ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rusland blijft buiten Berlijnse discussies Beperkte bewegingsvrijheid van diplomaten in Rusland WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ABONNEMENT: Nog geen breuk de U.N.O. met Luchtbrug tussen China en Indië Nederlandss suikerpositie vereist import De hongerwinter 1945 DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 Nu. 16017 103e Jaargang Prijs per 3 maanden bij1 vQomit|betaIiin|gj f 3.51, per weak 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. Bij de voortgezette besprekingen over de eventuele competentie van de Veiligheidsraad, de Berlijnse kwestie te behandelen, heeft de Russische afgevaardigde medege deeld, dat Rusland niet zal deel nemen aan de discussies over de Berlijnse kwestie in de Veiligheids raad. Rusland is nog altijd van me ning, dat deze kwestie besproken moet worden door de ministers van Buitenlandse Zaken der onderschei dene landen. Zij zien Duitsland uit sluitend als het verslagen land, waarover de geallieerden hebben te beslissen. Tijdens de zitting van de Raad werd met negen tegen twee stemmen besloten de kwestie Ber lijn op de agenda te plaatsen. Tegen stemde Rusland en de Oekraine. Het staat door de mededeling van de Russen thans nog niet vast of de behandeling inder daad zal geschieden. Hierover zal vandaag een beslissing wor den genomen. De Russen zullen zich buiten elke discussie hou den. Daarom is het waarschijn lijk, dat de Raad spoedig tot een beslissing zal komen de Ber lijnse luchtbïokkade inderdaad als punt op de agenda te plaat sen. Intussen betekent het Russische besluit nog niet, dat de Sovjet-Unie de U.N.O. gaat verlaten, waardoor de breuk tussen Moskou en de rest van de wereld volkomen zou zijn. Zij blijven in de Raad, kennelijk met de bedoeling, hun veto-zwaard te zwaaien, zodra de Raad een of andere beslissing inzake de Berlijn se crisis zou nemen. Het is dus niet te verwachten dat Rusland het lid maatschap van de U.N.O. spoedig zal opzeggen, afgezien van de vraag of het ooit zover zal komen. Communistische terreur op Java De laatste dagen is het in de om geving van Madioen op militair ge bied vrij rustig geweest, maar toch is het republikeinse leger bezig zijn troepen opnieuw te groeperen voor een nieuwe aanval op de commu nisten. Zelfs is men er toe overge gaan de auto's»van enkele ministers te vorderen, o.a. die van de minis- De eerste Constellation vain die nieuwe dienst SjanghaiBatavia iis stipt pp tijd te Batavia aangekomen. De burgemeester van Sjanghai heeft met het toestel een antieke Chinese ■vaas meegegeven, die bestemd is voor zijn ambtgenoot in Batavia. De heer Van Os van Delden, de directeur van de Iodië-dienst van de K.L.M., is in Nanking achter-) gebleven, waar hij een geschenk van de Haagse burgemeester zal .overhandigen aan Nankings burger vader. In Frankrijk staken de mijnwer kers, (als protest tegen het econo mische program vain de regering. Per dag derft Frankrijk, indien de staking vlollodig is. 100.000 ton steenfcqlien. ter van Buitenlandse Zaken, Agoes Salim en van Mohammed Roem, voorzitter van de republikeinse de legatie voor de onderhandelingen. De communistische terreur gaat echter nog steeds voort. In Wono- giri zouden de opstandelingen 200 politiemannen hebben gedood en in Doengoes een aantal vrouwen le vend hebben verbrand. Ook zouden een zestigtal amb tenaren zijn vermoord. In Tjepoe 'op Midden-Java woeden verschei dene branden en men vreest dat de olieinstallaties daar groot gevaar lopen. De onrust in dat gebied is •vooral toegenomen door de staking die de communistische vakbeweging Sobsi daar heeft uitgeroepen. Tjepoe wordt ook ernstig bedreigd door naar de communisten overgelopen republikeinse troepen uit Solo. Het suikerra'pport vain F. O-Licht vermeldt de volgende bijzonderhe den: De 'regenachtige zomer van 1948 is in Eurppa gunstig geweest voor de ontwikkeling van de bie ten en speciaal vain de bladeren.. Het suikergehalte van de bietein blijft echter pver het algemeen be neden de verwachting. Dit geldt g'rqteindeels ook vqor Nederland. Die met suikerbie ten beplante oppervlakte bedroeg 46.171 h,a. Daarvan kan men een oogst verwachten van 1.650.000 ton, terwijl de suikerproductie wordt geraamd ,op 250.000 meter ton ruw Vrouwelijke passagiers en vrouwelijke leden van de bemanningen