ZiERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De gecombineerde verdediging van de West-Europeese landen WERELDNIEUWS Britse en Franse stafchefs De strijd in de Republiek VRIJDAG 1 OCTOBER 1948 No. 16012 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Noibelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Noibelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale' prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Met kracht wordt verder gewierkt aan de militaire verdediging van West-Europa en binnen dit kader worden de legers der onderscheide ne landen samengevoegd en komen onder een centrale leiding. De mili taire deskundigen van de vijf landen hebben te Parijs geconfereerd en hebben een besluit genomen, de le gers van Engeland', Frankrijk, België en Luxemburg samen te voegen, door ze te brengen onder een opperbevel. Opperbevelhebber van die gezamenlijke militaire staven wordt Veldmaarschalk Montgomery, onder wio de chefs komen te staan van de gecombineerde landmachten, vloten en luchtmachten. Verschillende prominente figuren uit de jongste wereldoorlog komen voor op "de lijst van onderaomman- damten, als generaal Juin, opperbe velhebber in F rans-Noord-Afrika, lord Tedder, maarschalk van de R.A.F., admiraal lord Cunningham, chef van de staf van de Britse vloot -tot 1946. Die militaire vertegen woordigers Zijh daarna begonnen met de bespreking van de details ■betreffende de verdediging van Wejst-Europa. Zij maken daarbij ge bruik van nauwkeurige gegevens, die door de verschillende regeringen Werden verstrekt. Gelijktijdig maken de politici hun begrotingen op en werken een plan uit voor financiële steun. Naar het schijnt zal voorna melijk Engeland een groot deel van de verdediging voor haar rekening nemen. Berlijn voor de Veiligheidsraad Het ziet er naar uit, dat Maandag ai-s. de Veiligheidsraad zich gaat bezig houden met de behandeling van de Berlijnse kwestie. Onafhan kelijk vain de beslissingen van de Veiligheidsraad, zullen 'de Weste lijke mogendheden voortgaan met 't nemen van maatregelen, die er op gericht zijn de luchtbrug in stand te houden. Uiteraard hebben de Rus sen over deze gang van zaken hun ■eigen gedachten. Zij' zullen probe ren de voorstellen te doen duikelen en indien dit niet lukt, zullen zij waarschijnlijk een soort philibuster- taCtiek toepassen. D.w'.z. zij zullen 'Zo lang aan het Woord! blijven, dat anderen geen kans hebben om positief werk te bespreken. Misschien komt de zaak daarop terecht in de Assemblee. In dit lichaam bestaat 't vetorecht niet, daardoor kunnen enige maatregelen Worden getroffen. Intussen vergt de behandeling van een zaak als de Berlijnse blokkade, een geruime tijd Zodoende is het niet waarschijnlijk, dat er door het' toedoen van de UNO spoedig principiële wijzigingen komen in de toestand. Hevige gevechten zijn er vol gens het republikeinse ministerie van defensie nabij Wonogiri ten Zuiden van Soerakarta gaande. Moesa ten enige andere vooraan staande communistische leiders zou den volgens het republikeinse leger communiqué Madioen al hebben ver laten. Als reden wordt daarvoor genoemd, dat zij zich klaarblijke lijk bedreigd gevoelden wegens vol ledige omsingeling van Madioen door republikeinse troepen". De communisten hebben daaren tegen bekend gemaakt, dat de repu blikeinse troepen op enige punten zijn teruggeslagen of tot staan zijn gebracht. Radio-Madioen heeft om geroepen, dat alle eigendomsrechten ien inkomstenbelastingen in de door de communisten bezette gebieden moeten vervallen. Russische