Groenten-, Fruit- en Bloei Gemeenteraad Haamstede ententoonstelling geopend VOOR DE JEUGD BOEKENNIEUWS Vrijdagmiddag werd in de boven zaal vara bet „Huis van Nassau" 'de Tuinbouwtentoonstelling geopend, georganiseerd; door ;de V-er. van Oud-leerlingen vain de Ttu'inboiuw- wintereursuis te Zierikzee. Die expo sitie is Ingericht in de Nieuwe Gr-aanbeurs. De voorzitter der ver- leniging verwelkomde autoriteiten era de talrijke genodigden, waar op de beer Joh. Sehoiuls, -voor zitter -van de tentoonstellingscom missie, bet doei -en de betekenis van de tentoonstelling uiteenzette. Er is lang over gepeinsd, alvorens tot organisatie van deze tentopbstel- ling oiver te gaan, daa-r de (tijdsomJ- standigbedem tot voorzichtigheid maanden. Nog altijd immers zijn de gevolgen v-an inuindiatie en evacuatie de wereld niet uitgeholpen en ze ker oiok de tuinbouw in- deze streek heeft nog met vele moeilijkheden te kampen. Niettemin waren twiee fac toren doorslaggevend voior 'het bom den van de- expositie, n.I. -enerzijds het prikkelen van de oinderiniemings- geest in een eerlijke wedijver met elkaar, -anderzijds de door de ex positie geschapen mogelijkheid de bewoners -van de streek, met de producten van eigen bodem kennis te laten maken. Bloemen mochten op deze tentoonstelling niet ontbre ken, want uit aesthetiseh -oogpunt bezien, spelen zij1 in de samenleving een belangrijke roil. Uiteindelijk kan met eien dergelijke -expositie de wel vaart en de vooruitgang van die streek slechts gebaat zijn, een, re sultaat dat de moeite en de .kosten meer dan- vergoedt. De loco-burgemeester van Zi-erik- see, Mr. C- J. Bj. du Croo,verleende het officiële cachet aan de korte plechtigheid -door het uitspreken van een 'openingswoord, waarin hij'Wees Op de mogelijk-hei-d, -dat de geleide economie kan lei-den tot verslap ping van de individuele activiteit. In de organisatie van deze tentoopd stelling ziet spreker dan ook -een loffelijk streven. Hij roemde de ijver en vooruitstrevendheid van de Wgzigingen Grondwet bekend gemaakt Aankoop grond - Verbetering haven Woonruimtecommissie herbenoemd Begin deze week :k|wiam; de raad in vergadering bijeen onder voorzitter schap v-an burgemeester Jbr. Röeil. Afwezig wiegens ongesteldheid wet houder M. den B0er. Na -opening en voorlezing notulen, stelt -de heer J. C. de Bruine voor om het pre sentiegeld van de vergadering van 6 September ter beschikking te stel len van het Jubileumforads Kanker bestrijding. Met algemene stemmen wordt dit voorstel aanvaard. Hierna gaat de voorzitter ove-j- tot voorlezing van -de Stbl. 410 t.m. 413, houdende wijzigingen van' de Grondwet. Na voorlezing spreekt de voorzitter de hoop uit, dat deze wijzigingen mogen brengen, -dat wat d-e voorstanders er van gehoopt hebben en niet bewaarheid mo-ge worden Wbt de tegenstanders er van vrezen. Op verzoek van -de muziekver. „Witte van Haemstede" wordt een tiental stoelen -aan -die vereniging verkocht, terwijl op voorstel van een daartoe benoemde -commissie besloten wordt aan A. van Driel f35 schadeloosstelling toe te ken nen voor schade aan tu-inbouwge- wassen als gevo-lg van overstroming gronden door verstopt gemeente- riool. Aan -de heer S. A. de Haas wordt op eigen verzoek op de meest eervolle wijze ontslag ver leend u-it de betrekking van onder wijzer o.i. school alhier, ingaande 18 October as., zulks i.v.m. zijn