DOOR DE LENS Ernstige ongeregeldheden op Java en Sumatra Over grote delen van Java en Sumatra zijn ernstige ongeregeldhe den uitgebroken, die het karakter aannemen van een officiële oorlog. De partijen zijn bet volksleger van de communisten en eenheden van het 'Officiële regeringsleger. Daair- maaist hebben zich ook nog andere troepeneanheden in 'de strijd ge worpen. In Soerakarta is de staat van beleg afgekondigd. Troepen van het republikeinse landleger vechten pp Ja va iraer laden van, de Alri, de republikeinse marine. De ongeregel de troiepien drongen ioip verschillen de plaatsen over de Nederlandse demarcatielijnen. Op een plaats wis ten zij: een Nederlandse patrouille in een hinderlaag te lokken, waar bij drie Nederlandse soldaten ge dood werden. Op een andere plaats werden vier kampongs op Neder lands gebied 'door 'de ternofristefn platgebrand!. De kwestie IndiaHyderabad in de Veiligheidsraad jMet acht tegen nul stemmen heeft de Veiligheidsraad beslist, 'dat Zij, de kw es tie-Hyderabad zal behandelen en dat delegaties uit India en Hy derabad hun zaak zullen mogen ver dédigen. Die raad was hiertoe in Spoedvergadering bijeengekomen in het Palais de Ghaillot. Voor Hyderabad pleitte Nawialb Moiin Nawaz, de minister van bui tenlandse zaken, die India van agressie beschuldigde en onmiddel lijke aicfie vroeg- De vertegenwoordiger van India, Sir Ramaswami Moedallar verklaar de, dat Hyderabad geen onafhanke lijke staat is en dus niet voor de U.N.O. kan verschijnen. De Raad ging uiteen tot Maan dag. Inmiddels gaat d® strijd' voort en zijn Indische troepen de hoofdstad toit op 80 km. genaderd. De tegen stand schijnt echter steeds to® te nemen. Generaal Eledroos, de comman dant van Hyderabad heeft bevel ge geven de omgeving van de hoofd stad en van Secunderabad aan alle zijden te verdedigen en overal wor den loopgraven aangelegd. De wederopbouw in Indië In een intervieuw met United Press heeft Mr. J. E. van Hoogstra ten, Staatssecretaris van Buitenl. Zaken te Batavia, gewezen op de tekenen van snelle economische we deropbouw in de onder Nederlandse controle staande gebieden in Indië. Wanneer zij de beschikking zullen krijgen over voldoende werktuigen, zullen door de Nederland gecontro leerde gebieden tegen het einde van 1948 waarschijnlijk hun topproduc- tie bereiken. Indien Indië spoedig de benodigde credieten verkrijgt, zal waarschijnlijk binnen drie a vier jaar het vooroorlogse productiepeil bereikt worden. Momenteel bestaat de export in hoofdzaak uit olie, tin, copra en rubber. Hoog tuberculosecijfer in Europa Dr. Henry Helmholz, vorbonden aan het „Internationale Noodfonds voor kinderen van de UK.O." heeft een „GezondheMsprogram" van 2 .miilioen dollar a,angekondigd, dat, naar verwacht iwordt, het uitbre ken van tuberculose onder de Euro pese jeugd met 80 pet. zal vermin deren. Helmholz vertelde, (dat de tuber culose ito Europa schrikwekkend is en dat in een periode van achttien maanden vijftig miilioen kinderen in elf Europese landen en in Frans- Afrikaanse bezittingen op tubercu lose zullen worden onderzocht. Er 'zullen ongeveer vijftien miilioen in jecties worden toegediend, om hen voor drié tot vijf jaar tegen tuber culose te beschermen. Volgens Helmholz dragen Dene marken 420.000 dollar, Noorwegen 300.000 dollar en het Zweedse Rode Kruis 110.000 dollar bij. 800.000 vluchtelingen zoeken onderdak William Hallam Tuck, de nieuwe directeur van de internationale or ganisatie voor vluchtelingen, heeft alle landen om hulp verzocht om in de komende twee jaar achthonderd duizend vluchtelingen een onderdak te 'bezorgen. Men zou per jaar vier- hoto'derdiduizend personen kunnen af werken, wlat personeel, vervoers mogelijkheden enzovoort betreft, indien er slechts een woonplaats voor hén gevonden zou kunnen worden. Hier te weinig in België te vee! De Belgisch-Luxemburgse Federa tie vain Tabakverwerkende Indu strieën heeft in een brief aan 1de Belgische regering geprotesteerd te gen ide grote invoer van Nederland se sigaren in België. Zij wijzen er op, id'at Nederland voor de oorlog ongeveer 200.000 sigaren per maand naar België uitvoerde. Na de oor log is tussen vertegenwoordigers- van de tabaksnijverheid in beide landen overeengekomen, dat dit aantal zou worden opgevoerd tot Er is deze week een bericht ge publiceerd, dat