STAD EN PROVINCIE De opheffing der rantsoeneringsmaatregelen Naar aanleiding van berichten, waarin mededeling1 Wordt gedaan van de vermoedelijke (aanstaande opheffing van ramtsoeneringsmaait- Tegelen vestigt het ministerie van landbouw, visserij1 en voedselvoor- niing de aandacht ,op de desbetref fende zinslede uit de regeringsver klaring van 12 Augustus. Bedoelde zinsnede luidt als volgt: „Naarmate de goederenvoorziening het toelaat, Zal het distributiestelsel' worden ge liquideerd". Die bestaande rantsoeneringsmaat regelen worden op het ogenblik aan een onderzoek loinderwiorpen, waarbij w'ordt nagegaan in hoeverre opheffing of verruiming mogelijk is. Berichten, welke louter op grohid van dit onderzoek en vooruitlopen op het resultaat daarvan de ophef fing of wijziging van rantsoene ringsmaatregelen aankondigen, zijn minstens voorbarig, aldus het mini sterie. Ter vermijding van. misver stand wordt aangeraden de offi ciële berichten af te wachten. Besnoeiing op binnenlands luchtnet Op 27 September wondt de ge wijzigde dienstregeling voor het bin nenlandse luchtnet van de K.L..M. ingevoerd. Omdat (de bimnemlaindsei vliegvelden geen nachtverlicating hebben, zal de frequentie vain1 'de diensten worden beperkt. Evenals vorig jaar zal de lijn naar Twente met ingang van bovengenoemde da tum tijdelijk wonden gestaakt. De dienst AmsterdamMaastricht v.v. zal tweemaal pier dag tw|omden| uitge voerd, evenals idle van Amisitemdiapi naar Leeuwarden em Grop,ingie|n,- Bp- "ve'ndien zullen de lijnen haar Leeur warden en Groningen tijdelijk w|otr- ideïi samengevoegd. Herdenking slag bij Arnhem Donderdagmiddag hadden zich talloze Nederlanders en Britse gas ten' bij: het Airboime-monumient te O os terbeek verzameld om' de strijd, die ook hier om de vrijheid van Europa gestreden is, te herdenken. De voorzitter van het Airborner comité,, Ds. Ph. Wc Bergkotte, her innerde in ontroerende woorden aan de angst,, de vreugde en idle te leurstelling, die de bewoners van Arnhem en omstreken in September 1944 hebben gevoeld; en zeide dat dit monument een herinnering en ©en bewijs van dankbaarheid is aain de zonen van Engeland en Polen. De burgemeester van Oosterbieek hield vervolgens een toespraak, waarin hij! -er de nadruk oipi legde, dat de strijid voor de vrijheid ian zekerheid1 van generatie tot gene ratie de glorie der bevrijders ver der zal dragen. Brigade-generaal Hicks ging nog eens verschillende episoden van de sag om Arnhem' na en dankte vootr de hartelijke ontvangst. De plechtigheid werd beëindigd met 'een kranislqgging door verschil lende deputaties en het spelen van de drie volksliederen. De Zuid-Drentse gasbronnen In de boidem van Zuid-Oost Dren the bevindt zich, behalve aardolie, Qok gas, voornamelijk methaan, dat tegelijkertijd met id'e olielagën is ontstaan. Op het ogenblik wordt onderzocht in hoeverre 'dit gas in exploitatie kan worden gebracht. Deskundigen van de N.V. Neder landse Aardoliemaatschappij 2% van mening, dat die tot dusver! aangeboorde hoeveelheden aardgas niet rendabel geëxploiteerd kunnen worden. Indien aanzienlijk meer gas 'zou worden gevonden, dap zou dit aardgas van betekenis voor industri eel gebruik kunnen worden. Met de aiardoMewinning in Dren the roind