ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De vredeshemiddelaar in Palestina, Graaf Bernadotte, lafhartig vermoord Aan onze Abonné's WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Leden van de Stemgroep schoten hem neer MAANDAG 20 SEPTEMBER 1948 No. 16002 101e Jaargang ABONNEMENT: Rrijs peir 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Versdhijnt iedetre werkdag Administratie: Sdhuiithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmatn Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. De enorme stijging der prijzen van de grondstoffen voor de papierindustrie, welke moeten worden geïmporteerd, heeft noodzakelijkerwijze een grote stijging van de prijzen van het courantenpapier ten gevolge gehad. In verband hiermede en mede in verband met andere kost- prijsverhogende factoren, zul len de prijzen der dagbladen in Nederland met ingang van de 1ste October a.s., met goed keuring van het Directoraat- Generaal van de prijzen, wor den verhoogd. Met ingang van gemelde da tum zal de prijs van dit blad voorlopig zijn: per week f 0,27 en per kwartaal f 3,51. Verder delen wij onze abon né's mede, dat het in onze be doeling ligt het formaat der courant te vergroten tot het dubbele van thans, hetgeen vermoedelijk eind October of begin November zal geschie den. Alsdan zal de abonne mentsprijs opnieuw onder de ogen moeten worden gezien. DE DIRECTEUR Arrestatie van Zuidslaven in Tsjechoslowakije De Tsjechische politie heeft Don derdag 140 Zuidsla,viscbe leerlingen in Tsj echiscihe fabrieken gearras* teerd te zamen met 19 hunner onderwijzers. Volgens het Zuidsla- visehe peraagentsdhap Tan jug, zul len 3000 Zuid,Slavische leerlimfgeh naar huis terugkeren, omdat zij niet willen ingaan op het verzoek een verklaring, die tegen Tito geiricht is. te tekenen. De huizen waarin de leerlingen zijn ondergebracht, zijn door politie omsingeld en de radio en telefoon-apparaten zijln uit de gebouwen verwijderd. Twee le den van de Zuidslavisch© ambassade in Praag van. de sociale dienst zijn eveneens gearresteerd. Op de jon gens wordt pressie uitgeoefend om niet te repatriëren. Chaotische toestand in het gebied van de Republiek Uit de uit het gebied van de Indonesische Republiek binnenko mende berichten blijkt, dat daar een zodanige toestand van verwarring heerst, dat de regering-Hatta niet bij machte is de toestand meester te blijven. In Soerakafta is de staat van beleg afgekondigd en ook in andere gebieden zijn onlusten uitgebroken, waartegen de regering weinig of niets doien kan. Zij kan slechts bou wen op de politie en gedeeltelijk op de geregelde troepen. Maar de laatste zijn op zovele plaatsen no dig, idat zij nergens voldoende krachtig kunnen optreden. Boven dien zijn zij ook weer onderling verdeeld1. De toestand is dus zo, dat zij1 vechten tegen communisten, anti-communisten en onder elkaar. Behalve in Soerakarta en omge ving is het ook op Sumatra onrus tig. In Tapanoeli is een „sociale" revolutie uitgebroken m een onder communistische invloed staand volksleger is er tegen de republi keinse macht in opstand gekomen. Enkele republikeinse leiders zijn spoorloos verdwenen en een is er gesneuveld. Voorzover valt op te maken uit de berichten, hebtben de opst&ndelingen daar de overhand. Intussen worden de terroristen cjp' Java steeds stoutmoediger in hun optreden. Vijftien kilometer over de status-quolijin is een Neder landse patrouille in een hinderlaag gevallen en met automatische wape nen. beschoten. Drie Nederlands'? soldaten zijn gesneuveld, één is ge wond en een 'Wordt vermist. Eea? bende verwoestte vier kampongs op Nederlands-Indisch gebied en ontvoerde drie mannen. „Monty" moet te Londen blijven In Londen is bekend gemaakt, dat veldmaarschalk Montgomery,' chef van de Engelse generale staf, Londen niet kan verlaten in vier-- baind met de nieuwe maatregelm voor de verdediging dies lainldsi. De regering heeft haar goedkeu ring gehecht (aam verschillende on derdelen der plannen, oi.a. aan een voorstel tot oplichting van een nieuwe organisatie van burgervlrij1- willigers. Een commissie bestudeert de mogelijkheid van de bouw vian schuilkelders tegen bombardemen ten, nuet atoombommen. 200 zieken uit Berlijn zijn door de Royal Air Force naar Lübeck vervoerd. Dit was de eerste vlucht zieken. Die R.A.F. verwacht voort aan dagelijks 240 zieken, inclusief ondervoed© kinderen, uit Berlijn te kunnen vervoeren. Het hospitaal im Lübeck ontving orders om dagelijks 80 patiënten op te nemen. Een aanslag is gepleegd! op de vredesbemiddelaar van de U-N.O- in Palestina, graaf Folke Bierna- dotte. In de Joodse wijk van Jeru zalem is hij door leden van Ide Stemgroep, tezamen miet een Fran se kolonel, lafhartig neergeschoten. De overledene was het hoofd van het Zweedse Rode Kruis en had zijn leven gestelid! in dienst van de vrede. De ontsteltenis in de we reld over deze aanslag is dan ook buitengewoion groot. Graaf Bemadoitte had Vrijidageen bespreking gehad met de Arabische Commandant van Jeruzalem en was op het ogenblik van de aanslag op weg naar het Joodse stadsgedeelte. Het convooi was reeds in dit ge deelte van Jeruzalem aatngëkotmen, toen plotseling een jeep tevoor schijn kwam, Waarin vier