F. Kuipers, 30 j. en L. N. Hartpg, 23 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen: 7. C. J- de Koster en echtg. uit St.- Philipsland; 8. R. Bouw uit Haarlem 20. P. J. Ridderhof uit Renesse. Vertrokken: 3. H. Heijt naar Eemnes Buiten; 7. C. W. Polderman naar Zeist; A. C. C- Verton naar Renesse; 21. ,M- v. ld'. Graaf naar Burgh; 22 M. Laban naar Indonesië; 29. L. A. Dalebout naar Noordwelle. ZONNEMAIRE. Ten gemeente- huize V'opd Vrijdagavond een be spreking plaats van diverse inge zetenen der gemeente, tenieinde een reis vereniging voor deze gemeente lopi te richten. Het doel dar vereni ging is om voorlopig 1 of 2 maal per jaar een reisje te ondernemen. Er iwerd besloten een algemene reïsvereniging op te richten. Wil mm .ais lid toetreden dam is een bedrag ineens verschuldigd vain f 1,50 per persoon. De contributie Iwlerd vastgesteld1 op f 0,25 per per soon per week. In principe werd besloten alleen inwoners van Zon- memajre toe te laten als lid', die de leeftijd van 18 jaar hebben be reikt. Het is de bedoeling om op Woensdag, 20 October as. ten ge- meentehuize een algemene vergade ring te houden met de aangemelde leden en belangstellenden, teneinde een definitief bestuur te kiezen en een reglement vast te stellen. Het voorlopig bestuur wlordt gevprmd door de heren: H. J. Roelvtok, ere voorzitter; E. J. Jansen, voorzitter; L- M- Stake, secretaris; J. Plaating, penningmeester; J. van Almkerken D. P, vam der Meet, leden'. BRUINISSE. Vrijdagavond verga derde' de aifd. Bruimisse van de Alg- Ned. BouWaxbeidersbomd in „Het Gentrum" einder leiding van zijn voorzitter, de heer Joh. Bal Az. Besproken wiend de circulaire door het Hoofdbestuur verzonden aan de Ministers van Sociale Zaken 'en van Wederopbouw' en Volkshuisvesting over betere arbeidsvoorwaarden in de DUW. De leden Wierden opge wekt mee te bouwen' aan het Ru- pers-ootrd, het vaeantie- m studie- aard1, dat zal Worden gesticht voor de volgend jaar aftredende N.V.V.- bestuurder Kupers. Besloten werd evenals vorig jaar Wieer een St.- Nicoiaasfeest te organiseren. Enige vragen over het Risico-fonds wer den bevestigend' beantwoord. Vrijdagavond werd alhier 'de cursus Boekhouden ©n Belastimgleer geopend, die gegeven wpindt door de heer Grolleman, a.s. gemeente secretaris van Zierikzee, voor de leden der visserijver. „Algemeen Schippersbelang". Ongeveer 25 cur sisten zullen deze lessen voigeni die beogen de nodige eenheid te brengen in de boekhouding der mosseik'wiekers. Het Wederopbouwfonds voor Ned. Herv. Kerk en Pastorie ging in de afgelopen wteek weer met t 9(66,62 vooruit, te Weten: ©emeigein kerkcoilleete van f 558,25, particu liere giften f 220 en mn gift uit een naburige gemeente van f 188,37. VISSERIJBERICHTEN Records in de mosselexport Bet record to de mosselexport is gebroken door de cijfers vain vo rige week. Na ©en aanvankelijke te genslag op Dinsdag en Woensdag; doordat de auto's aan de Frans© grens wterdea opgehouden, kwamein Donderdag, nadat de moeilijkheden (Waren opgelost, de orders zo druk binnen, dat te 'Yerseke alleen die dag 45 vaartuigen met ©en geza menlijke inhoud van 9 a 10.000 ton nen gelost wierden. Van Brutaisse wierden naar de handelaren 9165 tonnen, rechtstreeks naar België 400 tonnen en naar Engeland 380 zakken a 50 kg. vervoerd. Volgens een nieuwe volkstelling, de eerste na 1930, telt België thans 8.510.000 inwoners, sinds 1930 een vermeerdering vain 24.500 pier jaar. Dientengevolge