ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Frankrijk opnieuw ten prooi aan de chaos WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Onduidelijke militaire toestand in de Republiek De regering QueuiSIe in de branding Hevige gevechten rond Tjepoe Het Dagblad wenst ingrijpen door de Nederlanders Wanneer komt de suiker van de bon? MAANDAG 11 OCTOBER 1948 No. 16020 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij1 voo ruitlbetalinjg', f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract special® prijzen. Succesj es maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. De toestand in Frankrijk wordt zienderogen slechter. De Franse Re publiek offert zich aan de belangen van Moskou en de nieuwe, met zo veel voortvarendheid begonnen re gering, zal alle mogelijke moeite moeten doen, het hoofd boven wa ter te houden. De Franse minister van binnenlandse zaken bevond zich in Tunis, maar is ijlings terug- geoepen, omdat de toestand in het land tot een crisis begint te rijpen. De regering ziet intussen niet lijdelijk toe. De politie heeft opdracht tegenover de stakers op te treden, maar dit leidt tot talrijke botsingen, die steeds he viger worden. Anderzijds moet de regering onder druk van de stakingen maatregelen treffen om het economische leven nog enigermate op peil te houden. Zo is er een drastische rant soenering van het electricitejts- verbruik ingevoerd. Te Micheville, in de buurt van Nancy, is het tot een bezetting door stakers van de daar aanwezige staalfabrieken gekomen. Politie en eenheden van de burgerwacht trok ken er op uit, om de fabrieken te ontzetten. Daarop dreigden de sta kers evenwel de schoorstenen van de fabrieken op te blazen en andere vernielingen aan te brengen, het geen voor de politie aanleiding was zich terug te trekken. Naderhand kwam het nog tot gevechten, waar bij tien leden van de burgerwacht werden gewond. In bijna alle industriecentra heb ben de stakers de omgeving in staat van verdediging gebracht. Zij wier pen barricades op en regelden het verkeer. Uit alle delen van Frank rijk worden incidenten gemeld, waarbij het vaak bloedig toeging. Terwijl nog dagelijks de stakingen zich uitbreiden heeft de minister president alle Franse burgemeesters naar Parijs ontboden, om gezamelijk te overleggen hoe de communis tische opstand kan worden onder drukt. Momenteel staat de regering voor een moeilijk parket. Zij kan een nog krachtiger houding aanne men, de situatie rekken door met de communisten te onderhandelen of de eisen inwilligen. Het laatste zou een volledige capitulatie bete kenen en zou zeker het einde van de regering met zich brengen. Nederland naar Egyptische tentoonstelling In Februari 1949 zal te Cairo een nationale tentoonstelling Worden ge houden, welke een beeld zal geven ■v>an de stand der hedendaagse indu strie in Egypte. De mogelijkheid bestaat, dat aan Nederlandse fabrikanten vah land bouwwerktuigen enige ruimte op1 de tentoonstelling ter beschikking wordt gesteld. Bij voldoende be langstelling ligt het in het voorne men van het Afrika-iinstituuit te Rotterdam om, in samenwerking met de Nederlands-Egyptische Kamer van Koophandel, een speciale reiis voor het bezoeken van de ten- topinstelling te organiseren. j Waarheen Frankrijk thans koerst is moeilijk te zeggen. Maar zeker wordt in het land van Marianne een der voornaamste voorpostengevech ten uitgevochten binnen het kader van de tegenstelling tussen Oost en West. De wereld ziet gespannen toe hoe de afloop van deze tragische worsteling zal zijn. De Veiligheidsraad in moeilijk parket Vandaag zal de Veiligheidsraad het debat over de Berlijnse kwestie voortzetten. Om de taak wat voor te bereiden heeft de president van de Raad, de Argentijn Bramuglia, met verschillende politici een on derhoud gehad, o.m. met de Rus sische gedelegeerde Wysjinsky. Naar het schijnt evenwel zonder positief resultaat. Het lag in de bedoeling van de president de Russen opnieuw te bewegen mee te doen aan de besprekingen over de Berlijnse kwestie. Een gemeenschappe lijke basis voor onderhandeling zou dan nodig zijn, maar deze is niet gevonden. Het initiatief kan nu nog uitgaan van de zes neutrale landen in de Veilig heidsraad. Zij kunnen nog met voorstellen komen, die zowel voor de Sovjet-Unie als voor de Westel. mogendheden aan vaardbaar zijn. Of het zover zal komen is niet bekend, maar het ligt wel in de bedoeling van de bovengenoemde landen, een on derhoud te hebben met de Rus sische gedelegeerde, waarbij gesproken zou worden over mo gelijke opheffing van de Ber lijnse blokkade. Het gehele vraagstuk zou dan ver wezen kunnen worden naar een bij eenkomst van ministers van buiten landse zaken der betreffende lan den. De Berlijnse kwestie zou dan van de agenda van de Veiligheids raad geschrapt kunen worden. Wel licht dat in deze richting nog een oplossing is te vinden, zonder dat het prestige van de Raad al te zeer in de knel zou geraken. Intussen hangt dit alles af van de Russische toestemming de blokkade op te hef fen en of dit zal gebeuren is met geen mogelijkheid te zeggen. Juist het ingewikkeld karakter van de situatie echter maakt verrassingen even mogelijk als