Engelse conservatieven steunen buitenlands Labour-beleid HEVIGE AARDBEVING TEISTERT RUSLAND Nederland's voorontwerp over federaal Indonesië Minister-President Drees doctor honoris causa ZUINIGHEID MET BENZINE BLIJFT GEBODEN Op de Sonsbeekweide te Arnhem heeft H.M. Koningin Juliana een aantal militaire onderscheidingen uitgereikt, tijdens welke plechtigheid Zij Haar Koninklijke moeder tot ridder in de Eerste Klasse der Mili taire Willemsorde sloeg. Kracht als basis voor vrede De Britse concervatieve partij heeft een congres gehouden, waar op de belangrijkste politieke kwes ties van het ogenblik werden be sproken. Op dit congres is geble ken, dat ook conservatief Engeland instemt met het door de regering gevoerde buitenlandse beleid. De mate van instemming is zo groot, dat zelfs bij een regeringswisseling geen principiële wijziging zou ko men in de buitenlandse koers, die Engeland momenteel voert. In het algemeen zou ook een conservatieve regering voortgaan, de banden tus sen Engeland en West-Europa hech ter te maken. De sfeer van de bijeenkomst was er een van optimisme, wat betreft de mogelijkheid dat En geland in de naaste toekomst weer conservatief geregeerd zal worden. Overigens is voor deze gedachte niet veel grond, want tussentijdse verkiezingen heb ben aangetoond, dat Labour nog altijd sterke kaarten in handen heeft. De leider der Conservatieven, Churchill, heeft op dit congres een belangrijke rede gehouden, waarin hij de brandende vragen van de dag besprak. Volgens Churchill kan de hoop op een vredige overeen komst met Rusland gering zijn. Hoe wel een compromis niet is uitgeslo ten, blijft het gevaar bestaan. Chur chill legde sterk de nadruk op de kracht die de Westelijke geallieer den moeten bezitten om de Sovjet- Unie in bedwang te houden. Sterk Tito in de knel lm eein toespraak tot Zuidslavische mijnwerkers heeft maarschalk Tito verklaard, steeds open te staan voor kritiek, zowel van het eigen volk, als van buitenlandse vrienden. Hij gaf toe, dat het land in, economische moeilijkheden zit, doordat het thans gebrek aam het materiaal heeft, dat het vroeger vaim bevriende naties kreeg. Ondanks alle moeilijkheden zou het vijfjarenplan echter tot stand komen, zonder de hulp van imperia listische mogendheden. Waarom Napoleon Waterloo verloor G. B. Shaw heeft in een brief aan het weekblad „Statesman" uit eengezet, waarom Zijtas inziens Na poleon de slag bij Waterloo ver loor. Het kwam doordat Napolepm aldus Shaw, zich niet kuintnietnde los maken van de klassieke regelen der leerboekstrategen, geen gevecht be ginnen wilde opi hat gras. „Hij1 le verde zijn laatste slag precies zo als hij de eerste geleverd had, en verloor deze doordat de boieken zeiden, dat men nimmer eeh 'ge vecht met cavalerie moest begih- nen op bedauwd gras, doch moest wachten tot het gras was opge droogd. Hij wachtte twee uur iep gaf aldus Blücher de tijd met zijh Pruisen naar voren te drihgen ien hem de overwinning voor de neus weg te kapen, welke hij' zichzelf badl voorgesteld in de namiddag te behalen". Francis Menetrier, de comman dant van de veiligheadscommamdo'is van generaal Petain tijdens dieVi- chy-regering, is veroordeeld tot ver lies voor het leven der nationale waardigheid. Hij moet de koisten van het proces betalen. Bij ppgravimgen in het Wiendieta- se veen in de gemeente Wierden, is een' Keltische speld 'gevonden, die vermoedelijk twintig eeuwen oud is. De doekspeld, die nog bijzonder gaaf is, is ongeveer 10 c.m. lang. Hij is in bewaring gegeven bij de beer Eshuis te Almelo. waarschuwde Churchill er voor, dat Amerika nooit zal