zullen 10 afgevaar digden meer warden gekozen, echt in de Vlaamse provincies en 2 in de Brusselse districten. De dienstplichtige soldaten m soldaten le klasse zullen met 1 November met groot verlof gaan. Het betreft territoriale troepen die vojojr 1 Mei 1947 Waren opgekomen. Bond van Muziekverenigingen op Schouwen-Duiveland Onder voorzitterschap van de heer S. W. Blok hield bovengenoemde Bond Zaterdagmiddag te Zierikzee zijn jaarvergadering, welke door af gevaardigden van bijna alle vereni gingen bezocht was. In zijn ope ningswoord releveerde de voorzitter het feit, dat de muziekverenigingen zich tijdens de verschillende feesten die dit jaar overal gevierd zijn, zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Hij betreurde het daarom dat deze ver enigingen nog niet overal die mede werking van de burgerij ondervin den die ze verdienen. In dit ver band wees hij op enkele voorbeel den uit andere streken, terwijl ook in het buitenland vaak meer waar dering wordt ondervonden. In de meeste dorpen zou ook het ledental der verenigingen beduidend groter kunnen zijn, wanneer de jonge men sen hun medewerking wilden ver lenen. In het jaarverslag werd gememo reerd dat geen enkele zangvereni ging meer lid van de Bond is. Zo wel het solistenconcours als het ge wone concours zijn uitstekend ge slaagd. Uit de rekening bleek, dat over het boekjaar was ontvangen f 601,37 en uitgegeven f 697,78, zo dat er een nadelig saldo was van f 96,41. In het vervolg zal deze re kening door drie verenigingen na gezien worden, die bij toerbeurt zul len worden aangewezen. Over het in het voorjaar, ver moedelijk eind Februari, te houden solistenconcours, werd uitvoerig van gedachten gewisseld en besloten dat in het vervolg, te beginnen bij de eerste afdeling, tweemaal een eerste prijs moet worden behaald, voor men naar een hogere afdeling over gaat. Voor dit concours geldt nog de oude regel. De leden van de ver enigingen krijgen een belangrijke reductie op de toegangsprijs om het bezoek te stimuleren. Ook zal er een jeugdafdeling gevormd worden voor jongens beneden 16 jaar. Na enige discussie werd besloten het Bondsconcours het volgend jaar in Haamstede te houden. De Oostenrijkse koorddanser. Harry Daves, heeft 24 uur achtereen op een koord, dat gespannen was over ide Olympische ijsbaan v,an Garn isoh Partenkirchen, doorge bracht. Hij vestigde hiermede een' record. Hij zeide dit gedaan te hebben teneinde beroemd te wor den en to staat te zijp naair het buitenland te gaan. Te Florida hebben 44 walvissen zich op het stranld geworpen. De meeste van deze zoogdieren varieer den to lengte tussen die drie en vijf meter, stierven spoedig. Men heeft gepoogd ©en paar, idle to leven waren gebleven, 'wieer terug te sle pen to het water. Volgens deskun digen is Idit verschijnsel meer voor gekomen. Als de vissen wieer het water to wlerdeh gesleept, Zwom men ze onmiddellijk weer naar de kust. Te New Ycirk wordt de eerste volledig uitgerustte school gebouwd voor verlamde leerlingen. Br zijn o.a. lokalen voor physio-therapie en medisch onderzoek. Dr. Helmut Gross, een Duitse ge leerde die verbonden is aan de universiteit van Matoz, zegt meit een' nieuw geneesmiddel, Pyrifer ge naamd, bet volledige gebruik van dooir kinderverlamming aangetaste ledematen, te hebben hersteld. Zowel de proe.