benoeming tot -hoofd -der school te Poortvliet. De voorzitter deelt hier bij mede, -dat zich 25 sollicitanten; organiserende vereniging in het al gemeen-, gelet opi het feit, dat zij ©lik© veertien dagen haar bijeenkom sten houdt, waarop de -onderlinge ervaringen worden uitgewisseld en steeds meer kennis wordt ver gaard. Deze tentoonstelling, georgani seerd! door een betrekkelijk klein aantal kwekers, zal op anderen een stimulerende uitwerking hebben. Het is begrijpelijk dat het gemeentebe stuur de in deze vo-rm naar buiten tredende durf en levenskracht van harte toejuicht. Het probleem van de volksgezondheid ©n de volksvoe ding is zeer belangrijk. Die vraag vain tong en maag moet 0p bevredi gende wijze beantwoord worden en zeker werkt de tentoonstelling op haar wijze 'daaraan mede. De spreuk „zeg het met bloemen" in -herinne ring brengend-, achtte Z.E.A. bet feit vain de aanwezigheid van bloe men op deze -expositie voldoende acceptabel. Do-o-r -de tijdsomstandig heden gedwongen, moest de ten toonstelling noodgedwongen be scheiden blijv-en, maar dit is geens zins een teken van achteruitgaande activiteit. Tenslotte ispra-k Z.E.A. de hoop uit, dat de expositie zicih in een grote publieke belangstelling zou mogen verheuge-n. De voorzitter vain de jury-Commissie, de Rijkstuin- bouwcorasul-ent Ir. van Soest, spralf zijn grote bewondering uit o-ver -da" behaalde resultaten. De jury Ihad geen eenvoudige taak, maar heeft zich naar 'eer en geweten v,ain haar taak gekweten. Ir. van Soest prees die vereniging als d© actiefste van Zeeland, hetgeen een waarborg in houdt voor de toekomst waarin het bovenal weer aankomen zal op hot kwieker: van eerste klas kwlaliteits- producten. De toekomst behoort aan hen, die -er zicih op voorbereiden. De voorzitter, de heer van 'Be- veren, -dankte de sprekers vo-oir dé waarderende Iwloorden en nodigdfe de aanwezigen uit v-oor een rond gang over 'de tentoonstelling. hebben aangemeld voor deze be trekking. Na-ar aanleiding van een -schrij ven van Ged. Staten word-en B. -en W. gemachtigd tot -onderhande lingen met d-e Boerenleenbank alhier tot verhoging van de rekening-cou. rant-efed;iet-overeenkomst tot een bedrag van f 50.000. Een nieuwe ischoolgeldregéling be waarschool tolordt na toelichting en gehoord bet -advies van de commis sie bewaarschool z.h.st. vastgesteld. Op voorstel van B. en W. wordt besloten to-e te treden als lid van |de Kon. Ned. Toeristenbond A.N. W.B,., tegen een -Contributie van f25.per jaar. Bij de onteigening van gronden in de kom is mede onteigend -een strookje grolnd van, C. Dijkman aan (de Zuidstraat. Thans blijkt, dat deze grond niet nodig zal zijin, waarop de raaid o-p voorstel van B. -en W. besluit deze gronden wederom aan ide voormalige eige naar toe te wijzen. Op voorstel van B. en W. besluit de raad tot aankoop van 3000 M2. grond van de ervein Ko-rteweg a f 0.75 per M2., waarop 'die wbittin- gen „Zominiehoek" en „Windhoek" zijn gebouwd). Inzake buitengewoon onderhoud o-.l. school, deelt de voorzitter me de, dat -de inschrijvingssomman ver re de begroting overtreffen, zodat getracht zal worden een andere oplossing te vinden. Betreffende -de -haven Burghsluis deelt id© voorzitter mede, dat die termijn, waarbinnen dit wlerk gereed moest zijn, over,scheden is, zodat de boete-bepaling in werking is ge treden. Verder wordt medegedeeld!, dat