ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Veiligheidsraad doet het kalmpjes aan Stakingen in Frankrijk breiden zich uit i WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Nieuwe zittingsdatum onbekend BOTER EN CACAO Dollars moeten dollars opleveren Steeds meer verschroeide aarde op Java Mijnwerkers hervatten het werk niet 95 millioen dollar voor Nederland I n n n B n n n I VRIJDAG 8 OCTOBER 1948 Nol. 16018 108e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij1 vrao ruitlbetaliing! f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. AdministratieSchuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobels traat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. De Veiligheidsraad gaat de Ber- lijnse kwestie behandelen, maar zij maakt daarmede geen haast. Ook de winter zal de geallieerden niet uit Berlijn verdrijven en het winnen van zoveel mogelijk tijd is wellicht een der oogmerken van de Westerse politici. Hoe het zij, de Veiligheids raad is Woensdagavond uiteenge gaan en het kan evengoed zijn dat de gedelegeerden vandaag als mor gen bij elkaar komen. Op de jong ste zitting verklaarde een Ameri kaanse zegsman andermaal, dat de situatie in Berlijn een bedreiging vormt voor de vrede en dat alleen de Raad in staat zal zijn een be vredigende oplossing te vinden. Hij legde sterk de nadruk op het „moeten vinden van een oplossing", hoe dan ook, want hierdoor zou de Raad toekomen aan haar hoogste bestemming, n.l. de vrede te be waren. Intussen is hiermede slechts herhaald, wat in het recente verle den reeds eerder werd gezegd en is men nog geen stap verder tot een oplossing gekomen. De Russen za ten er zwijgend bij. Zoals bekend nemen zij geen deel aan de discus sies. De Franse en Engelse gedele geerden voerden verder nog het woord. Hun inzichten weken niet af van de Amerikaanse zienswijze. De Raad zal binnenskamers de kwestie nu gaan bestuderen en hoe de behandeling van de kwestie ver- RUND- OF PAARDEVLEES Te beginnen Vrijdag 8 October zal men op een bon, die recht geeft op de aankoop van 100 gram rund vlees, naar keuze ook 150 gram paardevlees kunnen betrekken. Nog 2337 te berechten politieke delinquenten Op desbetreffende schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Burger, heeft de minister van Justi tie het volgende geantwoord: Het aantal nog niet berechte ge detineerde politieke verdachten be droeg op 1 September 2337. Dit wil dus zeggen, dat ongeveer 98 van de strafzaken van de politieke de linquenten, die na de bevrijding in de bewaringskampen werden opge sloten, inmiddels kon worden afge daan. Gelet op het massale karakter van het onderhavige probleem, kan het nauwelijks bevreemden, dat er thans nog omstreeks 2000 politieke verdachten over zijn, die op hun be rechting wachten. Hoe betreurens waardig en strijdig met een gezonde procesgang dit ook moge zijn, toch kan de minister daarin nog geen schending van de beginselen der rechtszekerheid zien. Intussen heeft de minister bij de procureurs-fiscaal er ten overvloede nog eens op aangedrongen, nauw keurig na te gaan of niet meer za ken voor vereenvoudigde gerechte lijke afdoening in aanmerking kun nen worden gebracht. der zal geschieden, is op dit mo ment nog niet te zeggen. De U.N.O. en Spanje Spanje is genoemd in het kader van de West-Europese verdediging. De berichten bleken voorbarig, maar helemaal van de baan schijnt de zaak toch nog niet te zijn. De plaatsverv. van Marshall, Robert Lovett, heeft n.l. de ver onderstelling uitgesproken, dat nog tijdens deze zitting van de U.N.O. de kwestie van de even tuele erkenning van Franco- Spanje door de Verenigde Na ties ter sprake zal komen. De mogelijkheid bestaat dat minis ter Marshall voorstellen zal doen aan Engeland en Frank rijk, of reeds heeft gedaan, om de bestaande resolutie van niet- erkenning van Spanje in te trekken. Berichten hieromtrent circuleren, maar Lovett kon niet met zekerheid zeggen, of deze berichten juist zijn. Naar het schijnt zijn vooral ver schillende Zuid-Amerikaanse staten geporteerd voor herroeping van het besluit. Daarom is het niet onmo gelijk, dat een der Zuid-Amerikaan se staten op een gunstig tijdstip een desbetreffend voorstel zal doen. Het Amerikaanse standpunt dienaan gaande is nog niet bekend, maar vast staat, dat de Amerikaanse ge delegeerden de kwestie op de U.N.O. vergadering niet zullen aansnijden. Op 21 October a.s. komt er een extra boterbon. Ook wordt cacao verstrekt, voor A, B en C-kaarten 50 gram, voor D en E-kaarten 100 gram. Kinderen tot 5 jaar krijgen 125 gram boter, de ouderen een half pond. Credieten voor de Nederlandse industrie gevraagd Als resultaat van een bezoek dat de president-directeur van de Ne derlandse! Herstelbarak aan de Inter nationale Baink ;i|n Amerika heeft ge bracht, heeft laatstgenoemde zich' in beginsel bereid verklaard het ver strekken van credieten, zowel tem gunste van de herstelbarak als van een aantal Nederlandse Industriële ondernemingen in overweging te ne men. De betreffende ondernemingen kunnen datiii hun apparatuur uitbrei den eo/of verbeteren. Als voor waarde stelt