De Jeugd van de straat naar buiten STRAATVOETBAL De schadelijke huiszwam Afrikaans geschenk Droeve balans oorlog 1940-1945 OVERDENKING Deskundige vangt 600 muggen met een apparaat van 200 dollar Een oplossing gewenst Er is gaas gespannen voor de rui gten van de Grote Kerk en de Kleu terschool in de Wevershoek. In "t Vrije loeren eerzame huisvaders, verscholen achter struiken in him tuinen of achter portieken. Dit alles vindt zijn oorzaak in de voetbal rage van de jeugd, die het risico van een in beslag genomen bal, een avontuurlijke tocht door een vreem de tuin en zelfs een gebroken ruit op de koop toe neemt, om het op windend spel te kunnen spelen. Het voetbalspel op de openbare weg is officieel verboden. Een van die be palingen, die herinneren aan de luie boer, die elk jaar rond de steen in zijn akker ploegde, zonder de steen te verwijderen. Zo is het im mers ook met het voetbalverbod gesteld. De jeugd wil voetballen en daar is niets op tegen. Maar er is geen andere gelegenheid dan de straat, waar het niet mag. Er kan dus niet gevoetbald worden. Wel in officieel verband, maar hier komt de clou van de zaak. Het sportterrein mag alleen betreden worden indien een bepaald bedrag wordt betaald. Be grijpelijk genoeg, want de exploitan ten van het sportterrein kunnen met een lege beurs het veld niet in orde houden. Bij het straatvoetbal gaat het ook niet om officiële wedstrij den. Het gaat louter om het af reageren van een teveel aan energie en inderdaad is daarvoor de straat niet geschikt. Een ander spel Laat de jeugd andere spelen doen dan het „eeuwige" schoppen tegen een bal. Een raad, maar geen op lossing. Men kan spelgrillen van de jeugd niet aan een leidinggevende controle onderwerpen. Op een ge geven ogenblik breekt als een be smettelijke ziekte de knikkerrage uit. Alles knikkert, in modderpoe len en op onmogelijke plaatsen en hoeken. Dan komt het paardspelen. Iedere hope des vaderlands draagt een imitatie-bit in de mond en draaft, gedreven door een vriend, Een parasiet in de geteisterde gebieden De afdeling Voorlichting van het ministerie van Lanbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt het vol gende mede: Uit het meer dan normale aantal verzoeken om inlichtingen omtrent de bestrijding van de huiszwam (Merulius Lacrimus Schum), als ook uit enkele mededelingen, krijgt de Plantenziektenkundige Dienst de in druk, dat de huiszwam vrij veelvul dig voorkomt in bepaalde woningen en gebouwen, voornamelijk in de door de oorlog geteisterde gebieden. De bewoners schijnen zich niet altijd bewust te zijn van de grote schade ,d.ie hierdoor veroorzaakt kan worden in vloeren, trappen en houten betimmeringen, wanneer niet spoedig doeltreffende maatre gelen genomen worden. Wanneer men weet, dat deze zwam uitsluitend schadelijk optreedt in huizen, die door een of andere reden vochtig zijn, dan verwekt het geen verwondering, dat deze zwam zeer gunstige levensomstandigheden vindt in huizen, waarvan, tengevolge van oorlogshandelingen, de daken ernstig zijn beschadigd en de ruiten vernield zijn. Dergelijke huizen, die in de winter 1944-1945 vele maan den bloot gestaan hebben aan regen, sneeuw en vocht, zijn blijkens de ondervinding niet zo spoedig weer droog te krijgen nadat de daken ge repareerd en de ramen weer van glas voorzien zijn. Noodzakelijke voorzorgsmaatregelen Ter voorkoming van verder on heil is het noodzakelijk alle moge lijke lekkages afdoende te dichten, afstanden die onwerkelijk aandoen. Dit alles bestaat nog. Het is alleen aan tijd en toevallige spelmode on derhevig. Buiten dit alles om echter gaat het voetballen. Voor het donker is, wordt er „nog gauw even" op straat een spelletje getrapt. Daardoor komt de misère van de „loerende huisvaders", die best weer eens een bloem- en struikvernielende knaap over de knie willen leggen. Daarom is het plein voor de kerk ook een leemwoestijn en werd de historie geboren van de slager, die een ge vangen bal plechtig op de kapblok met een van zijn scherpste messen in tweeën spleet. Oplossing Buiten de bebouwde kom, maar in de onmiddellijke nabijheid van de stad moeten de jongelui enkele stukjes grond hebben, waar zij zon der gevaar voor het verkeer en zon der een permanente bedreiging te vormen voor alles wat glas heet en alles wat door de even tere als des kundige