VERBETERING DER KLEINE BEDRIJVEN STAD EN PROVINCIE Abdoellah tegen Arabische regering Uitstel Franse verkiezingen Grote boerderijbrand Verhoging in ter locale gesprekken Reünisten-vergadering RHBS De gemotoriseerde fiets RADIO-PROGRAMMA Coöp. Veilingsveren. Z'zee Noodtoestand in 1947 Rekenen wij de bedrijven van 1 tort 10 ha,, tot de kleine bedrijvenl, dan telt ,ons land daarvan niet meer dan honderdduizend stuks. Ge zien de totale productie dezer be drijven en de sociale functie die zij vervullen (werkverruiming door intensivering der hödemproduütie) ,is hun betekenis niet te onderschat ten. Zonderen wij het tuinbouWbe- !d rijf en ide kleine fruit-, bloembol len- of boomkweversbedrijven daar van uit, dan vinden wij het meren deel daarvan op de zandgronden, d.w'.z. een goede 40.000 stuks. Van wege de bodemomstandigheden zijn deze bedrijven op andere mididielen ter intensivering aangewezen dan de klei- en zuivere graslandbedrij- ven, n.l. pluimvee- en varkenshou derij. Doch het zijn juist deze onder delen, die in de afgelopen jaren aan zeer grote beperking onder hevig waren. Mede daardoor is in de laatste tijd gezocht naar andere producten voor deze bedrijven, zoals kruiden, fijne zaden e.d. Voor som migen is dit een oplossing gewor den, maar voor het merendeel zijn de vraagstukken nog niet opgelost. De bedrijfsuitkomsten waren in 1947, mede door de droogte en de te lage melkprijs, van dien aard, dat in veie gevallen van èen nood toestand kan worden gesproken. Men zat daar nl. met 'geheel andere len wel hogere, kostprijzen dan in de overige gebieden. Zowel ide Stich ting voor die Landbouw1 als de Com missie voor de kleine-boeren-vraag- stukhen, hebben daar bij herhaling op gewezen en het eindresultaat is thans, dat ©en bedrag van 11 imillioen gulden is beschikbaar ge steld als toeslag voor de kleine zandbedrijven. Dit is geen steun, maar een toeslag, dus de nabetaling van iets waar ide boer min of meer recht op had. Zojuist is men het er over eens geworden, hoe deze toeslag zal worden uitbetaald. Niet zonder meer per girobiljet, wat velen mis schien het liefst zouden zien, maar als subsidie bij verbetering x Het kan van belang zijn hier duidelijk op te wijzen, omdat anders velen achter het net zullen vissen, terwijl een handige buurman de vergoeding wèl ontvangt. Wij willen Abdoellah van Trans jordanië heeft Zondag medegedeeld, dat hij' de strijd zal aanbinden tegen de Ara bische regering die zich in Damas cus heeft opgeworpen als geldend voor geheel Palestina. Opnieuw verklaarde Abdoellah, dat hij geen inmenging zal dulden in het gebied, dat door zijn troepen bezet is. Volgens Abdoellah is deze regering gevoirmd tegen de wil van de Palestijnse Araiberen. Bij! een tweedie stemming heeft de Franse Nationale Vergadering de wet aangenomen tojt het uitstel len van de verkiezingen tot Maart. Een communistisch amendement om de verkiezingen in October te hou den, werd verworpen. Door deze tweed© goedkeuring van de verga dering is de verwerping1 door de Senaat ongeldig geworden. In het Franse staatsblad1 zijln de nieuwe belastingwetten gepubli ceerd. Met inbegrip van de cre- dieten aan het leger en de civiele diensten zal op d© uitgaven van id© regering voor 1 Januari 30 milliard francs bezuinigd worden. De inkom stenbelasting wordt 20 pöt. hoger evenals de belasting oip motor voertuigen en die op spiritualiën. daarom eens een voorbeeld geven. Eein kleine boer wenst een bepaal de bedrijfsverbetering aan te bren gen, die geld kost, b.v. de heront- gipning of gelijkmaking van een stuk land. De kosten, die hij daar voor maakt, kan hij vergoed krijgen tot ©en bepaald bedrag en dit be drag is dan afkomstig uit de beken de 11 millioen 'toeslag. Hij ga,at der halve vóór hij1 de spade in de grond laat steken, eerst praten bij de districtscommissie va,n de Stichting voor de Landbouw. Meestal zal hij wel haar goedkeuring ontvangen en vervolgens kan het object worden uitgevoerd. Wat verstaat men nu zoal onder het aanbrengen van „bedrijfsverbe- teringen?" In het algemeen maat regelen, die de productie vergroten of goedkoper maken. Dus niet alleen herontginning, egaliseren e.d. maar ook: weilaindverbetering (scheuren, ploegen en woelen en mogelijk op nieuw inzaaien), ontwlatering verbe teren, bet aanschaffen van nodige werktuigen of machines, installaties voor electr. weideafraistering