thans de baggermachine is ge arriveerd, Zodat hopelijk -dit werk spoedig gereed zal .komen, hetgeen zeer gewenst .Is in verband met de komende bietencampagne. Tot leden vain de Commissie vor dering woonruimte (worden herbe- noemd de heren J. C. de Bruine, T. ,L. Jonker, C. A_ Prince, P. Slager en J. v. Waiveren. Bij de rondvraag bespreekt de heer de Bruine bergplaats van rij wielen bij de vuurtoren, Waarne ming havenmeester bij afwezigheid en enkele gevallen van toewijzing huisvesting. De voorzitter zegt na der onderzoek toe. Ds heer van Nieuw-enhuize vestigt de -aandacht o-p de hopen puin aian de Achterweg en de slechte straat begin Hogezoom. Ook hie,r zegt de voorzitter onderzoek toe. Hierna sluiting. PREDIKBEURTEN Zondag 26 September Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk, 10 uur Ds. v. d. Poel; Kleine Kerk, 10 en 7 uur Ds. Knijff. Kerkwerve: 10 uur Ds. v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur Ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur Ds. Enklaar. Haamstede: 10 uur dhr. v. Wijck, 6.30 uur dhr. Bolijn. Renesse: 7 uur Ds. Cramer. Noordwelle: 10 uur Ds. Cramer. Eïkerzee: 2.30 uur Ds. van Tuil. Brouwershaven: 2.30 uur Ds. ten Cate. Zonnemaire: 10 uur Ds. van Tuil. Noordgouwe: 10 uur Ds. ten Cate. Dreischor: 7 uur Ds. v. d. Poel. Oawerkerk: 6 uur Ds. Westerhof. Nieuwerkerk: 10 uur Ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 3 uur Ds. v. d. Broeck. Sirjansland: 2.30 uur Ds. Knijff. Bruinisse: 9.30 en 3.30 uur Ds. Marsman. St.-Phi- lipsland: 9.30 en 2.30 uur Ds. de Lindt. Geref. Kerk. Zierikzee: 10 uur leesdienst en 5 uur Ds. v. Swigehem. Haamstede: 10 uur Ds. v. Swigehem, 3 uur lees dienst. Scharendijke: 10 en 2.30 uur Ds. Retel uit Haaksbergen. Brou wershaven: 11 en 6 uur Ds. Oosten brink uit Oostburg. Zonnemaire: 10 uur leesdienst en 2.30 uur Ds. v. Swigehem. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 6 uur Ds. Retel uit Haaksbergen. Oosterland: 10 uur leesdienst, 3 uur Ds. Bremmer. Brui nisse: 11 en 5 uur Ds. Bremmer. (voorber. H.A.). Anna-Jacobapol- der: 11 uur Ds. Arntzen (H.A.), 2.30 uur Ds. Arntzen (nabetr. H.A.). Geref. Kerk art. 31 K.O. Brouwershaven: 9.30 en 2.30 uur Ds. Kouwenhoven. Chr. Geref. Kerk. Zierikzee: 10 en 3.30 uur Ds. v. d. Klis. Geref. Gemeente. Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 1.30 en 6.30 uur leesdienst. St.-Philips- land: 9.30, 2.30 en 6 uur de heer Wijting uit Rijssen. Oud-Geref. Kerk. Zierikzee: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur leesdienst; Maandag 27 September: 7 uur de heer IJsselstein uit Gouda. Bruinisse: 9.30 en 3.30 uur lees dienst. St.-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur de heer IJsselstein uit Gouda. Leger des Heils. Zierikzee: 10 uur Heiligingsdienst, 3.30 uur openlucht samenkomst a/d Achterweg, 7.30 uur openbare Ver lossingssamenkomst. Dinsdag: 7.30 uur soldatenmeeting. Donderdag: 2 uur gezinsbond, 7.30 uur jaarfeest samenkomst. Beste jongens en meisjes. Onze feuilleton is weer uit. Jan heeft zijn pracht van een fiets ein delijk gekregen. Eindelijk, want het heeft lang geduiuird!. De-or al de feestverslagen! bleef eir soms geen hoekje -van de Nieuwsbode voor oins ©pen. Iedere plaats op ons eilandje heeft inu laten zien dat ze ook herauten te paard1 hadden om het feest te -openen, dat -ze opik een lange, prachtige optocht Ole Edvart