■Hl PROF. PÏCCARD DUIKT IN HETONBEKENDE Is Stalin de alleenheerser in de Sovjet-Unie? KERSENBOOM Hij werd overstemd door Politbureau SPEURTOCHT LANGS DE BODEM VAN DE OCEAAN Oorspronkelijk had Prof. Piccard het .voornemen met zijn duikkogel af te dalen aan de Westkust van Afrika, in de Golf van Guinea, waar de Atlantische Ocaaan een diepte van meer dan vier km bereikt. Pei lingen die het Franse marinevaar tuig „de Monnier" heeft verricht, hebben er toe geleid dat prof. Pic card zijn plannen heeft gewijzigd. Zijn diepzee-onderzoek zal nu niet in de Golf van Guinea geschieden, maar op een punt 1100 km ten Wes ten van Dakar, bij de Kaap Ver- dische eilanden. De „Scaldis", die de duikkogel van prof. Piccard ver voert, is reeds uit Dakar vertrokken en bij goed weer hoopt de prof. de volgende week met zijn proefne mingen te beginnen. Hier gaat dan de moedige prof. met zijn „Bathys- cape" aan het werk, het wonderlijke toestel dat twee mannen in staat moet stellen enkele geheimen van tot nog toe onbekende aardopper vlakten te doorgronden. PROF. AUGUST PICCARD die het ditmaal in de diepte gaat zoeken De grootste verdienste van Prof. Piccard is wel geweest, dat hij de ouderwetse duikerklok los heeft ge maakt van de traditionele, doch wei nig zekerheid biedende kabel. Zo'n verbinding met het moederschip kan wel heel aantrekkelijk lijken voor duikers die dicht in de buurt blijven en dan door een katrol weer aan boord gehesen worden, voor langere reizen naar beneden is elke tussen schakel onmogelijk. Door de bewe ging van het schip worden metingen onmogelijk en hoe langer de staal kabel, hoe eerder deze breekt. Om dus niet het risico te lopen met dui kerklok en al naar de diepte te ver dwijnen, werkte de hoogleraar in 1937 een nieuw idee uit: hij zou precies als met de stratosfeerballon de ruimte inzweven en de ver binding met de oppervlakte langs radiografische weg onderhouden. Daartoe ontwierp hij een kogel, goot genoeg om twee personen en alle benodigde instrumenten te kun nen bevatten, die hermetisch geslo ten kan worden en een druk van 400 kg per vierkante cm kan door staan. Want een dergelijke druk oefent het water op 4 km diepte op elk voorwerp daar beneden uit! Het zou een combinatie genoemd kun nen worden van ballon en onder zeeër, want met behulp van ballast is de hoogte te regelen en met een paar propellers beweegt het zonder linge vaartuig zich voort in de diepte der oceanen. Die ballast bestaat uit 400 kg ijzerschroot, dat door electromagne- ten in een trechter wordt vastge houden. Tevens zijn om de duiker klok nog 16 enorme lastblokken aan gebracht van 100 kg elk. Willen de „ballonvaarders" omhoog, dan be hoeven ze niets anders te doen dan op bepaalde drukknopjes te druk ken, waardoor verschillende mag neten worden uitgeschakeld en de gewenste ballast afgeworpen wordt. Hoe is het toestel ingericht? Toch zou de „Bathyscaphe" dan nog niet stijgen, als boven de kogel niet 'n speciale bak met 22 ton heptane, d.i. benzine met een soortelijk ge wicht van 0,69, was bevestigd, die het gehele toestel lichter moet ma ken dan de hoeveelheid verplaatst water. Het enorme volume van deze tank maakt tevens stuurvinnen of dergelijke tegen eventueel wente len overbodig. De gehele ballon ligt nu stabiel in het water. Om iets van de omgeving te kun nen waarnemen, moest de prof. in de eerste plaats beschikken over één of meer vensters. Het leek een onoverkomelijk probleem: glas, dat een druk van honderden kilogram men per vierkante cm heeft te weer staan, vast te maken in de giet ijzeren ramen van 12% cm dikke wanden Twee verschillende stof fen met totaal andere uitzettings coëfficiënt naadloos en luchtdicht af te sluiten De vensters hebben dus de vorm van afgeknotte kegels, bestaande uit 15 cm dik (organisch) plexiglas, dat door de enorme druk van het water juist dieper in de kegelvormige ope ningen vastgedrukt wordt. Rijden over de bodem van de Oceaan is niet mogelijk. Wolken modder zouden het uitzicht vertroe belen, gevaarlijke staketsels konden de ballon openrijten, afgronden en rotsblokken maakten deze wijze van voortbewegen nog gevaarlijker. Wilde prof. Piccard dus iets van de laagste regionen