kwekerscapaciteiten van mijnheer Jansen en Pietersen in de tuinen tot ontwikkeling komt, hun spel kunnen spelen. Hier komen twee belangen vlak bij elkaar. Een gemeentelijk be lang, want het straat voetbal is las tig en schadelijk voor de burgerij en gevaarlijk voor het verkeer. Daarom is de tijd reeds lang rijp geweest om een oplossing te zoeken in bovengenoemde zin. Er moeten toch wel enkele boeren zijn, die een onbelangrijk stukje grond, een slecht stukje weiland of alleen maar een gedeelte van een dreef o.i.d. voor dit goede doel beschikbaar wil len stellen. De jeugd van de straat, naar bui ten is de oplossing, waarmede de gemeenschap zou zijn gediend. Het verbod alleen is steriel, het lokt de overtreding uit. Daarom zij het bo venstaande de autoriteiten ter aan beveling voorgehouden. ook de kleinere. Daarnaast is het evenzeer nodig ervoor te zorgen, dat overal waar hout aanwezig is, een behoorlijke ventilatie mogelijk is, opdat de vochtige lucht afgevoerd kan worden. Hieraan wordt nog wel eens te weinig aandacht besteed. Zo is het b.v. noodzakelijk, dat de hou ten vloer op tenminste 50-60 cm afstand gelegd wordt van de grond en dat de onder de vloer aanwezige ruimte via roostertjes in de buiten muren met de buitenlucht in ver binding staat. Het kan natuurlijk geen kwaad wanneer die roostertjes gedurende de koudste wintermaan den tijdelijk met een plankje wor den afgesloten, maar het is funest wanneer die openingen uit verkeerd inzicht dichtgemetseld worden. Wanneer de grond onder de vloer vochtig is, dan verdient het aanbe veling deze over een geringe diepte uit te graven en door droog wit zand te vervangen. Tenslotte moet al het aangetaste hout volledig opgeruimd worden. De eventueel daarbij vrijkomende muurgedeelten moeten zoveel mo gelijk vrij gemaakt worden van schimmel en van de bruine sporen, die van de zwam afkomstig zijn. Zo nodig kan dit gedaan worden met behulp van een 10 soda- of 5 kopersulfaat-oplossing. Wanneer al les goed gereinigd en weer droog is, kan nieuw hout aangebracht wor den, liefst nadat dit behandeld is met een der houtconserverende mid delen, die daarvoor in de handel verkrijgbaar zijn. Het behoeft geen betoog, dat het alle aanbeveling verdient, het huis zovel mogelijk droog te stoken met behulp van kachels of nog beter met de centrale verwarming. De aanbevolen maatregelen moeten echter in de eerste plaats uitgevoerd worden. De delegatie van Afrikaanse stamhoofden, die dezer dagen een bezoek bracht aan het Britse Koninklijke Hof, heeft niet zo'n verbazingwekkend present megebracht als de Swazi-deputatie in 1894. De Swazi's waren door Ko ningin Victoria geïnviteerd en bij hun audiëntie werden zij zeer luisterrijk onthaald. Een van de stamhoofden oreerde als volgt, terwijl een tolk zijn bedoelingen zin voor zin aan de Koningin duidelijk maakte: „Wij zijn gekomen, o Grote Moeder, om onze baby te bren gen. Neem hem, o Moeder, op Uw knieën en klemt hem aan Uw borst". Maar de Koningin, verbaasd en waarschijnlijk ook een beetje verontrust, kwam tus senbeide met: „Maar waar is dat kind dan? Ik zie het helemaal niet. Waar is het nu?" En het Swazi-op- perhoofd antwoordde ernstig: „Hier, o Moeder, is het kind" En daarmei duwde hij een man naar voren van ongeveer één meter negentig-lengte en met een omvang van 'n dikke boomstamaldus de Yorkshire Post. In het tijdvak 1940-1945 overle den in ons land aldus een over zicht in het laatste maandschrift van het C.B.S. 604.401 personen, van wie 329.951 mannen en 274.450 vrou wen. Tengevolge van een gewel- dadige dood stierven niet minder dan 68.046 (49.005 m. en 19059 vr.), van wie door oorlogshandelingen 4134 militairen en 23.381 burgers (15.329 m. en 8052 vr.). Door exe cuties en standrecht kwamen om het leven 2794 personen (2761 m. en 33 vr.), zelfmoord pleegden 4564 personen (2757 m. en 1807 vr.), ter wijl door moord en aanslag, waar onder begrepen executies door de ondergrondse beweging, vielen 9004 m. en 141 vr. (tezamen 1045). De overige personen overleden door on- GOD OF MAMMON? „Het geld verantwoordt alles". (Pred. 10:19b) Toietn wie nog miididein iin ide laat ste oorlog zaten, zei iemand! tegen me: De 'ergste vijand die wie straks), na die oorlog te bekampen zullen' hebben, is de geldzucht. Ik wilde daar toen niet aan. Ik dacht dat'dé mensen juist in