ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DOOR DE LENS WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Verliezen van vorige week MAANDAG 27 SEPTEMBER 1948 No.. 16008 101e Jaargang ABONNEMENT: Rrijs pea" 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. Samenzwering tegen de presi dent van Argentinië ontdekt Vrijdag is te Buenos Aires een samenzwering ontdekt, wtelke er op gericht was Juan Peron, de pre sident van Argentinië en zijn echt genote op 12 October a,s„ in de opera aldaar, te vermoorden. Naar verluidt had de politie het complot al twee maanden lang ge volgd, o.a. door het afluisteren van telefoongesprekken. Verschillende personen zijn gearresteerd mi. de vakveremigingsleiider Reynes, zijn broer, drie vlootpredikanten, een voormalige piloot en enkele burgers w.q. een vrouiwL Ook zou een Ame rikaanse professor in het complot betrokken zijn. De Argentijnse vakvereniging heeft (onmiddellijk een staking van veer tien uur afgekondigd en een grootse betoging voor Peron georganiseerd. Peron zelf heeft 's avonds vanuit zijn paleis in het openbaar een ver klaring afgelegd over de samen zwering en over zijn ontsnapping, die door tienduizenden werd aange hoord. De economische toestand in de Verenigde Staten Naar de Amerïkaauso Minister van Financiën, Snijder, in een toe spraak verklaarde, verwacht hijl, dat de welvaart in de V.S, nog iaren zal voortduren. Er is een enorme onbevredigde vraag naar alle soor ten) goederen en diensten, zo zeide hij, en gezien de toenemende bevol king is' het te verwaditan, dat de ze vraag nog groter zal 'worden. Bovendien is er nog maar eeh be gin gemaakt met het aanspreken van de millioem-en dollars, die het Amerikaanse volk in de oorlog ge spaard heeft. Dit alles vormt als- neg, volgens Snijder, ©en bewijs ■van de „machtige reserve-kracht der Amerikaanse economie". Naast een zekere inflatoire druk zijn er echter nog enige ongezonde symp tomen, zoals de ontvang van de speculatie in omroerende goiedereln en de snelle toeneming van het ioomsumentencrediet, dat thiahs een reooirdniveau heeft bereikt. Deze soort icredietexpansie draagt niet alleen bij toit verhoging van de in flatoire druk van deze tijd, doch zal later ook sterke deflatoire in vloed] hebben, aldus Snijder. Spanning achter het ijzeren gordijn Bedell Smith, de Amerikaanse am bassadeur in Moskou, is op bevel van minister Marshall naar Was hington vertrokken, om op het witte Huis mededelingen te doen over spanningen die er kennelijk in het Russische politbureau zijn ontstaan. Bedell Smith zegt, dat Stalin de laatste tijd bijzonder oud is gewor den en iets van zijn stoïcijnse kalmte heeft verloren. Ook heeft de .ambassadeur bij Marshall een uit voerig verslag ingediend over de recente dood van Zdhanof, de op volger van Stalin, en over de strijd om de macht die nu onder leden van het politbureau aan de gang is. Positie van Nederlanders in de Republiek Generaal Spoor heeft, in antwoord op een telegram van de gemeen schappelijke actie van Nederlandse -vrouwen, waarin naar de positie der in de Republiek vastgehouden Ne derlanders wordt gevraagd, te ken nen gegeven, dat, „ofschoon niet over exacte gegevens kan worden beschikt, er zeker niet van direct levensgevaar" kan worden gespro ken. De positie van de Europeanen in de Republiek achtte hij echter wel riskanter. Vertraagde demobilisatie in Indië Met het oog op de gespannen toe stand in de Republiek, heeft de com mandant zich genoodzaakt gezien een tijdelijke maatregel te treffen voor de repatriëring van de in In donesië liggende troepen. Daardoor is de uitvoering van het demobili satie- en recuperatieschema ver traagd. Die