Schoionebeekgaat alles naar wens. Ongeveer zestig putten leveren een dagelijkse gezamenlijke opbrengst van 1800 kubieke meter dikke, stroperige aardolie, die 'dia- gelijks met twee tanktredhen naar Pernis wordt gevoerd. Om deze aardolie voor het doioirpompen idopir pijplijnen naar de verlaadplaats te Nieuw-Amsterdam vloeibaar te hou den worden in de meetstations ver warmingsinstallaties gebruikt. Iin de ze installaties brandt men het 'bij het oppompen van aardolie vrijko mende aardgas. Doorgaans is deze hoeveelheid juist voldoende om diezle installaties aan de gang te houden Vrije sterke drankverstrekking Met ingang van Zaterdag j-1. is de verkoop van gedestilleerde dran ken aan grossiers, bedrijven van de Horeca en slijters vrijgegeven. De slijterijen behoeven dus niet lan ger klantenkaarten uit te geven of te voldoen aan andere voorschriften, die in de verordening waren vastge legd'. De oplaeffing v.an de rantsoe nering betekent niet, dat de grohid- istoffen voor het maken van gedes tilleerd in onbeperkte mate ter be schikking zullen worden gesteld. Streekonderzoek kleine boerenvraagstuk De Landbouworganisaties hébben aan het Landbouw Economisch In stituut dat idoor een in te stellen Commissie voor het gehele land een uitgebreid onderzoek zal doen instellen naar alle aspecten van het kleine boerenvraagstuk, een lijist van 14 gemeenten, waar het onderzoek zal geschieden, dom toekomen, en wel: Heerenveen, Zuidwlolde (Dr.) joif Ruinen, Dailfsen of Raalte, Rijssen of Haaksbergen, Zelhem, Lichten voorde, Brakel en Zuilichem of Haaften en Waardenburg, Venraay Nederweert. Horst, Uden, St. Oeden- trode en Zundert. Bestrijding van biggenstnokkel In verband met de toenemende smokkelhandel in biggen ahn de Belgische grens - is in het „Voed- selvoarzieiningsblad" een wijziging van de „Verordening grenscontrole vee 1946" afgekondigd, waardoor het in- en vervoeren van varkens in, en het uitvoeren uit een in de ver ordening lomsdhreven grensgebied, in Ihet vervolg, evenals bij paar den, runderen en schapen, uitslui tend is toegestaan, wanneer het vervoer em door het bedrijfschap' voior vee en vlèes ingestelde door laatpost passeert. De voor dit vervoer afgegeven geleidebiljetten moeten bp de door laatpost voor afstempeling Worden overgelegd, terwijl teviens de desbe treffende dieren ter plaatse moeten worden getoond Tevens is bepaald dat door de afgifte van- een dupli caat van verloren gegane registra- tieboekjes m jdentiteiltsbesehieiden voor runderen en paarden de gel digheid van Ihet oorspronkelijke exemplaar van rechtswege vervalt. De Nederlandse federatie van beeldende kunstenaarsverenigingen heeft contact met de KL.M- op genomen om' voor de bij: deze fe deratie aangesloten leden, die zich in staat achten hun indrukken van uit een vliegtuig weer te kunne11 geven, de gelegenheid te scheppen, vliegtochten boven ons land; te ma ken. De K. L.M. heeft in dit ver zoek welwillend' toegestemd. Binnenkort zullen Duitsers en Oostenrijkers weer naar (de Verenig de Staten kunnen emigreren. In acht steden in Duitsland en Oostenrijk zullen kantoren worden opgericht om mensen te registreren, die graag near Amerika willen. Jaarlijks wör- der er 28.000 toegelaten. ZIERIKZEE. Het hoofdbestuur