D KLM* Koningin Juliana sprak de Troonrede uit De kem: slechte verhouding met de Republiek Luisterrijke Prinsjesdag in Den Haag en Scheveningen Ingezonden mededeling Hl muggen viiegen ,r, vloeien luizen «nx. D. D. T. POEDER in de iractische en voordelige st uifzak 65 cent Prinsjesdag is weer voorbij en de nieuwe vorstin heeft in de oude sfeer van luister en praal de Troon rede in de Ridderzaal uitgesproken. Deze Troonrede, opgesteld onder de verantwoordelijkheid van een nieuw kabinet, is ditmaal lang ge worden. Er zijn ook voor het nieuwe regeringsjaar vele problemen die de aandacht vragen. Wij willen de voornaamste passages uit het staats stuk citeren. De regering zal voortgaan om in het kader van de Verenigde Naties te streven naar versterking van de internationale gemeenschapsge dachte. Een spoedige totstandkoming van de economische unie met Bel gië en Luxemburg acht de regering van groot gewicht. De toestand van !s lands financiën noopt er toe de militaire krachtinspanning,voor wat betreft de landmacht, vrijwel uit sluitend te blijven richten op het in Indonesië onderhouden van een voor haar taak berekende krijgs macht. In aansluiting aan de korte lings tot stand gekomen grondwets herziening, zal krachtig worden voortgewerkt aan het scheppen van een nieuwe rechtsorde tussen Ne derland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. De betrekking tot de Republiek blijft bij voort during zorg baren. Na hulde te hebben gebracht aan de in Indonesië gesneuvelde mili tairen, sprak H.M. over een ko mende regeling van de rechtspositie van ambtelijke en particuliere werk nemers. Zowel uit een oogpunt van bevordering van de export, als ter waarborging van voldoende werk gelegenheid voor de steeds groei ende bevolking, is krachtige indu strialisatie dringend noodzakelijk. Afneming van de schaarste zal het mogelijk maken de overheids bemoeiingen met het bedrijfsleven te verminderen. De indiening van wetsontwerpen op het gebied van de middenstandspolitiek kan in de loop van dit zittingsjaar worden verwacht. Uitbreiding bouwvolume Gestreefd wordt naar verbetering van de materiaalpositie in de bouw nijverheid en mede daardoor naar verhoging van de arbeidsproducti viteit, teneinde het bouwprogramma te kunnen vergroten. De subsidies op de levensmiddelen zullen worden verminderd of be ëindigd. De zorg voor de behoeften van de kinderrijke gezinnen heeft de bijzondere aandacht van de re- ring. Overwogen wordt op welke voet aan daartoe door werkgevers in het leven geroepen fondsen ge legenheid kan worden gegeven uit keringen te doen in individuele ge vallen, waarin mede als gevolg van de omvang van het gezin, de in komsten beneden het sociaal recht vaardige peil blijven. Voorts is een wijziging van de wettelijke kinder bijslagrekeningen in overweging, teneinde in die regelingen de nodige correcties aan te «brengen. Sociale verzekeringen Een algemene herziening van de sociale verzekeringen ter bevorde ring van meer eenheid en tot uit breiding dier verzekeringen tot daarvoor in aanmerking komende groepen van zelfstandigen, wordt voorbereid, mede om te voorzien in een duurzame regeling ten behoeve van de ouden van dagen bij het af lopen van de thans geldende tijde lijke voorziening. De voorbereiding van een wetsontwerp op de zieken fondsen zal met bekwame spoed worden voortgezet. De landbouwpolitiek van de re gering zal gericht zijn op verhoging van een rationele bodemproductie, op intensivering van het landbouw bedrijf, alsook op het verzekeren van bestaansmogelijkheid van boe ren en tuinders in goed geleide be drijven, mede door een zekere mate van productie- en marktordening, waarbij in het bijzonder aandacht zal worden geschonken aan het vraagstuk van de kleine boeren. Gezien de gunstige ontwikkeling van de binnenlandse productie en de toestand op de wereldmarkt, mag een voortgaande verbetering in de voedselvoorziening worden ver wacht. Aan een verdere inkrimping van de overheidsuitgaven zal bij voort during aandacht moeten worden ge schonken. Enige verlaging van het tarief van de inkomsten- en loonbelasting is in overweging, evenals een tege moetkoming aan het bedrijfsleven met betrekking tot de berekening van de belastbare winst. De regeling van de verdeling van de taak en van de organisatie van de politie, zal opnieuw onder het oog worden gezien. Werden in het voorjaar 1948 en kele maatregelen tot verbetering van de salarispositie