ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Westelijke mogendheden gaan het nog eens „gewoon" proberen Nofa.s Molotof HEILIG LANDaa. Persconferentie generaal Clay i VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 No. 16006 101e Jaargang ABONNEMENT: Rrijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oöhtmain Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.per stuk. De besprekingen over de Berlijnse kwestie zijn doodgelopen en thans is het noodzakelijk geworden een nieuwe weg te zoeken, die zal kun nen leiden tot het vinden van een oplossing. De regeringen van Frank rijk, Engeland en Amerika hebben daartoe de eerste stappen onderno men. Woensdag ontvingen de Rus sische ambassadeurs in de onder scheidene hoofdsteden egn nota van de respectievelijke regeringen dei- Westelijke mogendheden. In deze nota werd er op gewezen hoe de besprekingen op een dood punt zijn gekomen. Er zal voor verdere be sprekingen een nieuw aanknopings punt gevonden moeten worden. Daartoe informeren de Westelijke mogendheden of de Sovjet-Unie ter zake wellicht een voorstel heeft. Zouden de Russen inderdaad weer met een acceptabel voorstel komen, dan is de kans groot dat op nieuw besprekingen beginnen. Maal ais uitdrukkelijke voorwaarde is thans gesteld, dat de weg vrij is ge maakt. Er moet dus vooraf een dui delijke afspraak worden gemaakt, voordat de gedelegeerden van Oost en West weer aan de conferentie- tafel plaats nemen. Naar verluidt waren de nota's gericht aan de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof. Dus niet aan Sta lin. De Westelijke mogendheden zien voorlopig dus geen heil meer in noodoplossingen. Zij gaan de nor male diplomatieke weg bewande len. Wat vorige week reeds als ver onderstelling werd geuit, zal wer kelijkheid worden, indien de thans gevolgde weg weer geen resultaat oplevert. De kwestie zal dan defini tief worden geplaatst op de agenda van de Ver. Naties. Minister Bevin in het Lagerhuis De kern van de door de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, in het Lagerhuis gehouden rede, vormde de mededeling, dat de geallieerden hebben besloten in Berlijn te blijven, wat er ook moge gebeuren. Bevin zag de opheffing van de blokkade als de meest es- sentiele voorwaarde voor een over eenkomst. Hij verstrekte geen me dedelingen over de met Molotof en Stalin gevoerde besprekingen. Wel kondigde hij aan, dat de besprekin gen met de Franse en Amerikaanse ministers te Parijs zullen worden Ethiopische „Koning der koningen" Ras Dejasmarek Mikael Inda- caacha, die zich laat doorgaan voor „Zijne koninkl. hoogheid en hoofd van het Ethiopische imperiale ge zantschap van Judah, koning der koningen", is, in weerwil van zijn klinkende titels, voor de rechtbank van Johannesburg gedaagd. Hij be loofde tegen betaling van een pond inleggeld, IVz shilling voor een hoekje en 2V2 shilling voor een lint met de Ethiopische kleuren, de in landers te naturaliseren tot Ethio pische onderdanen, waardoor zij zouden vrijgesteld zijn van de Zuid- Afrikaanse belastingen. Aldus wa ren alleen reeds in de inlandse wijk van Sofiatown, nabij Johannesburg, ongeveer 1000 inlanders trouwe on derdanen geworden van de „koning der koningen". voortgezet. Sprekend over de on enigheid tussen de Westelijke mo gendheden, zei Bevin, dat deze niet bestaat. In eerste instantie is tussen de vertegenwoordigers besloten voort te gaan met de politiek van de luchtbrug. Daarna is een schema van maat regelen opgesteld, die zullen worden genomen, indien de luchtbrug geen houdbare oplossing meer zou blij ken te zijn. Tegenover het vele don ker te Berlijn, schilderde Bevin de toestand in West-Duitsland hoop voller. In West-Duitsland is de munthervorming een succes gewor den, terwijl de