ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NEDERLAND Bijeenkomst van de drie ministers te Parijs WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 D DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 No. 16005 101e Jaargang ABONNEMENT: Rrijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nofoelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m« (4 regels) f 1.— per stuk. op de goede weg Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de jongste troonrede blijk geeft van een gematigd opti misme. Weliswaar werd dit niet met zoveel woorden uitgesproken, maar toon en sfeer geven tot deze con clusie toch aanleiding. De bezorgd heid, die ook in de troonrede door klinkt, geldt in ieder geval meer de gespannen verhoudingen in de politieke werelldsituatie, dan de in terne gang van zaken. De in ver gelijking met dit jaar geboekte vooruitgang, wettigt de hoop en ves tigt zelfs de overtuiging, dat ons land metterdaad op de goede weg is, al betekent dit niet dat het einde der moeilijkheden nu reeds in een zichtbaar verschiet is komen te lig gen. Waar in het verleden de re alisering van de Benelux-gedachte met vaak grote moeilijkheden ge paard ging, daar stemt het tot vol doening, dat in de toekomst niette min de economische unie met Bel gië en Luxemburg wordt gezien als de hoopvolle steen, die het econo misch huis mede zal bouwen. Duidelijk is geworden, hoe de toe stand in Indonesië van Nederland zware financiële offers vergt, zo zelfs dat van assistentie met land troepen van de gesloten militaire alliantie blijkbaar moest worden af gezien. De Indonesische paragraaf heeft weinig nieuwe gezichtspunten op geleverd. Uiteraard gaat de rege ring voort met de verdere doorvoe ring van de in de grondwet vast gestelde wijzigingen der staatkun dige structuur. Wel maakt de troon rede gewag van het mislukken der Renville-overeenkomst. De republiek blijft de zwakke plek in de ontwikkeling van het staatkundig hervormingsproces van Indonesië. De troonrede heeft scherp gepeild hoezeer de internationali- teit met betrekking tot Nederlands houding t.o.v. Indonesië van stand punt is veranderd. Vorig jaar was er twijfel aan de meest oprechte be doelingen van Nederland. Thans ziet de wereld, dat de republiek metterdaad een voorspoedige en voor beide partijen gunstige ontwik keling in de weg staat. Verheugend was de tendens getuigend van een toenemende belangstelling voor de West,"het Nederlandse stiefkind, dat zo ten volle recht heeft op de waar dering en de steun van Nederland. Een progressieve handelspolitiek zal Suriname, zowel als de Nederlandse Antillen zeker ten goede komen. Hulp in deze vorm betekent in de practijk nog meer, dan een inten sievere belangstelling en waardering alleen. e Troonrede is openhartig in het aanwijzen van de zwakke eco nomisch financiële plekken in het maatschappelijk bestel. Zonder de Amerikaanse hulp, het werd hier van hoogst officiële zijde nog weer eens gezegd, zou Nederland er slecht aan toe zijn. Al kon t.a.v. de voort gezette industrialisatie een duidelijk geluid worden vernomen, over een zeker evenwicht tussen consumptie en productie zweeg de rede. Het kan immers zijn, dat de regering bij de uitvoering van een nieuw indu strialisatie-programma gedwongen wordt aan een van beide, hetzij in dustrialisatie voor export of con sumptie voorrang te verlenen. Het herstellen van normale verhoudin gen op het terrein van de volks voedselvoorziening en een gelijktij dige opvoering der productie voor export, eist gelijk het maximaal mo gelijke en wellicht dat ons land daar nog niet aan toekomt in het komende regeringsjaar. De regering maakt zich geen il lusies over de moeilijkheden die ontstaan bij het uitschakelen van het kunstmatig element met betrek king tot de bestaande regelingen van overheidswege, rond het ter rein van de voedselvoorziening. Naarmate immers de producten worden vrijgegeven, zullen de prij zen stijgen. Niettemin zal de regering er naar streven de bevolking in het overgangsproces zoveel mogelijk erge dingen te besparen, andermaal een uiting van het sterk sociaal be sef, waaruit deze regering leeft. Uiteraard kan deze korte be schouwing slechts de hoofdzaken kort aanstippen. Er zijn zeker nog meer aangekondigde voorzieningen in de Troonrede, die zich voor com mentaar lenen. In ieder geval staat vast, dat regering en parlement een zwaar jaar tegemoet gaan. Er moet nog veel gebeuren, voordat de ba lans van het nieuwe jaar opge maakt kan worden. In eensgezind heid zal echter veel kunnen worden bereikt. De Nederlandse zaak, hoe ingewikkeld