besluiten zijn voorraad atoombommen te vernie tigen. Het zou zelfmoord beteke nen. Volgens Churchill staat er tus sen Europa en de volledige onder werping aan communistische tyran- nie, niets anders dan de Ameri kaanse atoombom. in hoofdlijnen aanvaard De onderhandelingen tussen de Nederlandse regering, leden van de voorlopige federale regering, ver tegenwoordigers van de conferentie te Bandoeng en de leden van het bizonder federaal overleg over het bestuur in Indonesië in overgangs tijd, zijn in een goede sfeer van op rechte verstandhouding verlopen. De hoofdlijnen van het Nederlands voorontwerp, dat als basis diende zijn algemeen aanvaard. Voor de nog overblijvende geschilpunten is eveneens een bevredigende oplos sing gevonden. Over de status van Nieuw-Guinea is in het Ontwerp vastgesteld, dat zolang de bevolking van dat gebied niet in staat is zich uit te spreken, het bewind zal worden uitgevoerd door de federale interimregering in samenwerking met de hoge verte genwoordiger. De laatste zal ook het oppergezag hebben over alle in Indonesië aanwezige strijdkrachten, die alleen mogen worden gebruikt na overleg met de interimregering. Verder zal de federale interimre gering ook, de beschikking krijgen over een eigen strijdmacht, voor de handhaving van binnenlandse rust en veiligheid. Het wetsontwerp zal nu zo snel mogelijk in beide Kamers aanhangig worden gemaakt. Men hoopt dat de feitelijke instelling van de interimregering nog in Novem ber van dit jaar zal gebeuren. De Indonesische vertegenwoordi gers zijn over het algemeen niet on tevreden over het verloop van de onderhandelingen, ofschoon zij niet juichen voordat het wetsontwerp is aangenomen. HOOFDSTAD VAN TURKMENIë HET SLACHTOFFER Asjkhabad, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Turkmenië (voor 1924 Turkestan genoemd) is door een hevige aardbeving geteisterd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, maar er zijn al meer dan 6000 gewonden met transportvlieg tuigen naar ziekenhuizen overge bracht, zelfs naar het grote olie centrum Bakoe, over de Kaspische Zee. Asjkhabad, dat 130.000 zielen telde, ligt iets ten Noorden van de Noordelijke grenzen van Perzië (Iran). Alle grote gebouwen en de meeste huizen der stad liggen in puin. Zeshonderd wezen werden reeds per vliegtuig weggebracht, omdat spoorwegen en busdiensten in wan orde zijn. Alleen met vliegtuigen wordt contact onderhouden met de buitenwereld. Doktoren en verpleeg sters zijn door de lucht naar de ge troffen streek overgebracht. Vele veldhospitalen zijn met spoed op gericht en voor de daklozen zijn 8000 tenten aangevoerd. Overal zijn pompen geslagen, omdat de water leiding niet meer fuctioneert. Troe pen en hulpbrigades zijn met spoed op weg naar de geteisterde stad, met noodwoningen, voedsel, kleren, dekens en keukengerei. Een geheel vain aluminium ge maakt© lOiphaalbrug zal op 26 No vember dp or Alfred Barnes, de En gelse minister van transportwezen te Sunderland in werking worden gesteld1. De brug heeft een span ning van ;ongevaer dertig meter en is die eerste in haar soort. Eveneens ere-promotie Paul Rijkens De senaat der Nederlandse Econo mische Hoogeschool heeft besloten aan de heer W. Drees> minister president, en aan de heer Paul Rij kens, president-directeur van de Lever Brothers en Unilever N.V., het doctoraat in de economische we tenschappen honoris causa te ver lenen. De erepromoties zullen plaats heb ben op Maandag 8 November a.s., de stichtingsdatum der Nederlandse Economische Hoogeschool. De Se naat heeft als promotor van de heer W. Drees aangewezen prof. mr. C. W. de