ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Regeringsjaar De Republiek moet samen gaan met de anti-imperialistische groepen" Franse regering krijgt het zwaar ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 No. 16001 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per S maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie'. Lange NobeLstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Ocbtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 nun. (4 regels) f 1.per stuk. Het Nieuwe De begrijpelijke en traditionele p-raal rond Prinsjesdag1 wordt altijd min of meer verduisterd door het papier met cijfers, dat in de lan delijke wandeling mo.t „Millioenen- nota' wordt aangeduid. Prinsjesdag zelf vormt voordien terecht nooit veel londerwerp van discussie. Het sprookj e komt onverwacht, maar die „boterham' moet een heel jaar du ren. Ejr. zo zal het ook dit jaar zijin. Ds legering zal immers moeten trachten die begroting sluitend te krijigen. Op de onderste regel van de balans zal een duidelijk getal moeten komen en dat is geen ge makkelijke za,ak. Welke .richting de regering inslaan zal, laiat zich op grond van diverse uitspraken en verklaringen gemakkelijk raden. Tot nu toe werd het levensmiddelen pakket zwaar gesubsidieerd. Ieder pond boter 'en elke boterham kreeg een verhoudingsgewijs .aanzienlijke reg'eringstoeslag, ter verlichting vajn de Coinsumeint. Z,o ging en gaat het ook met andere levensmiddelen. Op dit punt zal de regering in de toekomst nu echter aan het bezuini gen gaan. Vooreerst is verdere op heffing van die distributie te ver wachten. Die regeringstoeslag op 'het levensmiddelenpakket zal drastisch worden ingekrompen en voor som mige artikelen wellicht geheel ver dwijnen. Dit betekent -omherroepelijik een stijging van de prijzen. Het volgende regeringsjaar zullen de prijzen omhoog gaan. Dat is een logisch gevolg van het boven- omschrevane. De strijd om het eco nomisch bestaan komt daardoor eerst recht in een gewichtig sta dium. Nu immers zal moeten blij ken welke spanning de koopkracht van het publiek zal kunnen verdra gen. Natuurlijk zal de regering zo veel mogelijk trachten voorzichtig te werk te gaan. Voor derving van regeringssubsidie zullen in eer ste instantie de luxe artikelen in aanmerking komen. Gouvernemen tele voorzichtigheid kan veel onhei len voorkomen eh er is trouwens nog1 iets, dat een al te sterke stij ging van de prijzen zal tegengaan, n.l. het geleidelijk aan goedkoper worden van 'de geïmporteerde grondstoffen. De algemene verwach ting is geweest, dat deze daling reeds eerder zou zijn ingetreden, maar het duurde gevaarlijk lang voor het zover was. Nu schijnt ech ter een dergelijke daling van im- portprijzen vlak voor ide deur te staan. Tm de naaste toekomst echter z:al dit niet van zulk een invloed kunnen zijn, dat de prijzen op de binnenlandse markt hun stabiel ka rakter behouden. De prijzen zullen stijgen en de vraag naar de dub beltjes zal andermaal zeer actueel worden. Het is n.l. iniet waarschijn lijk te achten, dat een verdere stij ging van de lonen, met ide stijging van de prijzen parallel zal lopen. Zou immers de regering bereid zijn, tav. de lonen op enigerlei wijze tegemoet te komen, dan zou het effect van een verminderde toe slag op 'de levensmiddelen weer teloor gaan. Dit kan de bedoeling niet zijn. De werkgevers zullen de stijgende prijzen van levensonder houd eveneens niet in het loon tot uitdrukking kunnen brengen. De klemschroief van de sociale lasten heeft al vele werkgeversbeurzen sterk dichtgeknepen en een verho ging van lonen zou