waarschijnlijk. Het is nog altijd niet mogelijk, een duidelijk overzicht te krijgen van wat er in Tjepoe gebeurt. De Republiek kan zelfs geen inlichtin gen verschaffen, omdat de verbin dingen met het gebied zeer slecht zijn. Vast staat slechts, dat er hevig gevochten wordt en dat de commu nisten het oliegebied nog steeds in hun bezit hebben. Over vernielingen kunnen nog geen betrouwbare inlichtingen wor den verkregen. Het lijkt zeker te zijn, dat twee olietanks in de buiten wijken van de stad zijn verbrand. Hoe het echter met de raffinaderijen staat, weet men niet. Er is ter plaatse maar een kleine republikeinse legermacht en de troe pen, welke na de verovering van Poerwodadi op weg zijn naar Tje poe, hebben nog een vrij grote af stand af te leggen. Ten Westen van Semarang zijn dertig communisten de status quo- lijn gepasseerd en hebben zich bij een Nederlandse post gemeld. Ze zijn ontwapend en in verzekerde bewa ring gesteld. Enige tijd later kwam aan de post een republikeinse pa trouille, welke uitlevering van de dertig man vroeg. Deze is echter geweigerd. VOORBARIG BERICHT OVER PRIJSSTIJGING De aankondiging in verscheidene bladen, dat de prijzen van wollen stoffen met ongeveer 60 zullen stijgen, wordt van de zijde van het ministerie van economische zaken nadrukkelijk tegengesproken. Men voegt er aan toe, dat nog geen be slissing is genomen over het tijd stip, waarop de textieldistributie ge heel of gedeeltelijk zal worden op geheven. Ontactische handeling van Nederlandse zeeman De IJmuidense schipper van een Poolse trawler kwam verleden week in de haven van Gdynia binnen om daar te lossen. Onderweg was de scheepshond ziek geworden en de schipper wilde het vuil dat het dier veroorzaakt had, met een doek op nemen. Later bleek dat hij daarvoor de Poolse vlag had gebruikt. Een Pool, die het had gezien, beklaagde zich bij de politie van Gdynia. De schipper is gearresteerd, ondanks het feit dat hij zijn excuses maakte en hij is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf met aftrek. Het Dagblad te Batavia schrijft in1 een. hoofdartikel idait, „wil het begrip Nederlandse souvereioiteiit niet meer idain' 'een ijldele klank en een inhoudloze fraze zijn, door de Nederlandse overheid zo snel moge lijk dient te worden ingegrepen in de chaos in de Republiek, die tengevolge heeft, dat er voor mil- lioienen aan vreemd kapitaal in rook opgaan". Het blad besluit: in de faze van de strijd, waarin wij thans zijn gekomen, kan interventie niet langer uitblijven. Het is een absur diteit, dat Nederland hier een le ger op de bieen houdt, dat dagelij te d'rde millioen gulden verslindt en volkomen passief blijft, wanneer in de strijd van revoilutionnairen tegen revolutiounairen een der belang rijkste welvaartsbronnen van Indo nesië met ondergang wordt be dreigd. Hoogstwaarschijnlijk is het mo torschip Mialibu Inez met veertien) mensen aan boord in een. tropische storm bijl Kaap San Lucas, 800 mijlen ten Zuiden van San Diego, vergaan. Het wordt stads enige da gen vermist. I Het mensenleven is één door- lopende school. WEERBERICHT Verwachting tot de avond' van 11 October: Weinig wiind', hiiier en daar nevel of mist die snel verdfw'ijntj droog, vrij Iw'arm zonnig weeir, over drijvende wolkenvelden, zwakke tot matige Zuid-Oostelijke w'iind. 11. Zoira op 6.57, einder 17.56. Maan op 16.20, onder Volle Maan 18 October. Gemiddeld verbruik zal niet dalen Zoals reeds gemeld belooft de suikerproductie dit jaar uitstekend te zijn, hoewel nog ©en aapzienlijtoe hoeveelhieidi (plm. 70000 ton) zal moeten jWtordea ingevoerd om de gehele behoefte te dekken. Eerst Wanneer ons lajnidi meer ge ïmporteerde suiker zal ontvangen, zal het mogelijk wonden dat de suiker van de bon komt. In de be groting iwloïdlt er rekening mede ge houden dat de subsidie op suiker Iwordt afgeschaft 'en dit zal tot ge volg hebben dat de prijs omhoog gaat. Dit laatste zal het verbruik natuurlijk drukken. Komt de suiker van de boin dan zullen» ook jam en snoepgoed' vrij komen. Hiervan zal het verbruik zeker dalen. Dus alles bijeengenomen mag meb concluderen dat het gemiddelde totaalverbruik dan weinig zal ver schillen met het tegenwoordige. Tsjechen leggen beslag op Brits nieuwsoverzicht Tsjechoslowaakse autoriteiten heb ben de editie van het nieuwsover zicht, die door de voorlichtings dienst van de Britse ambassade uit gegeven wordt, in beslag genomen. Als reden daarvoor gaven zij op, dat een uittreksel van een hoofd artikel van de „Manchester Guar dian", over de rede van de Ameri kaanse afgevaardigde bij de U.N.O. beledigend was voor de Sovjet-Unie. Joegoslavisch gezant breekt met Tito De Joegoslavische gezant in Egypte is te Alexandrië in gezelschap van zijn edhtgenote en zijn kinderen aan boord gegaan van een Sowjet- Russisch schip met bestemming voor de Soiwjet-Unie. t Men meent, dat de gezant om po litieke redenen van zijn functie af gezien heeft, en dat hij met maar schalk Tito heeft gebroken. De Zwitserse Nationale vergade ring heeft met 136 tegen zeven stemmen het besluit van de rege ring om tot het plan van Marshall toe te treden, goiedgekeurd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1