ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE JEUGO IN GEVAAR De toestand in Frankrijk biijft gespannen WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS I Wie zich niet geneert, geneert I anderen. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 No- 16007 101e Jaargang ABONNEMENT: Rrijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Ziierikzee 1 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobels traat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Notoelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 Terwijl de .politici in de wereld keuken bezig zijln [net recept voor een betere wereld samen te stellen, zweeft de jeugd voor een grooit deel noig in een weinig hoopgevend luchtledig. Dat is niet alleen in de landen, waar de jeuigd reeds alles toeft medegemaakt, wat mede te maken valt, in Duitsland, de Franse oorlogsgebieden of Italië. We blijven maar dicht bij huis -en hemen een willekeurige stad als voorbeeld... Utrecht. Daar richt de jeugd jaarlijks voor 80.000 gulden schade aan. De baldadigheid als grootste vreugde geroemd en de iverniielzucT.it als toppunt van ver maak gepredikt koist die gemeente jaarlijks tachtig mille. Natuurlijk is dit geen Utredhtse zaak alleen. Het is wellidht iin andere steden wat minder erg, tot is ook op het platteland minder erg, maar er is bier sprake van ©en algemeen ver schijnsel. Die jeujgd doet het nog niet zoals het behoort. Het verant woordelijkheidsbesef komt te laat en bij velen helemaal niet. Zo is er van alles te zeggen ten nadele van de jeugd en gelijk moeten wij al deze woorden toch weer intrek ken, want de jeugd' is gaan Ihaar minder onhandelbaar ida|n vroeger. Alleen deugt het klimaat niet, waar in ziji ademt. Zij1 is als de jeugd van vorige generaties het product van de tijd. Als er .wat hapert aan de jeugd, dan hapert er wat aan de tijld, lie- lver gezegd, aan de ouderen. Het kind leeft uit ©n naar het voor beeld. Is het voorbeeld verkeerd, dan eigent het kind zich het ver keerde toe. Het is niet noodzakelijk de toevluCht te n-emein tot ee:n ge degen werk over psychologie, om te begrijpen dat aanleg' en karakter van het jeugdig individu uiteraard ook een belangrijke roil spelen. In het algemeen echter leeft hiet kind uit het voorbeeld. De oorzaak dat de jeugd id© straat tolt haar ge liefd operatieterriein kiest en daar meent te vinden wat het hart be vredigt, is geen andere dan bet gebrek aan een geestelijke biinditnig bij' de ouderen. Bij eein overvloed aan mogelijkheden beperkt de mas sa zich tot de eenzijdigheid van de film en de Mioiudloosbeid van een oppervlakkig bestaaar werkt weinig verheffend op de jeugd, die er eerst op moet warden gewezen, dat planten, schelpen en vlindeir- verzameliingen meer vreugde schen ken dan een vernielde lantaarnpaal of eeen geruïneerd bloemenperk in een stadsplantsoen. Delaas heeft ook de kerk niet meer -* het bindend vermogen, om ide jeugd te honden binnen redelijk te stellen perken. Hat godsdienston derwijs komt vaak tot stand einder de spanning van een krampachtig moeten en het catechisatieboek wordt vaak beschouwd als een her barium voor geestelijke dorheden. Hier geldt echter hetzelfde. Vele ouderen missen op dit punt de in spirerende overtuiging en het intuï tief aanvoelend vermogen van de jeugd is groot genoeg om levende werkelijkneid' van sleur en dode tra ditie te onderscheiden. Intussen is er bij' veel sombers ook veel ver- blijdends. Vele jeugdverenigingen stellen alles in het werk om zin en inhoud aan bet j'eugd'ig bestaan te gaven. Nederland heeft een bloeiende an sterke piadjvïndeirslb©- weging en binnen het kader van de