enz. Het lis te hopen, dat onze zand boeren van deze mogelijkheden een ruim gebruik zullen maken. Licht zinnig uitgeven is vrijwel uitgeslo ten, want een en ander wordt eerst ih samenwerking met de landbouiwl- soineulent beoordeeld. Het is te hopen, dat de bedragen redelijk hoog zullen blijken te zijn en dat daardoor inderdaad verbete ringen kunnen worden aangebracht, die het kostpell doen dalen. Een iet wat ondeugende vraag is natuur lijk, of het wel helemaal rechtvaar dig is om ons bijl de uitbetaling vain iets waar Wiij recht op hebben te binden, wat betreft ide besteding. Het geheel gaat nu veel op „steun" of „subsidie" lijken, terwijl het dat toch niet is. Maar ondanks dat doe men er zijn voordeel mee en wan neer men z'ijn bedrijf zó in orde heeft, dat nieuwe aanschaf feitelijk luxe zou zijn, welnu dan kan men trachten een groot werktuig aan te schaffen, b.v. trekker, maaima- chine, hooibouwtwierktuigen of iets dergelijks. Bij goede samenwerking kan Zo'n gezamenlijk bezit van groot voordeel zijn. Maandagmorgen even zes uur is de grote boerderij van de heer G. H. Groot Rouwen te Deurningen in Overijsel dpor brand volkomen ver nield. De eigenaar, die pp enige pfstand (de boerderij staat bij! de school aan de weg naar Weersélo) aan het melken was, w(as de eerste, die ide vlammen uit het dak zag slaan. Miet grote moeite slaagde men er ih zes kinderen en een grootvader, die zich nog binnenshuis bevonden, te redden. De Hengelose brandweer stond vrijwel machteloos en moest zich beperken tot het voorkomen van uitbreiding. De boerderij! brand de tot de grond toe af. De vermoe delijke oorzaak is kortsluiting. Ver zekering dekt de schade. In de memorie van toelichting op de begroting van de P.T.T. voor het komende jaar staat, dat het peil der tarieven voor het telefonische verkeer in het algemeen bevredi gend is. Toch is 'er een voorstel in voorbereiding om het tarief voor het inter-locale telefoonverkeer aan te passen aan de werkelijke kosten van de gesprekken, hetgeen vooral noodzakelijk wordt door de tech nische eisen, welke de apparatuur voor de afwikkeling van dat ver keer stelt. i i1 iI ZIERIKZEE. Onze stadgenoot H. G. Merlje Jz., leerling vam de cursus uitgaande van de Stichting yakoip- leiding Stueadoorsbedrijf te Den Haag is, ingaande 1 Juli j.l. bevor derd van bet 2e naar het 3e leer jaar. In de koffiekamer van het „Huis van Nassau" wierd Maandagavond j.l. een vergadering gehouden' van oud-leerlingen der R.H.B.S. te Ziie- riksee. De bedoeling van deze ver gadering wais de mening te peilen over piiannen, die bestaan in ver band met de viering van het 80-jarig bestaan idler school, in Augustus 1949 Om iets van die voorgeschiedenis te vertellen: ter voorbereiding van een officieel herdenken van het heuge lijke feit, vormde zich reed® een commissie van leerlingen en een commissie van leraren. De laatste onder voorzitterschap van de di recteur der school,Dir. J. J- Wes- doirp Boerma. Bij een dergelijke ge beurtenis behoort het evenwel tot de goede gewoonten, dat ook de oud-leerlingen der school in, zo groiot mogelijke getale aanwezig zijn Eenvoudig is dit niet, daar dé meeste leerlingen' en dat zijn ef vele honderden, over het gehele land zijn uitgezworven. De belegde vergadering bracht vele nog op het eiland aanwezige oud-leerlingen bij een en uit hen werd een commissie benoemd, die zich zal 'belasten met de voorbereiding van het aandeel, dat de oud-leerlingen in de her- idenking zullen hebben. De commis sie, bestaandie uit een tweetal dames en een viertal heren, zal in eerste instantie het opsporingswerk van de oud-leerlingen voor haar reke ning nemen. Daarna zal zij plannen •uitwerken, om de komst van al deze mensen naar Zierikzee mogelijk te maken en tenslotte het aandeel in het feestprogramma van ide oud leerlingen vaststellen. Holland! is een vlak land 'en daardoor werd de fiets er popu lair als nergens elders. Maar de wind] komt vaak als spelbreker tus senbeide. De mensen krommen de ruggen over het stuur en die ouderen snakken naar adem. De wind over het kale Holland is zo sterk en een mens op een lange weg is maar een kleinigheidje tegenover die sterke wind. Geen wonder dat er al door velen is gepeinsd hoe het tra'pprolbfeem op te lossen. Een motor is een oplossing, maar te duur en te bezwaarlijk voor het leger van fietsers. Nu echter is er een klein motortje