Het oordeel over de Jaarbeurs gunstig Waarschuwing voor emigratie naar Frankrijk Die Centrale Stichting Landbouw- emigratie deelt miedie: In Frankrijk worden de boerde rijen niet verkocht en verpacht via de notarissen, doiCh door bemidde ling van makelaars. Ooik personen in Nederland woonachtig treden in die functie op. Zij1 vinden thans gra tig gehoor bij de adspirant-emigrao- ten, die gaarne een bedrijf willen pachten. Helaas, leert de practijk dat wij tot de uiterste voorzichtig heid moeten aansporen. Telkens weer blijkt dat sommige van deze heren zich- niet houden aap' de „regels van het spel;", dat zij' meer provisie opstrijken dan waarop zij recht hebben. Zelfs dalen hun prac- tijken af tot het immorele. Zo ver scheen de vorige week 'een a.s- emigrant op onts kantoor, die aap een makelaar een kwitantie had1 be taald! van meer dan f 1000 wegens „commissie, verblijfkosten, publicar tie's, telefoon etc.", zonder dat hij' zelf ook maar een bedrijf had' kun nen pachten. De Centrale Stichting waar schuwt ernstig tegen1 diepgel'ijke praetijken. Amerikaanse millioenen-erfenis Meer dan negentien millioiein dol lar, dat is het netto bedrag vianl Ide nal'atenschapi van de in 1946 over leden weduwie van de staalmagnaat en pbilantroop Apdrew Camegie. Naar schatting zal' hierop meer dian elf millioen dollar successierechten en belastingen moeteP worden be taald!. De voornaamste erfgenaimie is een dochter van de overledene, me vrouw Margaret Carnegie-Miller te New York. Vier kleinkinderen krij gen samen een millioeP dollar. l)wee en een half millioen dollar gaat naar publieke instellingen. Strijd tegen ziekten en voedselschaarste Twee lichamen vain de V.N., de Wereld Gezondheidsorganisatie en de Voedsel, en Landbouworganisa tie, stellen eau plan op om geza menlijk de nauw met elkaar ver band houdende problemen van ziek ten en voedseltekort aan te pakklep. Verschillende programma's zullen iworden gecombineerd en ledepsta- ten van de beide organisaties zul len voorrang genieten;. Het plan houdt in de verbetering van de voeding door verhoogde productie van voedingsmiddelen eP de strijd tegen wijdverspreide uit puttende ziekten als malaria, waar onder de landelijke bevolking 'in vele vruchtbare gebieden heeft te lijden en waardoor do votedselpro- ductie wordt benadeeld- Geheimen onthuld De Northrop vliegtuigmaatschap pij in Californië heeft details ont huld! over twee met de grootste zorg bewaakte Amerikaanse gehei men, de XF-89, een jager en de X-4, een klein vliegtuig voor expe rimentele doeleinden. De XF-89 zou een zeer snelle ja ger zijn, voorzien van „drie rönt genstraal-ogen" die door duisternis, storm en mist heen kunnen kijfeen. Hij1 zou al verscheidene weken proet hebben gevlogen. De bemanning be staat uit een piloot en een radar- waarnemer die in een druk-ca- bine zitten. Het vliegtuig is 15 meter lang en 4.5 meter hoog. De vleugelspanning is ongeveer 15 meter. Het brutogewicht is mleer dan dertigduizend Engelse popden. Snelheid, actieradius, plafond en be wapening zijn niet bekend gemaakt. De luchtmacht heeft twee experi mentele uitvoeringen besteld, (en Northrop zeide, dat de vliegtuigen vrijwel onmiddellijk in ide productie konden komen- no y_4 ts voorzien van gastur bine-motoren, kan veel langer in de lucht blijven dan vorige raketvlieg tuigen ein heeft het vliegende vleu gel model. De luchtmacht gaf de volgende beschrijving ervan: „ont- worpien om stabiliteit en bestuur baarheid te onderzoeken van het halfstaartloze type met V-vleugel bij1 grote snelheden". Het forutoi-gie- wicht is slechts, zevenduizend En gelse ponden, de vleugelspanning is ongeveer 7.5 meter evenals de lengte, terwijl de hoogte van het verticale roer 4.5 meter is. Vierder zijn geen details bekend gemaakt. Communisme in N.