manoeuvres Reizigers, die uit de Russische zóne te Beriijin zijn aamgehatnen maken1 melding van een grote ac tiviteit van de Russische troepen. In verscheidene dorpen zijn scho len en theaters gevorderd. In Meck lenburg zijn Stalin-tan'ks van zeven tig ton aangekomen en tussen Ber lijn en de Oostzee versterkingen van de luchtmacht. Vermoedelijk is dit echter de voorbereiding voor de manoeuvres die het Rode leger elk jaar in de eerste week van October houdt. Stappen van Sovjet-gezant bij Finse regering Volgeps een Taiss-bericht uit Hel sinki heeft de Sowj et-gezant in Fin land stappen ondernomen bij de Finse minister vajn buitenlandse za ken1, in verband met „de militaire activiteit van jachtopzieners en ja- gersverenigingen". Volgens artikel 15 van het vredesverdrag met Fin land is het verboden, dat personen, die niet in het Finse leger dienen, op lenigerlei wijze militair geoefend worden. Prijsstijging van voedings middelen Er zijn thans maximumprijzen vastgesteld vooir ongevulde melk chocolade. Zij bedragen 39 cent per reepi, of lois verkocht 50 cent per honderd gram. Voorts zijn de maximumprijzen voioir vermicelli en macaroni ver hoogd. Engelenhaarvermicelli kost 'voortaan 17 ct. los of 20 et- verpakt. De prijzen voor vermicelli, mie en macaroni bedragen nu 16 ct. los ©n 19 cent verpakt. De verhoging is noodzakelijk geworden door het stij gen van de bloemprijs. Heropening theefabriek De theefabriek van de onderne ming Pasirnangka, 40 k.m- ten Zuid- Westen van Tjiandjoer op West- Java, werd' deze week feestelijk heropend. Vijf maanden is er hard gewerkt om van een massa ver wrongen staal, zink en. plaatijzer weer ©en fabriek te maken^Nameir de regering van Pasoendan wier de heropening bijgewoond door minister van justitie, Soeparma. De opening werd verricht door de echtgenote vain de hoofdadministra- teru. De bedrijfsleider verklaar tegenover Aneta, dat gehoopt woav dat de onderneming het volgend jaar weer een productie-capaciteit zal hebben van 21/2 millioetn halve k.g. droge thee. Voor de oorljog produceerde Pasirnangka 5 millioen halve k.g. thee en was zij de groot ste theepirodueent bp Java. In de strijd om het vervoer over de Zeeuwse Stromen Het Zeeuwse Landbouwblad keert zich straf tegen bet opheffen der vrije veren opi de Wester-Scneide en motiveert zijn afwijzend standpunt ,al® volgt: In de eerste plaats zijn de Zeeuws-Vlamingen Nederlanders en is hun gebied slechts via de ve ren te bereiken,. Vlak na deze oor log werd bet veergeld afgeschaft en men weet algemeen om welke redenen. Deze gelden nog alle pre cies hetzelfde. Bovendien is het voor de ont wikkeling van het gehele bedrijfs leven, waaronder ook zeker de landbouw, van. het grootste belang, dat de aanvoer van de nodige grondstoffenen de afvoer van de producten niet abnormaal duurder is, dap naar andere delen- van -ons lajmdi. Wij zouden dus niet alleen de vrije veren naar Z.-Vlaanderen, willen gehandhaafd zien, doch zelfs aandringen op vrije veren, of lie ver bruggen naar Schouwen 'en Noord-Beviel apd. Willen deze stre ken zich goed kunnen ontwikkelen, dap is dit nodig. En als men het argument bezigt, dat m©n bij het gebruik vpn de boten van de Pro vinciale Stoomboiotdlienst toich gra tis over ©en zekere afstand ver voerd wordt, dan moeten deze lie den nok aandringen op invoering vap veergeld op de Y-veren te Am sterdam of np de pont te Veisen. Ook hier is het motief, dat dit de ontwikkeling van Noord-Holland te veel zou belemmeren. RECHTSZAKEN Bijzondere Politierechter Zitting te Zierikzee op