-generaal v.an bet gerechtshof te Arnhem als de raads man van Christiansen hebben van het recht vian cassatie afgezien, zo dat het vonnis van Christiansen, die toic 12 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld, onherroepelijk is gewon den. De Berlïjlnse gemeenteraad heeft besloten de gemeenteraadsverkie zingen op 5 December te houden. Oorspronkelijk hadden zij op 14 November moeten plaats hebben, maar de Russen hadden het postey van de stembiljetten to hun zóne verboden, waardoor een de gehele stad omvattende stemming to feite onmogelijk werd. De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat door hem een is belegd, welke gehouden zal wor den o.p Donderdag 14 October a.s., des nami(ddag(s 3 uur, ten Stadhuize. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek bestuur Chr. ULO- schooil om beschikbaarstelling gelden voor sehoolmeubelen enz:. 4. Onderhandse verhuring van ge meentegrond. 5. Verhoging begrafenisrechten. 6. Voorstel inzake beplanting. 7. Wijziging instructie ambtenaren ter secretarie. 8. Voorstel tot het instellen van en het 'deelnemen in een ga rantiefonds voor het 11e eeuw feest. 9. Voorstel tot wijziging van de algemene politieverordening. 10. Benoeming conrector van het Zierikzees Lyceum. 11. Benoeming Woningcommissie. Zierikzee, 11 October 1948. De Burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. Het Britse departement van oor log heeft ter kennis gebracht, dat generaal Sir William Slim is be noemd tot chef van de Britse Im periale Staf als opvolger van Veld maarschalk Montgomery, die be noemd is tot voorzitter van het Comité van Opperbevelhebbers van de Verdedigingsraad der West- Europese Unie. Prins Bemnhardl is met zijln Da kota naar Zweden gevlogen, Waar hij in die bossen pp jacht zal gaan. Ook een' 'bezoek aan de bekend© staalfabrieken van Bofors staat op het programma. VOETBAL Zierikzee Il-HERO II 5-3 Zierikzee mist Goedegebuure, wear- door Verschuur back speelt de Hoo- ge rechtshalf en invaller P. Wil- lemse linkshalf. De Vin wtot de opgooi en laat Zierikzee het eerst met id© zon in de rug spelen. Het begin is van weerszijden vrij ze nuwachtig. De eerste hoekschop is voor Zierikzee, die weggeiwterkt wordt. Gilijamse krijgt een mooie kans van dichtbij', doch zijn harde schot gaat net langs het doel. De vlugge HERO-linksb uiten komt ook enkele malen vrij, doch zijn voor zetten zijn te scherp en leveren niets op. Onverwachts neemt Zie rikzee de leiding, als van Aken van |dé lijn een ver schot lost, waarna, de voor zijh doel staande .doelman gehinderd door 'de zon, 'de bal over zich heen laat gaan (1—0). De kanaries zijn geenszins ontmoe digd en zetten enkele goede aan vallen op. Een1 mooi© voorzet van,' links slaat v. ld:. Werve keurig uit zijln doel. Als biji een Zierikzee- aanval de HERO-verdedigtag voor vermeend buitenspel blijft staan; breekt van Aken fraai door, om speelt de rechtsback en geeft, al leen voor 't doel, de doelman geen kans (2—0). Dan krijgt Gilijamse leen kans na missen van de rechts back, maar zijln schot is te zucht en de doelman redt. Even later stompt hij1 uit een schot van v. 'd. Westen de bal mooi corner. Een vrije schop wegens hands van Wil- lemse ,op de rand van het straf schopgebied, levert diets op." V. ld. Werve verricht goed werk idoor de b'al voor de linksbuiten uit ide lucht te plukken. Zierikzee boft als hij' een doorbraak de bal net naast gaat en bij een volgende aanval de Vin net corner kan schoppen. Met 2—0 wordt gedraaid. Na de rust heeft Zierikzee al

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3