POOLSE SOLDATEN EN VLUCHTELINGEN WERKEN IN ONZE INDUSTRIE Zij haten het communisme als de Nazi's Nederland geeft hun de vrijheid Slagers contra tabakshandelaren Onze grenzen hebben door de eeuwen heen steeds open gestaan voor vreemdelingen ,die om politieke of geloofsovertuiging de wijk moesten nemen uit eigen land. Vele uitheemse namen in onze be volkingsregisters wijzen daar nog op. In onze dagen nu de wereld meer dan ooit uit een gescheurd is door de tegenstelling democratie dictatuur verleent ons land wederom asylrecht aan duizenden vluchtelingen uit vele, meest Oost- Europese landen, waar hamer en sikkel symbolen voor een nieuwe heilstaat zijn geworden. In enkele artikelen zal onze reportagedienst U een indruk trachten te geven van het leven van die vluch telingen in hun tweede vaderland. „Chef, kann ich heute Mittag zum Zahnarzt gehen?" „Chief, could I have a new blan ket this week?" Het zijn beiden Polen, die deze vragen stellen aan de heer B. An- dewey, beheerder van hun kamp. De één, die zijn vraag in het Duits stelt, vluchtte in 1945 weg uit het door de Russen bezette Polen naar de Amerikaanse zóne van Duitsland. De ander was in die tijd al een paar maanden in Nederland. Niet onder gedoken, maar als soldaat bij de eerste Poolse pantserdivisie, welke deelnam aan onze bevrijding. Beide mannen zijn nog jong, mid den twintig, en zouden niets liever willen dan terug keren naar hun vaderland. Dat zou gemakkelijk gaan, nu de oorlog alweer een paar jaar achter de rug is, als daar in Polen na die oorlog niet een re gering aan het bewind was gekomen die er vreemde begrippen over vrij heid op na houdt en haar tegenstan ders onbarmhartig uit de weg ruimt. De Polen in Duitsland en in het geallieerde leger hebben meer dan 5 jaar gesnakt naar de vrijheid. Vele van hun vrienden zijn er voor geval len. Zeer moeilijke opdrachten heeft het Poolse leger vervuld. Het ver overde Monte Casino, dat aan de Amerikanen wekenlang weerstand bood; het maakte deel uit van de eerste landingstroepen in Norman- dië; het had een belangrijk aandeel in de bevrijding van Zeeuws-Vlaan deren en Brabant. Het is een grote tragiek voor deze jonge strijders, dat zij duizenden in Europa de vrijheid konden her geven, maar zich zelf niet. UIT DANKBAARHEID Besprekingen tussen de geallieer den hebben er toe geleid, dat aan de Poolse soldaten en vluchtelingen in Duitsland door verschillende landen een gastvrij verblijf zou wor den aangeboden, Nederland nam daarin een flink aandeel, mede om hierdoor de dank van ons volk te genover deze bevrijders te demon streren. En zo zijn ze gekomen naar verschillende kampen, gelegen bij industrie-centra, waar deze jonge mensen kunnen worden ingescha keld bij het arbeidsproces. Het kamp, dat wij bezochten, ligt in Slikkerveer. Van een flinke fa- brieksloods is hier een geriefelijk bewoonbaar tehuis opgetrokken. De indeling is zodanig, dat bij opheffing van het kamp hier zeven arbeiders gezinnen, ieder een afzonderlijke woning kunnen betrekken. Tachtig jonge kerels wonen er nu bij elkaar. Het kamp staat onder beheer van de D.U.W., terwijl het gebouw beschikbaar is gesteld door de N.V. Electrotechnische Industrie v/h Smit. Zes man personeel verzor- Minister Lieftinck naar Washington Minister Lieftfack zal na het in dienen van de begroting per vlieg tuig naar de Verenigde Staten ver trekken voor het bijwonen van de vergadering van ide raad van be heer van bet internationale mone taire fonds e:n de internationale ontwikkeling, die van 27 September tot 2 October wordt gehouden te Washington. gen de maaltijden en houden ge bouw en cantine in een ordelijke toestand, want overdag is iedereen aan het werk op de fabriek. Het loon daar varieert naar prestatie, want onder deze Polen zijn mensen van allerlei slag. Studenten, fa brieksarbeiders en ongeschoolden. Voor hun verblijf in het kamp betalen zij f 1,50 per dag. Het wo nen in zo'n kamp is echter niet ver plicht. Wie genoeg verdient en lie ver z'n tenten elders wil opslaan, heeft daartoe het volste recht. Hun sociale voorzieningen zijn volkomen gelijk aan die van hun Nederlandse collega's. WONDERLIJK, DE KONINGIN TE WILLEN ZIEN Als er tachtig vreemdelingen in een klein dorp wonen, ligt het voor de hand, dat de bevolking van zo'n plaats dikwijls met deze mensen in contact, komt. Niets