ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Communistische weerstand vermindert WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Leiders zijn gevlucht naar het Zuiden Noorse vliegboot verongelukt Doodslag te Amsterdam I i Nieuw wapen tegen de Coloradokever DINSDAG 5 OCTOBER 1948 Na 16015' 103e Jaargang ABONNEMENT: Rrijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 3.51, per weak 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam .Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m,m. (4 regels) f 1.— per stuk. De communistische weerstand in de Republiek schijnt te verminde ren. Na de val van Madioen zijn nog twee strategisch belangrijke plaatsen in het bezit der opstande lingen. Het zijn de steden Poerwo- dadi, ten Noorden van Soerakarta en Patjitan aan de kust. Verschil lende andere plaatsen zijn door de regeringstroepen op de communis ten heroverd. De leiders, o.w. Moe- so, hebben daarop de vlucht geno men naar het Zuiden. Waarschijnlijk hebben zij zich gevoegd bij de reeds gevluchte communistische eenheden die zich verschanst hebben in het Wilisgebergte. Het is niet onwaar schijnlijk, dat in de naaste toekomst zich de strijd hier zal concentreren. Tijdens de Japanse bezetting wer den hier reeds stellingen gebouwd en daar zullen de communisten waarschijnlijk gebruik van maken. Evenwel zal de aanvoer van voed sel een groot probleem voor hen worden. Temeer dit, daar de com munisten bij de bevolking weinig populair zijn. Mag mén de Republikeinse be richten hieromtrent geloven, dan is het zeker dat de opstandelingen overal op verzet van de bevolking stuiten. De fouragering ter plaatse lijkt dus practisch onmogelijk. De eerste slagen zijn dus duidelijk ten gunste van de regering uitgevallen, maar dit betekent nog geenszins het einde der moeilijkheden. De alge hele sfeer is nog zeer onrustig en onbetrouwbaar. Geregeld vinden ontvoeringen plaats, terwijl de kracht van de opstand wel is ver zwakt, maar toch nog niet is ge broken. De regering te Djocja denkt nog twee maanden nodig te hebben om de laatste verzetshaarden op te ruimen. In verhouding tot de ge voerde geleverde gevechten zijn de verliezen van de regeringstroepen niet hoog. De verhouding tot de Sovjet-Unie Naar het schijnt heeft de opstand der communisten de ogen van de Republiek wel geopend voor de ge varen, gelegen in het onderhouden van nauwe betrekkingen met de Sovjet-Unie. De minister van voor lichting heeft er reeds op gewezen, dat alle vooruitzichten op toekom stige betrekkingen tussen Djocja en Moskou zijn verdwenen. De Repu bliek zal zich in het bijzonder op Bij het dalen in de havien van' Tirondjhem is 'een Noioirse vliegbioiot Van de dienst Oslot-Tromsö pmge- slaigew en '.onmiddellijk gezonken. Van de vijf en veertig inzittenden kwamen negentien '0|m het leven. De (overigen konden tijdig uit de cabine kome®. Onder de geredde® bevoind zich de bekende 76-jarige Engelse filosoof, lotrd Bertrand Rus sell, die pp 600 meter van de kuisit 'in 't water spiropg en geheel gekleed, door siioirm 'en koude, zwemmende de kust wist te berei ken,. Deze vliegramp' is de tweede die de nieuwe Noordelijke route der Noorse Luchtvaartmaatschappij treft. Vurig jpar kwamen b'ij: de eerste 35 mensen urn het leven. Amerika gaan concentreren. Vol gens berichten uit Republikeinse bron staat het vast, dat de opstand der communisten door Moskou is ontketend. Anderzijds staat het vast, dat de voorbereidingen reeds lang aan de gang waren. Sjarifoeddin schijnt reeds lang van te voren gel den beschikbaar te hebben gesteld voor de volksstrijdkrachten. Dit moet direct worden gezien als een poging om te komen tot formering van een communistisch machtsappa raat. Sjahrir is van mening, dat de ontwikkeling van de toestand de mogelijkheid met de Neder landers tot een accoord te ko men, groter maakt. Volgens zijn mening zal het niet lang meer duren of daartoe zal een poging worden ondernomen. Volgens de mening van Sjahrir gaat het hierbij om de „laatste kahs". Een geheel nieuwe wijze van behandeling zou dan worden toegepast. Natuurlijk zijn deze woorden ge heel voor rekening van Sjahrir. De beschuldiging dat de opstand, mede het gevolg is van de door de Neder landers gevolgde tactiek, ligt na tuurlijk de Nederlandse regering zwaar op de maag. Aan de andere kant heeft evenwel de Republikein se regering vierkant stelling geno men tegen het communisme. Hier door is toch zeker een nieuw ele ment in de verhoudingen gekomen. Hoe tenslotte de moeilijkheden tus sen Djocja en Den Haag zullen worden opgelost is moeilijk te zeg gen. Belgische schoenen smokkelaars De douane heeft opt de markt te Maastricht een gezelschap'viain der tig Belgen aangehouden, die onge veer zestig paar schoenen onder hun kleren hadden verstopt. Ip een geheime bergplaats onder de tree plank van de autobus, waarmede de Belgen paar Maastricht waren gekomep, vond de douane nog een partijtje schoepen. Verder is een belangrijk