ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het Westen gaat het tuighuis bekijken i i WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De vrede is in gevaar De strijd op Java gaat verder WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 No. 16010 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zlerikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: SChuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. Het Westen gaat het tuighuis be kijken, d.w.z. dat de Westelijke mo gendheden, in het bijzonder de lan den, aangesloten bij1 de Westelijke Unie zich gaan beraden op de te nemen maatregelen, indien zou blij ken dat Rusland onverminderd voortgaat op de ingeslagen weg, die tot het allerergste zou kunnen lei den. Zo kwamen de ministers van defensie der landen aangesloten bij de Westelijke Unie bijeen op het Franse departement yam defensie, in tegenwoordigheid van Ameri kaanse en Canadese waarnemers. Onderwerp van gesprek vormde de coördinatie, d.w.z. de samenbunde ling van de militaire hulpbronnen der onderscheidene landen. De span ningen tuissen Oost en West maken een drastische voiorebreiding nood zakelijk. -Zowel die ministers als hun advilseurs hebben een geza menlijk program van actie ontwor pen, waarbij zelfs een algehele mo bilisatie in het programma werd ingeschakeld. 'Voorts is er besproken Wat er gedaan zou worden, indien deze spanningen tot gewapend optreden zouden leidien en de mate waarin Engeland, de Verenigde Staten m Canada de Continentale mogendhe den actief met land-, lucht- en zeestrijdkrachten zouden kunnen helpen in geval van agressie. Alexander, de Britse minister van defensie, heeft een uiteenzetting ge geven van de maatregelen, welke Engeland neemt om zijn demobilisa tie te vertragen en zijn bewapening te moderniseren. De vertegenwoor digers van Frankrijk en Benelux brachten rapport uit over de stand van Zaken op militair gebied in hun landen. Voorts hebben de ministers en hun experts het werk van ide per manente militaire Commissie der Westelijke Unie onder de loupe ge nomen, die sedert het begin van .dit jaar de defensiepolitiek van de Westelijke mogendheden coördineert en plannen uitwerkt voor de stan daardisering van de militaire op leiding en de bewapening- Bevin voor de U.N.O. Minister Bevin heeft voor die U.N.O. een rede gehouden, die bij zonder welwillend is ontvangen. Deze rede was bedoeld als ant woord op de rede van de Russische afgevaardigde Wysjinski, waarin >1© laatste felle beschuldigingen aan het Over het tijdvak 26 Juni 1947 tot ©n met 23 September 1948, hebben zich in de gemeente Hensbroek (N.H.) geen sterfgevallen voorge daan. De gemeente telt 1088 inwo ners. 15 October vertrekt de „Willem Barendsz", vergezeld van 10 wal- ivisjagers uit Amsterdam, voor zijn derde expeditie naar het Zuidpool gebied. adres van de Westelijke mogend heden uitte. Bevin verklaarde, hoe de Westelijke mogendheden door ihet optreden van de Sowjet-Unie vanzelf achterdochtig worden. Be vin wees er op, ihoe in die Sowjet- Unie het beginsel van de vrije pers niet bestaat, waardoor het land een gesloten boek is geworden. Nie mand kan zeggen, wat er in Rus land gebeurt. Bevin adhtte het niet verantwoord eigen veiligheid in de waagschaal te gooien vioor ©en land, waarvan de wereld niet eens weet, wat ihet doet. De Britse mi nister van buitenlandse zaken had nog meer pijlen op zijin boog, die gericht waren op Moskou. Hij'wees er nip. hoe het gedrag v'an Rusland overal herbewapening noodzakelijk maakt. Rusland voert een zenuwen- oorlog tegen ihet Westen. H/et ge sprek over ontwapening heeft al leen zin als Rusland open staat voor inspectie. Het Westen moet weten, hoe sterk de Russische strijd krachten zijn en dan eerst kan er over wederzijdse ontwapening ge sproken worden. Letterlijk zei Be vin: Het is beter nu onze moeilijk heden te hebben, dan in een kunst matig paradijs te leven, omdat wij van het wanbegrip misschien nog kunnen leren hoe Wij1 de moeilijk heden kunnen overkomen. Zou blij ken dat de idee van een wereld- basis onbereikbaar is, dan moet verder worden gegaan op een regio nale basis. Wellicht is op deze wiji- ze toch nog een wereldregering te bereiken, waarnaar de mensheid verlangend uitziet. Radio-Madioen meldde Maan(dag dat er ten Noordwesten van de stad bij Walikoekoen ©n Ngambre zwaar werd gevochten. Waarschijn lijk is daar een slag van grotere omvang aan-de gang. Ngambre zou in handen v:an de republikeinse troepen zijin. Intussen blijken er ongeregeld heden) te zijn in plaatsen, welke tot nu toe daarvan vrij' waren ge bleven. De communisten hebben ook geprobeerd' Kadi in hun macht te krijgen. Dit is hun blijkbaar met gelukt. De republikeinen zouden ©r weer de baas zijin. Antara meldt, dat de operaties van de regeringstroepien gunstig verlo- pien. De zuiveringsacties worden voortgezet. En- deze kunnen nog wel enige tijd duren. Een republi keinse zegsman iheeft medegedeeld, dat hij1 twee maanden noidig zal hebben, voor de „schoonmaak." van