Dinsdag 28 September. Da. Ca. Q., 20 j„ winkelbediende te Zierikzee, had op verschillende tijdstippen in 1946 en 1947 telkens sigaretten en tabak afgeleverd, zon der tabaksbonnen in ontvangst te nemen. Eis en uitspr. f60 boete, Subs. 20 dagen hechtenis. J. C. B., 32 j. en M. K„ beide transportarbeider te Zierikzee, hal- den, ieder voor zich, hun werk zaamheden bij de N.V. Kunstmest handel Kooman en Co- beëindigd, zander daartoe verkregen toestem ming. De officier achtte de ten lastelegging wel' bewezen, doch niet strafbaar en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak conform de eis. B. G., 74 jaar, landbouwer te Haamstede, had op 2 Mei 1947 te Rotterdam bij' zijn vertrek naar Amerika a,an ambtenaren opgegeven Woorden waar het hart in is i wekken weder-klank. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 1 October: Veranderlijke bewolking met plaatselijk ochtendmist, droog weer, weinig wind en ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. geetn andore waarden of goederef bij zich te hebben dan dié, welke hij had aangegeven. Bij visitatie bleek bij echter bovendien nog f130 bij zich te hébben, welk geld in bte- slag werd genomen. G. verklaarde niet geweten te hebben hoeveel geld hij bij zich had, noch wat er op het formulier stond. De officier eiste f 50.boete subS. 20 dagen hech tenis met verbeurdverklaring van de inb'eslaggenomen f 130-—. Uitspr. f 50 boete met bevel tot teruggave van het in beslag genomen geld. H. de F., 35 j., winkelier te Re- messe, had in het tijdvak Juni 1947 tof en met April 1948 aan meerdere anderen, hoeveelheden tabak (voor ■een waarde van 260 rantsoenen) af geleverd, zender daarvoor bonnen in ontvangst te nemen. Eis en uit spraak: vrijspraak. P. S. v. Di., 60 j., kassier boeren leenbank te Dreischor, had op ver schillende tijdstippen in 1947 in 1948 in zijn hoedanigheid van secr.-pen- ningm. van de Ver. tot Bev. van de Vlasbouw en Vlasbewerking te Drei schor, telkens in strijd met de be palingen van de vaste Brandstoffen- distributiebeschikking, ©iet nauwge zet alle inlichtingen verstrekt, welke hem werden gevraagd door het Toe- wijzingskantoor van het Rijkskolen- bureau te Goes, betreffende het ge bruik dat hij in 'die hoedanigheid had gemaakt van de in ontvangst genomen bonnen, toewijzingen en vergunningen en betreffende zijn voorraad vaste brandstoffen, daar hij opzettelijk de aanvoer en 't ver bruik hoger en het bonnentegoed bij z'ijh leverancier lager had opge geven. dan dit in werkelijkheid be droeg- Eis en uitspraak: f60 boete subs. 20 dagen hechtenis. Bij verstek werden veroiordeed A. B. v. V., 40 j., logementhouder te Zierikzee, wegens het onrecht matig in zijn bezit hebben van 30 boteroonaen an 4 broodbjonnen, tot f60.— boete subs. 20 d. hechtenis met verbeurdverklring bonnen. J. C. B., 38 j., werkman te Zie rikzee, wegens het onrechtmatig voorhanden hebben vain 2 textiel- kaïarten. Eis en uitspraak: 3 weken gevangenisstraf. M. M., 29 j., handelaar te Brui- nïsse, wegens het in strijd met de voorschriften in ontvangst nemen van 3000 kg. stroo van F. A. Pad mos, tot f 100 boete subls. 20 d.h. A. R., 51 j., bakker te Nieuwer- kerk, wegenis het zonder aankoop- vergunning in ontvangst nemetn van een varken van C. Timmerman ,n het slachten van dit varken zonder slachtvergunning. Eis en uitspraak: f250— boete sub's. 50 dagen hech tenis en 6 weken voorw. gevange nisstraf met een proeftijd van 3 jaar en verbeurdverklaring van het in beslag genomen varken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1