bedrag aan Belgische francs 'in beslag genome®. Emmeloord hoofdplaats van de Noord-Oostpolder Zolang de Noo rd-Oostpolder nog to wording Iwiais, werd dit nieuwe land bestuurd van Zwolle uit,W!aar de zetel staat van het openbiaap lichaam „De Noardpp&telijke polder" De hoofdsecnetarie was daar ge vestigd, maar om het de bewoners va|n de polder piet al te lastig te maken, waren er op verschillende plaatsen, hulp-secretarieën gesticht. Nu Emmeloord', dat de toekomstige hoofdplaats van de Nopnd-Oostp ol der .is, zich meer en meer gaat Ontwikkelen tot een wiopWcentirum van betekenis zal de secretarie de zer dagen van Zwolle naar deze plaats worden overgebracht. De bewopers van het nieuiwie land! heb ben daarmee dan hun eigen hoofd dorp gekregen. De secretarie zal worden ondergebracht in het ge bouw, iwaarin thans de distributie- dienst en de rijkspolitie zijp gei vestigd. Op de Amsteldijk in de hoiofdstald is het Zaterdagavond tussen enige vrouwen en mannen tot een hevige Vechtpartij' gekomen, waarbij ten- é(lo;tte de 26-jarige J. W- ui:t de Lutmastraat door messteken vian de 23-jarige Pool J- P- zodanig werd! gewond, dat hij korte tijld daarna is overleden. De dader liep in het gevecht verwondingen op,, die zijn overbrenging inaar bet O.L.V. gast huis noodzakelijk maakten. De oor zaak van de ruzie vormde minne nijd. In hei gebouw van hei Rode Kruis te Amsterdam had Donderdagmiddag de uitreiking plaats van onderschei dingen. Drs G. G. A. Mastenbroek ontving uit de handen van Baron van Tuyll van Serooskerken het Kruis van Verdienste als chemicus van de Bloedtransfusiedienst en Moede r- melkcentrale, voor de verrichtte reddingswerkzaamheden bij de grote brand in het koelhuis ..Amerika" te Amsterdam. Door zijn energieke leiding was het mogelijk waardevolle hoeveelheden bloedplasma en moeder melk te redden. Het Poolse leger in Engeland Van achttienduizend Poolse offi cieren en manschappen die uit Ita lië naar Engeland gebracht waren om daar in de burgermaatschappij! te worden opgenomen, hebben er Pu elfduizenid een betrekking gevon den. Ongeveer vijfduizend zijln naar Polen teruggekeerd' en ongeveer duizend zijn geëmigreerd naar an dere lande®. Het geblokkeerde Duitse geld Zeven van *elke tien Duitse mar ken die in Juni bij de geldhervor- ming in de Wéstellijke zones van Duitsland zijn geblokkeerd, zullen volgens een op Vrijdag afgekondig de wet vervallen. Tjwee van iedere tien marken worden overgebracht op vrije rekeningen. De rest wordt beschikbaar gesteld voor belegging bni effecten. Hiervoor wordt nog een regeling getroffen. t y De machtigste onder alle heer- i sers is het ogenblik. a WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 5 October: Wisselend bewolkt met aanvankelijk, vooral in de kust streek, enkele verspreide buien, vooral in het midden des lands och tendmist, ongeveer dezelfde tempe ratuur, zwakke tot matige wind tus sen Noordwest en West. 5. Zon op 6.47, onder 18.09. Maan op 10.20, onder 19.08. Eerste kwartier 9 October. Het Poolse Instituut voor Land bouwonderzoek hèeft een nieuw wa pen ter bestrijding van de Colorado kever uitgevonden. Het is een para sitaire schimmel, die op de kevers een dodelijke uitwerking heet te te hebben. De parasiet hecht zich vast aan de jonge kevers en ver oorzaakt na verloop van tijd de dood der insecten. Deze methode zou goedkoper zijn dan chemische bestr ij dingsmiddelen. Berlijn krijgt onvoldoende steenkool in dekomende winter Op het ogenblik i's- wel éé)n ding zeker: de Anglo-Amerikaainse lucht brug kam Berlijn in de komende winter iniiet van voldoende steen kool voorzien. Er kan juist genoeg voedsel Worden binnengebracht om de 2.3'00.Ü00 Berlijners in de Wes telijke sectoren te voeden, en net voldoende kolen om de voornaam ste fabrieken aan de gang te hou den. Maar er kunne® niet genoeg kojlen worden aangevoerd om de Berlijmse huizen te verwarmen. Ongeluk op Duits vliegveld Op het vliegveld te Frankfort is een Amerikaan gedood bij een bot sing tussen teen brandweerauto en twee vliegtuigen. De auto kwam in botsing met een Amerikaanse Skymaster toen deze over het vliegveld taxiede. Die chauf feur werd door een der propellers doodgeslagen. Twee Duitsers, die ook in de auto zaten, zijn licht gewopdl. Daarna reed de autfo te gen een andere Skymaisfer. De bei de vliegtuigen zijn zwaar bescha digd. Vrijwilligers voor de R.A F. (Volgens de thans bekend ge maakte plannen heeft de Engelse luchtmacht voor haar uitbreiding 100.000 vrijwilligers nodig, wat be tekent dat zich 1000 man per week moeten aanmelden. Bovendien zul len zo spoedig mogelijk 60.000 man der reserve worden opgeroepen. Een nieuwe lijst zal worden opge steld v,an mannen, en vrouwen die reeds dienst hebben gedaan ie®' be reid zijn ingeval van een noodtoe stand' weer .onder ide wapenen te komen. In de laatste tijd is 'de toe treding van oud-vliegpersoneel tp|t de R.A-F. belangrijk verbeterd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1