ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Westelijke geallieerden sturen aan op snelle opheffing der blokkade Amerika over honderd jaar WERELDNIEUWS Dinsdag de beslissende datum I een helder hoofd en een kalm j VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 No. 16001 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten i 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Over honderd jaar zullen onge veer 100-000.000 Amerikanen, die in betrekkelijke luxe leven, een da lend geboortecijfer en een groot aantal personen ever" de middel bare leeftijd hebben, wellicht ©en gemakkelijke pirooi zijn vooir de rest van de wereld. Dit is ide mering van Dir. O. E- Bakeir, hoog leraar in de aardrijkskunde aan de universiteit van Maryland. Profes sor Baker die meer dan dertig jaar aan het departement van landbouw heeft gewerkt, verklaart in een ar tikel onder de titel „Maak nu een plan, of verhonger", gepubliceerd' in het Amerikaanse blad „Common wealth", dat, als het geboortecijfer blijft dalen zoals in de afgelopen hondera jaar en er geen immigratie plaats heeft, het Amerikaanse vodk aanzienlijk kleiner zal zijn dan nu. Tegelijkertijd, zo zegt hij, zijn er aan de andere kant van de Stille Oceaan Oosterse volkeren, „die al leen maar een verhoogde ivoedsel- toevoer ©n de invoering van mo derne hygiëne nodig hebben, cm hun bevolking telkens in enkele tientallen jaren te verdubbelen", en die wellicht miet hongerige ogen naar de Verenigde Staten mét zijn waarschijnlijk surplus aan cultuur grond kijken. Professor Baker raadt de Amerikanen aan, het verder da len van het geboortecijfer tegen te gaan, en voorspelt, dat de tech nische vooruitgang waarschijnlijk de voedselproductie met 75 procent zal doen toenemen in de volgende honderd jaar. De strijd in Hayderabad De strijd in Hayderabad gaat on verminderd verder. Nehroie heeft de hoop uitgesproken, dat het een kor te strijd zal zijn. Hij kan zich daar echter in vergissen. Weliswaar is de overmacht van India zeer groot, maar volgens de jongste be richten vechten de troepen van de Nizam verbitterd. De Indische aan vallen komen thans uit de richting Sjolappoer en uit de provincie Ma dras. Heeft Idé strijd reeds vele scherpe facetten laten zien, het zal pas eerst heet worden, als de aan vallende troepen in de buurt van de hoofdstad Hayderabad komen. De gelederen van de Nizam schijnen te zijn versterkt met zeer fanatieke Mohammedaanse strijders. Italiaanse koloniën voor de U-N O. De vertegenwoordigers van Ame rika, Engeland, Rusland en Frank rijk hebben de kwestie van de voormalige Italiaanse koloniën for meel overgedragen aan de UNO, aangezien zij het 'niet eens konden worden. Zij hebben er zelfs uren over gedaan om de juiste woorden te vinden voor de formulering van het feit, dat zij' ;he,t niet eens konden worden. Amerikanen willen te Berlijn blijven Minister Marshall heeft op een persconferentie verteld, dat het hem zeer had getroffen, dat de Amerika nen bij een opinie-onderzoek voor tachtig procent van mening waren: ,,In Berlijn blijven, ook al zou dat oorlog betekenen". Slechts elf pro cent wilde zich terugtrekken als er een oorlog zou dreigen. Bovendien zei Marshall nog, dat de Amerikaanse regering zeer ge troffen is door de situatie in Hyde rabad. Hij1 betreurde 'het, dat vredi ge onderhandelingen om tot een oplossing van bet geschil te ge raken, waren afgebroken. Duitse pakjes voor Amerikaanse vliegtuigen Elke dag vertoeft er voor het kantoor van de Amerikaanse Lucht vaart-Maatschappij op het vliegveld Tempelhof een grote menigte Duit sers die pakjes wil' meegeven. Dit zijn dan meestal goederen waaraan men veel waarde hecht en die de eigenaars bij vrienden en familie in ibiet Westen in veiligheid willen brengen. i Van: tijd! tot tijd komen er in Berlijn ook tamelijk „ongewone zen dingen" aan. Onlatngs werd er bij voorbeeld1 een kleine Fiat-auto uit geladen die was besteld door een Amerikaanse journalist, en enige dagen later arriveerde er per vlieg tuig een complete jeep-plus-aan hangwagen, die bestemd was voor een Amerikaanse burger- En in de militaire cantiines van het Amerikaanse leger kaïn men van tijd tot tijld zelfs verse bloemen aantreffen, die afkomstig zijin uit Nederland. Nieuwe stadswijk te Batavia Volgens een modem stedebouw- kundjg plan zal te Kemajoran, 15 km. ten Zuid-Westen vain Batavia, 'n nieuwe stadswijk verrijzen, aldus deelde de secretaris van