ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zitting van de Veiligheidsraad uitgesteld Republikeinse opstandel. geven Tjepoe prijs WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De prendent zoekt naar een oplossing Ook Sedert, troepen in actie De geruchtmakende goud smokkel op Rotterdam Prinses Wilhelmina tussen de kunstenaars DINSDAG 12 OCTOBER 1948 No. 16021 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bi) voo ruitibetaliinjg i 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zi'erikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Sucicesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.per stuk. Uit Parijs wordt gemeld, dat de zitting van de Veiligheidsraad voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Aan vankelijk zouden de besprekingen over de Berlijnse kwestie gisteren worden hevat, maar de kwestie schijnt thans weer te zijn verwezen naar andere diplomatieke instanties, binnen U.N.O.-verband. Hierdoor is het waarschijnlijk geworden, dat de Veiligheidsraad geruime tijd de Ber lijnse kwestie zal laten liggen. De Argentijnse voorzitter Bra- muglia heeft contact gehad met de voornaamste vertegenwoor digers der Westelijke landen. De voorzitter heeft deze diplo maten gepolst naar het stand punt van hun regeringen, even tuele besprekingen te willen voeren op een bijeenkomst van ministers van buitenlandse za ken, indien de Russen inderdaad zouden besluiten de Berlijnse blokkade op te heffen. Deze vraag werd ook aan de Rus sische vertegenwoordiger gesteld, die mededeelde over deze zaak eerst contact met Moskou te moeten op nemen. Komen ook uit de andere hoofdsteden op de gestelde vragen antwoorden binnen, dan zal de Raad proberen een passende formule te vinden om de zaak af te handelen. Alsdan zal een formeel verzoek worden gedaan aan de beide par tijen over te gaan tot het voeren van nieuwe besprekingen, om tot een oplossing van de gerezen moei lijkheden te geraken. Truman wenste contact met Stalin Volgens berichten uit Washing ton heeft het in de bedoeling van president Truman gelegen contact op te nemen met Stalin. De presi dent wilde de rechter Fred Vinson naar Moskou sturen, om met de Russische dictator te onderhande len. Minister Marshall heeft op een persconefrentie medegedeeld, dat hij persoonlijk de president van dit voornemen heeft afgebracht. Naar verluidt zou Truman zeer onder de indruk zijn gekomen van de on verzettelijke houding van Rusland betreffende de atoom-controle. Daar om wilde hij de Russische leider nog eens door direct contact op de hoogte brengen van de Amerikaan se zienswijze op deze kwestie. Van officiële zijde is moeite gedaan om het voornemen van Truman strikt geheim te houden, maar in ver schillende vooraanstaande kranten Inkomsten en uitgaven In Amerika Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekend gemaakt, dat het persoonlijk inkomen der Ame rikanen in Augustus alle bestaande records gebreken heeft. Op) dit ni veau zou het jaarinkomen 2155 mil liard dollar bedragen, dat is 2' milliard meer dam op- grond van het inkomen in Juli het geval ge- fwieest zou zijln. Volgens een hieuw rapport over de Amerikaanse econo mie vain de raad van economische adviseurs van president Truman, dat binnenkort gepubliceerd zal (worden, liggen de kosten vo,oir het levensonderhoud zowel als de win sten van maatschappijen in Amerika hoger dam ooit. werd het bericht vet afgedrukt. Er moet dus iemand uit de onmiddel lijke nabijheid van de president de zaak hebben verklapt. Marshall achtte het niet ver standig een dergelijke stap te ondernemen, op het ogenblik dat de Veiligheidsraad nog vol op