overzien, dan moest hij er vlak boven blijven zweven. De gang van zaken is daarop al dus geregeld: 1. met het echolood bepaalt men de juiste hoogte; 2. en kele meters boven de zeebodem wordt ballast afgeworpen tot het toestel niet meer daalt; 3. met pro pellers kan een langzame zijwaartse beweging worden ingezet (langzaam om de diepzeebewoners niet te ver ontrusten, goede waarneming mo gelijk te maken en geen modder in beweging te brengen). Vier zoeklichten met lampen van 3500 kaars moeten de omgeving van de bol zichtbaar maken, want zon licht dringt in deze ontzaglijke diepten al lang niet meer door. Automatische camera's maken voortdurend filmopnamen en een dictaphone noteert mechanisch prof. Piccard's gesproken indrukken. Voor de verbinding met het moe derschip maakt de hoogleraar ge bruik van een nieuwe vinding, die in oorlogstijd bij de Engelse marine werd toegepast voor het contact tus sen onderzeeërs en andere bodems. Een supersonische die nog geheim is. geluidstechniek Electrische monsters Welke geheimen zullen zich in de diepzee openbaren? Met welke vondsten hoopt deze Belgische prof. de wetenschap te verrijken? Enkele regionen van de oceaan bevatten geen zuurstof, daar is dus geen dierlijk leven mogelijk. In an dere delen komen nog onbekende vissen voor van ongekende afme tingen. Want het is wel bewezen, dat bij toenemende diepte ook de bouw der waterbewoners robuster en gigantischer wordt, opdat deze dieren tenminste de reusachtige druk kunnen weerstaan. Zo zag dr. William Beebe op 497 meter diepte reeds ware monsters met maagzak ken, zo groot als de totale vis, die dus vissen van minstens dezelfde af metingen konden opslokken. Tal van diepzeedieren stralen zelf licht uit. Enkele soorten bezitten hiervoor electrische „koplampen" en weer andere doden hun prooi langs electrische weg door het uit zenden van een hevige schok door het water. Weekdieren, mosselen, slakken en oesters kunnen in deze diepten niet leven. Op 1 km diepte zijn de mon sters reeds 1 tot 7 meter groot. Hoe zullen de levende wezens op 4 km diepte er dan wel uitzien? In elk geval kan zo'n diertje nimmer aan de oppervlakte van de zee verschij nen, want door het enorme druk verschil zou hij reeds enkele kilo meters hoger ontploffen En terug? De terugtocht is wel de hache- lijkste onderneming voor zo'n ge vaarvolle reis. Prof. Piccard heeft tal van maatregelen genomen om sigualen uit te zenden, zodra hij in nood verkeert. Er kunnen rookra- ketten worden afgestoten, die over dag een rookkolom vormen en in de nacht een rode gloed vertonen zodra zij aan de oppervlakte zijn beland. Met behulp van een verfstof kan eventueel de zee over grote op pervlakte gekleurd worden, zodat vleigtuigen de ballon kunnen op sporen. De kogel zelf wordt beneden op de bodem door een druk op de knop ontdaan van alle ballast. Zodra Pic card de electro-magneten uitscha kelt, die het ijzer aan de buiten kant van de bol vasthouden, zal hij stijgen. Tenminste, als het toestel elders niet onklaar geraakt is Maar ook al komen hij en zijn as sistent weer behouden aan de op pervlakte, dan kunnen deze geleer den de bol nog niet van binnen ope nen. Eerst moeten zij weer door het moederschip, de „Scaldis", aan boord gehesen zijn! Ziedaar in nuchtere woorden het schoonste of het verschrikkelijkste avontuur, dat een bijna 70-jarige dienaar der wetenschap aan de lange reeks menselijke heldendaden gaat toevoegen, die in het belang van onze beschaving ondernomen zijn. Volgens Curt Riess de Weense correspondent van het Zwitserse blad „Die Weltwoche", is Stalin in min stens vier zittin gen van het poli tiek bureau der Sowjet-Unie, die de laatste 10 we ken gehouden zijn door de andere leden overstemd geworden. STALIN „Rusland is niet meer Stalin, Rus land is het politiek bureau, die ge heimzinnige neven- of eigenlijk hoofdregering, die uit 14 leden be staat, van wie 10 stemrecht hebben en die bij stemming besluiten, wat al of niet gebeuren moet. Stalin is slechts één van deze tien", aldus deze correspondent. „Deze zittingen zijn wel geheim, maar wat 14 man nen weten, weten over het algemeen ook hun 14 particuliere secretarissen en de echtgenoten van die mannen