van het rijks personeel aangekondigd en reeds ten dele geëffectueerd, de verwezen lijking van de toegezegde technische herziening kan binnenkort worden verwacht. Het probleem der politieke delin quenten heeft de voortdurende aan dacht der regering. Liquidatie van de buitengewone maatregelen op het gebied van het recht en de rechtsbedeling, zal met kracht wor den nagestreefd. De regering streeft er naar, dat uitzonderlijke aanleg in onze maat schappij vroegtijdig wordt opge merkt en dat er meer gelegenheid wordt geboden om die begaafdheid tot ontplooiing te brengen. Tot behoud en verhoging van het peil van het culturele leven zal aan de zorg voor de kunst bijzondere aandacht worden besteed. In gevorderde staat van voorbe reiding zijn wetsontwerpen tot re geling van het kweekschoolonder- wijs, tot regeling van het voorbe reidend hoger en algemeen vormend middelbaar onderwijs, tot regeling van het zuiver wetenschappelijk onderzoek en tot regeling van het tuchtrecht bij het perswezen. UNO-vergadering te Parijs begonnen Dinsdagmiddag is de U.N.O.-ver- gadering te Parijs .geopend. Wel haast moeit tevoren tijdens haar be staam is de U.N.O. met zulk eCnj zware taak belast geweest. Er be staat ;im bevoegde kringen geen groot optimisme aangaande de te bereiken resultaten, -al kunnen ten slotte verrassingen moeit worden voorzien. De grot® hall van1 het paleis was totaal gevuld met mensen uit aille landen, onder wie een groep Fran se arbeiders, afgevaardigd door hun kameraden, die maandenlang bezig zijin geweest het gebouiw) voor de vergadering gereed te maken. De onverdeelde steun, wielke de Una heeft toegezegd aan de voor stellen van graaf B.ernad,otte voor e©n regeling in Palestina', heeft zijn stempel gedrukt op de openings- zittting van de derde algemene ver gadering. De Assemblée koos' dr. Herbert Evatt, die bekenid staat als tegen stander van de politiek der grote mogendheden, als voorzitter, terwijl de Belgische premier Spaak deze functie zal vervullen in de politieke Commissie, waarin de meeste van de grote gevechten van de Assem blee worden uitgevochten1. De agenda bevat zeventig punten, waaronder het Palestijnse vraagstuk Het politiek testament van Bernadotte Wijlen Graaf Folke Bernadotte deed kort voor zijn doiod een be roep op de V.N. om het bestaan van de staat Israël te erkennen en zowel Joden als Arabieren te dwingen een formele vrede te sluiten. Het 150 pagina,'s tellende rapport, dat door de Zweedse bemiddelaar wieinige uren voor hij1 in Jeruzalem door ter roristen vermoord werd. is voltooid, adviseert de algemene vergadering der V.N. beide partijen vo,or ogen te hoiuden, idat de Veiligheidsraatdl zich van sancties zal bedienen, wan neer zij opnieuw hun toevlucht ne men tot vijandelijkheden. Bernadotte geeft te verstaan, dat hij n-a drie en een halve maand van bemiddelen nog zelfs geen begin Ziet van een permanente regeling van het Joods-Arabische vraagstuk. Hij1 waarsChuWt tenslotte de V.N., „dat 'het een fout met tragische gevolgen zal zijn, wanneer, op dit kritieke ogenblik in' de geschiedenis van Palestina, de zaak niet in be schouwing wordt genomen en de noodzakelijke besluiten niet door de Assemblée genomen worden". Dinsdag 21 September 1948 is weer een echte Prinsjesdag gewor den. Even glorieus als voor de oor log met de Gouden Koets, doch met een aparte noot: Koningin Juliana als onze nieuwe Vorstin. Onder stralend zonlicht kwam de Koninklijke stoet in al zijn pracht en praal bij de Ridderzaal aan. Na Prins Bernhard, die gekleed was in generaalsuniform met rode sjerp, verliet Koningin Juliana, gekleed in een reseda-groene japon en ge lijkkleurige hoed, de Gouden Koets. Terwijl de Koninklijke Marinekapel het Wilhelmus speelde, begaven de Koningin en de Prins zich naar de Ridderzaal. Des middags maakte het Konink lijke Paar, vergezeld van de drie oudste Prinsesjes, een rijtoer door Den Haag. Ook nu was de publieke belangstelling weer geweldig. Over al stonden de mensen rijen dik om, indien mogelijk, iets van de Konink lijke familie op te vangen. Onder weg werden bloemen aangeboden terwijl de Koningin een fruitmand en de Prinsesjes een scheepje met fruit ontvingen. Het enthousiasme was enorm, dok voor het Huis Ten Bosch, waar na twee uren de rij toer beëindigd werd. Scheveningen heette des avonds de Koningin op een geheel eigen wijze welkom. De loggers in de ha ven waren alle rijk gepavoiseerd en verlicht en een