de oorlog, toen één moment voldoende wias om je van al je bezit te beroven, geteerd zou den hebben los te worden valm stof felijk bezit wegens die onzekerheid ervan. Maar ik heb verkeerd ge-1 dacht. Uit de daden en gesprekken van de mensen om je heen merk je: het draait alles om geld verdienen en geld uitgeven. Je betrapt er jezelf op dat je eigen gedachten en gêsp rekken ook telkens die kant opgaan. Och, het is niet onbegrijpelijk. We moeten ons herstellen vaini de zware jaren die achter ons liggen. We zijn verarmd, als volk en ook vaak persoonlijk. We moeten er weer bovenop, zien te komen. De inkomsten stijgen, maar itn veel ster kere mate de uitgaven. We rekenen en cijferen. Viael behoeften of wat wie menen dat behoeften zijtn, moe ten' worden bevredigd. Geld heb ben we nodig. En ongemerkt heeft het geld :ons te pakken. We geven misschien in theorie toe dat geld1 niet gelukkig maakt, maar We voelen ons diep ongelukkig als we er niet genoeg van hebben om behoorlijk rond te komen. We liggen er 's nachts van wtakker. Ingezonden mededeling AL WAT VER EN VREEMD IS TREKT HAKON MIELCHE reisde naar Vuurland. Met zijn „REIS NAAR HET EINDE DER WERELD" be leven we meer, dan wanneer wij zelf deze tocht gemaakt hadden. Want Mielche ziet alles als een bij zonder mens, die ook in de hache- Iijkste omstandigheden zijn humo ristische kijk op mensen en dingen niet verliest. Geestige pennekrab- bels komen Uw verbeelding te hulp. Bespreek deze prettige reis bij Uw boekverkoper. Met een vernuftige uitvinding voor de vernietiging van muskieten, welke door een Amerikaanse ge leerde verder vervolmaakt is, heeft men geslaagde proeven genomen in de moerassen van Cuba. Het geluid, dat door de vrouwtjes mosquito ge durende de paringstij d wordt voort gebracht, heeft men op een gramo- foonplaat vastgelegd en door dit ge luid te reproduceren, wordt de man netjesmuskiet in een val gelokt. Aan de vervolmaking van deze „Lorelef'-methode is gedurende de afgelopen jaren gestadig gewerkt door de medische faculteit van de Cormell Universiteit, met financiële steun van de Openbare Gezond heidsdienst van de Verenigde Staten In een bericht aan de New York Herald Tridune schreef Peter Eis- hes, dat door Dr. Martin C. Kahn binnen een uur ruim 600 muskieten door deze methode in de val werden gelokt. In een van de meest beruchte moerassen in Cuba, vanwege de muskietenplaag, werden deze insec ten practisch uitgeroeid tijdens een tweemaandelijks verblijf van Dr. Kahn in deze streek. gevallen, van wie niet minder dan 5340 door verkeersongevallen (4094 m. en 1246 vr.). Door oorlogshandelingen en exe cuties stierven in de provincie Gro ningen in 1940-1945 479 burgers, Friesland 162, Drente 195, Over- ijsel 896, Gelderland 2202, Utrecht 422, Noord-Holland 951, Zuid-Hol land 1981, Zeeland 257, Noord-Bra bant 774 en Limburg 183. Liggen w© ook wakker over on ze géëstelijke armoe? Juist, hier Wringt die schoein. Geld is geen iduii- vielsuitvinding en geld verdienen pp zichzelf geen zonde, maar de mens heeft de macht van het geld alsi zovele dingen misbruikt en doen1 ontaarden. Zo langzamerhand zijn 'we vertroulwd geraakt met de ge dachte die de Prediker uitspreekt al® kenmerk van zijh tijd: Geld verantwoordt alles. Met andere Woorden: met geld kan je alles dom. Alles? Wat baat het eeni mens, zo faijl de gehete Wereld Wint eni schade lijdt aan zdjin ziel? Is zielesichade met geld af te kopien? Of zijt ge van plan, pas op uW sterfbed aan uwi ziel te gaan den ken? Dat is heel gevaarlijk. Want juist dan blijkt de onmacht van geld. Wat moeten We dan doen? We kunnen toch niet zonder geld? Wie kunnen dit doen: tegemfover ide geld-zonde stellen de geid-zegen. Dat kan, dojor de eisen en beloften des Heren op; hun rechte waardie te schatten en daarom ien daardoor ook het geld ©pi zijn rechte waarde te schatten. De macht èn de on macht ervan te doorzien. In Jezus Christus verbonden a-aln God de Vader, dat is 1 os-zijn van de macht van het geld. En idan o(ok het geld, óns geld> dienstbaar ma ken am de macht des Heren. We ontvingen het uit zijn hand en We geven het dan ojok weer uit toit Zijn dienst. Dan hebben We niet ieder het zijne gegeven, het geld' Wiat en Godl Wlat. Maar zo zijn we goede rentmeesters des Heren O- vi. d. B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7