Het nieuwe twistpunt: de Duitse herstelbetalingen STAD EN PROVINCIE Ctipps en Hofftnan gaan confereren Gemeenteraad Stavenisse Er is een nieuw" twistpunt ont staan in de internationale politiek, ai'.l. de kwestie der Duitse herstel betalingen. Zoals bekend, staan de Amerikanen op het standpunt dat het effect van het Marshall-plan t.a-v. Duitsland voor een groot deel teloor zal gaan, indien onvermin derd wondt vastgehouden aan Ide eis van de herstelbetalingen. An derzijds staat Engeland op1 het standpunt, dat de Duitse herstel betalingen beslist noodzakelijk zijn, om economisch weer opi de been te. geraken. Om over deze dingen te spreken is de Engelse minister Cripps naar Amerika vertrokken. Hij zal daar met kracht het Engelse standpunt verdedigen en proberen de Amerikanen tot ander inzicht te brengen. De reizende ambassa deur van [iet Marshall-plan wil de moeilijkheden voor blijven en heeft voorgesteld een commissie te be noemen, die de. hele zaak opnieuw in studie zal nemen. Engeland wil •daarmee aceoord gaan, mlaar ver werpt de Amerikaanse suggestie, dat tijdens !het onderzoek het ont- mantelings-programma zou stilstaan Bevin vreest dat het moeilijk of zelfs onmogelijk zal zijn om' de uitvoering van het programma te hervatten na een periode van stil stand. Misschien vinden Marshall en Be- vin in Parijs nog een compromis. Zoi dacht men in Londen vanavond aan de mogelijkheid dat Engeland en Nederland 'en de andere landen, die dan eventueel geen Duitse her stelbetalingen meer zouden krijgen, schadeloos gesteld zouden- worden door een.' grotere hoeveelheid dol lars via bet plan van Marshall. De strijd in de Republiek Ondanks ide vele communiqué',s, die van de zijde der Republikeinse regering worden verstrekt, is het niet eenvoudig een juist beeld te krijgen van de situatie. Verschil lende berichten uit Republikeinse bronnen, maken melding van een snel oprukken der aain de regering trouw gebleven troepen, in de rich ting van Madioen. De namen van verschillende plaatsen worden ge noemd, maar het is niet met zeker heid te zeggetn, of deze namen alleen voldoende zijn om een gun stige opmars van de Republikeinse troepen aannemelijk te maken. Eey plaats op dertig kilometer van de stad zou definitief door de rege ringstroepen zijn bezet. De opstandelingen in Sograkarta blijken de stad te hebben moeten verlaten. Aanvankelijk zijn zij in Zuidelijke richting weggetrokken maar bij latere gevechtscontacten, zijn zij naar het Noorden door gebroken. Zij hebben nu op 24 kilo meter van Soerakarta Gomoiong, aan de spoorlijn naar Semarang, betrokken. Ten Zuiden van de stad hebben communisten Wonogiri be zet en er een volksregering uitge roepen. In de omgeving van Djombang en ten Zuiden van Ma l an g moeten zich Communistische benden zander te genstand hebben overgegeven. De zender van Madioen heeft een oproep tot het volk in heel Indië gedaan' om te gaan staken en in opstand te komen. Republikeinen te Batavia zijin van. mening, dat deze oproep niet veel succes zal hebben, omdat hij te laat komt. Van republikeinse zijde wordt ge meld, dat d® 'C'ommunistanl spoor bruggen en. bruggen opblazen wan neer zij moeten terugtrekken. In Djiolcja wordt ontkend, dat Sja- rifoeddin en Setiajit naar Djokja zullen gaan. Sjahrir zal er wel heen gaan en men motiveert dit met de mededeling, dat hij nog steeds adviseur van Soekarno Is. ZIERIKZEE. Zaterdagmorgen leg den leden van de commissie der dioor de Ver. van Oud-leerlingen Tuinbouwwiintercursus georganiseer de tentoonstelling, bloemen op helt graf van wijlen de heer N. .A-i Quist, als een piëteitsvol eerbewijs aam hem, die voor de belangen dar vereniging zoveel onbaatzuchtig werk verrichtte. Met ingang van 18 October e.tó. is benoemd tot tijdelijk waterbouiwl- kundig opzichter aan het Water schap Schouwen, voor het district FlaauwersKoudekerke, de heer de Bruin te Middelburg, thanis in tij delijke dienst bij de polder Wal cheren. BURGH. Onze vroegere dorpsge noot, Ir» H. J. Romeijh, is bij K.B. djd. 3 September j.l., ingaande 1 Juli 1948, benoemd1 tot Hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat in Bijl- zondere Dienst, met standplaats 's Gravenihage. DUIVENDIJKE. Vrijdagmiddag om streeks 2 uuir werden de bewoners van Looperskapellie jopgesehrikt door het geroep: van brand. Een stapel pafcstro, gelegen op het erf van de landbouwer B'. J- bij de Vaate stond in lichte laaie -an de tamelijk felle wind' wakkerde het vuur hevig aan. Doior de Westen wind! leverde de brandende stapel gelukkig geien gevaar op voor de omliggende gebouwen. De brand weer wend onmiddellijk gealar meerd iem toon- in korte tijd 'het vuur mieester worden. De oorzaak van. de brand staat niet vast. Waar schijnlijk zijin er vonken overgevlo gen opi het iop het erf gelegen, pak- stro, nadat bij de Vaate afval1 had stro, nadat de eigenaar afval had OOSTEELAND. Van vele wonin gen wapperde Donderdag de drie kleur, toen bekend werd idat onze eerste dienstplichtige, militair Izafc Goudzwaard', marinier 2e klas^ thuis zou komen. Ongeveer 4 uur stapte Izak uit de bus die hem weer ge zond cm wel thuisbracht. Hiet was ©en vreugdevol wederzien en ide huize Goudzwaard' was gevuld1 met bloemen, toen1 Izak de ouderlijke woning weer betrad. Des avonds gaf het gemeentebestuur van zijn belangstelling blijk. Grondwetswijzigingen afgekondigd Verbetering steiger Anti-baldadig heidsverordening niet goedgekeurd Nieuwe woonruimtecommissie benoemd Onkruidbestrijding In de vorige week gehouden ver gadering waren de bieren Joh. Stout- jesdijk en A. J. J. Tazelaar met kennisgeving afwezig. Voorzitter burgemeester Verburg. Na de opening volgt allereerst de afkondiging van de grondwetswijzi gingen, waarna de voiorz. de wens uitspreekt dat deze wijzigingen in de toekomst tot laietl van het land mogen blijken te zijn. Dar. Leuime hoopt dat deze wens in vervulling mag gaan. De laatste berichten ge ven echter weinig 'hoopi, dat we dit spoedig kunnen verwachten. De voiorz. is het hiermede eens. Tioit de ingekomen stukken be hoort een besluit van Ged. Staten toit verbetering van de Prov. Steiger, met dien verstande dat het' wierk voor het Prov. Bestuur wordt uit gevoerd en de gemeente een bij drage betaalt. Van de firma Petit en Eritzen te Aerle-Rixtel, is bericht ontvangen dat door onivoprziene omstandig heden de aflevering der torenklok eerst eind September zal kunnen plaats hebben. Het Prov. Bestuur bericht, dat de verordening tot bestrijding der bal dadigheid niet kan worden goedge keurd. Hierop is geantwoord, dat de Raad1 nog niet tot intrekking 'de zer verordening is overgegaan, maar, eerst de reden van deze weigering wenst te vernemen, omldat zij meent niet buiten haar bevoegdheid te zijh gegaan. De heer J. P. Letzer bericht dat hij de benoeming tot lid van ide adviescommissie woonruimteregelilng niet wenst te aanvaarden. Een voorstel van B. en W. om over te gaan tot verkaibelling der straatverlichting wordt zh.st. aan genomen. De Raad! kan zich ermiee verenigen, na de bespreking met de districts-opziehteir van ide P.Z- E.M., dhr. Leenhouts, hiertoe over te gaan. Dan komt aan de orde een voor stel van B. iein W- tot benoeming van een nieuwe commissie van ad vies ex. art. 8 der woonruimtewet 1947 mlijv. 1 October a.s. De voorz. deelt mede, dat de zittingstijld der tegenwoordige commissie opi 1 Odt. 1947 begon en dus niet tot 1 Jam 1949 maar tot 1 Oct. 1948 loopt./ Hij stelt voor deze leden te bedan ken voor bun verrichtte diensten ien met ingang van die datum! ide vijf raadsleden te benoemen. Dhr. Leune zegt hiermee aecoiord te gaan, als alle leden de benoeming aanvaarden. MoCht er één bedanken, dan is liiiij! no. 2. Dhr. Potappel zegt, dat ook dhr. Tazelaar gezegd had zijb benoeming aan te nemen als de anderen het ideden. Bij stemming worden de heren Leune, Stoutjesdijk, van Beveren, Huge en Tazelaar gekozen. Een me dedeling van de Min. van BinnenL Zaken, om, evenals vorig jaar een vacantietoeslag van maximum f50 toe te kennen, wordt goedgevon den. Een verzoek van D. K. va|n Nieuwkerk, om terugbetaling van onkosten, gemaakt voor bewoonbaar maken van zijn woning (gemeente woning) wordt afgewezen, daar hij nimmer een, verzoek om verbetering heeft ingediend. Een regeling van het Min. van Bipnehl. Zaken betref fende tijdelijke uitkering aan ambte naren, wegens opheffing der be trekking, vindt geen bezwaar. Een mededeling van de ontwerper van het uitbreidingsplan, dat de kosten voor wijziging van -dit plan f1750 zullen bedragen, wordt aangehou den. Ben verzo-ek van het Min. van Blnnenl. Zaken, o-m de tijdelijke uit kering aan ambtenaren die ziek zijn van 1 Jan. 1917 op een half jaar, en vanaf 16 Aug. 1947 op een jaar te stellen, wordt ingewilligd. Een voorstel van het Prov- Bestuur, om de wachtgeldregeling voor neven betrekkingen voor gemeente- en Rijksambtenaren gelijk te stellen, wordt aanvaard. Bij' de rondvraag vraagt de heer Potappiel of het mogelijk is, het sproeimiddel voor onkruidverdel- glng aan te schaffen. De heer van Beveren antwoordt, 'dat het middel goed is, doch geruime tijd lelijke sporen op ide straten achterlaat. Hierna sluiting. