ZEELAND gezien door STAD EN PROVINCIE Gallische ogen BRUINISSE. Door de Ned. Herv. Vrouwenvereniging „Helpt Elkan der" -alhier, werd Dinsdag -een be zoek -gebracht aan Den Haag. STAVENISSE- De collecte, ge- ho-uden- voor die Gezamenlijke Mili- taire Fondsen, bracht d©ze ge meente f 45,25 op. Ingezonden mededeling - Wij allen aren. N ED ERLANDSCHE MIDDENSTANDS SPAARBANK Gemeenteraad te Ouwerkerk Walcherse trip Over 'het melancholieke vlakke Walcheren, waar de idyllische be groeiing langs de kronkelende weg getjes ;door het zeewater is weg gespoeld, gaat ide tocht over Bigge- kerke naar Westkapelle. Ja zelfs op Walcheren heeft het leven zijn rech ten hernomen en moeder met 'die kap en ide bonte klederdracht, die een kleurige toets borduurt in de grij sheid van het landschap, zit met Ide breikous in ide vrede vain de late middag voor het huis, als was er geen duivelse orgie van alles wegsleurend zeewhter geweest en geen baaierd van Woed en vuur op enkele kilometers van haar verwij derd. Als een Walcherse „Rranda- ris" staat de vuurtoren van West kapelle uit te zien over het doen Ider mensen. Het manstergat in de dijk is gedicht en aan zijn voet verrijzen nieuw© huizen op de plaats, wiaar de strijd bressen sloeg. Aan de 'dijk 'hebben de oude boe ren hun eeuwige kletspraatjes her vat en zij zullen veel te vertellen hebben. Zij krabben wat op hun hoofd, die pet nonchalant tussen duim en wijsvinger. Zij kijken naar de mensen, die stil toeven op de plaats, waar het Vierde Engelse leger aan wal klwam en een van hen zegt: „Meneer je komt te laiete, je at Vermotte weze, toen ze uut de zee kwaeme". Toen wlaren wa ergens anders1 en w'e prijzen ons al gelukkig, dat wij' het nu in alle rust en vrede nog kunnen bekijken. Huis toe Reeds te lang bleef het Franse gezelschap op deze historische plaats. Zelfs de boot houidt geen rekening meer met het feit, dat mensen wat langer op deze plaats willen blijven, dan de tijd toelaat. In vredestijd is alles w'eer officieel en daarom worden de „rijtuigen bestegen" (Franse versie van in de bus stappen) en gaat het via Dom burg weer op Katse Veer aan. Spoe dig ligt de naar wij hopen slechts tijdelijk ontluisterde „Tuin van Zee land" achter ons en op ide boot komen de tongen los over „Zélanie, ia province admirable (de 'bewonde renswaardige provincie). Na deze mooie, maar vermoeiende trip was de Franse energie nog niet uitgeput. Sdhouwen-Duiveland bezoeken en „Bru" niet zien, is zelfs voor Fran sen een horreur, die moet worden voorkomen. Na, ©en korte rondgang over d© Haven, waar „les bateaux de monies", de vissersschepen de aandacht trokken, verenigde ihet ge zelschap zich in „Het Veerhuis"* rond 'gen allergezelligste, mossel- maaltijd. De loco-burgemeester, de heer van Vessem, had zijn beste Franse jas aangetrokken en heette de gasten welkom. Een verwioede aanval op een respectabel© hoeveelheid puike mos selen van de firma v. d. Berg- Gideodtse lag ingeklemd tussen ,,La Marseillaise" eh het eigen volkslied, die de noodzakelijke nationale tin tjes aan deze verbroederingsmaal- tij'd verleenden. Zielfs de smeden waren :in het geweer geroepen, om de maaltijd toit een succes te maken want de firma L. Padmos had iïpde naastbij'l'iggehdie machinefabriek zijln smidsvuren ter beschikking gesteld. Bij monde van ide heer van Vessem Werd de lof van de Bru'se mossel bezongen en de vrolijkheid klaterde door de zaal tijdens dit mossel- festijn, dat zakelijk als mosselsohip- pers zijn, een prachtige propaganda vormde voor het exquise Zeeuwse product in het buitenland. Zeldzaam voldaan vertrokken de gasten, uitge leide gedaan door de Bru'se bevol king, die ooik ditmaal haar terecht gerenommeerde gastvrijheid alle eer aandeed. Toen op het Havenplein te ZierikZee de gastheren ziclh over hun Franse logée's begonnen te ontfermen, zei er een „Je suis fatigué" (ik ben moe) en er was niemand die hem tegensprak. ZIERIKZEE. Als laatste in de reeks zomercuncertan zal, wind en weder dienende, het fanfarecorps „Apollo" van