ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE INTERNATIONALE TOESTAND PLOTSELING VERSCHERPT i WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Russen eisen controle over de luchtbrug DINSDAG 28 SEPTEMBER 1848 No. 16009 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Uitbreidend communisme op Java In het bulletin, van Zondagavond spreekt het Republikeinse persbu reau Antara over uitbreiding van de communistische opstand in Midden-Java. Kolonel Sajoeto, die zich: tot opperste militaire leider heeft uitgeroepen, heeft Zaterdag morgen het bewind van het Natio nale front geproclameerd te Poer- wodadi ini het gewest Semarang. Dat bewind stemt overeen met het communistische bestuur te Madioen Verder wordt er melding gemaakt van een communistische opstaind in Parakan, Noord-westelijk van Se marang. Intussen zond radio-Djiokja be richten uit over de verovering van Magetan en Ngrambe, oentra van communistisiche politieke activiteit tussen Soerakarta en Madioen door Republikeinse troepen. Verder zou- den zij', na korte gevechten, Sawa|u- gan en Tegalredjoi weer in bezit hebben gekregen. Antara verwachtte dat de laatste operaties op grote schaal tegen Madioen zeer spioedig zullen worden begonnen. Men denkt de omsingeling van de stad bisninara- kort voltooid te hebben. In Madioen, waar het volksbe- stunr een feit is geworden, mag men niet meer dan 500 Republikein se guldens' bezitten. Diamanten, goud ien grote voedselvoorraden moeten bij de regering-Moesa wor den ingeleverd. Frankrijk legt een pijpleiding aan in de Middellandse Zee De petroleumsehepen worden hoe langer hoe groter. Men vervaar digt er op het ogenblik die 25.000 ton bereiken, en men. maakt plan nen voor reusachtige schepen, die 40.000 ton zullen verplaatsen, dl. w.z. net zoveel als de zeer grote passagiersbaten, Deze nieuwe schepen fcuplneü wel iswaar een veel aanzienlijker hoe veelheid van de kostbare brand stof vervoeren, maar de diepgang in de havens waar zij gewoonlijk aanlegden is niet meer voldoende. Om dit aldus gestelde probleem op' te lossen, heeft Frankrijk een onderzeese pijpleiding gelegd, die vanaf de haven van Sète zich tot 3 k.m- ver in de Middellandse Zee uitstrekt. De sdhepen, liggende aan het uiteinde van deze reusachtige stalen buizen, met een inwendige middellijn van 30 c.m., zullen er de petroleum uitstorten, die door pompen geleid zal worden naar de tanks van de raffinaderij', 'die op het vasteland laings de spoorweg gelegen is. Begrafenis van Bernadotte Zondag is te Stockholm het stof felijk overschot van graaf Folke Bernadotte ter aarde besteld. In de Wasafcerk werd een rouwdienst ge houden. Het thema voor de predi katie was de spreuk van Berna dotte: „Wij zijn hier niet op de wereld om gelukkig te zijn, maar om anderen gelukkig te maken". In de kerk waren de vlaggen van Zweden, de Uno;, het International© Padvindersverbomd èn het Rode Kruis aangebracht. Na de dienst begon een processie door de stad. AC.it en veertig pad vinders trokken de wagen met de kist, terwijl andere padvinders; een erewacht vormden. Op de kist la gen de Rode Kruismuts en 'de pad vindersstaf. In de processie liepen behalve de weduwe en de fwise zoons, verschillend© vertegenwoor digers der Scandinavisch© vorsten huizen mede, zomede Trygve Lie en Sir Alexander Cadogan, als verte genwoordigers van de Uno. Ook liepen een Arabische vorst en een grote vertegenwoordiging van de regering van Israël mede. Kóningin Juliana op Het Loo H.M. Koningin Juliana, is Zaterdag van Soestdijk naar 'het paleis Het Lop vertrokken. Die inspannende dagen hebbiem haar zeer vermoeid en H.M. heeft behoefte aan rust, die zij op Het Loo hoopt te vinden. Het is iha,ar_ wens dat Zij tijdiens ha,ar verblijf aldaar niet zal worden gestoord. Tijdens het weekend' is plotseling e©n verscherping van de imtamatio nale toestand ingetreden, die de wereld in het algemeen en de poli tici in het bijzonder met zorg ver vult. De oorzaak is het ontvangen van een Russische nota, geadres seerd aan de regeringen van Ame rika, Engeland en Frankrijk. In deze nota zetten d© Russen hun stand punt uiteen. Die Sovjet-regering wei gert ronduit 'de Berlijnse blokkade op -te heffen en gaat