bezig was met de behande ling van de Berlijnse blokkade en de atoomenergie. Voorts was hij bang dat Engeland en Frankrijk op een zonder overleg te plegen stap van Amerikaanse zijde, ongunstig zouden reage ren. De zaak heeft in de Ver. Staten nogal wat stof doen opwaaien. Er zijn reeds commentators die van mening zijn, dat de hoop van het Kremlin, het verenigd front nog eens te kunnen breken, er door ge groeid is. Verder acht men het niet onmogelijk, dat de president nog wel eens een dergelijke stap zou kunnen ondernemen, als onderdeel van de verkiezingscampagne, waar in Amerika uiteraard nog steeds is gewikkeld. Zaterdag heeft de bathyscaaf van professor Piecard in de buurt van Dakar voor het eerst zee gekozen. Het betrof echter slechts een proef neming voor het vullen van de drij vers met een speciaal soort benzine. Er bevond zich niemand aan boord. De proef is goed geslaagd. De jeugd van Canada helpt de Nederlandse scholen Canada heeft mi-et alleen eten be langrijk aandeel geleverd in de be vrijding van Nederland, bet schenkt pok zijln bijdrage in het herstel van ons1 opi zoj velerlei gebied! -ernstig geschonden laind. De schooljeugd heeft thans ter beschikking van die regering gesteld! 1500 grote pak ketten, inhoudende allerlei UieinfO'- digdbadan voor de scholen van Ne derland, materialen, die oivier het algemeen nog maar op bep-erkte schaal verkrijgbaar zijn. De inhoud vani één pakket is voldoende om een vooral voor de schooljeugd zeer aantrekkelijke etalage te vullen. Hij bestaat uit schriften, potloden, pen nen en penhouders, krijt, vlakgom, liniaaltjes en dergelijke zeer be geerde zaken. Het eerste van deze vijftienhonderd pakketten is reeds in het ministerie van Ouderwijs, Kunsten en WeteUS'chappien over handigd. Volgens het blad „Newsweek" hebban bi) een opinie-onderzoek lei dende Amerikaanse politieke schrij vers eenstemmig de zege voorspeld van Dewey, de republikeinse ean- didaat voor bet presidentschap. Het bestuur van de P,v.d.A,. heeft gedetailleerde gegevens gevraagd omtrent de door de regering te ne men maatregelen t.a.v. de loon- «Ja prijspolitiek. i De strijd in de Republiek gaat onverminderd voort. Na een vrij langdurige strijd zijn de Republi keinse troepen er in geslaagd de stad Tjepoe op de communisten te heroveren. Bij de gevechten om de stad eiste Mars een tol van 1000 doden en gewonden. Helaas is de herovering ook niet gegaan zonder het verlies van materialen en ge bouwen. De terugtrekkende opstan delingen staken twee olietanks, een opslagplaats eri verschillende huizen in brand. De meeste leiders der communisten zijn naar het Zuiden gevlucht, waar zij nog verschillende versterkte steden hebben. Ook in Midden-Java trachten de communisten zich weer te hergroe peren. Onder de hier opererende eenheden bevinden zich ook de Re publikeinse troepen, die destijds geen gehoor hebben gegeven aan het bevel tot evacuatie. De Nederlandse troepen hebben terroristen uiteen geslagen. Later probeerden zij zich opnieuw te or ganiseren, ditmaal op de Oostelijke hellingen van het gebergte Ook deze pogingen zijn mislukt. Soedirman, de Republikeinse op perbevelhebber, heeft de aandacht van Soekarno en de Republikeinse regering gevestigd op „nieuwe schendingen van de bestandsover eenkomst". De Nederlanders name lijk verspreiden berichten, die de Republikeinse maatregelen tegen de communistische rebellen verkleinen, aldus meldt het persbureau Antara. Soedirman heeft verder gevraagd om deze kwestie te laten behandelen door de Commissie van Drie. Het protest heeft betrekking op de pu blicaties van de Nederlandse dienst Legercontacten over de militaire si