ook, is geen hopeloze. Er liggen mogelijkheden en als de vrede voor de mensheid bewaard blijft, dan is het zeker dat het va derland nog tijden van voorspoed en welvaart tegemoet gaat. Deze vrucht zal ons volk evenwel niet in de schoot vallen. Er moet hard ge streden worden op alle fronten en 'n bovenaardse zegen zal voltooien, wat als noodzakelijk gebrek men senwerk altijd aankleven zal. WERELDNIEUWS Nog geen overeenstemming bereikt Te Parijs Zijin 'de drie ministers van buitenlandse zaken der Weste lijke mogendheden bijeen geweest, ter bespreking va|n de Berlijnse kwestie. De militaire opperbevelhebl- bers waren mede ter conferentie aanwezig. Over het besprokene is niets bekend geworden, omdat na afloop geen mededelingen werden verstrekt. De Engels© minister van buitenlandse zaken Bevin komt van daag weer in Engeland aan en zal voor 't Lagerhuis een overzicht ge ven van de internationale toestand. Zoals wij gisteren meldden, is de bedoeling van de Parijse conferen tie overeenstemming te krijgen in de blijkbare verschillende inzichten met betrekking tot de verder te volgen gedragslijn. Naar het schijnt gevoelt minister Marshall niet meer voor een verder voortzetten van de besprekingen. Dit 'in tegenstelling met het Franse en Engelse standpunt. De Engelse en Franse ministers van buitenland se zaken zouden willen aansturen op een nieuw! onderhoud met Stalin. Het schijnt niet in de bedoeling van Bevin te liggen, diep in te gaan op de Berlijnse kwestie. Dit betekent evenwel geen uitstel van de behan deling. Spoedig zal weer contact worden opgenomen en alles wijst er op, dat weldra definitieve be slissingen zullen worden genomen. Oorlogsproductie in Engeland De Engelsen laten over de herbe wapening geen gras groeien. Reeds thans wordt voor de oorlogspro- ductie met de materiaalvoorziening voorrang verleent. De productie van bepaalde huishoudelijke artikelen wordt stopgezet, teneinde materia len vrij te krijgen voor de bewa peningsindustrie. Voor de Engelse burgers is dit feit weinig hoopge» vend; want de vredesproduetie is grotendeels bestemd voor export, zodat een schaarste aan allerlei on ontbeerlijke goederen te verwach ten valt. Het ligt in de bedoeling van de Engelse Tegering om df productie van vliegtuigen aanzienlijk te vergroten en liefst in een snel tempo, om de bestaiande achterstan^}, zo snel mogelijk in te hallen. Het besluit is genomen om mate riaal en arbeiders van de burger lijke industrie over te hevelen naar de bewapeningsindustrie. De mili taire autoriteiten hebben een bewa peningsprogramma opgesteld, dat mettertijd aan de regering zal wor den voorgelegd. E,r schijnen ook reeds plannen te zijn ontworpen om een soort burgerwacht in het leven te ro©pen, die reeds eerder in tijd van gevaar actief was. De leden van deze burgerwacht krijgen een mili taire training. I'n ieder geval blijkt hoezeer Engeland er naar streeft paraat te zijn, als de toestand ge vaarlijk wordt. De burgers van het toch al niet rijk met goederen voor ziene land, zulten echter andermaal een veer moeten laten. yP P t De school des levens kent j geen vacantie. WEERBERICHT Verwachting tol da avond van 23 Septenlber: Gedurende de nacht zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen vnl. in het Zuiden, iets min der kond, overdag wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien, ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. 21. Zon op 6.27, onder 18.37. Maan op 20.16, onider 12.08. Laatste Kwartier 26 Sept. De Joodse maatregelen tegen terrorisme Volgens de door de pTemier en de minister van defensie van Is raël te Tel Aviv ondertekende nood maatregelen „ter voorkoming van terrorisme" wordt het actief deel nemen aan daden van terreur met 5 tot 20 jaar gevangenisstraf ge straft. Op' het lidmaatschap van terro ristische organisaties staat een ge- gevangenisstraf tot 5 jaar. Het ver lenen van hulp aan dergelijke or ganisaties wordt met ten hoogste drie jaar of een boete van 1000 pd. st. gestraft. De Amerikaanse marine is* van plan in het district Jacksonville een belangrijke basis voor vliegdek schepen in te richten. Omstreeks December wil men .reeds twee groe pen van 135 vliegtuigen te Jackson ville stationneren. Daarna zal er een ligplaats worden ingericht voor twee vliegdekschepen. Lft HM. Koningin Juliana deed Zaterdagmiddag haar officiële intocht in Den Haag. Na aankomst op het Paleis Noordeinde verschenen H.M. en Z K-H. Prins Bernhard en de Prinsesjes met de burgemeester van Den Haag, Mr. Visser op het balcon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1