voor het 1100-jarig eeuwfeest van Zierikzee bestaat uit de heren: W- Abeleven (algemenie leiding), G. Grolleman (leiding secretariaat), P. Heering (comptabele leiding), P. vaim Bevieren en Dr. J. J- Westen dorp! Boerma (geschiedkundige lei ding) ©ni A. J. Argelo (leiding aes- thetica en technische zaken). ZONNEMAIRE. Voor de benoe ming van secretaris-ontvanger te Zoninemiaire hebben Burgemeester en Wethouders, de volgende (aanbeve ling opgemaakt: no. 1 A. Balvast, le ,ambteniaar ter secretarie te Hoog kerk (Gr.); noi. 2- D. Brouwer, le ambtenaar ter secretarie te Ven huizen (N.H.). Er meldden zich 7 sollicitanten'. KERKNIEUWS Ned. Hierv. Kerk. Beroepien te Rut- tershaek: Dis. S. G. J. Goverts te O'ud-Vossemeer. „De wederkomst van Christus" Voor de Vereniging van Rechtzin nig Hervormden te Zierikzee hield Ds. E. E. de Looze, Ned. Herv. pre dikant te Hilversum, Vrijdagavond in het Verenigingsgebouw zijn aan gekondigde lezing over „De weder komst van Christus". Nadat gezon gen was Psalm 111 1 en 2, ging de voorzitter, de heer G. van Duin, voor in gebed, las vervolgens 2 Thess. 21-17 en gaf na een woord van welkom tot spreker en de vrij talrijke aanwezigen, het woord aan Ds. de Looze. Spr. behandelde allereerst de vraag of de geschiedenis der mens heid zin heeft en de antwoorden die er in de loop der eeuwen op gegeven zijn en die nu eens optimistisch, dan weer pessimistisch luidden. Speciaal ging spr. hierbij in op de meningen van de laatste tijd (sinds 1880), die zo goed als alle pessimisme inhou den, zo niet wanhoop. (De toene mende wetenschap heeft de mens heid niet gelukkiger gemaakt!). Spr. kan dit verklaren, want als de mens God kwijt is en niet luistert naar het woord Zijner openbaring, kan zijn leven niet rijker of blij der worden. De mens moet bedenken dat over de strijdende en worstelende wereld het Licht van God's openbaring in Jezus Christus en van Zijn woord en getuigenis valt. God is bezig Zijn wereldplan, waarin Jezus Christus het kardinale centrum is, uit te voe ren en het gaat hierom dat Jezus Christus God's Koninkrijk doet ko men in deze wereld, waarin God zal zijn alles in allen. In deze strijd om het Godsrijk worden mens en kerk gebruikt en al lijkt de strijd soms wanhopig, de zekerheid dat Jezus Christus Koning der wereld en der kerk is, is de geweldige-troost voor iedereen. Zijn Rijk komt, alle andere rijken ten spijt en dwars door de dood en alle afbraak heen. Wij moeten deze waarheid steeds meer belijden en meer invloed op ons leven en denken laten uitoefe nen. De kerk moet zijn leden daar steeds op wijzen en naast Zendings kerk ook Adventskerk zijn. Zonder meer mag men niet aan de onder gang van de wereld geloven, maar de oude aarde gaat voorbij, omdat Jezus Christus wederkomt als Rech ter over doden en levenden. In dit verband wees spr. er op dat hij geen 1000-jarig Rijk op aarde ver wacht, geen tweeërlei komst en tweeërlei Opstanding. De weder komst zal geschieden, lichamelijk en zienlijk, op God's uur, wanneer de oogst der wereld rijp is gewor den, maar op een tijd die ons on bekend is, al moeten de kentekenen ons wakker houden. Daarom moet een ieder zich afvragen: Branden onze lampen, strijden wij de goede strijd des geloofs en zijn wij ver