Amerik. perscommentaar op communistische activiteit Dewey's verkiezingscampagne GROTE BRANDEN Volgend jaar de eieren vrij Wichelroede spoorde vliegtuig op Honderd clandestiene slachtingen in acht maanden RADIO-PROGRAMMA Radio-uitzendingen Iandbouwrubriek Bode schilderde burgemeester Gedurende de laatste dagen zijn in diverse Amerikaanse dagbladen hoofdartikelen verschenen in ver band met de toenemende commu nistische activiteit in het Verre Oos- ten.De jongste ontwikkelingen, zo als de communistische staatsgreep in Indonesië en de moord op U Tin Tut, de bekende Birmese anti-com munist, worden thans gezien als een onderdeel van een communistisch complot om zich van de macht in Zuidoost-Azië te verzekeren, een verschijnsel, waarop de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Be- vin, de afgelopen week reeds de aandacht heeft gevestigd. De aandacht van de Verenigde Staten werd speciaal op de commu nistische bedrijvigheid gericht door een verklaring, welke verleden week door de perschef van het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken, Mc Dermott, werd afge legd en waarin hij zeide dat door genoemd ministerie „de snelle ont wikkeling van de communistische bedrijvigheid in Zuidoost-Azië, se dert het begin van dit jaaar met aandacht werd gevolgd". Door Mc Dermott werd ook erop gewezen, dat een van de voornaam ste strategische listen, welke door de communisten worden toegepast, hierop neerkomt, dat zij zich voor doen als voorvechters van de natio nale gedachte en op deze wijze trachten bij de gewone man het communisme te vereenzelvigen met het Nationalisme. Tevens werd door hem erop ge wezen, dat inmiddels is gebleken dat werkelijke Nationalisten deze list thans doorzien, een verklaring, welke toevallig samenvalt met de openbare veroordeling van de com munistische partij in Indonesië door de Indonesische premier Hatta, die zich thans geplaatst ziet voor de taak om een door deze partij ont ketende opstand te Madioen te on derdrukken. In zijn eerste grote toespraak, wel ke gouverneur Thomas E. Dewey tijdens zijn verkiezingscampagne heeft gehouden, heeft hij de nadruk er op gelegd, dat de huidige poli tieke campagne geen verdeeldheid zou brengen in de Verenigde Staten doch het land sterker dan ooit te voren zou verenigen. Dewey sprak in het stadion van de Drake Universiteit, terwijl pre sident Truman, zijn tegen-candi- daat van de Democratische partij, een intensieve campagne voerde in de staat Colorado, meer naar het Westen. Dewey wees op de „moeilijkhe den waarvoor Amerika zich thans geplaatst ziet", zowel op binnen lands als op internationaal gebied. „Het doet weinig ter zake hoe deze toestanden ontstaan zijn", zeide hij, doch „het is wel van belang, dat wij als Amerikanen ons oog naar de toekomst richten en moedig en krachtig er naar streven de moei lijkheden tot een oplossing te bren gen. Wij kunnen de mogelijkheden voor ons gehele volk vergroten om tezamen met de gehele wereld de vrede te bereiken". Hij voegde er aan toe: „En allen in dit land of in het buitenland, die geen vrede wen sen en aan al onze vrienden overal ter wereld, die de vrijheid wel lief hebben en naar ons opzien voor steun en leiding, wens ik het vol komen duidelijk te maken, dat noch ik persoonlijk, noch de Republi keinse partij, met deze campagne beoogt om tweedracht in het land te zaaien. Integendeel, deze cam pagne zal er toe bijdragen, dat ons volk sterker verenigd zal zijn dan ooit tevoren en ons land zo sterk en krachtig gemaakt