kolen- en staalpro- ductie stijgende lijn. De Duitse be volking begint zich uit te werken uit de ergste lethargie en krijgt weer een beetje hoop op de toe komst. Bevin was van mening, dat de Russische druk nog zwaar wor den zal. Niettemin volhardt Enge land bij het genomen besluit. Het is beter deze weg te volgen, dan ac- coord te gaan met een nieuw Mün- chen. Spoedig zal het laatste „oorlogs proces" in Duitsland worden ge houden. Voor een geallieerde recht bank zullen bekende Duitse gene raals terecht staan. Wat Palestina betreft, ondersteunt Engeland de door wijlen graaf Bernadotte gedane aanbevelingen. onrustig land De Arabische hoge commissie heeft bekend gemaakt, dat te Gaza een Arabische „regering van Pales tina" is gevormd. De toestand in het Heilige Land is ondertussen nog on rustig. Bij het pompstation te Latroen is een konvooi van de U.N.O. door Arabieren uit een hinderlaag aan gevallen. Een Amerikaanse ingeni eur en drie Joden werden doodge- geschoten. Enige andere reizigers werden gewond. In enkele gedeelten van Jeruza lem zijn de Joden tot de aanval overgegaan en nemen Arabische stellingen met mortieren onder vuur. De Trans j or daanse minister van Defensie heeft de waarnemers van de U.N.O. in Jeruzalem meegedeeld, dat het Arabische legioen de stad op zijn beurt zal aanvallen, als de Joden het vuren niet staken. De regering van Israël laat Dr. Ralph Bunche, de opvolger van Ber nadotte, zeer zwaar bewaken, op dat hem niets zal kunnen overko men. Bernadotte heeft een derge lijke bewaking altijd geweigerd, om dat hij van mening was, dat een bemiddelaar van de vrede zulke voorzorgen niet nodig moest heb ben. Het gerucht gaat, dat de groep- Stern indirecte bedreigingen zou hebben geuit tegen Bunche. De Israëlische politie meent het wapen te hebben gevonden,waar mee Bernadotte is vermoord. De dag na de moord kreeg zij het in han den bij een van de vele huiszoe kingen. Frankrijk en Groot-Britannië heb ben hun steun toegezegd aan de aanbevelingen van Bernadotte voor een oplossing in Palestina. De re gering van Israël vindt, „dat het in dit stadium voortijdig is, conclu sies, welke voorkomen in het rap port, in hun geheel te aanvaarden". Be militaire Amerikaanse bevel hebber in Duitsland heeft ide jour nalisten een onderhoud toegestaan, waarbij de situatie te Berlijn ter sprake kwam, met daaraan verbon den die vraag naar eventuele oor logsmogelijkheden. Volgens generaal Clay is er reden om a.aTi te nemen, dat de vrede bewaard zal kunnen worden. Anderzijds is het 'niet 'waar schijnlijk dat spoedig een: minne lijke schikking voor de Berlijhsa kwestie getroffen zal kunnen wor den. In Amerika houdt men zich druk bezig met de vraag naar even tuele oorlogskansen. Vrij .openhartig is deze vraag v:a:n officiële zij.de be- hanideiid', terwijl ook het volk zich ide vraag heeft gesteld. Generaal Clay wa.arsehujwlde .er voor mee te doen aan onverant woordelijk gepraat over oorlog en onder invloed te geraken van. de oorlogspsychose, die vaak het ge volg is van onverantwoordelijk ge praat. Zojuist is een samenvattende1 ana lyse in boekvorm verschenen, waar aan verschillende deskundigen hun medewerking hebben verleend. Be slotsom van deze analyse, die ove rigens het slechter worden van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Amerika, .als feit constateert, luidt dat geen bewijs te vinden is voor de stelling dat hetzij Amerika of Rusland tot ide conclusie zouden zijn gekomen dat „opzettelijk ge bruik van gewapende macht" het enig alternatief is voor de bescher ming van hun levensbelangen. „Inte gendeel", zegt het rapport, „er zijn bewijzen voorhanden, die er op Wij zen, dat geeiij van beide partijen een gewapend conflict iwil uitlok ken". Anderzijds zijn de opstellers