V.V.V. boekte successen 25000 vreemdelingen ontgespten hun reiszak te Zieriksee OVERDENKING Zeeland en de Stichting 1940—1945 LAND- EN TUINBOUW Suikerbietenprijs 1948 V.V.V.-schering heeft commerciële inslag Er zijn veel aanknopingspunten om een verhaal over Zieriksee te schrijven. Een ijverig clubje men sen, met een allerijverigste propa ganda-manager, hebben een bijna gedoofd vuur aangeblazen tot een hoopgevende vlam, die de mensen naar de Middeleeuwse veste op Schouwen-Duiveland heeft gelokt, een veste die, als een vooroor logs Neurenberg, een speelgoedstad, waar de menselijke fantasie het sprookje der historie ziet gereali seerd, aan de boorden van de nim mer rustende Schelde ligt uitge strekt. Als die vlam er niet was, zou den duizenden linea recta naar de Westhoek hollen, alsof met een ver brande rug en een summiere li chaamsbedekking de hoogste touris- tische wijsheid is beleden. Neder land heeft Zieriksee opnieuw moe ten ontdekken, want Werumeus Bu- ning en zijn „Lof der armoede" al leen is niet voldoende om de men sen te vertellen, dat er een fraai ongeschonden oud juweel op be wondering ligt te wachten, zodra men Schouwse grond onder de voe ten heeft. Misschien willen de bestuursle den van V.V.V. te Zieriksee niet als vlamaanblazers worden betiteld, maar de beeldspraak heeft tot deze vurigheid verleid. In ieder geval heeft het plaatselijk V.V.V.-bestuur een pluim verdiend, want een over zicht van het afgelopen touristen- seizoen geeft een respectafdwingend beeld van allerlei activiteit. U weet hoe de situatie was. Na de oorlog had de bevrijdingswind op de Zie- rikseese V.V.V.-zeilen nog geen vat kunnen krijgen, maar het duurde toch niet lang, of 'n nieuwe V.V.V.- vogel herrees uit de as van de oude. De hele zaak moest van de grond af worden opgebouwd. Daarbij bleef het niet, want het is geen kleinig heid om een stad landelijke bekend heid te geven. Er werd een folder ontworpen Artistieke en deskundige krachten samengedrumd in het V.V.V.-be stuur, peinsden over de zaak. Zij kwamen niet met boxcameraplaatjes aandraven en spraken niet over „riante ligging" en „traditionele pa rels", maar maakten een fraai ge tekende folder met een geestige tekst. Vierduizend gingen er de deur uit, naar reisbureaux, naar instel lingen, naar scheepvaartmaatschap pijen, naar tentoonstellingen enz. Van meetafaan was men van suc ces overtuigd en daarom werd direct een hotel- en pensionlijst samen gesteld, die de weg van de ver stuurde folders achterop ging. De secretaris verschreef de in de stede lijke boekwinkels aanwezige inkt. Mijnheer Jansen te Nieuwbuinen zou best Zieriksee wel eens willen zien en hoe hij nuetc. Een Vlaamse pastoor had voor zijn va- cantie aan Zieriksee gedacht en welke hotels er waren. Zo ging het door en tussen stapels brieven is de secretaris toen tot de conclusie ge komen, dat zijn baantje geen sine cure was. Toch gold niet het prin cipe: zoek ons maar op, maar V.V.V. nam ook het' initiatief. Zij stelde zich in verbinding met een Vlaams touristenbureau en het resultaat was dat achtmaal vijfhonderd Belgische touristen de oude Zierikseese lucht opsnoven. Daarenboven meerden 379 „zeelui" hun ranke zeilscheepjes of gestroomlijnde motorbootjes in de haven. V.V.V. liet een kleine vest zakbrochure over de architectoni sche schoonheden van de stad druk ken en bood een vijfentwintig jour nalisten een maaltijd aan, die de sappigheid van vele artikels in de vaderlandse pers heeft gestimu leerd. Langbenige gids In de folder staat de heer van Beve- ren, die de unieke combinatie boom kweker-archivaris op zijn naam heeft staan, als de langbenige gids van V.V.V. aangegeven. Het was echter geen papieren gids, want me nigmaal liet hij zijn struiken en folianten in de steek, om vreemde lingen met de neus op de Zierik seese schoonheden te drukken. Hij was de wandelende ambassadeur van de stad, die van iedere steen bijzonderheden vertelde en de men sen wegwijs maakte in de wirwar van leeftijden en bouwstijlen der onderscheidene poorten en gebou wen. Aan het V.V.V.