kleine plaatsen, waar de communis tische groepen zich mogelijk zul len verbergen. Hij1 vertelde ook, dat de staats greep van Moeso aanvankelijk imi November was vastgesteld. Moesoi zou hiervan zijn afgeweken, om dat hij meende, dat de communis ten invloed zouden kunnen ver liezen. Oost en West willen wel handel drijven Te Genève is een conferentie be gonnen, waaraan, met uitzondering van Spanje, alle Europese landen deelnemen. Da conferentie is bi\- een geroepen door de economische commissie voor Europa van de Una ie« zai besprekingen voeren om tot een hervatting te komen van de handel tussen Oost- en West-Euroipa op groite schaal. De commissie heeft de vorige maand verklaard, idat een hoeveel heid voedsel en grondstoffen ter waarde van drie milliard dollar per jaar uit Oost-Europa zqu moe ten worden geïmporteerd, indien Europa in 1952 het zonder Ameri kaanse hulp' zou willen doen. Men zal nu onderzoeken aan wel ke producten de betrokken landen de meeste behoefte hebben, ten einde tot een handalsovereelUkomst te kunnen geraken. Met ingang van Maandag 27 September is een nieuwe vleesbon (244) aangewezen voor 100 gram vlees of vleeswaren. Deze bon is geldig tot 9 October e.k. „STAAKT HET VUREN" verzoekt Bunche Dr. Ralpbe Bunche, waarnemend bemiddelaar der V.N. in Palestina, heeft een beroep gedaan op Israël, Transjordanië en hét Arabische Le gioen, bevel te geven onmiddellijk .op alle fronten het vuren te staken. Bumiche verzoekt „daden van (agres sie tot staan te brengen, de status quo van voor het tweede bestand te herstellen en op alle fronten bevel te geven onmiddellijk het vuren te staken". "De ernst van de toestand kan niet genoeg naar voren ge bracht worden", aldus Bunche. Smokkelende KL.M.-employé Te Singapore is een Zwitserse boordwerktuigkundige van ld© K.L. M. na aankomst van het lijntoestel Batav ia-Palembang-Singapoire gear resteerd. Toen hij trachtte de dou ane te ontlopen, werd hij aangehou den en gevisiteerd. In een smok- kelgordel viand men een hoeveel heid goud van ongeveer zes kilo en vijf pakjes met elk vierhonderd diamanten ter gezamenlijke waar de van een millioen dollar. Na een verhoor an vijf uur kon men ook de hand leggen op' een medeplich tige Ghinees. Men vermoedt dat beide lieden deel uitmaken van een uitgebreid smoikkelcomplot, dat op de lucht- vaarüijinen in Zuidoost-Azië ope reerde. De „Strai'ts Times" spreekt tenminste verwachtingen in die richting uit en vraagt zich af, ;of de „aangehaalde" partij misschien een onderdeel vormt van de z.g. Nakamoera-schat, bestaande uit geld en juwelen, die de Japanue- zen tijdens de bezetting uit pand- j Geld maakt alleen rijk als het y hart tevens rijk is. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 29 September: Aanvankelijk half toit zwaar bewolkt met plaatselijk 'eni ge regen, later tijdelijk opklarin gen', matige wind tussen Zuid en Zuid-West, overdag koeler. 2)9. Zon lojpi 6-37, oinder 18.24. Maan op 1.12, onder 17.34. Nieuwe Maan 2 October. huizen óp Java hebban gestoten. De K.L.M. Ibeéft haar agent te Singapore lom nadere inlidótitaigan verzocht, maar tot dusver hierop nog geen antwoord ontvangen. De nationale filmproductie Voor het iop gang brengen vaW een nationale filmproductie,'die,na enkele malen geholpen te zijn, ean onafhankelijk bestaan zal kunnen voeren, vraagt de minister van O., K. en W- een subsidie van f 100 duizend aan. Voor subsidie van de Neder landse Amateur Toneel Unie is f 10.000 uitgetrokken en voor een subsidie van de Ned. Vereniging voor de Volkszang f 3000. Een garantie in Nederlandse gul dens op een eventueel tekort van het budget van bet Netherlands House te Londen, dat het karakter van cultureel instituut moet ver krijgen acht de minister gerecht vaardigd. i Sjafiq Ades, aangeduid als! een Iraaks millionnair, is in het open baar te Basra opgehangen na schul dig te zijin bevonden aan de leve ring van wapens ien andere militaire uitrusting aan' de Zionisten. De Engels© minister van buiten landse zaken, Ernest Bevil», heeft in die vergadering van de Ver. Na ties te Parijs, scherpe critiek uit geoefend! op. de Russische na-oor- logs e politiek. Wanneer de aan de veiling aan gevoerde uien de gestelde minimum prijs niet halen, warden ze uit ide markt genomen om naar Duitsland te worden geëxporteerd. De telers zijin dus nu verzekerd van de 'mini mumprijs. Een Zweedse hartspecialist, dr. Clarenc© Crafoord, heeft 'n apparaat uitgevonden, dat de bloedsomloop een halfuur lang gaande kan hou den, als het 'hart stilstaat. Dit kunst- hart opent de mogelijkheid, langere operaties in de hartstreek te onder nemen' .Men heeft raads een suc cesrijke proef met deze uitvinding genomen op zeven honden, die de operatie alle zonder nadelige ge volgen hébben doorstaan. De „Westerdam" vertrok uit New York naar Rotterdam met bij na veertigduizend kilo goederen aan boord', die idqor de United Service to Holland' voor verdeling in Ne derland ter beschikking zijn gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1