-Zeeland De eerste-minister van Nieuw- Zeeland, Peter Fr.aser, heeft in het huis van afgevaardigden verklaard, dat personen met communistische opvattingen behoren te worden uit gesloten van posities in veiligheids instanties in Nieuw-Zeeland. E;riw!as een „communistische dreiging" in Nieuw-Zeeland, zo zeide Fraser en als niet kon worden vertroiujwd op de mensen die waren benoemd in zekere posities, zou Nieuw-Zeeland in gevaar zijn. In verband met veiligheid en wetenschappelijk Werk, wia,s het feit dat personen tot orga nisaties behoorden, die communis tische ideeën waren toegedaan, vol doende, om hen van functies, die in verband stonden met de veiligheid, uit te sluiten. Telefunkenfabriek naar het Westen overgebracht De bekende radiotoestellenfaforiek Telefunfcen is er in geslaagd haar volledige installaties van Bad Lte- benstein in Thüripgen (Sowjet-zöpa) naar het Westen otver te brengen. In de inacht stopten twaalf groite vrachtwagens voor die fabriek, alle machines en de dossiers in vierbaPd met de fabricage werden opgela den, de technici en het piersoinael der fabriek namen daarop' m(et hun gezinnen plaats. Het scheen dat de fabriek werd ontmanteld en paap de Sowjet-Unie overgebracht, maar de wagens sloegen de richting v.ap het Westen in, waar zij zonder hin dernissen .aankwamen. V 2 en radar in dienst der wetenschap Voor de vereniging voor weer- en sterrenkunde voor Limburg/ hield de directeur van het Zieissl- planetarium te 's-Gravenlhage, een 'voordracht met lichtbeelden over, V-2 en radar an hoe deze uitvindin gen na het oorlogsgod ruik zijn over geheveld ten dienste van de weten schap» Interessante bijteomderbedien gaf dr, Raimond over de proefne mingen 'met V-2 in Zuid-Amerika, waar opnamen werden gedaan van het spectrum van 'het zomlicht en van de aarde. Over de resultaten konden reeds enkele conclusies met de nodige voorzichtigheid in we tenschappelijke kringen worden ge lanceerd1. Dr. Raimond deelde miede, dat men het mogelijk aclht V-2 pro jectielen tot 'buitan de aantrekkings kracht van de aarde tes tóhietem, zodat Jules Verne's „Reis naar de maan" in deze eeuw nog tot wer kelijkheid zal kunnen worden. Binnenkort vertrekt 'naar Duits land' een missie van de UNO, die de verdeling moet voorbereiden van een millioen dollar ten behoeve van Duitse kinderen in de drie Weste lijke zones. Leider van de miissie is professor dr. J. A. Hamel, president van het Bijzondere gerechtshof te Amsterdam; hij' wordt vergezeld van professor dr. E,. Gorter, de Leidse kinderspecialist. Ten minste negen mensen zijn gedood en ongeveer twintig ge wond toen :een bom ontplofte in ide Joodse wijk te Kaïro- De schade is aanzienlijk. Na de explosie braken er ongeregeldheden uit, waaraan de politie echter spoedig een einde wist te maken. Voor de eerste maal sedert de oorlog is de nieuwe zittingsperiode van de Staten-Generaal met groot ceremonieel geopend. Koningin Juliana tijdens het voorlezen van de troonrede. Een aantal deelnemers uit ver schillende branches heeft zijn me ning gegeven over die resultaten van de 51ste jaarbeurs. Deze mening heeft uiteraard een zeer algemeen karakter en geeft alleen de gene rale verscfaijh'selen weer. In het kort komt zij neer op ht?t volgende: Over het algemeen zijn op de af gelopen jaarbeurs gunstige resulta ten geboekt in vrijwel alle branches. Het bezoek was weliswaar ipts min der idan bij' vorige beurzen, maar er stond tegenover dat de kwaliteit der kopers hoger was, zodat veel standhouders