-informatie- bureau bungelden de drie letters niet tevergeefs aan de wandelstok, want velen stapten naar binnen en vroegen inlichtingen. Het contact met de zustervereni gingen in de Westhoek had een prettig karakter. Een gezamelijke vergadering werd belegd, waarop werd besloten een gemeenschappe lijke gids uit te geven. Een perma nente contactcommissie zal deze zaak voorbereiden. Verder werd ook te Zieriksee attent gemaakt op de door de Westhoek georganiseerde uitwisselingstochten naar Walche ren en Zuid-Beveland. Ziende op dit complex van werkzaamheden is de stapel dankbetuigingen en be loften van „we komen terug" be grijpelijk. Met bescheiden middelen heeft het V.V.V.-bestuur in het af gelopen seizoen een bijzonder suc ces geboekt. Want dat is het toch zekery als de secretaris zegt het aan tal bezoekende vreemdelingen op vijfentwintig duizend te schatten. De middenstand en V.V.V. Er zijn nog veel middenstanders, die geloven dat de successen niet aan V.V.V. zijn te danken. De vreemde lingen komen toch wel. Ze kunnen immers niet naar het buitenland? Als deze zienswijze geen schuld had aan het bedenkelijke feit, dat zulk een actief V.V.V.-bestuur het moet doen met 120 papieren rijksdaal ders per jaar, behoudens de zeer ge waardeerde gemeentelijke subsidie, dan zouden wij van ongeneeslijk willen spreken. De middenstanders moeten eindelijk aan de waardering toekomen en met de geldzak zwaai- Een ieder behoort te leven vol gens de plichten van zijh levens staat. Want plichten zijn om te vervullen. Dit doende staat men ook goed in zijn levenshouding tot God. Dit was dan ook de prediking van Joannes: voorbereiden, ijverig in goede werken. Zijn wtoord w!as: „Iedere boom, die geen goede vruchten draagt, zal omgehouwen worden en in het vuur gewlorpen". Het volk ondervroeg hem. En het waren mensen van allerlei plui mage: Pharizeeën, Tollenaars, zelfs soldaten waren er bij. Ze vroegen: Wat moeten wij doen? Zijn antwoord kwam hierop neer: doet uw plicht. Leeft zo in uw! levensstaat, dat God in uw daden welbehagen kan hebben en er zijh zegen aan kan geven, als bet vol gens Zijn plannen is. Dit geldt dus ook voor de gehuw den. Leeft volgens de plichten van uw levensstaat. De kerk in baar prediking houdt u dat ook voor- Zij zegt niet: maar zoveel mogelijk vruchten voortbrengen; maar: als gij leeft volgens de krachten en vermogens, die God u gaf, doet het dan zó, dat God er behagen in kan hebben -en Hij er zijn zegen aan kan geven, wanneer het vol gens zijn plannen is .Dan moogt gij de voldoening hebben, die God als men, want aan bedragen ineens en. Dat is nodig en nuttig. V.V.V. moet de middelen hebben om in de toekomst het gunstig resultaat van het afgelopen seizoen te kunnen consolideren. Vreemdelingen kopen brood en suiker, maar ook muggenolie voor de hotelkamer en prentbriefkaarten voor de familie thuis, souvenirs en een rokertje. Daarom moet de mid denstand V.V.V. een financiële in jectie geven, waar zij weer een poos op teren kan. De idealistische V.V.V. schering heeft een commerciële in slag en daarvan profiteert niet de vereniging als zodanig, maar de middenstand. V.V.V. heeft voor de toekomst nog vele plannen klaar. Met het komende jubileumfeest zal zij ongetwijfeld zich weer over dui zenden vreemdelingen moeten ont fermen. Als zij de gestelde taak ten uitvoer leggen kan, dan profi teert Zieriksee en haar rest de vol doening te weten, dat velen een schone herinnering meenemen aan de stad, die als een „vlieg in barn steen" bewaard bleef. De Augustus- en Septembernumi- mers van het Maandblad van de Stichting 1940'45 bevat een over zicht der ontvangsten over 1947 in de provincie Zeeland. Aan bijdragen ineens wend ont vangen f 61705,68 en aan contribu ties f 10996,78, totaal f 72931,76 dLi. 21 pet. boven het geraamde bedrag ad f 602180,t. Het beste resultaat werd bereikt in het Waloberae dorpje Ritthem dat 718,2 pet. boven het geraamde bedrag uitkwam, Zaamslag volgt met 527 pet. S ch ou w en-Du i veland slaat gemiddeld ook geen slecht figuur. Zierikzee gaf f 7174,54 (f 6179,04 'en f 945,50) wat 347,8 pet. bolven de raming (van f 1602,,was un ruim f 1,per inwoner betekende; Haamstede f 945,65, dat 145,6 pet. boven de raming kwam; Nooidwelle f 424,50, met 111,1 pet. boven de ra ming en Elkerzea f 247,10, met 100,9 pet. boven de raming. Verder kwa men ook Brouwershaven, Duivendij- ke, Kerkwerve en Zomnemaire boven de geraamde bedragen uit. Minder fraai waren de resultaten te Ellemeet waar niets werd1 ont vangen (is daar geen comité?) 