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hol- landscheveld: Ds. W. E. Heijboer te Geldermalsen (vroeger te Ouwer- kerk). Uit Parijs wordt gemeld, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten de zaak van Berlijn voor. de Veiligheidsraad zullen brengen. Volgens Antara breidt de com munistische opstand op midden-Java zich verder uit. Door de ontploffing van een stalen fles met methaangas is ©en hevige brand uitgebroken in ©eh fabriek te Rome. Gedurende ver scheidene uren volgde 'de ene ont ploffing ;op de ander©, zodat pa niek ontstond in de 'omgeving. In ©en straal van honderden meters zijh de huizen ontruimd. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. Huwelijksdrama Vorig jaar Juni was er feest ten huize van de reserve-officier K. B- D. te Putten, een feest dat aan de J2l9-jarige vrouw des huizes nieuwe hoop -op herstel van haar door hu- iwelijiksellende verstoorde leven gaf. Er werd gedronken en pret ge maakt, maar ook dpi lichtzinnige wijze met vuurwapens gespeeld. De .gevolgen van dit laatste waren noodlottig. Terwijl D. in een stoel zijh roes zat uit te slapien richtte zijh vrouw plotseling 'een revolver opi hem en drukte af. Het slacht offer werd in de hartstreek getrof fen en was bijna onmiddellijk dood. IWiel werd getracht het geval als zelfmoord te laten voorkomen, doch de daadi kwam' aan het licht ,©n rnevr. D had zich voor de recht bank te Zutphem te verantwoorden. Het O-M. eiste daar 3 jaar gevan genisstraf wegens doodslag, maar na verslag van de psychiater was de uitspraak: vrijspraak. Donderdag stond mevr. D- Voor. het Hof te Arnhem terecht en. werd nog ©en. tweede psychiater ge hoord. Er ontstonden uitvoerige de batten tussen de president ©n ide verdediger, maar ide sluier over het geheimzinnige geval kon niet geheel worden ppgielicht. De pro cureur-generaal eiste evenmens drie jar-ern gevangenisstraf. Uitspraak 7 October as. Slechte huidenpositie De huiden-piositie is de laatste tijd door gebrek a-an deviezen sterk verslechterd. Verscheidene ladterfa- brikanten zitten thaims zonder werk- voorraad. Wanneer niet OP' 'korte termijn wordt ingegrepen, zal een drastische beperking van de pro ductie niet kunnen uitblijven. Er heerst onder de leerlooiers grote ontevredenheid iOvier het on- verwadhte ingrijpen in de aainhoop- mogelijkheden van buitenlandse hui den. Men tracht hu ©en regeling te treffen, volgens welke de pro ductie-limiet wordt gesteld opi ten minste de productie van het tweedie half jaar v-an 1947. Voorts hoopt men een productie-regeling, te ver krijgen op vakgroep-basis. Naar men hoopt, zal de uitvoering van deze regeling niet door een korting van de deviezentoiewijfeing worden belernrherd. Herverkaveling van Walcheren Opi de Rijikshegroiting 1949 zijin enikelle hoge bedragen uitgetrokken voor belangrijke werkzaamheden in Zeeland', die het volgend jaar zullen worden voortgezet of nieuwie ob jecten, waarmee men in de loopi van het jaar een aanvang zal maken- Zo zal aan de herverkaveiihgvain Walcheren met alles wat daarmee samenhangt, waarmee dit jaar een begin is gemaakt, in 1949 ruim elf en ©an, half millioen ten koste woe den gelegd. Het herstel van de bininemhavanis van Vlissingen waarmee totaal twee en een half millioen gemoeid is, zal worden voortgezet, een millioen is hiervoor uitgetrokken. Het vernieuwen van de schutslui zen van Vlissingeh Zal het volgend jaar ter hand worden, genomen. Dit werk, dat zes en ©en half millioen zal 'kosten., staat voor ruim twee en een half millioien te boek. Verder is zowel vOOr de herstel werkzaamheden aan de abdij te Middelburg als vo:or Idie bouw van de loodsenwaCht te Vlissingen twiee ton uitgetrokken, f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3