de bank echter dat de nieuwe aanschaffingen zullen moeten bijdragen tol een verster king van de Nederlandse betalings balans en wel op die wijze dat uit sluitend producten worden vervaar digd, waarmede Nederland dollars zal kunnen verdienen .otf besparen. De herstelbarak is bereids begonnen) gegevens te verzamelen voor ©en juiste selectie en een goede docu mentatie. Zij hoopt met behulp hier van binnen afzienbare tijd met de Internationale Bank definitieve schikkingen te kunnen treffan in zake het beschikbaar stellen der benodigde dollars. De 70-jarige D. uit Rotterdam is tijdens een logeerpartij bij zijn kin deren te Deventer, van het dak ge vallen, toen hij er de antenne van de radio trachtte te repareren. Hij kwam met het hoofd op een bin nenplaats terecht en is aan de ge volgen overleden. Geweldige branden bij Tjepoe lira vervolg op de needs gepubli ceerde berichten kan thans wdrdeira gemeld dat de communistische ban den op; Java iop grote schaal de politiek der verschroeide aarde toe passen. Boven het oliecentrum Tjiepoe hangen reusachtige rookwolken die pp ©era afstand van horadiend vijf en twintig kilometer zichtbaar zijn- Men Weet nog niet of de oliebnotn- sraen zelf in brand staan, maar het is te vrezen dat deze >otok niet .ge spaard zullen blijven. Het Republi keinse leger schijnt tegen dieze com!- munistische terreur wieinig te kun nen. doen, daar het rap sommige plaatsera raumeriek te klein is om afdoende in te grijpen, maar pok doordat de betrouwbaarheid dar troepen veel te wensen overlaat. Zra bevinden zich tussen Tjepjoe eira Soerabaja slechts twee batalj ons be trouwbare troepen. De 'residentie Rembang is geheel in communisti sche handen. In Redoe zijn drie ba taljons regeringstroepien laaar de communisten overgelopen. Hm enige delen van het republikeinse gebied' hébben de loyale troepen moeilijk heden met de bevolking of met andere delen van het regeringsleger. Ook in Kalioerang, de vergader plaats van de commissie, van goede diensten is het niet rustig. Koningin Juliana heeft aan het bestuur van de Nederlandse Jeugd gemeenschap doen weten, gaarne als beschermvrouwe te zullen op treden van deze werkgemeenschap van Nederlandse jeugdorganisaties. De stakingen in Frankrijk houden niet alleen aan, zij breiden zich nog uit. Daardoor wordt de toestand voor de regering wel uiterst moei lijk. De stakingen betreffen vooral vitale bedrijven, waardoor het eco nomische leven geheel uit elkaar wordt gerukt. De stakingen mogen een vrij rustig verloop hebben, zij kosten Frankrijk iedere dag opnieuw toch hartebloed, dat de ondermijnde Franse natie niet missen kan. Tegen de verwachting in hebben ook de mijnwerkers, die lid zijn van de Franse Christelijke vakbond, het werk gisteren niet hervat. De plaat selijke leiders wachten op nadere instructies uit Parijs. Als gevolg van de algemene staking moesten reeds vier electrische centrales gesloten worden, terwijl de steden Rijssel, De E.C.A. heeft meegedeeld, dat zij bereid is aan elf landen lenin gen te verstrekken tot een bedrag van in totaal 815 millioen dollar. Nederland zal 95 millioen dollar krijgen. Het geld is in de eerste plaats bestemd voor aankoop van machines. Nieuwe partij te Djokja Te Djokja is een raieuWe partijj de Mpe.rba (proletariaatspartij) op gericht, die (Ointstaan is uit de G. R. (revolutionaire volksbeweging). Zij bestaat uit een twaalftal kleine politieke partijen. Leiders vara de G. R. besloten Zondag op een ver gadering te Djocja tot ~de oprich ting ivaira deze partij, die anti-fas- eistisdh, anti-imperialistisch era anti kapitalistisch is. Roubaix en Tourcoing zonder gas zitten. In sommige streken loopt de watervoorziening al gevaar. Het C.G.T. heeft de zeelieden ge adviseerd een waarschuwingssta king van 24 uur te houden, teneinde betere levens- en arbeidsvoorwaar den te verkrijgen. Ook de Parijse taxichauffeurs, die bij het C.G.T. zijn aangesloten, heb ben Woensdag gestaakt. De vergade ring van de U.N.O. ondervond veel ongemak van deze staking. De sta kers eisen meer benzine en banden. i Slechts bij treden klimt men de trap op. WEERBERICHT Verwachting tof da .avond van 8 October: Koude nacht mot weimig wind', plaatselijk nachtvorst met hier en daar ochtendmist, overdag enkele overdrijvende wlalkenveldera, maar later toenemende bewolking, bijna overal droog Weer, raverdag ongeveer zelfde temperatuur, Zwak ke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. 8. Z|0n rap 6-52, onder 18.02. Maan pp 14.19, onder 20.51. Eerste Kwartier 9 Octjöber. 200 mensen zijn gedood en dui zenden gewond bij een aardbeving te Mesjed, de hoofstad van de Per zische provincie Chorassan. De ra vage is ontzettend. Het 2-jarige dochtertje van de familie G. uit Meppel is door een grote herdershond gebeten en kort daarop in het ziekenhuis gestorven. De hond is direct afgemaakt. De 9-jarige A. de Fijter is te Veen, in het Land van Altena, bij een zandafgraving bedolven onder neerstortend zand. Toen men er in geslaagd was de jongen te bevrij den, bleek hij reeds te zijn over leden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1