'en te Nieuwerkerk waar slechts een klein bedrag binnenkwam. De uitkomsten over de le helft 1948 zij!n ook verheugend te noe- fcwam reeds f 30941 binnen. In 61 beloner van het goede er aan ver bonden heeft. Verder zal vertrou wen op Gods voorzienigheid u be geleiden en steunen. Dat dit waar is. blijkt vooreerst uit Onan, die werd veroordeeld. Vervolgens uit de woorden van St. Paulus aan de in woners van Ephese: „Want wiel moet ge weten, dat geen ontuchtige onreine of hebzuchtige een erfdeel bezit in het koninkrijk van Christus en van Godlaat niemand u met holle woorden bedriegen". Maar er wordt niet alleen ver oordeeld, er wordt ook geprezen. Leest maar in uw Bijbel, die gij ongetwijfeld in uWi huis hebtPsalm 127„Zo de Here het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan; zo de Here de stad niet bewaart, tevergeefs waakt de wiachter. Het is tevergeefs, dat gijlieden vroeg opstaat, laat opblijft, brood der smarten eet; het is alzó, dat Hij het Zijnen beminde als in slaap geeft. „Ziet. de kinderen zijn een erf deel des Heren; de vrucht van het lichaam is Zijn beloning. Gelijk de pijlen zijn in de hand van een held, zó zijh de zonen der jeugd. Welgelukkig is de man, 'die zi]n pijlkoker er mede gevuld heeft: zij zullen niet beschaamd wonden, als zij aan de poort (op het open bare plein) met hun tegenstanders redetwisten". Zierikzee. Pastoor BRESSER. gemeenten is reeds een imzamleiing gehouden, doch buiten de contribu ties om moet ©en bedrag van' f 60000,binnenkomen. Ben ieder ïcenne dus zijn plicht! Het gaat om ©en Nederlandse erezaak. Het bedrijfschap voor suiker heeft bepaald, dat de suikerfabrieken var- plicht zijn voor de geleverde suiker bieten aan de telers een prijs te betalen, berekend op f 32.— per 1000 kg. netto gewicht, geleveid aan grootscheeps vaarwater. Bij le vering op gehalte is de prijs ge steld op f32.bij een suikerge halte van 17 pet. Naar verplichte onkruidbestrijding Naar aanleiding van een verzoek van ide Hollandse Maatschappij; van Landbouw, (wielke de tegenwoor dige toestand ten aanzien van de onkruidbestrijding zeer onbevredi gend acht, heeft het Kon. Ned. Landbouw Comité besloten de no dige stappen te doen om te komen tot een wettelijke onkruidbestrij1- dingsplkht voor de landbouwers. Land- en tulnbouwzaden In ons land zijn dit jaar, volgens de laodb. inventarisatie 19.558 ha. met land- en tuinbouwZaden beteeld tegen 16.663 ha. in 1947 en 22.043 ha- in 1946. Vóór de oorlog (1939) bedroeg de oppervlakte slechts 6463 ha. Dorstarieven Voor het loondorsen werden on langs bestaande wettelijke maxi mum-tarieven ingetrokken, in de verwachting, dat overal de tarieven voor de idorseampagne 1948—49 op voor beide partijen bevredigende w'ijze zouden worden vastgesteld. Dat schijnt in enkele provincies echter niet het geval te zijn. Het betrok ken bedrijfschap zal nu voor die provincies wederom maximum ta rieven voor loondorsen afkondigen. Coöperatieve zuurkoolfabriek Te Avenhom (N.H.) is de eerste Coöp. Zuurkoolfabriek in ons land opgericht. Ruim 50 tuinders zijn tot de fabriek toegetreden. Bouwcredieten Canadese boeren In Canada hebben vele landbou wers dringend beho,efte aan vakbe kwame arbeiders. Gebrek aan Woon ruimte staat die tewerkstelling veel al in de weg," vooral van gehuwden. Teneinde nu in dit gebrek aan woonruimte verbetering te brengen kunnen aldus Landbouwlwiereld- nieuws de Canadese balnken op grond van een wettelijke regeling en met gedeeltelijke garantie van de regering, aan "die landbouwers houw-crédieten verstrekken tot een maximum bedrag van 3000 dollar (f8000.De rente bedraagt 5 pet. De aflossing moet geschieden bin nen 10 jaar. Eon toenemend aantal boeren maakt van deze regeling gebruik. Tom de politie te Rome een groep 'communistische demonstran ten uit elkaar joeg werden vela mensen licht gewond. De demon stratie had plaats na een bijeen komst vian de communistische partij. Het Amerikaanse State Depart ment heeft een beroep1 gedaan lop particuliere instellingen om voedsel, kleding en medicijnen naar hef Midden-Ooisten te zanden, teneinde 350.000 vluchtelingen uit Palestina te helpen. De toestand van de eompionist Fran^j Lehar, die ennsti'g ziek was, is aanmerkelijk verbeterd', aldus wordt uit Wenen gemeld. Na zes blo;edtransfusi'es kon hij' het hospi taal verlaten en naar zijh particu liere woning terugkeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7