vermeldt, hod de kloikken in Hongarije op last van de kerkelijke overheid niet meer zullen worden geluid, voordat de machtén' der duisternis van hun door list en 'geweld bezette tronen zijn ,gestot®n en de zege van het Christendom in het volle dag licht zal treden. Dit bericht typeert Wél heel sterk de toestand' van bet ogenblik in de wereld, waarin de strijd tussen vrijheid en knedhting, tussen menselijkheid en redelijkheid en idoimme machtswellust steei is scherpere vormen begint aan te nemen. Immers Hoingarije staat niet aileen in de strijd tegen tyrannie en onderdrukking. Ook in Tsjedho- slowakije struikelt het recht op de straten en mensen hebben de mil- lioenenstad Bierlijto' tot eein terrein van duivels verraad gemaakt, als lag er geen vijfjarige strijd tegen onrecht en 'despotisme nog vooraan in ide herinnering. Inderdaad is er nog Contact tussen de Russische lei ders en de Westelijke mogendheden. We durven over het te behalen suc ces niets meer te zeggen. Te lang réeds is de wereld geslingerd tussen hoop en vrees en van de gezichten der diplomaten is de oorlog of de vrede niet af te lezön. Over het voortzetten der pogingen om de vrede zeker te stellen, behoeft geen twijfel te bestaan. De U.N.O. zal de Berlijnse kwestie waarschijnlijk nog op haar programma krijgen en voor de naaste toekomst is het te ver wachten, dat nog vele diplomatieke doctoren het hoofd zullen buigen pver ide zieke verhouding Oost-West „Oost" gaat intussen verder, alsof |er niets aan de hand: is. De daders van een in jeugdige overmoed op gezette rel bij de Brandenburger Tor hoorden jarenlange dwangar beid tegen zich eisen en dit staaltje van onrecht moet de wereld slikken. Wat zal men ook kunnen riskeren voor het lat van enkelingen in deze wereld. Het is wel tragisch karakteristiek, Idat ide republiek Indonesia juist dit ogenblik heeft uitgekozen om open lijk de zijde van Moskou te kiezen. Moeso, 'de nieuwe leider van de communistische linkervleugel, heeft de toekomstige politieke richtlijnen uit de doekjes gedaan. Wij citeren: „Wij erkennen noch de overeenkomst van Linggadjati, noch die van de Renville. Wij zijn vrij. Wij zullen met behulp van de bevolking van 500.000 stuks. Deze overeenkomst werd ter kennis gebracht van de autoriteiten, die een 'handelsover eenkomst tussen de beide landen voorbereiden. Desondanks werd in het Belgisch-Nederlandse handels- ac'öpord een hoeveelheid van 48 millioèn Nederlandse sigaren opge nomen. Wat de kerftabak betreft: volgens de Federatie voert Nederland op het ogenblik dertig maal zoveel kerftabak uit als voor de oorlog, hetgeen het dubbele is van hetgeen in' het handelsverdrag werd voor zien. Toenemende smokkelhandel Nu de avonden en nachten langer worden, neemt de smokkelarij aan onze Zuidergrens weer toe. Men be weert zelfs, dat te Turnhout ide pantsersmokkelauto's reeds gereed staan. Het feit, dat de opsporings diensten, al dé vorige wieek werden gewaarschuwd, dat er in de om geving van, Alphen en Riel op Bel gisch gebied' een pantserauto was gesignaleerd', wijst er op, dat deze bewering juist zou kunnen Zijln. Ook ide aanhouding van een auto met gesmokkelde biggen en het in beslag nemen van een aantal koeien duidt op een opleving van de smok kelhandel. de bezette gebieden de Nederlan ders verjagen. Status-quo-lijnen be staan voor ons niet meer". Daar kan Neder- lamdMiet voorlopig mee doen. Het is gelukkig, dat de regering deze snoevende taal op waardige w'ijze be antwoord heeft, n.l. met de aan kondiging van scherpe maatregelen tegen elke vorm van communistische agitatie jn Indonesië. Intussen is de besmet tende zweer opengebroken 'én zal het niet eenvoudig zijn de gevolgen te localiseren. In de voorafgaande periode is zeer ten onrechte het republikeins extremisme vereenzel vigt met het waarachtig Indonesisch nationalisme, een fout, die zich thans heeft gewroken. In Soerakar ta, de tweede grote staid van de republiek is het intussen tot bot singen gekomen tussen communisten en hun politieke tegenstanders. Dit zou wel eens het begin kunnen zijn van ongeregeldheden op veel groter schaal. Ook de republiek is geen eenheid en zeker geen communis tische. De minderheid dringt ook hier de massa haar wil op. Zowlel van de staatssouvereiniteit, als van de zeker komende strijd tussen com munisten 'en