zelfs zo ver, dat zij 'Controle over die door de in stand gehouden luchtbrug eist. Vanzelfsprekend kunnen 'de geal lieerden er niet aan denken deze Russische eisen in te willigen. Van daar dat het besluit is gevallen de Berlijnse kw'Cistie voor te leggen aan de Veiligheidsraad. Hiermede is de phase van het direct contact met Moiskou voorbij en dit betékent, dat de kloof tussen Oost ©n West tot een onoverbrugbare breedte is ge groeid. Het besluit 'dat 'de Berlijnse kwes tie voor ide Veiligheidsraad wordt gebracht "komt niet meer als een verrassing, daar reeds eerdef hier van sprake is geweest. Een ding maakt de kwestie echter zeer ge compliceerd; de Russen beschikken m.ï. over 'het recht van Veto in dit lichaam. D© mogelijkheid bestaat verder, dat de Russen een aanvang zullen maken met 'het verhinderen van de iuehtravitaiillering -door de Westelijke mogendheden. Daar staat tegenover, dat de Westelijke mo gendheden een dergelijk handelend' optreden van de Russen met alle middelen zullen tegengaan. De sfeer vo.or incidenten' is dus Wel bijzon der gevaarlijk geworden. Bij de thans ingetreden politieke spanning voegt zich dus een militaire. In be voegde kring is men van mening, dat de Russen opzettelijk een des gelijke situatie hebben uitgelokt, met de bedoeling een motief te heb ben om de Veiligheidsraad vaarwel te zeggen, tesamen met de satelliet staten. Moskou beeft dan de kans in een volledig isolement te werken aan de versterking van het bolsje wistische front. Een met al is dui delijk bewezen, hoe de Russen geen prijs stellen op een overeenkomst, maar alleen uit zijn op politiek gewin. Been bespreking meer Vorige week Donderdag nog ver stuurden 'd© Westelijke mogendhe den een nota aan Rusland, waar in zij1 ,er op aandrongen, dat de ministers van buitenlandse zaken een bespreking zouden hebben te Moskou. Dit als gevolg van een te Parijs tijdens ©en onderlinge bijeen komst genomen besluit. Ook dit voorstel is thans definitief door Moliotof verworpen. Op 'het punt van de geallieerd© houding t.o.v. de inhoud, dor Russische nota be staat volledig eensgezindheid. In Westelijke kringen is men ten enen male onbevredigd door de Russische nota. Duidelijk wordt gezegd, dat van opheffing der blokkademaatre- gelen geen sprake kan zijn. Boven dien wordt in de nota geëist, dat het vracht- en personenverkeer tus sen de Westelijke zónes ien Duits land, door de lucht zoiwel als per spoor, over water -en over land. gecontroleerd zal worden door het Russische commando in Duitsland. T.a.v. de valutakwesiie deden de Westelijke mogendheden duidelijke voorstellen in hun nota van 22 I De levende vis zwemt tegen I J de stroom op, de dode vis gaat met de stroom mede. I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 28 Sept.: Toenemende bewolking, maar overwegend! droog weer, ma tige wind tussen Zuid ©n> Zuid-West. 28. Zon op' 6.35, under 18.26. Maan op, onder 17.09. Nieuw© Maan 2 October.. Met ingang van Maandag 27 September is een nienwe vleesbon (244) aangewezen voor 200 gram vlees of vleeswaren. Deze bon is geldig tot 9 October e.k. September j.l. Op dit punt geeft de nota geen bevredigend antwoord. Al deze feiten vormden voor de Westelijke mogendheden, aanleiding de zaak voor te leggen aan 'Je Vei ligheidsraad. Gezien de gang van zaken in het jongste verleden, lijkt heter niet naar, dat de Russen) zich bij1 eventueel door de Veiligheids raad te nemen besluiten zullen neer leggen. Die mogelijkheid bestaat der halve, dat de moeilijkheden tenslotte zullen uitlopen op een door de Westelijke mogendheden te stellen ultimatum. lm hoeverre de Russen hiervoor gevoelig zullen zijn, zal waarschijnlijk in een niet al te verre toekomst openbaar worden. Zeker is intussen, dat opnieuw de vrede schommelt op de snede van het mes en alleen' de grootst mo gelijke voorzichtigheid en tact nog een oplossing zal kunnen brengen, zijl het misschien geen definitieve. Het stoffelijk overschot van Graaf Bernadotte, die 17 September j.l, in Jeruzalem werd doodgeschoten, is, na door het speciale U.N.O. jvliegtuig naar Stockholm te zijn overgebracht, in zijn huis „Dragengarden" opgebaard

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1