op de markt verschenen, of liever het gaat ver schijnen. Het was te zien op de Jaarbeurs en de heren v. d. Bout ien Bezuyen hebben een proefmo del aangevraagd. Het is van ori gine 'een Italiaans motortje dat .ge makkelijk onder aan de trapias kan worden bevestigd. Enkele handles aan het stuur maken de bediening ervan heel eenvoudig. We hébben het genoegen gehad een proeftocht op de gemotoriseerde fiets te mo gen maken. Zowel voor als tegen de wind werd gereden, over een slechte weg en enkele opritten wer den genomen. De „Mosquito" doet het prachtig. Het sehijtalt een in alle opzichten bevrediging schen kend hulpmotortje, dat ide moeilijk heid van het trappen uit de weg ruimt. Uiteraard is het motortje fijn van bouw, hetgeen een goede verzorging en een verstandig ge bruik noodzakelijk maakt. Gebeurt dit echter, dan kan men er veel genoegen aan beleven. Het ligt in de bedoeling, dat de motortjes in Nederland in licentie-bouw wordten gemaakt. Het heeft er alle schijn van, dat zij spoedig de Nederlan|dse markt zullen veroveren. Is dit in derdaad het geval, dan Zijn vele Donderdag 30 September. HILVERSUM I (301 m.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws en boekbespreking; 8.15 pluk de dag 9 voor de vrouw; 9.05 gram.; 10.00, strijkkwintet; 10.15 morgendienst; 10.45 gram.; 11 De Zonnebloem; 11.45 gram.; 12 Angelus; 12.03 orkest Klaas van Beedk; 12.30 weerover- zicbt: 12.33 vervolg orkest Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.20 zangsolist en plano; I.45 Hors d'oeuvre; 2 gram.; 2.40 voor de vrourw}; 3 radio philharmo- nisch orkest en solist:.4 bijbellezing; 4.45 kwartet; 5 jeugd-journaal; 5.30 De Varianten; 6 gram.; 6.15 land- louwcauserie; 6.30 voor de strijd krachten 7 nieuws; 7.15 Leger des HeiLs; 7.30 actueel geluid; 7.45 RVD 8 nieuws; 8.05 programma-proloog; 8.15 plaatvaria; 9 leconiomisdhe cau serie; 9.20 koorzang; 9.45 Metro- pole-orkest en soliste; 10.15 De vaart der volken; 10.35 gram.; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuws; 11.15 12 gram. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 gram.; 7.50 dagopening; 8 nieuws; 8.15 gr.; 9.15 morgenwijding; 9.30 waterstan den; 9.35 arbeidsvitaminen; 10.30 van vrouw tot vrouw'; 10.35 kinder koren op de plaat; 10.50 kleutertje luister; 11 orgelconcert en solist; II.45 poppendabaret; 12 gram.; 12.30 weerpraatje; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 pianoduo; 1 nieuws; 1.15 me dedelingen of gram.; 1.20 gram.; 1.50 gram1,; 2 Causerie; 2.15 solisten- concert; 3 voor zieken en gezonden 4 van vier tot vijf; 5 kaleidoscoop 5.20 welk dier?; 5 30 Doe het zelf; 5.35 gram.; 5.50 jeugduitzending; 6 nieuws; 6.15 mededelingen of gram.; 6.20 sportpraatje; 6.35 orkest R&- inova7 radiostrip7.10 trio Meloldiai, concertorgel en viool; 8 nieuwS; 8.05 echo van de dag; 8.15 kamerorkest en solist; 9.10 hoorspel; 9.45 gram.; 10 Salon de Variété's; 10.45 causerie over de mijnen; 11 nieuws; 11.15—12 gram. fietsers uit de brand, vooral als van officiële zijde wordt toege stemd in het begrijpelijk verlangen de motortjes buiten de wegenbe lasting te houden ©n bet gebruik er van' niet aan bepalingen te on derwerpen, die gelden voor het gie- wione motorrijwiel. ST.-ANN ALAND. Maandag .27. Sept. werden dopr dhr. M. C- Vroegop, bi e ten weger voor de Gen- trale Suiker Mij1- te Amsterdam op) de laadplaats St-Anmlamd de eer ste suikerbieten van de campagne 1948-49 ontvangen. Tot onderwijzeres bijl de Bijzt School alhier weid' benoemd Mej. S. de Feij'ter te Temeuizen. Veiling van 27 Sept. Pr incessebon en f 3748snijbonen f29—42; witte kool f4; sav. kool f 12—18; rode kool f7—16; spinazie f513; prei f 13—16; andijvie f7—8; kroten f 5—6tomaten f 12—45Gror ninger Kroon f36—47; Soldat La- boureur f 45Beurré Hardy f 54—57 Zw. Wijnpeer f31—42; Sterappel f25—42; Goudreinetten f 52—54; Glorie v. Holland f49; Conference f50—55; Zoete Ermgaard f44; Bon ne Louisse f36—49; druiven f71—93 alles per 100 kg. Komkommers f3—4; bloemkool f2—25; kropsla f4.30—5.40; meloe nen f74; bos peen f10—11; alles per 100 stuks en bos. De minister van Landbouw en Voedselvoorziening heeft medege deeld, dat enkele subsidies op, de levensmiddelen zullen worden ver minderd of ingetrokken. Van som mige artikelen zal de distributie kunnen worden,' opgeheven ,otf ver ruimd'. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2