worden, dat niemand het opnieuw zal wagen ons aan te vallen en wij zullen er ge zamenlijk naar streven een gemeen- schapelijke basis te vinden voor een blijvende vrede met alle landen. Een belangrijk gedeelte van de rede van Dewey werd gewijd aan de rol, welke de Verenigde Staten speelt in. de familie der Verenigde y olkeren. nationale rampen „Brandveiligheid heeft, behalve het sociale aspect de bescherming van de arbeiders in de bedrijven ook een zeer belangrijk economisch aspect", aldus de heer P. L. van Bo ven, hoofdinspecteur voor 't Brand- wezen, op een persconferentie te 's Gravenhage, die belegd werd als een inleiding voor „De strijd tegen het vuur". Door een grote campagne, waarbij radio en pers zullen worden inge schakeld, enwaarvoor verschillende grote firma's in het gehele land eta lages hebben afgestaan, hoopt de Hoofdinspectie van het Brandwezen het Nederlandse volk te doordrin gen van het nationale belang van de brandveiligheid. Door brand werd in 1947 een di recte schade veroorzaakt van 30 millioen gulden, doch de totale schade bedroeg minstens 100 mil lioen gulden en dat betekent per gezin een schadepost van f 40. Het trieste feit doet zie hdaarbij voor, dat 70 tot 80 van al deze bran den veroorzaakt werd door onvoor zichtigheid, roekeloosheid en onwe tendheid. Een niet afgezette strijk bout, de achteloos weggeworpen si garet en talloze andere kleine oor zaken, doen steeds weer de „rode haan" kraaien. Hoofdinspecteur van Boven ver wacht voor 1948 een nog grotere brandschade».. In de periode van ar moede, waarin ons land nog ver keert, betekent iedere brand een verlies van nationaal vermogen. Om dit onnodig verlies te bestrijden, riep de heer van Boven de mede werking in van iedere Nederlander. „Vergeet niet, zo zéi hij, deschoor- Ir. J. G. Tukker, directeur van het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eie ren, heeft op de Overijselse pluim- veedagen te verstaan gegeven, dat de eieren volgend jaar vrij zullen komen. Wegens onze exportver- plichtingen aan Engeland kan dit niet voor 1 Maart 1949 gebeurerf. Tevens zal men er in de volgende lente toe overgaan onze pluimvee stapel zeer belangrijk uit te breiden. De maatregelen, welke de kippen- houderij het meest beperken, komen dan te vervallen. Slechts de kuiken toewijzing zal in het belang "van de kleine boeren gehandhaafd worden. En tevens, voor zover noodzakelijk, distributie van pluimveevoeder voor die bedrijven, welke in aanmerking zijn gekomen voor toewijzing van kuikens. Ir. J. Hoogendoorrn, pluimveecon sulent voor Overijsel en Drente, heeft gesproken over onze grote concurrente Denemarken en aange geven op welke punten wij van de Denen kunnen leren. Als een van die punten noemde hij de zindelijk heid, waardoor Denemarken in staat is met een betere kwaliteit eieren op de wereldmarkt te komen. Te vens hebben de Denen een voor sprong op ons door hogere produc tiviteit van de kippen. Deze wordt bereikt door sterk te letten op de afstamming van de kippen. Een zeer select hanenstamboek werkt in deze richting mee, evenals de classifi catie van de fokkerijen, welke vol gens een soort wedstrijdsysteem ge schiedt. Hierin ligt een prikkel om het beste te bereiken, welke prikkel in Nederland, dat slechts minimum eisen kent, ontbreekt. W. E. Kennedy, de commandant van het hoofdkwartier van de Ame rikaanse opsporingsdienst te Luik, heeft in een brief aan de wichel roedeloper W. Hulsegge te Gorssel, zijn dank betuigd voor het aandeel dat hij heeft gehad