liever dan dat, want dan leren de Polen onze taal en levensgewoonten. Zij geven zich overigens niet erg gemakkelijk en staan ondanks hun verblijf van meer dan een jaar in ons land nog altijd enigszins achterdochtig te genover onze democratische instel lingen. Zij vinden bijvoorbeeld won derlijk, maar tevens mooi, dat er honderdduizenden Nederlanders vrijwillig naar Amsterdam gaan om hun Koningin te zien! De gedachten van deze jonge men sen dwalen dikwijls naar hun eigen land. Zij houden zich ook goed op de hoogte van de gebeurtenissen daar. Poolse kranten, uitgegeven door een comité in Londen, zijn een graag gelezen lectuur. Want het zijn communisten-haters, bijna zonder uitzondering. Even als ze de nazi's verachtten, wantrouwen zij alles wat zweemt naar bolsjewisme of „volksdemocratie". Zo nu en dan tracht men van officiële Poolse zijde deze mensen wel eens te beïnvloe den, maar steeds zonder resultaat. NIET GOED? DAN TERUG! De ervaringen, welke men in ons land met de Polen heeft opgedaan, zijn doorgaans goed. Natuurlijk zit er wel eens kaf onder het koren, doch dit wordt dan snel verwijderd, d.w.z. dat de betrokkene wordt te ruggestuurd naar het Duitse kamp waar hij vandaan komt. Sommige harde werkers hebben zich reeds behoorlijke posities ver worven. Ze verlaten dan doorgaans het kamp en vestigen zich zelfstan dig. Natuurlijk voltrekt dit proces van opname in de Nederlandse maatschappij zich slechts langzaam. Echter, deze mannen doen er hun best voor en dank zij de vele hulp die hun wordt geboden, zullen zij 'zeker slagen! Tien millioen voor de Nederl. landbouw en industrie Nederland heeft van de Marshall- administratie twee milloen dollars toegewezen gekregen voor de aan koop van tractors en 380.000 dollar voor de aankoop van diverse land bouwmachines. Bovendien 100.000 dollars voor machines voor de ko- lenindustrie, 160.000 dollar voor handwerktuigen, voor diverse afge werkte ijzer- en staalproducten 471.000 dollar, zink 315.000 dollar, zwavel 30.000 dollar, koolzwart 200.000 dollar, blik 1.7 milloen dol lar, aluminium 150.000 dollar. Voor de aankoop van lood in Mexico is 86.000 dollar beschikbaar gesteld en voor oceaanvrachten 175.000 dollar. De eerste stap op het huwelijkspad De tentoonstelling „De Nederl. Vrouw 1898-1948", in de Houtrust- hallen te 's Gravenhage, heeft ge durende de afgelopen weken, zoals bekend, reeds duizenden bezoekers getrokken. Vorstelijke personen en plattelandsvrouwen bezichtigden de stands, maar dat een slechts enkele uren getrouwd paar als eerste stap op het huwelijkspad de tentoonstel ling ging bezichtigen, was nog niet voorgekomen. Deze week betraden de heer en mevrouw Plug-Hasenoot, die-enige uren te voren in Noordwijk in het huwelijk waren getreden, de ten toonstelling, gevolgd door hun fa milie „van beide zijden". Zij hadden in Noordwijk een bus gecharterd en waren naar Den Haag gereden, op dat de jonge echtgenoot kon zien wat de vrouw in dé laatste vijftig jaar heeft gewrocht. Een der leden van het bestuur van „De Nederl. Vrouw" heette het paar welkom, waarna het werd rondgeleid. Des avonds vertrokken de jonggehuw den naar hun toekomstig adres: „Toekomststraat" te Noordwijk. Nicotinevrije tabak zonder bon Er komt zónder bon nico tine-vrije tabak, aangeduid op de verpakking met de woorden: „Ge- denicotiniseerde tabak; bonvrij". Deze tabak is een product dat vrij komt na bewerking in de nicotine- fabrieken. Het wordt met enig an der materiaal vermengd, doch in vakkringen wordt dit nicotine-vrije rookmiddel niet als concurrent ~van gewone tabak beschouwd. De ta bakspositie zal er niet door worden verruimd. Het artikel is nog niet in de han del. Het zal nog enige weken duren vóór men het kan kopen. Bijzondere spaarbankboekjes Als gevolg van het nieuwe bur gerlijk kinderrecht, dat op 1 Sept. j.l. in werking is getreden, heeft de Rijkspostspaarbank voor belegging van z.g.n. erfenisgelden voor min derjarigen, speciale spaarbankboek jes ingesteld, waarvan de wettelijke vertegenwoordiger, die het vrucht genot hééft, in afwijking van de tot dusverre geldende bepalingen, gedurende de gehele minderjarig heid, zelfstandig de rente kan innen. Oyer de hoofdsom kan echter alleen met machtiging van de kantonrech ter worden beschikt. Na meerderjarig worden van de gene, op wiens naam