van schepen zullen in het vervolg bij aankomst of vertrek in Engelse ha vens aan de lijve gevisiteerd worden door vrouwelijke douane-beamb ten, die gekleed zullen zijn in vrijwel dezelfde uniformen als haar mannelijke collega's. Een groepje van deze „Women Search Officers", zoals zij in het Engels heten, in de haven van Londen. (v. j. 228.396 m(. t.). ,D|aar de Ne derlands© consumptie in het seizoen 1946-'47 reeds 294.615 ton beliep1, zal Nederland derhalve nqg suiker moeten invoeren. De V.S-, tellen thans 146 millioen inwoners, de militairen, die buiten Amerika dienst doen, niet 'inbegrepen. TIBETAANSE METHODE De Russen weten telkens nieuwe varianten te vinden ,op het thema kpude oorlog.Ditmaal bestaan de uit een verbpd aan buitenlandse diplomaten zich, Zonder toestem'- ming van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, te bege ven buiten een zójne van 50 kilor- meter buiten Mpskou. Het komt er dus ipractiseh pp neer, dat de bui tenlandse diplomaten gevangen zit ten in Moskou. Ook op dit punt gaat de wereld dus achteruit, wamt vroeger werd1 een dergelijk verbod pok wel uitgevaardigd, maar meest al toch alleen in landen, die prijs stelden pp een zo groot mogelijk isplement, waarmede de vooruit gang der wereld niet is gebaat. In Londen verklaarde mem, dat dergelijke belemmerende bepalingen slechts in een land als Tibet bestaan. De Amerikanen hebben pp1 deze Russische manoeuvre gereageerd Volgens >ean verordening van het Engelse Ministerie van Voedselvoor ziening mogen postduivetnlief heb bers voosrtaan niet meer dlan-5 dui ven per hok bezitten. De Engelse duivendiemst, waaraan de duivemlM- hebbers in de oorlog duiven be schikbaar stelden voor het over brengen van berichten, heeft opge houden te bestaan. met er op te wijzen, dat de tal rijke Russisch© ambtenaren in de Verenigde Staten vrij zijn te gaan,, waarheen zij willen. Zpu Moskou echter ernst maken met het be perken van de bewegingsvrijheid ■van buitenlandse diplomaten, dan zou men overwegen de Russische vertegenwoordigers' in Amerika te verbieden buiten Washington te ko men. Frankrijk's bevolking neemt toe 'Het Franse Natipnale Instituut van Demografische Studies consta teert, aan de hand van statistieken, d'at, in tegenstelling met hetgeen men kpn voorzien, Frankrijk in het begin van 1948 een aantal families telt, dat gelijk is aan bet aantal, dat het zou moeten gehad hebbeni, als de oorlog niet was uitgebroken. 3)45.000 families zijn in de oorlog omgekomen. 170-000 families zijn verwoest tengevolge van de dooid van een der echtgenoten, en het aantal huwelijken was met 220.000 verminderd op het normale aantal. Maar sinds het einde der vijande lijkheden! is ditzelfde cijfer der huwelijken met 470.000 overschreden Men kwam in 1946 tot een cijfer van 855.000, in 1947 tot 860:000, en 1948 vertoont niet de minste ver mindering van dit tempo. „Dergelijke cijfers", zegt die sta tisticus aan het eind van zijn be schouwing, „hebben alle Franse de- mpgraphen aangenaam verrast". Levensernst is het einde van onze kindsheid. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 7 October: Verdwijnen van de nog aanwezige wolkenvelden, droog weer, over het algemeen weinig w'ind, koude nacht met hier an daar nachtvorst en ochtendmist, over dag iets hogere temperatuur. 7. Zon op1 6.50, ;onder 18.05. Maan op- 13.09, onder 20.06. Eerste Kwartier 9 October. In een overzicht over huwelijk, geboorte en sterfte in 1945, opge nomen in het laatste maandschrift van het C.B.S., blijkt dat in 1945 tengevolge van honger overleden: 6131 mannen en 2111 vrouwenof totaal 8242 personen, van wie in Zuid-Holland 4787, Noord-Holland 2756, Utrecht 446, Gelderland 1841, Limburg 21, Noord-Brabant 11, Zee land 0, Overijssel 2, Drente 5, Fries land 3 en Groningen 4. In de 5 grote gemeenten bedroeg het aantal honger slachtoffers: Am sterdam 2392, Rotterdam 2316, 's Gravenhage 1636, Utrecht 29 en Haarlem 65. Als hongerslaehtoffers zijn uitsluitend geteld de overlede nen, voor wie honger als doods oorzaak is opgegeven. De Amerikaanss afgevaardigd© in de vergadering van de Veiligheids raad verklaarde dat Amerika, En geland en Frankrijk bereid zijn de Duitse kwestie op een vier mogend heden conferentie te bespreken, wanneer de blokkade vain Berlijn wordt opgeheven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1