en de echtgenoten van die secre tarissen". Stalin deed, volgens Riess, een aantal concrete voorstellen betref fende Berlijn en de Balkan. Stalin zou de wens geuit hebben, dat de geallieerden in Berlijn blijven en de stad, evenals het centrum van Wenen, niet in sectoren verdeeld, maar geïnternationaliseerd zou wor den. Ook inzake de Balkan zou Sta lin met het Westen tot overeen komst hebben willen komen door Molotof naar de conferentie te Bel grado te zenden. Drie partijen in Politbureau Riess herinnert er aan, dat het politiek bureau de laatste jaren uit drie groepen bestond: een radicale, anti-Westelijke onder leiding van Niet ieder kar. zich verheugen iiri het bezit vairn een kersenboom. Het is Ben' scnoan bezit. Ze geeft wat sehadbw in het felle jaargetijldie en de fantasie bouwt uit zo'n en kele kersenboom een boomgaard! van onbeperkte omvang. Mijnbeer L. had1 ook ©en kersenboom in zijto tuin; ©en prachtstuk met een kropto als ©en atoomWolk-paddestoel ©n ©en metwlerk van takken gelijk een zwart getekend labyrinth in ©en krain- tem-puzzle. De boom stond! midden in d© stad ©in had van de zout water-invasie niet geleden. De boom had! twee gebreken, die bij het voortschrijden van de tijd erger werden. Ze groeide Meeds verder over de muur, die ide scheiding vormde tussen zijin standplaats ©ni het domein van buurman. Verder ,gaf de boom steeds minder vruch ten. De oogst die er tenslotte in weerwil van muskens en spreeuwetn af werd gehaald, werd met het jaar ongenietbaarder. Het laatste was oer zaak, dat het eerste ieuvel door buurman zwaar werd aange dikt. Immers was de bastaard ker senboom een rasechte pruimenboom1 geweest, waarvan de belle de Lou- vato's om zjo te zeggen pardoes buurman in de mond vielen, dan was de expansie van de boom over de scheidingsmuur voor buurman npg wie] te dragen geweest. Maair mu feoin de oude troiuiwe 'kërsien-1 bqom geen goed meer doen. Hijs be nam be't licht en ondermijnde de muur met zijn wartels. Al deze misdaden Waren ten dele waar en ten, dele ©jiiwaar. De on waarheid zat hier feitelijk kunstig in de waarheid verweven en met enige voortvarendheid opgediend zag het er uit, alsof de bjoora heel no|dig moest worden gerooid. Het had alles nog anders gelopen, als er niet een rupisenfamilie ito die ibqom was gekomen. De rupsen vra ten de kroon lelijk kaal en depo neerden het residu van hun maal tijden met een hardnekkige regel» maat op de Was van buurvrouw, die deze rupsengestes uiteraard niet iop prij's kon stellen. Kort eto goed het drama kersenboom rij'pte snel tot een hoogtepunt. Zoals dat gaat in dergelijke gevallen zocht de eigenaar van de boom zijta. toe vlucht tot ©en drastische oplossing. Uiteindelijk overtuigd van de laak bare kuren van zijn beschermeling^ klom hij' gewapend! met een zaag dezer dagen naar hoven 'en begon een siaoieipinoces ten uitvoer te leg gen, dat de bojoitt met volledige ondergang bedreigde. Of bet zover zal komen is n|og niet heslist, maar de kersenboom is nu geworden tot ©eto mismaakte Indische Waringito, een mast niet in de hojogte wat afgeknabbeld) groen, Waaraan Wiel' too|oit meer enige vrucht, goed of slecht zal rijpen. Het is nu erg licht geworden; binnen. Molotof; een groep internationalis ten, die samenwerking met het Wes ten wilden, onder leiding van Sta lin en een middengroep van besluit lozen. Nadat Stalin Molotof aan zijn zijde gebracht had, werd Zjdanof leider van de radicale groep, met naast zich vooral Malenkof, voor malig particulier secretaris van Sta lin en Boelganin, tijdens de oorlog burgemeester van Moskou en in 1944 plaatsvervangend minister van de fensie. Volgens Riess wérd Zjdanof gesteund door een aantal mannen buiten het politiek bureau, in het bijzonder hoge militairen, onder wie de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Wysjinsky. Deze, zelf geen lid van het politiek bureau, wordt in het verslag van de zittingen van dit bureau degeen ge noemd, die achter de schermen een beslissende invloed heeft. „Hem ge lukte het te verhinderen, dat Mo lotof naar Belgrado gezonden werd. Hij ging zelf, met het bekende re sultaat", aldus Riess.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6