ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MILITAIR COMITÉ WEST-EUROPEESE VERDEDIGING Pindakaas zonder bon Generaal Spoor over de toestand WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 Not. 16016 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij1 voo ruit(betaliin|g 'f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Sdhuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Montgomery hoofd der opperbevelhebbers De organisatorische vorm van de West-Europese gecoördineerde de fensie begint vaste vormen aan te nemen. De definitieve benoeming van veldmaarschalk Montgomery als hoofd van het comité van opper bevelhebbers der vijf aangesloten landen, is afgekomen. Ook de na men der aan de gemeenschappelijke staf toegevoegde opperofficieren zijn bekend geworden. Hiertoe be horen de Franse generaal de Lattre de Tassigny, de Britse luchtmaar- schalk Sir Robb en de Franse vice- admiraal Jaujourd, respectievelijk voor het landleger, de luchtstrijd krachten en de vloot. Aan deze op perbevelhebbers worden een aantal officieren toegevoegd, die de onder scheidene landen vertegenwoordi gen. De gemeenschappelijke taak zal bestaan uit de bestudering van de tactische en technische pro blemen van de West-Europese defensie. Montgomery blijft verbonden aan de Britse militaire staf, maai- wordt alleen voor de nieuwe functie afge staan. De militaire vertegenwoordi gers zullen een plan uitwerken, dat ter goedkeuring aan de Raad van ministers van Oorlog van de aange sloten landen, zal worden voorge legd. Het staat nog niet vast waar het hoofdkwartier van de gemeen schappelijke staf gevestigd zal wor den. BERLIJN VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD Zo vlot gaat het nog niet met de behandeling van de Berlijnse kwes tie door de Veiligheidsraad. Het gaat er eerst om uit te maken, ..of de Raad wel bevoegd is zich met deze kwestie bezig te houden. Rus- De toestand in Polen De diplomatieke correspondent van de „News Chronicle" schrijft, dat uit berichten, die hij heeft ont vangen over „een toenemende cri sis in Polen", blijkt, dat er ernstige schaarste aan levensmiddelen in de steden heerst. „Een hevige actie te gen de „koelakken" wordt gevoerd en vele Rooms-Katholieke geestelij ken worden gearresteerd". De cor respondent noemt als zijn bronnen Scandinaviërs, die nauwe betrekkin gen met Polen onderhouden. Krakow en Katowice zouden tot de steden behoren waar de voedsel schaarste het ergst is. „Grote hoe veelheden suiker, tarwe en vetten zijn de laatste tijd naar de Sowjet- Unie geëxporteerd en aangekocht door het Rode leger voor de Sow jet zone van Duitsland", zo schrijft hij en besluit: „De Poolse communis tische partij heeft een „zuivering" gelast van boeren in haar gelederen met kapitalistische neigingen. De collectivisatie van landerijen in N.- Polen veroorzaakt moeilijkheden met de grondbezittende boeren, die aan het hamsteren zijn geslagen. In Warschau, Poznan en andere steden zijn 100 Katholieke priesters gear resteerd. Zij zouden met de „vijan den van Polen" hebben geheuld of worden beschuldigd van immorali teit". land verklaarde zich uiteraard te genstander, maar de andere landen, met name Amerika en Engeland, hebben er op gewezen, hoe de toe stand in Berlijn een bedreiging in houdt voor de vrede, waardoor de kwestie is komen te vallen binnen de bevoegdheid van de Raad. De Russische vertegenwoordi ger heeft er op gewezen hoe de Sovjet-maatregelen bedoeld waren als reactie op de „ag ressieve" financiële politiek der Westelijke geallieerden. Zoals bekend, heeft Rusland voor gesteld de zaak opnieuw te bespre ken op een nieuwe bijeenkomst, waarbij Duitsland en Berlijn als een geheel zouden worden besproken, met inachtneming van de overeen komst van Potsdam. De beginselen die tijdens het laatste onderhoud met de Westelijke afgezanten zijn aangenomen, zouden verder als ba sis voor nieuwe besprekingen moe ten dienen. Uitgebreide manoeuvres in Amerika De Amerikaanse strijdkrachten be gonnen gisteren in Florida met hun grootste manoeuvres sedert de twee de wereldoorlog, waaraan bijna ne genduizend man en 500 straal-jagers ieni lange afstaindis bommenwerpers deelnemen. Operatie „Combine", zo genoemd omdat eenheden van alle takken va» het verdedigingssysteem 'er bij betrokken zijin omvat ©en serie drie daagse demonstraties, welks tot 3 November zullen duren. Ongeveer 600 waarnemers van het leger, de marine, de luehtmadht en het „ma rine-corps", ©vanals zeventig Cana dezen, wanen de eerste ronde van deze manoeuvres bij. Polen demonstreren te New-York Ongeveer 24000 personen hebben Zondagavond in New York deelge nomen aan een jaarlijks défilé ter herdenking van de Poolse generaal Casimir Poelaski, die in 1748 sneu velde in de Amerikaanse onafhan kelijkheidsoorlog. In de optocht voerde men een galg mee, waaraan Stalin; verder opschriften als: „Wij widen geen concentratiekamp en en geen dictatuur van Stalin i|n Ame rika, weg met Stalin". Laten wij niet wachten tot het te laat is. -. Het scheepverkeer op Duitsland Nog deze maand zal het vracht vervoer via d© havens van Rotter dam ien Amsterdam naar Bizomiè worden hervat. Bern centraal be vrachtingskantoor, dat speciaal voor dit transito verkeer zal wor den opgericht, moet de voorwaar den bepalen, waaronder