Vries en als promotor van de heer P. Rijkens prof dr. J. Wisselink De Z-actie is thans ten einde. Zij had ten doel uitsluitend zoinder dis tributie-maatregelen het benzinever bruik te 'beperken. Dez;e opzet is gelukt. Terwijl in het eerste kwiar- taal v,an dit jaar 125.509 ton benzine werd gebruikt of 21.100 ton meer dan verleden jaar, bedroegen deze cijfers voor het tweede kwlartaail dat van de Z-actie resp. 141.400 ie(n 3.400. Dit laatste cijfer mag, gegeven het sedert verleden jaar toegenor men aantal ,auto,'s en het intensie vere vrachtvervoer langs ide wieg, een mooi resultaat wiorden genoemd Congres over vacantie-spreiding Het Centraal Werkcomité Vacan» tie te 's-Gravenhage heeft in een gehouden vergadering vastgesteld om 18 December a.s- een congres te houden over vacantie-spreiding in tijd en in ruimte. Enkele nationale instellingen als de A.N-W.B., Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer, da Algemene Nederlandse On derwijzers-federatie en 'de Neder landse J eugdgemeenschap, hebban reeds verklaard achter idit congres te staan. Uit een ter vergadering uitgebracht verslag blijkt, dart bet experiment om lagere schooljeugd) via de DUW-kampen een week of langer goede vacantia te laten door brengen, geslaagd1 is. Dit jaar kon den reeds ruim 5000 kinderen bief- vian gebruik maken. Oude roofmoord opgehelderd In Maart 1945 wierdl de Zaïnldvoprt- se 'winkelier Jac. Boer, die in die dagen in Amsterdam geëvacueerd was, in Schiedam waar hij ver toefde voor een zw'airte handel in jenever dopir een drietal man nen, een scheepsbouwer, diens com'- pagnon en een weger, in eein win kelpand! aan de Broersvest over vallen en met een schot ipi de mek gedood. Een bedrag van f 27000^ dat Boer bij zich had, hebban de mannen onder elkaar verdeeld, Iwaarna het slachtoffer achter het huis werd1 begraven. Zijin vrouw: ontving 'een briefje, dat haar majn bij een razzia wlas opgepakt. In de scheepsbouWerij van ©em der daders ging dezer dagen een praatje over een lang gepleegde moord. De Schiedams© politie ging daarop aan het speuren achter het huis aan1 die Broersvest, voind het lijk en kon daarop; de daders ar resteren. Suikerbieten houden zich goed Nadat aanvankelijk gevreesd werd voor de suikerbietenoogst van dit jaar, is dit pessimisme achteraf on- grond gebleken. Het Instituut voor rationele Suikerproductie te Bergen op Zoom, dat sinds Juli elke veer tien dagen monsters van bieten heeft onderzocht voor de Coöp. sui kerfabriek „Dinteloord" heeft mede- degedeeld, dat het suikerpercentage in de bieten aanvankelijk bedenke lijk laag was door het koude weer, maar dat het zich volledig heeft her steld in de tweede helft van Juli en in de tweede helft van September. Het suikergehalte zal nu zeker het normale gemiddelde halen. Dit wil zeggen, dat de suikercampagne goed zal worden, want het bietengewicht per hectare is zeer gunstig, doordat het gewas zich uitstekend ontwik keld heeft. Dit komt juist goed uit, nu het areaal niet zo groot was als vorig jaar. De „Dinteloord" ver wacht een campagne te maken van 300.000 ton. Vorig jaar werd een campagne van 260.000 ton gemaakt. De Sow jet-geleerde, Alexei F-fi. mof verklaart in een boek, genaamd „Russische expedities in 'de Stille Oceaan", dat Russische Zeevaarders Amerika ontdekt hebben in ide Stil le Oceaan. In hoofdzaak kwam deze eer te beurt aan Nagibien, Malnikof en Gw'ozdef. 'Van 1 November af zullen de Berlijmers in' de Westelijke sectoren een rantsoenverhoging, gelijkwaar dig aan 200 caloriën per dag, ont vangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2