schilderachtige erepoort van haringtonnen en on getaande hagelwitte netten was op gesteld. Langs de haven stonden aan drie zijden duizend kinderen met brandende fakkels opgesteld, wat een sprookjesachtige aanblik opleverde. De erewacht werd ge vormd door twee rijen witbekapte nettenboetsters. Het welkomstge schenk van Scheveningen was een zilveren logger. Direct nadat dit was aangeboden dreef een levens grote geïllumineerde logger de ha ven in. Ter inleiding van het grootse vuurwerk dat hierna volgde en dat tot ver in de omtrek zichtbaar was, wierpen toestellen van de Lucht strijdkrachten lichtkogels uit. Gunstig financieel beleid De Rijksbegroting voor 1949 toomt, blijkens ide bij de Tweede Kamer ingediende Millioenennota, een aan zienlijk gunstiger beeld dan die voor het lopende jaiar. Zij is zelfs wat aangaat de gewone dienst en de buitengewiohe dienst I (uitgaven van aflopend karakter, uit oorlog en bezetting volgend) nuglehoeg slui tend. terwijl deze diensten over 1948 tezamen een nadelig saldo 'lieten van ruim 725 millioen. ,Met het ge raamde nadelige saldo van 't land bouw-egalisatiefonds ad f 364.833.000 komt de minister voor 1949 tot een totaal nadelig saldo van f 365.537.629 tegen f 1.327.650.360 het vorige jaar Het nadelig saldo van de kapi taalsuitgaven en -ontvangsten, voor RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 24 September. HILVERSUM I (301 m.): 7 hieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.45 woordl vopr de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.30 gram,; 9,15 zieken bezoek 9-30 gram.; 10.30 morgen dienst; 11 gram.; 11.30 viool en piano; 12 gram.; 12,30 weerover- zicht; 12,33 orgelconcert1 nieuws I.15 Vrij' en Blij; 1.45 gram.; 2.20 voorlezen; 2.40 de Varianten; 3.10 gram.; 3,30 Holanda sextet; 4 voor dracht; 4.20 koorzang; 4.45 piano- duo; 5.05 gram,; 5.30 de vijf Zapa- hara'ïs; 5.45 Sweelimek-kwartet; 6.15 de bijbel als pionier; 6.30 voor de strijdkrachten'; 7 nieuWis; 7.15 gees telijke liedenen; 7.30 actueel geluid1; 7.45 mididenstandscauserie; 8 nieuws 8.05 pr ogrammaproloog 8.15 uit de jeugdbeweging; 9.30 radio- philihap- monisch orkest; 10,30 negrospirituals 10.45 avondoivierdenking; 11 nieuws II.15 avondklanken; 11,3012.gram. HILVERSUM II (415 m.): 7 nieuws; 7.15 gram).; 8 nieaitwS; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 9,30 waterstan den; 9.35 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.45 gram.; 11.05 voordracht; 11.25 gram.; 12 gratmi.; 12.30 weerpraatje; 12,33 spioirtpraatje; 12,45 pianoreci tal; 1 nieuws; 1.15 mededelingen en gram.; 1.20 Musette-orkest1.50 gram.; 2 kopkpraatje; 2.20 kamler- orkest; 3 boekenschouw3.20 ka merorkest; 4 concertorgel; 4.30 tus sen twaalf em zestien; 5 filmland; 5.20 wij' en de muziek; 6 nieuWis; 6.15 felicitaties; 6.40 koorzang; 7 denk om ide bocht; 7.15 appèl; 7130 godsdienstig gesprek; 7.50 tien voor acht; 8 nieuws; 8.05 pianosoli; 8.30 causerie; 9 verzoekplaten; 9.30hoor spel; 10 buitenlands weekoverzicht; 10.15 gram.; 10.40 vandaag; 10.45 avondwijding; 11 nieuws; 11.1512 gram. 1948 geraamd op f 423.016.484, be loopt thans f294.141.617. Boete voor magnetiseur De Bergen op Zoopise kanton rechter veroordeelde de bouwkun dige F- v. d. V., die zich van 1947 af in Bergen opi Zoom als magneti seur heeft gevestigd, tot een boete van f 75. De kantonrechter achtte dergelijke praktijken gevaarlijk voor de volksgezondheid. Een magneti seur kan mogelijk pijn weghalen maar de oorzaak van de pijin weg werken is een andere kWiestie. De ambtenaar van het O-M. had1 een boete van f 300 geëist. Het stoffelijk overschot van graaf Folke Bernadotte is in Zweden aangekomen -en opgebaard in de vroegere woonplaats v.an de graaf. De communistische opstand in Madioien (Java) is. thans ingedamd toit de stad van die naam. Te Brussel heeft een botsing! plaats gehad tussen politie en de monstranten, die protesteerden te gen de film1: „Het ijzeren gordijn"), Een commissie voor belasting- vereenvoudiging is door da minis ter van financiën' ingesteld, waar aan opgedragen is op korte termijn voorstellen tot vereenvoudiging iia de belastingwetgeving, zoiwel alk in de uitvoering daarvan te doen- De wereld-tarwe-oogst wordt door het Amerikaanse ministerie van handel voor dit jaar geschat op 6.250 millioen bushels 'en de wereldexport voor het seizoen 1948- 1949 :op 930 millioen bushels.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2