Rölvaag DE GROTE STILTE Uit het Noors vertaald door M. J. Molanus-Stamperius. Uitgevers-mij. J. H. Gottmer, Haarlem. Na de oorlog is emigratie troef ge worden. Naar alle zijden zwermen de emigranten uit en al moet de romantiek van de verte eerst door een rijstebreiberg van formulieren en bepalingen heenworstelen, toch vindt zij in vreemde landen nog een brede uitweg. Niettemin is het leven van emigranten zwaar. In het bij zonder voor hen die in de vorige eeuw de economische armoede van Europa ontvluchtten en naar het verre en eindeloos uitgestrekte Ame rika de wijk namen. Zij trokken de grote stilte binnen en schiepen zich in de verlatenheid van de prairies een nieuw levensbestaan. Zo deden ook vele Noorse emigranten. Zij lie ten de intimiteit van hun vertrouw de fjorden in de steek en togen, hun bezittingen op een wankele wagen geladen, steeds verder naar het Westen, nadat zij als tussendekspas sagiers in Canada aan land waren gekomen. Het boek van Rölvaag volgt een groep Noorse emigranten op de voet. De schrijver is een machtig verteller, die de historie van deze dappere mensen tot nieuw leven wekt. Hij laat zien hoe alleen de sterke karakters voor deze levens- metamorphose geschikt waren en hoe de zwakken door een kosmische angst tot werkeloosheid vervielen. Dit is een boek, dat vrij is gebleven van de rusteloosheid van onze tijd. In de stilte, die de emigranten als een muur omsloot, werden alle le venswaarden tot hun werkelijke be tekenis teruggebracht. In die tijd en onder die omstandigheden werden de man en de vrouw geconfronteerd met het diepste ik en geplaatst voor een bijna bovenmenselijke taak. In dit boek sluimert iets van het grote levensmysterie, dat de schrijver als een ontluikende bloem aan het licht doet treden. Zijn liefde voor 'n gede tailleerde beschrijving, die parallel loopt met zijn gave om te vertellen, leidt hier en daar tot een overigens weinig storende langdradigheid. Dit boek is geschikt om een edel he roïsme aan te kweken op de basis van een persoonlijke verantwoorde- lij kheid. Het is een sterk boek, dat zeer terecht is opgedragen aan alle Noorse pioniers, die destijds huis en haard verlieten', om hun aandeel te leveren aan de opbouw van een nieuwe wereld en daarvoor de een zaamheid en de ontberingen van de grote stilte trotseerden. samenstelden met veel ruiters en. dat -de kinder- en volksspelen vlot verliepien, maar nu komen Wij' wieer aan de beurt! We beginnen direct met EEN PRIJSVRAAG. Vult -onderstaande zin pp' de goe de manier in. Schrijf die zin op een' briefkaart. Zet je naam,, adres en -ou-derdjom er op- en stuurt hem aan die Merelclub'. Onder d-e goedie inzenders wordt een mo-oi boek verloot. Doet mee, merels! Grijpt j-e kans. Iedereen mag, mee doien! Hier is de zin, die je to moiet vullen Er is bij -ons gefeest, -omdat bp 31 ..:g.Si..s KA..... W, j50 j .,jr rege.rde ©n -op- 6 Sp t-onze KJ werd ingehuldigd in de Nieuwe. K... te A Zendt je -oplossing binnen een. week aan: De Merelelub', p./a. Z.ierikzeese Nieuwsbode, Zierikzee. D-rie Duitse oorlogsmisdadigers zijn in Hamburg opgehangen. Het zijn de artsen Bruno; Bremdi, Wal ter Sonntug en kampleider Arthur Conrad. De beid© artsen, 'heblben in het vro-uwenkamp Ravensbrück geallieerde gevangenen ter -dood gebracht door middel van Lethal- injecties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 8