ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Rusland's houding dwingt tot een Westelijke alliantie Defensief karakter van militair pact DONDERDAG 30 SEPTEMBERS 1948 No. 16011 101 Jaargang ABONNEMENT: Elrijs por 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.per stuk. WERELDNIEUWS De houding van de Russen is moei lijk te verklaren. Het lijkt er op, dat zij geen overeenkomst begeren en 'geen vrede wensen. De leiders verklaren het tegendeel. Maar zo vaa-k is gebleken, dat er een verschil bestaat tussen Russische woorden en Russische daden. Op de woorden kan dus niet worden afgegaan en de daden maken 'het noodzakelijk pa raat te zijn. Het is daarom, dat de Westelijke mogendheden er op uit Zijn, hun kracht zoveel mogelijk op te voeren. De Amerikanen op de UNO te Parijs hebben uiteengezet, hoe zij voort wensen te gaan op1 de weg van defensie, door het sluiten van een defensief verbond binnen het kader van het handvest van de U.N.O. Zulk een defensief verbond is inderdaad gericht tegen de Sov jet-Unie, maar het zal in geen enkel opzicht een offensief karakter dra gen. Ieder land kan dus toetreden ais lid en eigen veiligheid binnen een Collectieve bescherming ver zekeren. Deze maatregel loopt reeds voor uit op de ontwikkeling van de UNO-besprekingen te Parijs. Het is immers duidelijk, dat de Russen bij de be-spreking van de Berlijinse kwestie van hun veto-recht gebruik zullen maken. Die definitieve sluiting van een defensief verbond zou op een Russisch veto een passend ant woord zijn. De Amerikanen (willen het defensief verbond vain kradht laten worden, zodra elf leden van de Veiligheidsraad, onder wie vier of vijf permanente leden valn me ning Zijn, dat er een agressieve daad. die de vrede iin gevaar brengt, is begaan. Hiermede achten de Ame rikanen de angel uit het veto recht verwijderd. Waar onomstote lijk de weigerachtige houding van Rusland, mede te werken aan de vreedzame opbouw van de iwhreld is gebleken, daar 'kan oinder deze om standigheden, het treffen vaïn der gelijke defen,sieve maatregelen wel licht de labiele wereldsituatie nog op een hecht plateau brengen. Magistrale rede van Spaak In de vergadering van de UNO heeft ide Belgische Minister van Buitenlandse Zaken, Paul Hemj? Spaak, een magistrale rede gehou den, waarin hij zich op vlijmscherpe wijze richtte tegen de Sovjet-Unie en de Russische politiek. Hij verweet de Russen, dat hun gedrag de UNO' heeft verlamd en dat zij de Wes terse mogendheden verplichten huin heil te zoeken in regionale verdra gen. Deze worden alle beheerst door vrees, vrees voor de Russen, hun regering ën hun politiek, maar ook voor ;hun voortdurende onwil om in de U.N.O. te willen samen werken en voor hun vijfde colonnes in alle landen „waarbij de organi saties van Hitier maar padvinders bewegingen iwlaren". Spaak's red© vond een buitenge woon onthaal in de vergadering. Mi nister Marshall kwam zelfs van zijn zetel om Spaak de hand te schud den. De Westelijke grote mogendheden; zullen de Veiligheidsraad verzoeken om haast te maken mjet het behaint- d-elen van.de Berlijnse kwestie. De drje ministers van Buitenlandse Za ken dezer landen zijn het eens ge worden over de tekst v,an hujn nota ■aan de Uno- over deze kwestie, (wel ke nota Woenisdag is overhandigd. Het Russisohe voorstel, dat de grote mogendheden binnen een jaar hun strijdmacht met een derde zul-, len verminderen, is op de agenda van d.e Uno geplaatst. Defensief verbond tegen Rusland overwogen Leden van de Amerikaanse dele gatie bij dte UNO hebben te kennen gegeven, diat zij1 van plain zijp verder te gaan op de wieg v,a|n het sluiten van .een' defensief verbond binnen 'het kader van het handvest van de UNO. Zulk een alliantie zou voor alle leden openslaan en, hoewel zui; ver defensief van karakter, open lijk tegen de Sovjet-Unie zijn ge richt. Deze kwestie is a;l door Bevin en Marshall bestudeerd in het licht van het veto, dat Rusland waarschijn lijk zal uitspreken, wanneer de Ber lijnse kwestie voor de Veiligheids raad komt. Het plan bedoelt een nieuwe be paling in te lassen waarbij het -de fensieve verbond van kracht kan wbrden als -elf leden van de Veilig heidsraad, onder wie vier of vijf permanente leden, van mening zijn dat -er een agressieve daad, die de vrede in gevaar brengt is begaap Aangezin maar vier permanente le iden aldus zouden behoeven te stem men, zou het veto verder geen uit werking meer hebben. Baboe verkocht Chinees kind Medio September deed -een Chi nees inwoner van Buitenzorg aan gifte bij! de politie, dat zijn drie jarig dO'chtertje met de baboe ver mist werd1. De baboe, die pas vijf dagen bij1 Ihem in dienst was, was even weggegaan om een boodschap te doien en had het meisje meege nomen. Het spoor leidde naar Ba tavia -en na -een intensief onder zoek met medewerking van de Ba- tavi-as© politie ontdekte men het ikind bij' een Chinese familie itni de Matiramanwijk. Het bleek,, dat het meisje voor f 50 aan de 'kinderloze Chinese familie was verkocht. Een acte van overdracht was opgemaakt door de betreffende wijkmeester, nadat de baboe had verklaard, dat ibet een kind van haar waS. Reeds eerder had zijl een vierjarig kind aangeboden1. Zij' beperkte zich -ech ter niet tot deze „transactie". Bi] het verhoor bleek, dat zij1 aan een Chinese familie -in een andere wijk van Batavia een jongetje had aan geboden van vier maanden. De „koopprijs" was nog niet vastge steld, daar de- acte van overdracht ooig niet was opgemaakt. De politie heeft een -nader onderzoek inge steld! naar de practijfeen van de vrouw. België: internationaal land België herbergt op 'het ogenblik een half millioen vreemdelingen, die bij ide vreemdelingenpolitie geregi streerd staan en bovendien ho-g naar schatting een 100.000 vreemdelingen - die illegaal in België vertoeven. Onder hen bevinden zich Duitsers uit de grensgebieden, die met smok kelen hun brood verdienen, gealli eerde deserteurs, uit de Belgische mijnen weggelopen' Italiaanse en Baltisch© mijnwerkers ein dergelijke. Dagboek van Noordpool reiziger gevonden Een Amerikaanse vlooitexpedi- tie, die zojuist uit het Noord- poolgebied Is teruggekeerd, neeft daar aantekeningen in een dagboek -gevonden, die de Amerikaanse ontdekkingsrei ziger Robert E- Peary er veer tig jaar -geleden heeft achter gelaten. O-oik zijn 'Copieën van documenten gevonden, die in 1878 door Engelse ontdek kingsreizigers in -een p'rovi- ■andbergplaats bij Kaap Sheri dan waren verborgen; de ori ginele waren 'in 1905 -at door Peary meegenomen. Tengevolge van de valuta-wij'zi- ging zijn de particuliere zieken- huizen in de- Westelijk© zone van Duitsland! in groite financiële moei lijkheden geraakt, waardoor huln geldelijke reserves ui-tgieput raken. Niettemin worden de patiënten met dezelfde zorgen behandeld als voor heen. Houd woord tegenover U zelf, I dan zult gij het ook tegenover j anderen doen. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 30 September. Wisselend© bewolking en overwe- igend dro-og weer. Meest matige Westelijke wind, -w'einig verandering in temperatuur. 30- Zon -oip- 6.38, oinder 18.21. Maan op 2.45, onder 17.52. Nieuwe Maan 2 October. Dodelijk verkeersongeval te Bussum Voxi-ge week is op de Comenius- laan te Bussum >een verkeersongeval gebeurd* dat aan een 4-jarig meisje het leven beeft gekost. Dit meisje kwam met een autoped de tuin voor het ouderlijk huis uitrijden opi het moment dat een vracht auto passeerde. Bet kind kwam on der ©en voorwiel van de wagen terecht etn werd) op slag gedooid1. Dit is het twaalfde Verkeerson geval met dodelijke afloop in een half jaar tijds te Bussum. Honderd Japanners zijn op de treden van de opgang naar een Boeddhistische tempel in Toki-o een hongerstaking begonnen om de Rus sen er toe te bewegen ongeveer een half miHioien van hun landge noten, die nog -als krijgsgevangenen in Rusland zitten, te doen repatrië ren. In Parijis is braindi uitgebroken in een zeildoekfabriek. Die brand weer uit 16 kazernes Was nodig om de brand te blussen. De schade bedraagt verscheidene millioienien. Tie New York wonden op het ogenblik op; een liefdadigheiidsten- toionstelling schilderijen van Chur chill -en generaal Eisenhower teh- toongesteld. Op eenvoudige wijze had Zondagmiddag te Stockholm de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van Graaf Bernadotte Het stoffelijk overschot wordt na de kerkdienst door padvinders naar het crematorium gedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1