ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kleinen gaan bemiddelen tussen groten Russische manoeuvres rond de luchtbrug WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Diplomatieke activiteit te Parijs Nieuwe Nederlandse voor steilen aan de Republiek? 8.GÜQ:000 ton goederen voor het Europ. Herstelprogramma Geheimzinnige verdwijning van partij diamanten Bombardementen en kanonvuur ZATERDAG 9 OCTOBER 1848 NiO). 16019 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij voo niitjbetaliingi f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag, jj. j j U Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.per stuk. Geheel onafhankelijk van de door de U.N.O. te ondernemen pogingen een oplossing te vinden voor de Berlijnse kwestie, worden ook van andere zijde nog maatregelen ge troffen om een fatale botsing tussen de rivalen te voorkomen. Het zijn ditmaal de kleine landen, die de schouders er onder gaan zetten. De Australische en Belgische ministers van buitenlandse zaken, Dr. Evatt en Spaak, hebben zich aan het hoofd gesteld van een groep kleine landen die zullen trachten tussen Rusland mi Amerika te bemiddelen. Zij zouden willen proberen in eerste instantie een „wapenstil stand" van drie maanden tussen de twee kibbelende partijen tot stand te brengen. Dit zou voor Rusland betekenen, dat gedu rende deze periode de Berlijnse blokkade wordt opgeheven, ter wijl de Westelijke geallieerden toestemmen in het houden van een bijeenkomst van de vier ministers van buitenlandse za ken, teneinde het Duitse vraag stuk in studie te nemen. Met dit doel worden te Parijs momenteel allerlei onderhandelin gen gevoerd, in de tijd tussen de laatste en komende zitting van de Veiligheidsraad. Vanzelfsprekend moeten ook de grote mogendheden voor het plan gewonnen worden. Frankrijk schijnt er iets voor te voelen, als Amerika en Engeland zich er eveneens voor verklaren. In tussen zijn er twee dingen, die bij het opperen van het plan naar vo ren komen .Gunstig voor de gealli eerden zou een tijdelijke opheffing van de blokkade zijn. Tijdens de wintermaanden immers zal het moeilijk zijn, de luchtbrug in stand te houden. Het sluiten van een wa penstilstand betekent evenwel een, zoals het wordt genoemd, „hande len onder druk". Dit laatste maakt het plan weer dubieus, zodat het nog niet zeker is of Amerika en Enge land het plan zullen ondersteunen. De toestand in Frankrijk Het lijkt er op, alsof de Franse regering voornemens is op drasti sche wijze een einde te gaan maken aan de stakingsepidemie, die het Bloembollen naar de V S. Volgens de heer G. Springer, vice-voooorzitter van de Nederland se vereniging vain bloembolleinex- porbeurs, bereikt die invoer van Ne derlandse bloemboollen in de V. S- thans zijn hoogtepunt. De totale opbrengst zal waarschijnlijk: 6 a 7 millioen dollars bedragen. Het s.s. „Veemaam" van de Hollaind-Amerir ka Lijn, dat te N&W' York aankwlam, vervoerde o.a. 3000 kisten Neder landse bloembollen. Naar verluidt, bestaat er een levendige vraag naar Nederlandse bloembollen voor de ■verkoop in warenhuizen en in de detailhandel. Verscheidene winkels te New1 York hebben 'een speciale uitstalling in hun etalage van Ne derlandse bloembollen, welke sterk die aandacht trekken. land teistert. Langzamerhand begint de stakingsgolf de industrie en het vervoer te verlammen. Hieraan moet een einde komen en daarom gaat de Franse regering haar toe vlucht nemen tot militaire maatre gelen. De stafchef van het Franse leger is ontboden op het ministerie van binnenlandse zaken, teneinde desbetreffende instructies in ont vangst te nemen. Donderdagavond is het Franse kabinet in een speciale zitting bijeen geweest, om de toe stand te bespreken. Verschillende voorstellen werden besproken, om de toestand het hoofd te kunnen bieden. Zo zal het gas- en electriciteits- gebruik in het gehele land drastisch worden ingekrompen, terwijl op nieuw besprekingen zullen worden geopend, met het door de commu nisten bestuurde Vakverbond. Ver der werden dan, zoals gezegd, ook eventuele militaire maatregelen uit gewerkt. De stafchef heeft opdracht gekregen troepen te sturen naar de bedreigde gebieden. De mogelijkheid bestaat dat de hoogovenarbeiders in verschillende districten eveneens in staking gaan. In dit geval zouden zij in militaire dienst worden op geroepen en dan weer naar de be drijven worden teruggestuurd, want het stilleggen van het werk in- de hoogovenbedrijven zou ernstige ge volgen met zich mede brengen. 