voor velen fi nanciële zelfmoord betekenen. Verdere verlichting van de be lastingen schijnt evenmin in de be doeling te liggen en ook prudtisch onmogelijk te zijn. Er zijn thans dus vragen aan de orde, die de diepste kern van het economische leven raken. Op deze vragen bereidt Den Haag een antwoord voor. Hoe de uitkomst ook zijn zal, vast staat, dat een groot deel van de moeilijk heden, veroorzaakt door het stijgen der prijzen, door de burgers zal moeten worden gedragen. Het zal in de huishoudingen nog zuiniger moeten. Alle luxe zal moeten wor den geweerd en iedere cent zal moeten wo-rden omgekeerd. Geen blij vooruitzicht wellicht, maar het is een beter vooruitzicht, dan een dreigend staatsbankroet. Het gaat bier om een heilbrengend, tijdelijk terugtreden, om straks verder te kunnen springen. Het Nederlandse volk is nuchter genoeg om de on vermijdelijkheid van prijsstijgingen in te zien. Het gaat er inu echter maar om de komende moeilijkheden zoi 'goed mogelijk die baas te blijven, opdat idle binnenlandse vrede, waar door ons land zich onderscheidt van andere volken, bewaard blijve. ft Toch nog onderhandelingen met de Nederlanders Mohammed Hatta 'heeft zich in dezelfde geest uitgelaten als Mo:&so, ide leider van ide linkse vleugel der communisten. Hij was van me ning, dat de Republiek zich geheel moet oriënteren op de anti-impe ria,listische groepen, 'inzonderheid de Sovjet-Unie. Rusland is de ver. dcdiger van de vrijheid der kolo niale landen. Dit samengaan met Rusland behoeft echter voor' de -re publiek geen slaafs navolgen te be tekenen, want de republiek heeft nog vel© eigen moeilijkheden te overwinnen. Van communistische zij de is 'de republikeinse regering verweten, dat zij' streeft naar neu traliteit in het conflict tussen Mos kou en Washington. Hatta, verde digde t.a.v. deze beschuldiging die politiek der republikeinse regering. Hij was van mening, dat neutraliteit geboden is. Partij' kiezen zou voor de republiek politieke zelfmoord betekenen. Die politiek van Hatta is, volgens zijn jongste verklaringen, gericht op de algehele onafhankelijkheid van geheel Indonesië. Om dit langs normale weg te bereiken, is het noodzakelijk dat de onderhandelin gen met de Nederlanders worden voortgezet. Hatta verklaarde verder, dat -die onderhandelingen met de Ne» derlaniders tijdelijk zijn afgebroken. De republiek zal verder aansturen op het afsluiten van meerderer han delsovereenkomsten, teneinde haa,r economische positie te versterken. Intussen gist het in de republiek nog flink. Stakingen zijn aan de orde van de dag- De communistische 'elementen bereiden wellicht een staatsgreep voor en hoe zal de- re gering, die zelf met het commu nistische sop is overgoten, daaraan het hoofd kunnen bieden? Soedirman weet daar raad op De bekende agitator Soedirman zal een eventuele communistische staatsgreep met behulp van wape nen kenen. Bij een eventuele poging om de macht in handen te krijgen, zal het 1-eger van de republiek in act ie ko-mem. Maar alweer? Wie g-eeft garanties, dat dit leger niet voor een grc*o,t deel met -commu nistische bacillen is besmet? T.a.v. de ongeregeldheden in Soerakarta- verklaarde Soedirman, dat hier een strijd plaats vindt tussen Stalinis tische en Trotskistische elementen (Tan Malakka). Overigens verbaast het nog, -dat Soedirman niet open lijk ide zijde van zijn vroegere meester, de communistische leider Sjarifoeddin heeft gekozen. Hoe het echter zij', de republikein se regering ontpopt zich als een c'ommun,isten-kliek en als deze rode vlinder de kans krijgt o-ver Indone sië uit te zwermen, is