andersdenkenden, kajn de bevolking slechts de dupe wer dén en daarom is het zo van harte te hopen, dat de regering niet schroomt, door juiste maatrege len! ook de bevolking van ide repu bliek zo mogelijk voor deze ellende te vrijwaren. Naar onze mening ziet het er naar uit, dat in Frankrijk generaal de Gaulle inderdaad aan de macht zal komen. De moeilijkheden waarvoor het kabinet Queuille staat geplaatst, zijn dezelfde, waarover André M,arie de nek brak. Men blijft ronddraaien in de bekende vicieuse cirkel. De regering moet bezuinigen, om de staatskas kloppend te krijgen. Daar voor heeft zij ide arbeiders, noidig (verhoogde productie). Maar de zui- - nighei'dsmaatregelen strekken zich ook uit over de arbeiders en deze weigeren daarom te 'werken, gevoegd bij het feit, dat ultra-lii tracht uit deze situatie munt te slaan, is voldoende om te begrijpen, dat de regering voor deze moeilijk heden mo.et bezwijken. De Gaulle speculeert daarop dn Microben - afvalstoffen duurzame materialen In Londen woont een Duitser, ©én zekere Dr. Hermann, kort voor de oorlog uit Tsjeeho-SIiotwakije naar Engeland uitgeweken, die denkt in staat te zijn-, afvalstoffen. als puin, zaagsel, koffiedik, Chinese klei, zand enz. samen te kitten tot hard en duurzaam materiaal. Hij meent m®t een microbe te ma ken te hiebben, die stoffen afscheidt, welke de vorming van bedoeld ma teriaal bevorderen. Prof. Kluijver uit Delft en pro fessor J. Smit uit Wageningen zijn 'énige tijd geleden bij' Dr. Hermann op bezoek geweest o;m het nieuwe procédé eiens te bekijken.. Wat er eigenlijk gebeurt, kon Dr. Hermann* die uitvinder van beroep is, niet vertellen en de beide hoogleraren konden hier in de korte tijld van hun bezoek ook niet achter komen. Als resultaten zagen de bezoe kers buitengewoon harde platen en waarlijk onverwoestbare poppen. Misschien kan de uitvinding voor de wederopbouw van zeer groot belang zijn, maar voorlopig zijn de hoogleraren sceptisch gestemd ge zien het feit, dat Dr. Hermann .voor de reacties nog geen afdoende ver klaring kan geven. Kleine stijging van dagbladprijzen Naar bekend is geworden zal met ingang van 1 October ©en kinine verhoging vian de prijzen der dag bladen worden ingevoerd. De Ned. Dagbladpers was reeds l anger over tuigd van de noodzakelijkheid van ©en dergelijke verhoging, maar tot nu toe wilde de regering er niets van weten. In verband met de zeer hoge kasten in het dagbladbedrijf zal nu 'evenwel de verhoging toch worden doorgevoerd. De stijging der abonnementsgelden is van toepas sing op alle dagbladen. bereidt thans zijn komst in de po litieke arena voor. Het ligt wel zeer in de lijn te veronderstellen, dat het Franse volk, het eeuwige geharrewar beu, tenslotte ide gene raal het vertrouwen Zal schen ken. De kwestie India-Hayderabaid is door de Veiligheidsraad op de aganda geplaatst. De strijd duurt onverminderd voort en in het toch ia! roerige India kan deze brandhaard gevaarlijke gevolgen hebben. De wereld heeft hier trou wens te doen met een zuiver geval van agressie. Men kan er over twisten of naast de rijken India en Pakistan nog een andere mogend heid mo®t en kan blijven bestaan, hiaiair het gewapend gewield is hier misplaatst. De staat Pakistan schijnt over te hellen naar de Zijde van de aangevallene. Zou 'het uitlopen op een duidelijk partij kiezen, dan is een conflict tussen de twee nieu we rijken van voor-lndië, India en Pakistan het mogelijke gevolg- Wat betreft de besprekingen van de pl.v. ministers van buitenlandse zaken aangaande ide Italianse kolo niën,, is het opvallend hoe de Russen hun vroegeer ingenomen standpunt hebben gewijzigd. Zij' verklaarden zich nu voor internationale Controle van de vroegere Italiaanse gebieden in Afrika. Dit zou betekenen, dat de Russen ook in Afrika vaste voet aan wal krijgen. Sinds de tijd dat de eerste besprekingen over dit vraagstuk werden gehouden, is er veel veranderd-. Het is dan ook geenszins te verwonderen, dat de conferentie te Parijs over deze aan gelegenheid een mislukking werd. De U.N.O. zal nu ook deze kluif er nog bij moeten nemen. Haar pro gramma voor de bijeenkomst, die Dinsdag te Parijs begint, is over laden. Wij' kunnen slechts hopen, dat zij' er in slagen zal redelijke successen te boeken. Journaal van de week

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2