Brouwershaven een concert geven in het Havenpark op Zaterdag 18 September a.s. des avonds 8.15 uur, waarin het vol gende psroigram'mla zal worden uit gevoerd!: Neerland's trouw, marsen, Bisselink; La Vietoire, Pr. Jakma,; La mout ague di' argent, ouv-, G. Gadenine; L' ami Victor, mars, Chail- iet; Paix et Labeur, ouv., Fiilsfils; Gouden Herfst, faint., A. Meyns; Een schone Meimorgan, faint., Bis selink; Bloetoen uit Holland, wals, Jakma; Vrolijke Dauwtrappers, rnlars Piensées Lointaines, ouv., G. Gaden- ne; Mointe la ville, mars, Chaillet. S CH ARENDIJKE. Gedachtig aan de gedane toezegging opi het Oranje feest van 4 September j.L zal het muziekgezelschap „Con Atnore" uiilt Nonrdgouw© Zaterdagavond om acht uur alhier een -codeert geven. DUIVENDIJKE. B. en W. dezer gemeente hebben ter gemeente-se cretarie als volontair toegelaten de heer J- Elenbaas te EllemOet. BROUWERSHAVEN. Zaterdag 18 September a.s. zal alhier ©en col lecte worden gehouden ten bate van- het Comité der gezamenlijke Mi litaire Fondsen. De opbrengst de zer collecte is bestemd voor steun aan oorlogsinvaliden 'en nagelaten betrekkingen van gesneuveld© mili tairen. Wij hopen dat ieder dit mooie werk zal steunen door ©en flinke gift. De opbrengst van de jubileum- insgines van het Nationaal Hulde blijk, die ten bate van d-e kanker bestrijding komt, bedroeg in ideze gemeente f 146,271/2- Er zijn 278 speldjes verkocht. De tentoonstelling „Die Nederland se Vrouw", het doel van de tocht, viel' tegen; de InhuMiglngsfiïm in de Cineac daarentegen was onver getelijk. Het Panorama Mesdag oogistte aller bewondering en na tuurlijk werd er üo-g iwiat gewinkeld. Zij die niet „reisziek" waren hadden een mooi© dag. SCHERPENISSE. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk ten bate van onze j ongens in Indië heeft opgebracht f 153. De helft van dit bedrag zal ten goede komen aan Ds. van Griethuizen. D© ander© helft aan de jongens uit deze ge meente. ST-ANNALAND. Burgerl. Stand over Aug'. Geboren: Jozina. Dingetje, d. van J. Polderman en C. v. di. Meer; Dina Willemina, d. van L. Goedegebuure en H. van Dijke; Catharina Cornelia, d. van Th. v. id. Male en J. C. Schot (te Rotterdaim) Wilhelmina- Maria, d'. van A. v. d. B oog a art en KL Dorst. Gehuwd: Pieter Ruisen, 24 j. en Abramina v. d. B oogaart, 28 j.; Frans J. Burgers, 27 j. en Janna v. de Graaf, 24 j.; Ad r ia an P. Ketting, 29 j. ©n Cornelia J. Polderman, 29 j.; Gommert Moerland, 26 j. en Machelina J. Moerland, 23 j.; Mat thews H. v. Dijke, 28 j. en Helena J. v. O-everen, 24 j.; Abraham v. d. Boogaart, 24 j. en Cornelia J. Heij1- boer, 27 j.; Abraham J. So-eters, 28 j. en Maria D. v. d. Rh.ee, 29 j. O verb: Ainthonie Sl-ager, 79 j„ ongeh. Loop der bevolking. Ingekomen: Abr. v. Luijk van Utrecht; P. A. Goe degebuure en echtgenote van Tres Arrejos; Wa-. den Engelsmande Jonge van Thoien; Maria- D. v. d. Rhee van St.-Maarte-nsdijk. Vertrokken: M, J. v. d. Klooster en -echtgenote naar Utrecht; A.a Ruiissen—v. d. Boogaart -naar We- melidinge; H.a I. van Dijke—van O-everen naar Stavenisse; C. J. Riid- derhof -naar Kapelle. 7 Bij die gehouden Bakkersvak- wedstrijden te Hoorn, (N-H.) be haald© de heer J. C. Deurloo de eerste prijs inzending Boitercake, en de iheer A. Oosdijk ide eerste prijs inzending beschuit. De speldjes verkoop voor Ihet Nationaal Huldeblijk bracht alhier f 254,50 op. Onze ouders vinden, dat wij jong moeten beginnen. Wij kregen een spaarbankboekje van de Agenten: J. R. van der Wekken, Haven Zuidzijde B 32, Brouwershaven. M. Krijger, Dorpsweg A 279, Bruinisse. I,. van der Velde, Winterstraat A 280, Dirksland. K. B. bij de Vaate, Po6tstraat A 288, Nieuwerkerk. W. B. M. den Boer, Meelstraat 386, Zierikzee. KERKNIEUWS SCHERPENISSE. N-edl. Herv- Kerk: 10 en 21.30 uur Ds. Koreman, collecte Restauratiefonds. Ger. Gem.: 9.30, 2: ©fit 6 uur leesdiamst. ST.