in de nasporin gen naar het lijk van een Ameri kaanse piloot, die in 1943 bij Hoo- geveen met zijn vliegtuig neer stortte. Het toestel verdween daar bij volkomen in de weke moeras bodem en de kuil die ontstond werd door de Duitsers gedicht. Dank zij de medewerking van de wichel roedeloper kon hetdoestel na de be vrijding worden opgespoord. stenen vakkundig te laten vegen, want aan vuile schoorstenen waren in 1947 niet minder dan 1436 bran den 15 te wijten. De ouders dienen er voor te waken, dat hun kinderen niet met lucifers spelen. Daardoor werden in 1947 607 bran den veroorzaakt". Veel kan voorkomen worden wan neer iedere burger de brandveilig heid van zijn huis en de directies vangrote bedrijven die van hun ge bouwen zoveel mogelijk verzeke ren. Voorts is het van groot belang dat ieder het telefoonnummer van de brandweer kent. Men wil daar voor in de toekomst één bepaald nummer voor het gehele land aan wijzen. Een snel gealarmeerde brandweer kan dikwijls uitbreiding van brand voorkomen, want om vang van het vuur wordt in de eer ste minuten bepaald. „Aan de brandweer zal het niet liggen", verklaarde hoofdinspecteur van Boven. De materiaalpositie van de brandweer in ons land steekt gunstig af bij die van andere landen, als b.v. België en Frankrijk. Men beschikt in Nederland n.l. over één motorbluseenheid op ongeveer 5000 inwoners. De standaardisatie en de normalisatie van de brandweer, de goede geoefendheid der manschap pen en het zeer goed werkend sys teem van onderlinge hulpverlening waarborgen, aldlus hoofdinspecteur van Boven, het goed en snel func tioneren van de brandweer. Laten de burgers op hun beurt zich dan op de hoogte stellen van de nood zakelijke veiligheidsmaatregelen te gen brand en van de maatregelen die direct genomen moeten worden om een brand te beperken. Alleen dan, zo besloot hoofdinspecteur van Boven, kan de nationale ramp van branden voorkomen worden. Enige tijd geleden wend in Pemis een compleet abattoir ontdekt, waar tientallen koeien, schapen, varkens en kalveren voor de zwarte 'handel werden geslacht. In een schuur aan de Buitendijk aldaar, ging men on danks. deze inval met 't clandestien slachten rustig door- In die schuur van de 52-jaidge tuinder J. E„ is nu dezer dagen ook een .inval ge daan. Aan ijzeren takels hing met zwiare kettingen een half afgeslacht paard. In deze omgeving van spin rag e.d. stond tevens een nog le vende koie haar lot af te wachten. De slachters, de 43-jarige H. B., df 55-jarige H. H. en de 43-jarige W. van den B., alsmede de 22-jarige vrouw1 N. H., namen, bij de komst van de politie de vlucht. De zaak werd verder uitgezocht en toen bleek, dat er twee complotten iwla- ren, die om beurten van de schuur gebruik maakten. Tot dat tweede complot behoorden de 55-jarige sla ger H. H. J. Sch. uit Rotterdam1 en de 52-jarige M. van der W. uit Schiedam- Aangenomen kan wor den, dat de Nederlandse veestapel alleen al door dit clandestiene abat toir gedurende de laatste acht maanden honderd koeien en paar den armer is geworden. Het aantal slachtingen bedroeg twee a drie per week. Als vergoeding voor het gebruik van de schuur werd van f60 tot f80 per dier betaald. Voor het wegbrengen van een vrachtje vlees naar de afnemers, meest sla gers. werd een tarief van f40 be rekend. Tegen 17 verdachten, onder wie de vervoerders van het vlees, en vijf slagers, alsmede tegen de 37-jarige gehaktballenfabrikant Pb. E. van T., werd1 proces-verbaal op gemaakt. Acht verdachten zijh vo,or de officier van justitie geleid. Arbeiders, die bezig warm ©en woning te Mertzig (Luxemburg) af te breken, vonden onder een vloer een kistje met goud ter waarde van bijna zevenduizend gulden. Zij ver deelden de buit onder elkaar. Maar bet lekte uit 'en de schat is in be slag genomen- j Dinsdag 28 September. HILVERSUM I (301 m.) 7 nieuws; 7.15 ochtengymn.7.30 gram.