de door voer zal worden geregeld. Ook moet men het nog eens worde» over de verhouding, waarin de Duit se Rijnsehepea aan het verkeer zul len deelnemen- Het is mogelijk gebleken opnieuw een hoeveelheid grondnoten ter be schikking te stellen voor de pro ductie van pindakaas. In tegenstel ling met de eerste keer zal het ar tikel, dat dus binnenkort opnieuw op de markt verschijnt, thans vrij, dus zonder bon kunnen worden ver kocht. Gelet op het streven der re gering tot inperking van distributie maatregelen, is het niet de bedoeling artikelen als pindakaas weer in de distributie op bon te betrekken. De beschikbaar komende hoeveel heid is nog klein, doch er wordt naar gestreefd, door verdere aanvoer van grondstoffen, zo veel mogelijk aan de vraag te voldoen. De prijs per potje van ca. 370 gr. wordt verlaagd van f 1,00 tot f 0,90. Prijzen van scheermesjes van 8 October af vrij De prijzen van scheermesjes zul len met ingang van 8 October geheel vrij zijn. De prijzenbeschikking voor dit artikel is opgeheven. In kringen van de handel verwacht men, dat deze vrijlating een opleving van de concurrentie ten gevolge zal heb ben, die tot een prijsdaling kan leiden. Tevens zijn per 1 October de prij zen van inlandse sigaretten en van kerftabak vrijgegeven. Bunche klaagt over gebrek aan medewerking Dr. Ralph Bunche, de waarne mende bemiddelaar der V.N. in Pa lestina, heeft hij de Veiligheidsraad geklaagd over gebrek aan medewer king van zowel Joden als Argbieren. In een telegram aan Sir Alexander Cadogan zeide Bunche dat de moord op Bernadotte een „tragisch licht had geworpen op de steeds slechter wordende situatie in Palestina" en hij voegde daaraan toe, dat de vei ligheid van het personeel der V.N. in gevaar was. Bunche gaf er voorbeelden van hoe het toezicht op de wapenstil stand werd belemmerd, zoals het weigeren van vrije toegang aan waarnemers van de V.N. tot zekere havens en strategische gebieden, laksheid in het geven van mede werking aan waarnemers die inci denten onderzochten. Zes levens wa ren verloren gegaan bij het toezicht op de wapenstilstand, het leven van de bemiddelaar zelf inbegrepen, ter wijl 7 man werden gewond. De Stemgroep in Palestina Twee leden valn de Groep-Stem hebben in ©en interview gezegd', dat mog niet de helft van de leden van de groep na die moioird op Ber nadotte door 'de Israëlitisch© po litie is gearresteerd. Zij vertelden op de ochtend van de moord uit Jeruzalem1 te zij» ontsnapt, gelkleed in de uniformen va» waarnemers van de Una. De Arabische Palestijnse Staat De constituerende vergadering van de ipasge vormde Arabische regering in Palestina heeft bepaald1, dat Je ruzalem voorlopig de hoofdstad moet zijn van ©en Arabische Rak lestijnse staat. Inmiddels heeft koning Abdoella van Tranisjord.anië al weer gezegd, dat hij; de nieuwe Arabische rege ring niet zal erkennen. Hij eist ontbinding. I I y Neem van ieder raad aan, I doch vorm een eigen oordeel. WEERBERICHT Verwachting tut de avond' van 6 October: Veranderlijke bewolking, uiteenlopende nachtelijke temperatu ren met plaatselijk ochtendmist, droog weer en weinig wind, iets hoger© temperatuur overdag. 6. Zon op 6-48, onder 18.07. Maan pp 11.48, onder 19-32. Eerste Kwartier 9 October. Generaal Spoor, die te Soerabaja vertoeft, verklaarde aan Aneta, dat de toestand in Oost-Java thans vrij goed kan worden genoemd. Er valt geen opzienbarende toeneming van infiltratie door republikeinse ben den waar te nemen. Op Madoera is de militaire situatie goed. De geest onder de militairen is, ondanks het opschorten der mobilisatie, aldus de generaal, goed gebleven. De mili tairen hebben begrepen, dat de ern stige toestand dit uitstel wettigt. Vliegtuigindustrie in België I» kringen, die i» uau'w contact staa» met de Belgische regering, is vernomen, dat België een vlieg tuigindustrie zal vestigen, welke in staat zal zijn aam veel meer dia» al leen zijn eigen behoeften iln het, kader van de defensieplannen van die vijf mogendheden der West- Europese Unie te voldioen. De Indu strie zal opgericht worden met par ticulier kapitaal doch steun van de regering otntvangem. Volgens aangehaalde kringen zal die Belgische nationale wapenfabriek te Herstal (bij Luik) een „rol van zeer .groot belang" spelen bij' het bevoorraden van de deelnemers aal» de West-Europese Unie. Bet aan deel van België in de nieuwe de fensie-organisatie zal vooral tot uiting komen op zuiver militair ge bied doch ook zal de bijdrage va» België van zeer groot belang zijn op economisch en industrieel ter- rei». Een Romeinse stad onder zee Sinds enige tijd worden onder zoekingen verricht in de kleine golf van Fos-sur-Mer, niet ver van de monding van de Rhone, teneinde de herkomst na te gaan van be- bepaalde leemsoorten, die hier aan de oppervlakte waren gebracht. Bij een dezer onderzoekingen werd op ongeveer 35 meter diepte de aan wezigheid van een oude Romeinse stad ontdekt, die zich over honder den meters uitstrekt en die in de zee is verzonken in een tijdperk dat men nog niet heeft kunnen vast stellen. Duikers hebben Romeinse vazen en potten naar de oppervlakte ge bracht. Twee massief gouden beeld jes heeft men nog niet van de rot sen kunnen loskrijgen, waaraan ze zich hadden vastgezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1