jeugdpeadagogi© doet een kina- penvergaideritng even goed werk als een juniorenafdelihg van de plaat selijke zang- oef gymnastiekvereni ging. Imhuers, ihoe onderscheidende middelen ;ooik, het doel blijft ten slotte hetzelfde, al zijln ook in al gemene zin de schakeringen ver schillend. Voor ©en actief jeugdle ven is edhter een schare veranto woordelijke leiders nodig. Jammer wordt niet altijd ide be reidheid gevonden om op dit ter rein noodzakelijk dienerad werk te verrichten. Het is er mee als vele meisjes, die liever .een zinloos thuis zitten prefereren boiven ean die nende taak in geziiu of ziekenhuis. Het is zeker in' volledige overeen stemming met de grootss rede van H.M. Koningin Juliana bij' de aan vaarding van een tpak „die nie- ADVERTENTIËN 12 cent per mm. Bij contract special® prijzen. Sueeesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. maind zoiu begeren", als op velen een beroep wordt gedaan ide schou ders te zetten oindsr een taak, die zwaar maar verrassend rijk is. Die jeugd is in gevaar. Er zijln vele geestelijke infectiehaarden die haar bedreigen, maar dit gevaar bete kent niets als de ouderen zich huin verantwoordelijkheid bewust wor den. De strijd om 'het behoud vain de vrede speelt zich ook roinid de jeugd1 af, waint als deze generatie er ten koste van grote kraclhltsin- Spanningen in slaagt, wat zal dan de volgende idoen? Alle abonné's (behalve zij die de courant per post ontvan gen), welke met ingang van 1 October a.s. PER WEEK wensen te betalen, gelieven zulks aan onze agenten of be zorgers op te geven. DE ADMINISTRATIE Gisteren staakten telefoo en telegraafpersoneel Het is het nieuwe Franse kabinet hog steeds niet beschoren een rustig en ijverig werkend land te mógen besturen. Gisteren staakte het per soneel van de meest vitale bedrijven en in heel Frankrijk was het gedu rende twee uren in de middag niet mogelijk te telegraferen of een tele gram te verzenden. Terwijl het treinverkeer een vol uur werd' stil gelegd, was de bevolking meerdere uren van gas en eleetrici'teit versto ken. Onder Parijs reed de Metro niet, terwijl in de mijnen niet 'werd gewerkt. Intussen vergaderde het kabinet om ide allesbeheersende loonkwies- ties uit de wereld 'te helpen. Naar het schijnt is het principiële besluit genomen, over de gehele linie te komen tot een loonsverhoging van 15 pet. Het punt van de nieuwe be lastingen blijft echter omstreden. De Raad ider Republiek kan het daarover niet eens worden. Frank rijk kaïn nog steeds ide weg niet vinden haar een betere en' rustige toekomst. Het weifelt tussen feen aanvaardbare dictatuur en een cata strophe. Rumoer rond de Belgische koning Reedis lang sleept de Belgische koningskwestie zich voort, maar thans Ziet het er naar uit, dat het probleem zal uitmonden i'n een ern stige politieke crisis, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Het moeilijkste van de zaak is, dat de tegenover elkaar staande par tijen in België, waarbij ide eventuele terugkeer vain de koning het om streden punt vormt, onwrikbaar op hun eigen standpunt blijven staa'n, dat van een compromis voorlopig geen sprake zijn kaïn. Waarschijn lijk zullen de Kamers besluiten een volksstemming te houden over de terugkeer van de koning. Er is al leen d.e medewerking van enkele liberalen nodig, om voor dit voor stel een meerderheid te verkrijgen. De socialisten laten echter doorsche meren, dat bij een eventuele volks stemming de periode van samen werking met de Katholieken ten einde is. Een dergelijke gang vap zaken zou Katholieken en Liberalen naar elkaar toie dwingen, wiaabbij lie so cialistische partij in de oppositie zou gaain. Anderzijds wordt van