het leed nie+ te overzien. Zo-wel in de praktijk van de politieke onderhandelingen, als van de militaire gang vain zaken lis deze ontstellende ondergrond reeds lang -openbaar geworden. Ne derland heeft dit niet kunnen ge loven, maar thans zal toch wei ie-der godd v-ertrouwen in de be doeling ein van -de republikeinse re gering zijn verdwenen. De regering des lands staat hier voor een zeer moeilijke taak, want nog meer 'dan voorheen geldt het thans, dat on derhandelen met Djoeja- „onvrucht baar en onwaardig" is, om het met de woorden van -ex-minister Jonk man te zeggen. De -onrust in Frankrijk neemt nog toie. Duizenden arbeiders in ver scheidene industrieën staken. Som mige stakingen duren slechts enke le uren, andere zijn al dagen aan de gang. In het algemeen is het rustig in het lanld ook in Parijs, waar na de relletjes- van dez-e 'week niets bijzonders meer is voorgeval len maa-r er zit een duidelijk merkbare spanning in de lucht. De Franse ludhtvaart wordt ern stig getroffen door de staking van het grondpersoneel van de Air Fram es. Sinds Woensdagmiddag vijf uur is er geen onkel vliegtuig van die maatschappij' meer op- een van de Parijs© vliegvelden aangekomen of ervan vertrokken. Buitenlandse maatschappijen -ondervinden van de staking weinig last, maar hun p;assa- NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor elke dag. 19—25 September Zondag Markus 15 vs. 33—41 Maandag 15 vs. 42—47 Dinsdag 16 vs. 1—8 Woensdag 16 vs. 9—20 Donderdag 1 Koningen 3 vs. 1 15 Vrijdag 3 vs. 16—28 Zaterdag 4 vs. 2934 I De jeugd stempelt de man, I I evenals de morgen de dag J j verkondigt. «-«•M* O O O O O WEERBERICHT Verwachting toit die -avoind van 18 September: Voor het Zuiden des lands: zwaar bewolkt met tijdelij ke opklaringen!. Droog weer, matige wind uit Ziuidielijibe en Zuid-Weste lijke richting, weinig verandering van temperatuur. 18- Zon op' 6.19, onder 18.49. Maan op 19:08, onder 6.01. 19. Zon iopi 6.20, o|nder 18.46. Maan opt 19.18,, onder 7.11- Volle Maan 18 September. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand September. 19. 4.14 v.m. 16.18 n.mi. - 20. 4.45 v.m. 16.48 n.m 21. 5.12 v.m. 17.14 mm1. 22. 5.35 v.m. 1740 n.m. 23. 5.57 v.m. 18 08 n.m 24. 6.26 v.m. 19.20 n.m. 25. 7.03 v.m. 19,20 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater igiers moeten- zelf hun koffers sj ou wen. In de Al-gemene vergadering is de regering bezig haar financieel programma klaar te maken. De de batten zullen uitmonden in de stem ming over de uiteindelijk te nemen maatregelen. Van deze stemming is het al of niet voortbestaan van de nieuwe regering afhankelijk. Het ka binet zit hiermede op' een gevaar lijke wip, want man zal zich herin neren, dat de vorige kabinetten over deze „financiële stemming" de nek hebben gebroken. De ex-Nazibonzen lijden geen gebrek Een afgevaardigde van de Labour- partij had in het Britse Lagerhuis de opmerking gemaakt, dat de ze ven voornaamste Duitse oorlogsmis dadigers in de gevangenis van Span- idau met opzet worden doodgehon gerd. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft dit thans tegengesproken. Ru- dolf Hess en zijn metgezellen krij gen voldoende te eten. Wanneer zij 's zomers in de tuin van de ge vangenis werken, krijgen zlij Iwat meer dan 's winters, als zij enve loppen plakken. Majoor Benjamin Carliin, een Australische mijningenieur, en zijn vrouw zijn voornemens de Atlan tische Oceaan over te steken ineen amphib'iie-jeep. Het stoutmoedige paar stelt zich voor de oviertodht in twee wieken te volbrengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1