tuatie in de republiek. Crimineel Bureau weet van niets De Amerikaanse pers maakt ophef van eeh goudsmokkelarij op Rotter dam. De Nederlandse instanties we ten evenwel van iniets. Daarom heeft het Crimineel Bureau te 's-Graven- hage zich in verbinding gesteld met een soortgelijke instantie te New York, teneinde inlichtingen ter zake te kunneln verkrijgen. De enige in stantie, die door Amerika op de hoogte gebracht zou moeten zijn, bi) een dergelijk vergrijp, hall nl. tot dusverre, nog niets vernomen. Naar alle waarschijnlijkheid iw!as de aan 'boord van de Norwolk Vic tory gebrachte Chevrolet, in de ach terbank waarvan het goud Iwhs ver stopt, helemaal niet voor Rotterdam bestemd, maar voor Antwerpen, een haven w'eibe het schip voor Rotter dam aan zoiu doen. Antwerpen is als regel voor zulke smokkelarijen het geliefde centrum. Het Amerikaanse gezantschap te Londen ontkent, dat Amerikaanse ambtenaren, in de Engelse hoofd stad order zouden hebben ontvan gen, sobeep te gaan naar Rotter dam voor een onderzoek in deze nogal duistere affaire. Te Haifa is medegedeeld, dat zowel ide Egyptische als de Joodse strijdkrachten aan het Zuidelijke front gevolg hebben gegeven aan een order van de autoriteiten van 1de Ver. naties in Palestina, om het vuren te staken. Het afschrikwekkende van de I I oorlog, is de grootste bond- f genoot van de vrede. I WEERBERICHT Verwachting tot de avioind van 12 OctoberVrij1 .veel bewolking, over wegend droog weer, zwakke tot matige later toenemende Zuidelijke wind1, tamelijk kouide nacht, overi gens weinig verandering van tem peratuur. 12. Zon pp 6.59, onder 17.53. Maan op; 16.40, onder 0.11. Volle Maan 18 October. Voor het eerst na de bevrijding zijn de kunstenaars te Arnhem bij eengekomen ter bespreking van de taak' van de kunst in de samenle ving en hun eigen plaats in het maatschappelijk bestel. Prinses Wil helmina heeft dit congres, dat ge houden Iwierd in de concertzaal van Musis Sacrum, bijgewoond. Jhr. W. J. H'. B. Sandberg, voorzitter van het bestuur van de Kunstenaars- federatie, heeft de 300 (kunstenaars uit .alle delen -van het land wel kom geheten. Drs- Vroom, spre kend! namens de minister van On der/wijs, Kunsten en Wetensühapi- _pien, heeft daarna bet congres ge opend!. Gevangenen breken uit Tel Aviv Vórige week Zaterdag hebben niet minder dan 100 gevangen Stem leden kans gezien uit de gevange nis te Tel Aviv te ontvluchten. Zij hielden zieh de gehele dag op in de stad ien bezochten zelfs enkele Openbare gelegenheden. Die meesten feeerden iin de loop. van de dag terug naar de gevangenis. Zij konden hun tijdelijke behuizing evenwel niet be reiken daar die politie het gebouw had! afgezet. Tegen de avond keer den zi) evenwel terug, maar 35 ontsnapten lieten zieh niet meer zien. Die rest werd' onder scherpe bewaking gesteld en naar een an dere gevangenis overgebracht. De leden van de Stem-groepi werden .gearresteerd in verband met de moordaanslag op. Bernadotte. Gevechten te Rome In het centrum van Rome zijn Zondagavond gevechten geleverd tussen de politie en jongelui, die tot de Sociale beweging behoren, ©en organisatie, die a,ls fascistisch wordt gekenschetst. Dertig mensen zijln gewond. Er werd gedemonstreerd' tegen het .verbieden van een vergadering van de beweging op. de avond voior de opening van het proces tegen de vroegere maarschalk Rodolfp Graziani, die wordt beschuldigd van collaboratie met de Duitsers. De voorlopige regering van Is raël heeft maatregelen getroffen voor (de installatie van ongeveer drie millioen Joodse immigrant-en op het grondgebied' van Israël.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1