gewapen de mannen waren gezeten, gekleed in de uiriif oirm van het leger ;van Is raël. De jeep versperde de weg en twee mannen, sprongen er uit, die regelrecht opi de auto van Ber nadotte toekwamen. Ben Ameri kaanse kolonel kon ©en van de mannen vastgrijpen, maar de ander kon de auto van graaf Bernadotte naderen ©n schoot van vlakbij' zijn stengun leeg. Graaf Bernadotte, zo wel als de Franse kolonel Serot werden onmiddellijk gedood. Deze gegevens werden ontleend aan ©en rapport, dat de Amerikaanse coin- suLgeneraal in Jeruzalem naar het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verzond, spoedig na de aanslag. Direct na het "bekend worden wier den de vlaggen a an-het gebouw van de U.N.O- te Parijs halfstok gehe sen. De slag, die de U.N.O. fen daar mede de gehele wereld iheetft ge troffen is wel bijzonder zWiaar. Graaf Bernadotte is bijzonder be kend geworden door zijln bemidide- lingswerk aan het einde van de tweede wereldoorlog. Duizenden be woners van concentratiekampen heb- ben het leven aan hem te danken. Graaf B'ernadotte stamde uit de piad- vindersbeweging. Hij Wias de leider van de Zweedse padvindersbontd. Als een goed padvinder is hij' in dienst van de vrede gestorven- Met het Zweedse volk treurt de gehele wereld over het verlies van deze nobele mens, wiens dood herinne ringen wakker roept aan de onder soortgelijke omstandigheden ver moorde Gandhi. Het zal de U.N.O. bijzonder zwaar vallen een vervan ger van graaf Bernadotte te vinden die op dezelfde wijze het vertrou wen van beide partijen in het Hei lige Landi geniet. Moskouse besprekingen zijn mislukt Die gevoerde besprekingen te Mos kou gedurende de laatste maanden hebben geen resultaat opgeleverd!. In diplomatieke kringen durft men van een totale mislukking spreken. Behalve verschillende Westelijke po litici, heeft zidh ook een Ameri kaans woordvoerder te Moskou in dezelfde geest uitgelaten. Weder zijds is nog niet besloten dat de besprekingen definitief zullen wor den afgebroken, maar van Ameri kaanse zijde is waarschijnlijk voor gesteld, dat de onderhandelingen officieel zouden worden afgebroken, indien Moskou niet binnen twee da gen van standpunt verandert. De algehele verwachting was, dat Vrij dagavond een communiqué zou wor den uitgegeven, maar bij' het ter perse -gaan vain dit nummer was'dit nog niet gebeurd. Naar aanleiding I Raadt uw medemensen niet I I ihiet aangenaamste, maar het j beste. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 20 September: Wisselende bewolking met 'enkele verspreide lichte regen buien, in de namiddag iets kouder, in de kuststreken harde, tijdelijk stormachtige N.W. wind. 19. Zoin op 6.24; onder 18.42 Maan op 19 40- onder 9.34 Laatste kwartier 26 Sept. Amerika en het communisme in Italië In een artikel over de „leer van Bevin" inzake de bestrijding van het communisme, waar dit zich voordoet schrijft de New York Times, dat de nieuwe Britse politiek opheldering vereist om misverstand uit de weg te ruimen en om te voorkomen, dat deze politiek door communistische propaganda wordt misbruikt. Tru man en Bevin eisen beiden bestrij ding van de pogingen om een to talitair regime aan volkeren op te leggen, doch „waar de leer van Truman in de eerste plaats van toe passing is op vrije naties, zoals Griekenland, geldt de leer van Be vin in eerste instantie voor het op komend communisme in Oost-Azië, in het bijzonder in Malakka en an dere nog afhankelijke gebieden". Het blad verzekert, dat deze aange legenheid geheel verweven is met het koloniale probleem zelf. In hetzelfde artikel publiceert het blad de volledige tekst van het Ne derlands-Indische communiqué in zake het communisme in Indonesië en bericht verder, dat Herbert Evatt thans in Nederland de mogelijkheid onderzoekt, om de houding van Australië in het Indonesische pro bleem te herzien. Tot dusver volgde Australië de politiek van begunsti ging der republiek ten koste van de Nederlanders, hetgeen gebaseerd was op het principe, dat de Indone siërs altijd in Indonesië zullen zijn en de Europeanen niet. Men meent, dat Australië verontrust is door het communisme in de republiek en zich op de hoogte wil stellen van de Nederlandse bedoelingen, aldus het blad. van bet bekend! worden van Taet mislukken der besprekingen, is de Engel'.e ministerraad bijleen geweest waarbij nok de .opperbevelhebbers van de Engels© strijdkrachten te genwoordig waren- Het is thans te voorzien, dat de U-N.O- de Berlijhse kwestie op baar agenda zal plaatsen. Zou ook de U.N..O. er niet in slagen een re delijke ien voor beide partijen aan vaardbare oplossing te vieden, dan zijn er verder twee mogelijkheden'. De Sowjet-Unie en Amerika leven naast elkaar voort zonder ©nig noe menswaardig officieel ©n inofficieel contact, waarbij de Berlijns© crisis tot bet allerlaatste wordt gerekt, of Amerika besluit de blokkade met geweld te breken, Waaruit een oor log zou kunnen voortvloeien. Wat dit laatste betreft is er altijd nog een 'kleine kans, dait de Sowjet-Uinie terugkrabbelt als zij merkt, dat de mogelijkheid van ©en oorlog de Westerse geallieerden er niet van weerhoudt met gewield te Berlijn orde opi zaken te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1