het boekje staat, worden deze boekjes zonder dat enige formaliteit nodig is, ge wone spaarbankboekjes, over het te goed waarvan de inleggers vrij kun nen beschikken. Voorzitter N.V.V. treedt af De heer E. Kupers zal in 1949 af treden als voorzitter van het NVV. In dit verband is een E. Kupers- fonds gevormd, dat beoogt gelden bijeen te brengen voor een Kupers- oord, dat, in navolging van het Troelstra-oord, een centrum van studie en ontspanning zal worden. Studentikoze duik in volle zee De „Volendam", op weg met 600 studenten, heeft in volle zee een moeilijke redding volbracht. Een der studenten hing, om te fotograferen, te ver over boord en viel in het water. Van alle kanten werd ge roepen „man over boord" en de red dingboeien vlogen de zee in. De „Volendam" draaide bij en een sloep werd gestreken, waarin de eerste stuurman Faber en vier matrozen naar de drenkeling toe roeiden. De zee was nogal kalm, maar er stond een sterke stroom. Na een half uur was de student weer aan boord. Een Een vriend van ons, die de zege ningen van de deportatie door de Nazi's ie de oorlogsjaren aan den lijve ondervond, kwam in 'het Ooste lijke deel van het Derde Rij.k iln contact met Russen, die de edele kunst van het sigaretten draaien ook reeds verstonden, zij' het op eeiru wat minder elegante wijze. Zij grepen een pliuk tabak, dat los iiii de broekzak zat ien scheurden daar na een stuk van de „Prawda" af en daarmee was de zaak voor el kaar. In West-Europa gebeurt het wat beschaafder. Krantenpapier als omhulsel voor het kostbare shagje of zelfs maar een scheurkaleinder- blaadje komen niet vooir op de attributenlijst van de roker. Totclh bestaat de mogelijkheid, dat ro kend Nederland spoedig tot dit peil zal afzakken. In deze opmerking schuilt beslist geen politiek, maar de votorraad democratische sigaret tenvloeitjes vermindert onrustba- Larend. Er is, om zo, te zeggen,, geen hoiuden aan. Reeds meerdere maanden hebben vaderlandse; sla gers voor dit edele product de grootste belangstelling. Meen niet, dat de slagers over abnormale voor raden' tabak beschikken. De oor zaak is een heel andere. Gedurende de laatste drie maanden gebruiken de slagers sigarettenvloeitjes cm het vleesrantsoem voor de klanten te verpakken. Men zou dit als een goedaardig 'grapje kunnen beschou wen, maar de tabakshandelaren heb ben tegen deze gang van zakbn reeds protest aangetekend. Ziji vre ten binnenkort een algehele stop zetting van de bevoorrading met sigarettenvloei.. De slagers beroepen ziöh op de noodtoestand in hun branche en om alle moeilijkheden te voorkomen is van officiële zijde voorgesteld; te komen, toit een fusie •van slagers en tabakshandelaren. Die eersten zullen, vrij' de beschik king krijgen over vloei >e® de laat- sten zuilen hun verlies gecompen seerd1 zien met de verkoop van be nen, die voortaan niet meer voor de soep mogen worden gereser veerd. In een vergadering van 'de vdkgroepi slagers is dlit voorstel van de ihand gewezen. De slagers wil len geraken tot plaatselijke worstel wedstrijden met de tabakshandela ren, die, naar wij vernemen, in de lege koelkasten zullen worden ge houden. geluk bij het ongeluk was, dat de student geen later tijdstip had uit gezocht, want binnen een uur hing er een dichte mist. Opruiming in de Zeeuwse zeegaten Binnenkort zal de Koninklijke Marine een begin maken met het vegen van mijnen fa de Zeeuwse zeegaten, voornamelijk ten behoeve van de visserij. Daartoe zullen zes zogenaamde Rboten naar ide Zeeuwse wateren komen. Het repa ratieschip, de Vulkaan. da;t bij der gelijke operaties onmisbaar is, is ail in Vlissingen aangekomen. Begin November zal de Vulkaan voor vlag vertoon voor enkele dagen na,ar Gent en Antwerpen gaan. De fabrieken zullen de aflevering vain biscuits op normale wijze voort zetten. De aflevering zal verhoogd worden naarmate de verhoogde grond, stoffentoewijzüngen binnenko men. De grotere productie zal ech ter fa de eerste twee weken niet direct merkbaar zijn. De hulpverleningsdienst heeft te Domburg een granaat opgegraven van vijfhonderd kilo. Het projectiel, dat 1.30 meter lang is, is in oor logstijd afgeschoten door het Enr gelse slagschip Warspite. De gra naat zal, na gedemonteerd te zijn, aan 'het oorlogsmuseum te Overloop worden gegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5