betrouwbare zijide medegedeeld, dat het nog lang niet zeker is of een bovengenoemd voorstel in 'behande ling zal worden genomen. Daarnaast wordt de mogelijkheid geoppercj dat een parlementaire commissie het gehele kopingsvraagstuk nog eens in studie zal nemen. Minister Spaak ziet in een volksstemming een ern stige bedreiging voor het land en ide monarchie. De figuur van de ko ning zóu er tevens op een onge oorloofde wijze door in de politieke strijd worden betrokken. Als Rusland Sir Hartley Shaw e'roiss, lid van de Britse delegatie bij de Unoi, heeft gezegd, dat de Berlijnse kwestie naar de Algemene vergadering vap de Uno zal worden verwezen, als Rusland de laatste nota van de Westelijke mogendheden afwijst. Er zijn op het ogenblik noig geen plannen om Beirlijn voor de Veilig heidsraad te brengen, zei hij'. Ballon-equipe naar Indonesië Die Nederlandse ballon-equipe, bestaande uit het echtpaar Boes man ien de heer De Vos Klootwijk zal waarschijnlijk «p 12 October per K.L.M. naar Batavia vertrek ken. Onder auspiciën van het Ne derlands-Indische Rode Kruis zal het gezelschap in Iindië een aantal ball om-vluchten ondernemen. Van het Nederlandse consulaat in Sjang hai hebben de ballonvaarders een uitnodiging ontvangen vopr ©en se rie vluchten in China. NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor elke dag. 26 September—2 October Zondag 1 Koningen 5 vs. 118 Maandag 8 vs. 1 11 Dinsdag 8 vs. 12—21 Woensdag 8 vs. 22—30 Donderdag 8 vs. 4143 Vrijdag 8 vs. 44—53 Zaterdag 8 vs. 54—61 WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 25 September: Vrij veel overdrij vende wolkenvelden maar op de meeste plaatsen droog weer, matige wind tussen Zuidwest en West, wei nig verandering van temperatuur. 25. Zon op 6.30, onder 18.32. Maan op 21.27, onder 14.41. 26. Zon op 6.32, onder 18.30. Maan op 22.26, onder 15.46. Laatste kwartier 26 Sept. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maanden Sept.-Oct. 26. 7.47 v.m. 2015 n.m. 27. 8 48 v.m. 21.37 n.m. 28. 10.26 v.m. 23 22 n.m. 29 12.11 v.m. n.m1. 30. 0.54 v.m. 13 20 n.m. 1. 1.56 v.m. 1415 n.m. 2. 2.49 v.m. 15 03 n.m De toestand in de Republiek Republikeinse militaire autoritei ten hebben nu verklaard, dat re geringstroepen van drie zijden iop Madioen aanrukken. Deze actie is volgens hein pas za laat begonnen, omdat de radioverbindingen slecht zijn en omdat er niet voldoende vrachtauto's waren om de troepen te vervoeren. Tevens wèzen zij er op, dat de republikeinse troepen in het algemeen zijn afgericht op verdediging en verlamm ng vap de oiarloigvoiering, De communisten lijken het gebied! tot opi longeveer vijf en twintig kilo meter van Madioen af te beheersen. Djokja meldt, dat enkele pogingen Van communistische zijde om ver der :0)p te rukken zijn verijdeld. Sjarifoeddin, de oud-premier, id'ie onlangs bekend heeft communist te zijn, heeft in een radiorede ont kend, dat tot nieuwe regime in Madioen een communistiseh regi me zou zijn. Er is alleen een corri gerende actie tegen de republikeinse regering aan de gang. Hij' verweet Hatta, dat hij en zijn regering zich voortdurend verder van het volk verwijderen. Voor de uitdaging van de regering, dat zij1 de rebellen zou vernietigen, zei hij niet bang te zijn. Soekarno, die met dictatoriale macht is bekleed!, heeft een com missie van ministers als steun iln de moeilijke situatie gevormd. Een vliegtuiglading chocolade is door Belgische kinderen a,an Engel se kinderen geschonken. Driehon derd Brusselse schoolkinderen kre gen een dag vrij om de chocolade in'het vliegtuig te laden, dat in middels uit Brussel is vertrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1