d® mening zijn toe gedaan dat het bezoek interessanter was dan vorige malen. Bovendien bleek dat gedurende de rustige dagen volop gelegenheid be stond met de kopers langer en zakelijker gesprekken te voeren dan tijdens de drukke dagen van vorige beurzen, hetgeen de handel natuur lijk ten goede is gekomen. De „kij kers" blevein 'ditmaal thuis. Het buitenlandse bezoek w,as dit maal belangrijk hoger dan geduren de de vorige najaarsbeurs, zodat ook het internationaal karakter van de beurs een stijgende ontwikkeling vertoont. De goede service, welke gedurende de beursdagen aan bui tenlanders werd geboden, Meek al- lerwege zeer in de smaak te zijn gevallen. Ook tal van autoriteiten uit bin nen- en buitenland brachten een of ficieus bezoek aan de beurs. De buitenlandse officiële deelnemingen va;n België, Zuid-Afrika en Duits land hebben veel belangstelling ge trokken. In een tijd, waarin de internationale handel met grote 'moeilijkheden heeft te kampen, is het noodzakelijk dat nader contact met deze landen wordt opgenomen, alvorens men tot het effectueren van handelstransacties overgaat. De jeurbeurs blijft hiervoor een uiterst nuttig hulp in stituut. De agrarische afdeling heeft we derom bewezen in een dringende behoefte te voorzien. De steeds ver der gaande mechanisatie van de landbouw' manifesteerde zich ter beurze voornamelijk in de grote vraag naar machines (tractoren cd.) Vooral ide kleine machines en •werk tuigen, welke speciaial voor de Ne derlandse land- en tuinbouw van grote betekenis zijn, stonden hierbij ,op de voorgrond. Ook de zuivelproef heeft resulta ten geboekt die zeer bevredigend kunnen worden genoemd. Wat kweken wij voor Koninginnedag Nu het volgend jaar Koninginne dag valt op 30 April, brengt dit voor de bloemisten nieuwe gezichts punten. Gelukkig zijn er ook in die tijd voor versieringsmateriaal wel Ora'njebloemen, zij het dan ook niet .in die overvloed als in Augustus. De diverse Oranjetulpen zullen ech ter uitkomst brengen, ook de Oran je-viool, op de tentoonstelling te Apeldoorn aangekondigd als Oranje zon- De goudgele crocus zal even eens dienst kunnen doen, alsmede de Oranje-Azalea's uit Boskoop. De detailhandel in kruidenierswaren Omtrent de door de minister van economische zaken de vorige week nain het bestuur van de vakgroep detailhandel in kruidenierswaren verleende audiëntie vernemen wij nader van de zijde dezer vakgroep en van het ministerie van econo mische zaken, idat deze audiëntie ten doel 'had een nadere toelichting te verkrijgen op de positie van 'het kruidiëniersbedrij'f. Zijl werd door de minister met opzet verleend, nadat verscheidene margeverruimingen. alsmede de afschaffing van de keu zebon, tot stand zijin gekomen. Besproken werden de ontwikke ling, doch ook de huidige mo<edlijik- heden in de branche. In het bijzon der waar het betreft de opleiding, het gebrek aan .arbeidskrachten en het aantal vestigingen. Ook kwamen uitvoerig ter sprake de consequen ties en de mogelijkheden van meer bedrijfsvrijheid. In het kader vami deze bespreking wees de minister op de constructieve taak, welke thans met het dog op de toekomst met meer kracht moet worden ter hand genomen. De minister achtte het in het belang van de kruideniers zelf, wanneer de rust in deze bran che thans terugkeert. Bij' een brand .in een pakhuis te Homkohg zijn tenminste 25 men sen om1 het leven gekomen en 66t ge wond. Er Worden nog ongeveer vijftig personen vermist. Velen sprongen, -er van het dak, omdat de trap was vernield, en vielen te pletter. Het is de ernstigste brand te Honkong sinds 'veertien jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2