regering maakt bekend', dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de ma vol gende verliezen zijln gerapn porteerd: Kon. Landmacht: Sold. P. J. Bi'cfchoff uit Leiden. Sold. C. van Halem uit Slik kerveer. Serg. J. W- Hende- rix uit Roermond. Serg. M. Molleboom uit Goriuehem. Sold!. A. J. van Och ten uit Ochten. Sold. A. Regeling uit Hengelo. Soldi. M. W,. Spie- rings uit Rosmalen (N.B.), Het zou een wonder zijn, als er onder de Joden, die de verschrik kingen van de Duitse moordkam pen hebben overleefd, geen despe rado's leven. Geestelijk geïnfec teerde en gedemoraliseerde men sen. Ze zijn er helaas en een ervan trok te onzaliger ure een wapen en knalde in Palestina graaf Bernadotte neer. De kogels maakten een einde aa.n het leven van een man, die de vrede als hoogste ideaal ziende, geen krachten en moeite spaarde om deze tere en kwijnende vredesplant te bescherrmen. Het onheil is geschied en in weerwil van de zeker oprecht gemeende betuigingen van deelne ming,' heeft de jonge staat Israël een aanzienlijk prestigeverlies geleden. De regering des lands moet het le ven van anderen weten te bescher men en te vrijwaren van letsel. Toch schijnen de nasporingen naar de daders met kracht te worden voortgezet. Het zou het menselijk rechtsgevoel in hoge mate bevredi gen, indien de schuldigen zouden worden géstraft. "Verder wordt de opvolger van wijlen graaf Berna dotte, Bunche, scherp bewaakt, op dat hem geen letsel zal kunnen overkomen. Het is logisch dat de verhouding tussen Arabieren en Jo den er door de moord niet beter op is geworden. Bernadotte had in ieder geval het vertrouwen van beide partijen en de waarde van zijn op volger moet in de praktijk nog blijken. De moeilijkheden in Frankrijk ondergingen direct na aan het be wind komen der regering-Queuille slechts een korte adempauze. Even hielden de arbeiders het hoofd scheef in afwachting van de dingen die deze regering aan de orde zou stellen. Och arme, wat hadden zij anders kunnen verwachten - of ook deze nieuwste mi nister-president zou er geen kans toe zien Frankrijk weer in het zadel te helpen. Dus het wordt een hij kans vervelend refrein: de stakin gen begonnen op nieuw. De Gaulle zag kans om temidden van deze af gezaagde gooi- en smijtfilm, voor Frankrijk iets nieuws te brengen Jammer alleen dat wij het beeld reeds te goed kennen uit andere landen! De Generaal, die weer op propaganda-paden gaat, verscheen met een gemotoriseerde lijfgarde, die „de straat voor hem veroverde". Moeten wij, na alles wat de jong ste geschiedenis ons reeds in dit verband leerde, nog vermelden dat Journaal van de week doden en heel veel gewonden het gevolg waren van dit optreden? Alsof er in Frankrijk nog geen schermutselingen genoeg bestaan, zo zorgde de uiterst temperamentvolle Rus Wisjinski op de bijeenkomst der afgevaardigden van ministers voor Buitenlandse Zaken der geallieer den voor wat extra ketelmuziek. De verdeling der voormalige Italiaanse koloniën was onderwerp van be spreking. Het verloop der vergade ring is een aanfluiting gewoorden Voor de internationale diplomatie. Op géén'der fronten heeft men kans gezien elkaar te benaderen en zo heeft de U.N.O. er weer een agenda punt bij gekregen. Al met al wordt er meer door de groten der aarde gekrakeeld over de lotsbestemming van volkeren, die men ,alle fraaie leuzen ten spijt, van links en van rechts nog kennelijk niet anders ziet dan „maar Somali-negers". Werd de U.N.O. op deze wijze weer met een probleem méér belast, de volledige capitulatie van Haide- rabad voor India, compenseerde dit weer, door afvoering van de door Haiderabad ingediende klacht. De ernst der omstandigheden op