-ANNALAND. N-edl. Herv. Kerk: 9.30 uur Ds. de Jong, 2 uur lees- dienst. Ger. Gem1-: 9.30', 2 ep 6 uur leesdienst. Een gerechtshof te Moskou heeft drie p-ersonan tot 5 en 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het zwart verkopen van, toegangsbe wijzen voor voetbalwedstrijden. riet Amerikaanse ministerie van landbouw heeft toegestaan, dat 2500 ton lijnkoeken ©n ca. 15 mil- lioen k.g. lijnzaad naar Nederland worden geëxporteerd. De Pruisische kroon en veertien gouden, snuifdozen vain Frederik de Grote zijn door de Brits© autoritei ten aan het Huis van Hohenzollerla teruggegeven in dit geval de graaf Von Hardenderg. De voor wierpen zijln in Januari 1946 opge graven in ©en kerk in Kleinen Bre men bij Minden, Waar ze tijdens de oorlog waren begraven. RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 18 September. HILVERSUM I (301 ml.): 7 nieuwis; 7.15 gymn.; 7.30 gram-; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws -en boekbespreking; 8.15 pluk de (diag; 9 voior de vrouw; 9.05 gram.; 9-30 gram.; 10 klein, klein kleuter tje; 10.15 'gram.; 11 de Zonnebloem; 11.45 gram.; 12 Angelus; 12.03 zang en piano; 12.30 weeroverzicht 12.33 orkest Klaas v. Beeck12.55 Zonnewijzer; 1 vopr de strijdkrach ten; 1.30 vervolg orkest Klaas v. Beeek; 1.50 film en toneel; 2.10 ka merorkest en solist; 3.15 zang en piano; 3.45 gram.; 4.20 godsdienstige causerie; 4.30 de sdhooiniheid van het Gregoriaans; 5 de wigwam; 6 pianoduo; 6.15 journalistiek week overzicht; 6.30 voor de strijdkrach ten; 7 nie-uws; 7-15 causerie; 7.30 gram.; 7.45 voor de Nederlanders in Duitslanidl; 8 nieuws; 8.05 de ge. wone man; 8.12 gram.; 8.20 licht baken; 8.50 gram-.; 9 de klok heit negen; 9.45 schets; 10 orkest zon der naam'; 10.30 gram.; 10-37 actu aliteiten; 10.45 gebed en kalender; 11 nieuws; 11.20—12 gram. HJLVERSUM II (415 m.): 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuwis; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 9.30 wa terstanden; 9.35 gram.; 10 morgen wijding; 10.20 voordracht; 10.35 gram-; 11 de winkel van sinkel; 12 gram.; 12.30 weerpraatje12.33 concertorgel; 1 nieuws; 1.15 kalen der; 1.2:0 orkest Frans Wjouitars; 2 het Nederlandse lied; 2.15 potitie- muziekcoirps; 2.50 Drentse uitzen ding; 3.15 radio philharmaiiiseh or kest ©n solist; 4 N.V.V.; 4.15 gram. 4-45 sportpraatje; 5 sohijvenscihouw 5.30 om 'en nabij, de twintig; 6 nieuws; 6.15 koorzang; 6.30 Jazz muziek; 7 artistieke staalkaart; 7.30 godsdienstige causerie; 7.45 lezing; 8 nieuws; 8.05 inleiding tournee; 8.12 varia; 8.15 en nu... oké; 9 commen taar; 9.13 B.B-C. concert; 10 hoor spel; 10.35 kwartet Jan Carduwe- ner; 11 nieuws; 11.15—12 dansplaten Drie golflengten voor Nederland Volgens het besluit van de Euro pese Radioeonfererftie, welke te Eisener in Denemarken is gehouden, zijn aan Nederland voor Hilversum I en II respectievelijk de golflengten 402 en 298 meter toegewezen, als mede een derde golflengte van 182 meter, waarmede een einde zal ko men aan' ide storing door andere zenders. Deze laatste golflengte, die ook een aantal andere landen is toegewezen, is bestemd voor Zwiak- ke zenders. Nederland kreeg hiermede het maximale aantal golflengten, dat tonder de huidige omstandigheden kon Worden verwacht. Met het oog op het feit, dat bijna alle Europese stations hun golflengten moeten wijzigen, hun antennes moeten ver anderen, is bepaald, dat eerst op 15 Maart 1950 alle Europese stations: hun nieuwe golflengten in gebruik zullen nemen. Twee woningen onbewoonbaar ver klaard Gemeentewerkman/school- schoonhouder benoemd Beplanting wordt onderzocht In de Zaterdag gehouden gemeen teraadsvergadering waxen alle leden aanwezig. Bij ©en schrijven van P. Vijverberg, C. Helmstrijd en J. de Jonge, Waarin adressanten bezwaar maken, om de bagger uit de sloot langs hun tuin daarop te ontvangen, stellen B. en W. voor, dit schrijven voor kennisgeving te aanvaarden,, hetwelk zjh.st- wordt goedgevonden1. Bij de begroting van de Vleeskeu ringsdienst 1949 stellen B. en Wi. voor, deze in de voorgedragen cij fers te aanvaarden, doch er bij het Gemeentebestuur van Zierikzee op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2