5000 textielarbeiders hebben éveneens het werk neergelegd en in de buurt van Sens in het mijnendistrict wier pen de arbeiders barricaden op, om te voorkomen, dat zij zouden wor den gedwongen weer aan het werk te gaan. Naar te. Baitavia wbrdt verWlacht zullen dezer dagen informele Ne derlandse voorstellen aan de Repu bliek worden gedaan ter hervatting vain die oinderhandelingsa. Het Ame rikaanse lid' van de Commissie van Goede Diensten, Cochran, zou deze voorstellen overbrengen. Cochran zou ook reeds getracht hebben een algemene regeling tot stanidi te brengen, Welke de Repu bliek onder voorbehoud zou hebben aanvaard1. Een van deze voorbehou den zou zijn dat de Nederlander® hun bevel aan een aantal Republi keinse inwoners om Batavia te ver laten zouden intrekken. Of dit laat ste volledig zal geschieden Wordt echter sterk betwijfeld'. Cochran heeft ook kennis genomen van Ne derlandse voorstellen om tot over eenstemming te komen. Een 2-jarig kindje van een Am sterdamse drogist is in het zieken huis overleden, waarschijnlijk na een vergiftiging door croquetjes. De drogist, zijn vrouw en een ander kind zijn ter observatie in het zie kenhuis opgenomen. De croquetjes waren gekocht in een winkel. Ge dacht wordt aan paratyphus. De groep Weiter zal, maar me degedeeld wordt, aan de eerstko mende 'gemeenteraadsverkiezing©® deelnemen. Een bijeenkomst van de stafchefs van de vijf landen der Westerse Unie werd Dinsdagmiddag in Lon den gehouden, onder leiding van Lord Tedder. Generaal Kruis en generaal Door man, die Nederland vertegenwoor digden, verlaten Whitehall in Lon den, na afloop der conferentie. Door bet Bureau voor Economi sche samenwerking (ECA) Wérd be kend gemaakt, dat gedurende de 'eerste 5 maanden, van zijiu werk zaamheden door dit Bureau iin to taal 8.100.000 ton goederen werden verscheept uit de Verenigde Statiën. Stapelgoeideren., zoals granen en steenkolen maakten totaal 6.700.000 ton uit. Bij' deze cijfers zijln de verschepingen naar Bizonia in Duits land! niet inbegrepen. In het rapport over de periode van April tot en met Augustus1 Werd door het Bureau voor Euro pese Economisch© Samenwerking (OEEC), de Europes© afdeling van de ECA, vermeld dat volgens een globale schatting 40 pet. van deze goederen per vrachtboot w'aren ver scheept en 26 pet. per tanker. Van de stapelartikelen werd 52 pet. met Amerikaanse schepen vervoerd, in gevolge de wettelijke voorschriften welke eisen dat, voor zover prae- tisch mogelijk, minstens 50 pet. van de door de ECA in de Verenigde Staten ingekochte goederen met schepen onder Amerikaanse vlag moeten wonden vervoerd. NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag 10-16 October Zondag 1 Koningen 12 vs. 26-33 Maandag 13'vs. 1-10 Dinsdag 13 vs. 11-34 Woensdag 14 vs. 1-20 Donderdag 16 vs. 23-34 Vrijdag 17 vs. 1-16 Zaterdag 17 vs. 17-24 Uitvloeisel van oud complot Ongeveer een uur nadat het K. L.M. toestel Constellation PH-TDE Woensdagmiddag op het vliegveld Bangkok (Siam) Was gedaald, kwam men opi het postkantoor aldaar tot de ontdekking dat, uit een postzak 1099 diamanten spoorloos Wlaren verdwenen. De machine, die Maan dagavond laat van Schiphol was ver trokken is in de nacht van Woens dag opi Donderdag zoals gebruike lijk te Bangkok gebleven. Da gestolen diamanten die door een Amsterdamse bank voor een cliënt verzonden waren behoorden tot een partij! van 1111 stenen. Het zegel noch het touW van de zak Wanen, verbroken. De gestolen stenen vertegenwoordigen ©en waar de van- enige honderdduizenden gul dens. Deze diefstal is reeds de twle- de van die aard binnen een half jaar. In Juli werd te Karachi een partij' diamanten ter wiaarde van ©en half millioen gestolen. De da der werd nimmer gevonden. Re chercheurs van de Nederlandse Rijkspolitie zullen ter plaatse ©en onderzoek instellen. Men heeft het vermoeden dat ©en onlangs te Singapore gearresteerd© Zwitser, die een grote hoeveelheid diamanten en goud trachtte te smok kelen, meer van de diefstallen wieet. Her-uitzending „Kerstpakketten over Indonesië" Wegens het grote succes van het radiohoorspel „Kerstpakketten over Indonesië", waarin de auteur, ser geant-majoor Flip van Ewijk, een suggestief beeld1 g9eft .van de ont vangst der NJWIN-Kerstpakkettan door de militairen in de tropen, zal bet programma voor de Ned. Strijd krachten van dit hoorspel een her uitzending geven. Deze uitzending vindt plaats op Zaterdag 9 Octo ber over de zender Hilversum I va|n 18.3019 uiur. i Onderdelen van het Russische le ger zijn begonnen met grootscheep se manoeuvres in de lucht boven Duitsland. De activiteit in en rond de luchtbrug is zeer groot. Als het voormalige Duitse leger schijnen de Russen bij oefeningen te doen als of het echt is. Zij gebruiken n.I. echte bommen, hetgeen door Britse piloten is gerapporteerd. Amerikaanse en Britse autoritei ten hebben bij de Russen geprotes teerd tegen de schendingen van de bepalingen over de veiligheid in de lucht. Ook hebben de Amerikanen er tegen geprotesteerd dat de Rus sen gebruik maakten van kanonnen. De manoeuvres waren bovendien al begonnen, toen de Russen meedeel den, dat zij zouden worden gehou den. De Amerikanen vinden de kwestie zeer ernstig. Voor de eerste maal zijn er Rus sische superforten gebruikt. Inmiddels komen er van Duitse persbureaux berichten, dat de Rus sen van plan zijn een nieuwe lucht haven aan te leggen bij Wittenberg, om onderdak te bieden aan hun groeiende luchtmacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1