van het rapport van oordeel, dat de leiders van de Sovjet-Unie op zich zelf wel een naar het heet all out'' oorlog wensen. Maar ean oorlog zou zulke enorme offers vergen van het Russische volk en de economie zo zwaar belasten, dat een oorlog het mogelijke naar mensenkracht en in dustriële productie ver te boven gaat, temeer daar Rusland in de jongste oorlog onvoorstelbare ver liezen 'heeft geleden. Verder twij felen da opstellers van het rapport aan de goede gezindheid van -die satellietstaten t.o.v. Rusland. Engeland bewapent zich Volgens een correspondent van ■het A.D. is ide Engelse regering voornemens een nood-reserve te vormen voor zijn leger, vloot en luchtmacht. De reserve zal worden samengesteld uit mannen, die reeds een militaire training achter df rug hebben. Zij zullen zich vrijwillig laten oproepen in geval vain nood. Het is niet noodzakelijk, dat d<r mannen nog een aparte opleiding ontvangen. Nadere mededelingen dienaangaande zuilen mettertijd in het Lagerhuis worden gedaan. Toigliatti, de Italiaanse coitïmii- nistenleider, op wien iin; Juli een aanslag werd: gepleegd, zal a-s. Zondag tijdens een massa-bijeen komst v.aoir ihef eerst in het open baar verschijnen,. Door onze omgang met ande ren moeten zij en ook wij beter worden. WEERBERICHT I Verwachting tot de avond van 24 September: Overwegend droog weer, koude en heldere nacht met weinig wind en ochtendmist, over dag toenemende bewolking maar overwegend droog, zwakke tot ma tige wind tussen West en Zuid, on geveer dezelfde temperatuur. 24. Zon op 6.28, onder 18.35. Maan op 20.44, onder 13.27. Laatste kwartier 26 Sept. Alle abonné's (behalve zij die de courant per post ontvan gen), welke met ingang van 1 October a.s. PER WEEK wensen te betalen, gelieven zulks aan onze agenten of be zorgers op te geven. DE ADMINISTRATIE De besprekingen tussen dr van Mook en de Regering Het Batavia,se dagblad „Nieuws gier" vernam van zijn eorrespiota- dent in Dan Haag, dat hiet kabinet en dr. Van Moiok Maandagmiddag! overeenstemming bereikten zowel ten aanzien vian de houding iin ver band' met de ontwikkelingen in de Republiek als betreffende de struc tuur van de interim-regering. Maandagavond werd in de minis terraad besloten, in verband met de spanning in Indonesië, de kwes tie van de landvotogdwissieling en kele maanden uit te stellen ornj daarna, na een nieuwe bespreking met dr. Van Mook, definitief een besluit te nemen. Maandagmorgen had dr. Van Mook een verzoek tot terugkeer van de voorlopige federale regiering ont vangen. De ministerraad erkende da noodzaak van Van Moioks terug keer, aldus laiet blad. Marshall heeft te Parijs de toe lating tot de Ver. Naties gevraagd van Israël en Transjordanië. Djocja verwacht dat binnen 2 weken het bolwerk der communis ten, Madioen, in handen der repu blikeinen zal zijn. Volgens te Wenen ontvangen be richten zijn in de industriegebieden van Roemenië honderden arbeiders gearresteerd bij een „nieuwe actie" tegen de Sociaal-democraten". Vol gens Roemeense socialisten, aldus Reuter, is deze actie een poging van de communisten, oppositie in de in dustrie uit te roeien. Richard Johnson, Amerikaans piloot voor proefvluchten, heeft met een volledig bewapend gevechts vliegtuig met straalaandrijving F 86, een nieuw wereldsnelheidsrecord gevestigd. Het toestel vloog bijna 1088 km per uur, dat is 32 km snel ler dan de Douglas D 558 verleden jaar Augustus. Het record moet nog bekrachtigd worden door de Inter nationale Luchtvaartbond te Parijs. Het intergeallieerde agentschap voor herstelbetalingen heeft aan Ne derland vier Duitse fabrieken toe gewezen, o.a. een van Prezisions Werke te München en de chemische fabriek Kalle te Wiesbaden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1