bonden aan de Levende Christus? Want de verhouding tot Christus zal beslissend zijn in het oordeel. Ds. de Looze eindigde zijn aandachtig gevolgde rede met een beschouwing over het komende nieuwe Wereld rijk, waarbij hij zijn gehoor op het hart drukte te bedenken, dat God het eerste en het laatste woord heeft en men moet leven in verlangen naar dat Rijk, getrouw in de roeping. Nadat gemeenschappelijk gezon gen was Gezang 282, werd gelegen heid gegeven tot vragen stellen, waarvan verschillende aanwezigen gebruik maakten en welke vragen Ds. de Looze uitvoerig beant woordde. De voorzitter dankte ver volgens de spreker voor zijn ernstig betoog en nadat gezongen was Ps. 95 1 en 4, eindigde Ds. de Looze met dankgebed. Nieuwe kabel door de Oosterschelde Tuissen Schouwen-Duiveland en Noiord-Beveland' is door die P,.Z. E.M. de nieuwe 10 k.v. kabel ge legd1, die deel uitmaakt van de 'ver binding G oes-Schouw en. Deze nieu we 'kabel 'wierdi van een schip van die N.V, van der Tak Bergingsbedrijf af te water gelaten 'tussen Zierikzee ieo Golijnsplaat. Voor de stroomvoorziening heeft de legging van deze kabel, die woirdt gekoppeld aan de koppellljln Roosendaal-Vliissingen, nog igeed en kele 'betekenis, want de landkapel over Zuid-Bev-eland naar Goes en tussen Noord- en Zuid-Bevel and is nog niet gelegd. SPORT KORFBAL SDKB. 18 September. Ie klasseRust Roest I—Die Gouwe I, ©ers'tgen. niet opgekomen. 2e klasse B: SSS IDES I 26; 3e klasse B: Vitesse II—RODA II 5—0. Voetbal 19 Sept. District IV. 2e klasse B: Vlissin- genGoes 11; BreskensDe Zeeu wen I—I; DoskoHERO 3-0- RBC —Internos 9—0; RA C—Alliance 0—4 3 e klasse E(: RoburMET O 30; Zeelandia—MOC 1—1; RCS—Nieuwi Burgvliet 3—2; Steenbergen— RKFC 4—2; ODI O—Zierikzee 6—0. 4e klasse FRSV—Burgh 5—1 Reserve 2e klasse D: Zierikzee II NAC III 1—2. Afdeling Zeeland. le klasse C: Zierikzee IIISVO WIK I 0—0; Schouwen IDreisehor I 2—2 (onder protest van Schou wen) Burgh IIZonnemaijra I 0—1, 2e Mess© C: Schouwen IIDrei sehor II 3—1; Zierikzee IV—Zierik zee V 6—0; Burigh III—Zonnemaire II 0-7. P.V. „Nooit Gedacht" Anna Jacobapolder Op 11 Sept. hield bovengenoemde vereniging te Anna-J acobapolder, een wedvucht vanaf Maastricht. De (afstand was plm. 138 k.im'. De uit slag was; als volgt1 iefnf 4 (Lj- 'vt d. Sluis Qzjj; 2 |ep 9 L, v. d.Sluisf Wizj.; 3 A. Goudzwaard; 5, 8 en 10 M. Neele; 6, 7 'en eerste overduif J- Wisse. De duiven zijn geloist om 12.10. De eerste prijswinnende duif was om 2.18,35 uur en de laatste jom' 2.40.4 uur binnen. De Belgische minister-president Spaak heeft op een bijeenkomst me degedeeld dat België aan de voor avond staat van een eeanomislchie crisis. Soekarno heeft de staat van be leg afgekondigd in Oost-Java, in' verband met de communistische staatsgreep in em om Maidioen. Doior overstromingen' in Schot land zijn verscheidene grote we gen onder water gelopen. Het tele foonnet werkt niet meer en hef verkeer moest worden omgelegd'. Een stortregen die elf uur 'duuride, is ©en der zwaarste die sedert elf jaar in Schotland; plaats had. Voior de (Ontwikkeling van hy- dfo-eleetriisobe krachtinistalliajties vraagt Nieuw-Zeeland duizend on gehuwde Engelsen, in hoofdzaak vaklieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3