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws en boekbespreking; 8.15 gr.; 9 lichtbaken; 9.30 gram.; 10 klein kjein kleutertje; 10.15 gram.; 10.40 voordracht; 10.50 gram.; 11.30 als de ziele luistert; 11.40 gram.; 12 Ange lus; 12.03 tenor ©n orgel; 12.30 weero verzicht 12.33 Metropole orkest- 1.45 gramL; 2 Het gebed in id© miuZiek; 2.30 over bloemen; 3 gr.; 3.30 gram'.; 4 De Zonnebloem; 4.30 Zieken lof; 5 na schooltijd; 5.15 gram- 5.30 De Wigwam; 5.45 Simavi-le- z'ing; 6 volksliederen; 6.20 sport- p raatje; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 causerie; 7.45 Niwinklanken,; 7.50 Wederop bouw; 8 n'ieujws; 8.05 de gewone men- 8.12 radiorphilharmoniseh or kest en soliste; 10 trio; 10.37 ac tualiteiten; 10.45 gebed en kalender 11 nieuws; 11.1512 gram. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.50 dagope ning; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 morgenwijding; 9.30 iwiaterstanden; 9.35 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.35 gram:.; 10.50 kleutertje luister; 11 De wekker; 11.30 orgelconcertJ 12 Lyra-trio; 12.30 weerpraatje/ 12.33 pianorecital1 nieuws; 1.15 mededelingen of grsm.; 1.20 The Avroleans; 2 knipcursus; 2.30 gram. 4.40 hoorspel voor de jeugd1; 5 kin derkoor; 5.30 zigeunermuziek; 6.00 nieuws; 6.15 mededelingen of gr.; 6.20 pianomuziek; 6.35 Zuid-Ameri kaanse muziek; 7 radiostrip; 7.10 gram.; 7.30 trio; 8 nieuws; 8.05 echo van de dag; 8.15 Bonte Dins- dagavondtrem9.30 Ik zou zo graag 10.15 buitenlands overzicht; 10.30 pianoduo; 11 nieuws; 11.15—12 gr. Met ingang van heden (Maandag) worden de radio-uitzendingen van,1 de rubriek ten behoeve van de landbouw hervat. Evenals voorheen kan men naar deze uitzendingen luisteren van, 19.45 tot 20 uur. Als eerste spreker zal de heer Dr. C. J. Briejex, directeur van ld© Plantenziektenkundige Dienst te W,a- geningen via de zender Hilversum I een causerie houden over het on derwerp; „Onze agrarische export :en de maatregelen van de Planten ziektenkundige dienst". Die uitzending is voorbereid in sa menwerking met de afdeling voor lichting van het ministerie van Landbouw. Visserij' en Voedselvoor ziening. De oudste bod© van Amsterdam's burgemeester, de heer L. J. Bos» heeft ©en olieverfportret geschil derd van mr. d' Ailly. Deze heeft zijh grote ingenomenheid daarmee betuigd. Een der eerstvolgende da gen zal' de burgemeester in zijh ambtswoning de schilderij' van ld© maker in 'Ontvangst hemien. De regering van Irak heeft de vooirstellen lover Palestina, welkte graaf Bernadotte kort voor zijn dood aan> de Veiligheidsraad heeft gestuurd,, verworpen. Van Israëli^ tisdhe zijde wordt gemeld, dat id© te Latroien gelegen Arabisch© troe pen een grote aanval zijh begonnen1 npi verbindingen van' het leger van Israël. Mohammed Ali Djinnah, de on langs overleden gouverneur-gene raal van Pakistan, heeft drie milli oen gulden nagelatejn. Daarvan gaan er 37.500 naar d© universiteit in1 Bombay waar Ihlji is opgeleidl ©m 18.750 naar twee andere hogescho len. Anderhalf millioen gaat naai» Mohammedaanse scholen en derge lijke inrichtingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2