internationaal terrein treedt wel dui delijk aan het licht, door de in En geland door minister Morrison aan gekondigde stopzetting der demobi lisatie. Niemand minder dan Mont gomery moet plannen uitwerken om leger, vloot en luchtmacht tot 825.000 man uit te breiden, nog voor het einde van dit jaar. Sergeant-majoor Leo Valentin, een Frans parachutist, heeft ©en nieuw record' parachutespringen .ge vestigd, id©,or van een 'hoogte van 5000 meter een vrije val te maken van 4000 meter in 87 seconden. Pas op 975 meter opende hij zijn para chute. Hiermede verbeterd© hij zijn eigen wereldrecord van Maart, toen hij zijln parachute op 1000 meter opende, na een vrije val van ruim 6000 nieter in 109 seconden. Een nieuw\ rec'lame-idee, adver tenties op eieren, is door een re clamebureau te Boedapest in prak tijk gebracht. Met een rubberstempeltje wordt dë betreffende reclame op de eieren aangebracht. Op, het ogenblik ko men dagelijks 30000 bedrukte eieren op de markt. Ben Deens zeilschip, de „Santa Maria", zal een dezer dagen uit de Spaanse haven Huelva vertrekken oim ©en reis naar Amerika te be ginnen langs dezelfde route, die Coi- luoibus heeft gevolgd. j Eén wijze raad is meer waard dan vele handen. 4 o WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 26 September: Toenemende bewolking, doen droog weer, matige, langs de kust krachtige Zuidelijke wind, weinig verandering van temperatuur. 27. Zon op 6.34, einder 18.28. Maan op 23.43, onder 16-34. Nieuwe Maan 2 October. Moord op twee Ned. soldaten De dienst legareointacten heeft bet- gemaakt, dat op 18 September in West Java de lichamen zijn ge vonden van twiee Nederlands© sol daten „die met parangs letterlijk in stukken waren gehakt". Een der soldaten leefde nog toen hij werd gevonden, doch overleed spoedig daarna. Zij hadden deel uitgemaakt van ©en patrouille, die op 14 Sep tember in een hinderlaag viel, waarna zij waren gevangen g©no(- m-en. Vergoeding waardeloze bankbiljetten Er blijken ongeveer achttiendui zend verzoeken te zijn ingediend voor vergoeding van waardeloos verklaarde bankbiljetten van 500 en 1000 gulden. In totaal betreft het een bedrag van rond zestig millioen gulden. Met de afwikkeling van deze ver zoeken, welke al in November 1945 moesten worden ingediend, is men in Januari begonnen. Tot 10 Sept. waren er 4178 afgewerkt, ten be drage van f 11.333.000. Bijna 1800 hiervan, een bedrag van vier milli oen betreffende, zijn er toegewezen. Aan deze officiële mededeling van het Departement, op vragen van het Kamerlid Goedhart, wordt toege voegd, dat de afdoening van de ver zoeken zoveel mogelijk zal worden bespoedigd. Indien in hetzelfde tempo als tot nü toe wordt doorgewerkt, dan heeft men nog 26 maanden nodig om door de stapel heen te komen. Men zal dus eind 1950 klaar zijn. Nieuw stopteken voor ambtenaren van de C.C.D. Er is ©en nieuw© regeling voor het stopteken dat ambtenaren van ids CCD moeten gebruiken. Het stop teken bestaat voortaan uit het op steken van een ronde witte schijf met rad© ranid, waarin, met zwairt© letters de woorden Halt en CCD staan, of het verticaal op en neer bewegen van een- rood licht, dat bij' nadering van de weggebruiker wordt vervangen door het opsteken- van een lichtgevende ronde witte schijf met rode rand, waarin met zwarte letters 'het 'woord CCD. In de grensstroken 'blijft om tech nische redenen het oude stopteken gehandhaafd. Een natuurbad bij: Bergen op Zoom, in de langs de -spoorlijn Ber gen op ZoomRoosendaal gelegen „zanderijen", zal worden ingericht, wanneer de gemeenteraad van Bier gen op Zoom aocoiord gaat m©t ©en voorstel van B. en W. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1