wederop bouw! van de voorlopige federale regering Lr. Semawi aan Aneta me de. De wijk zal 15.000 woningen, kerkén, bioscopen, scholen en an dere gebouwen omvatten en binnen vier tot vijf ja,ar worden gebouwd. De kosten worden begroot op 200 millioen gulden. De Australische regering over weegt parlemeintszittingen per tele visie uit te zenden. Radio,-uitzending van parlementsdehatten hebben reeds plaats. Vanzelfsprekend zien de Weste lijke geallieerden niets liever, dan ©en zo aniel mogelijke opheffing van de Berlijnse blokkade. Maandenlang heeft zich de feitelijk onhoudbare toestand nu reeds kunnen handha ven en wil er sprake zijn van een werkelijke opklaring, dan moet de stad door de Russen worden vrij gegeven. Nu begint a.s. Dinsdag de Assemblee van de U-N.O. te Pa rijs te vergaderen en het zou daar om alleszins in de lijn liggen, als deze datum gelijk viel met de op heffing van de Berlijnse blokkade. In die zin hebben dan ook de Westelijke mogendheden voorstellen gedaan aan het Kremlin. Zij dron gen er ,in een verzoekschrift met de meeste nadruk op aan, al het moge lijke te doen de besprekingen te Moskou nog deze week te beëindi gen. Tijdens het onderhoud, dat de Westelijke afgezanten deze week met Molotof hadden, hebben de eersten nog getracht Stalin te spre ken te krijgen, maar deze vertoefde elders in het land en kon dus tijdens de bespreking niet aanwe zig zijn. Overigens zijn de afgezan ten zeer positief geworden in hun verzoeken, om de blokkade-kwestie te regelen. Dit maal zullen de Rus sen niet kunnen zeggen, dat zij de Westelijke instructies verkeerd be grijpen, zoals reeds eerder is ge beurd'. Zou alles bij de handen van de Westelijke gedelegeerden worden afgebroken, dam zal waarschijnlijk de hele kwestie voor de U.N.O- worden gebracht. Stakings-vampyr bedreigt Frankrijk Terwijl het nieuwe Franse kabi net pogingen in het werk stelt in eerste instantie orde iogj zaken te stellen, breiden de stakingen in het land zich hand over hand uit. Te Parijs i,s het tot botsingen geko men tussen stakers 'en politie. De arbeiders leggen het werk neer, om hun misnoegen te betuigen .mét de door de regering aangekondigde be zuinigingsmaatregelen. In het hartje van de hoofdstad wilden de sta kende arbeiders het ministerie van luchtvaart binnendringen en waren bewapend met ijzeren staven en ste nen. Aan weerszijden vielen gewon den. Wie zal Frankrijk redden uit de steeds groter wordende chaos? Vele Fransen zeggen: De Gaulle. De Gaulle begint daar zelf al aar dig van overtuigd te raken. De in populariteit stijgende generaal heeft besloten tot een origineel soprt volksstemming. Op 5 October zal hij een post zegel actie ontketenen. De bedoeling ervan is, dat brieven van instem ming moeten worden gestuurd naar de generaal, voorzien van een bij zondere postzegel. Het Franse volk zal zich door Ihet kopen en ver sturen van deze zegels aan het adres van de generaal, kunnen uit spreken over het standpunt, dat ge neraal De Gaulle inneemt. Een be kend' Frans schrijver, Malraux is de profeet van de generaal. Hij reist, evenals zijn chef, het land af, om propaganda te mlaken voor de Gaullistische beweging. Goied'in- igeliohte politieke waarnemers zijn van mening, dat generaal De Gaulle bij een eventuele nieuwe verkiezing niet meer gepasseerd zal kunnen worden en alsdan met grote mleer- derheid van stemmen uit de bus zal komen ten koste van soto'mige middenstandspartijen, die zich thans ten koiste van alles willen handha ven. Inderdaad schijnt de partij van De Gaulle de machtigste te wor den in Frankrijk. Een krachtige ouderdom met I j geweten, is het aangenaam- f ste tijdperk des levens. WEERBERICHT Verwachting tot de avond ivan 17 September: Gedeeltelijk bewolkt, maar dropg weer. Ziwakke tot ma tige wimai uit Westelijke richting. Kouder des nachts in het binnen- land. Overdag zelfde temperatuur als gisteren. 17. Zon op 6.17; onder 18.51 Maan op 18 58; ondier 4.50 Volle ma,an 18 September. Nederland komt „onder de pannen" Nederland zal o,p betrekkelijk korte termijn een millioen dakpan nen krijgen uit België. Een deel daarvan is bestemd voor de provin cie Zeeland, waar de wbningbouw, door de schaarste aan dakpannen reeds ernstige stagnatie heeft on dervonden. Ook is de toezegging gedaan,, dat België voor het eind van het jaar zeventig millioen ste nen aan ons land zal leveren. Arme jeugd De filmmaatschappij' Comedia te Berlijn zoekt voor 'haar film „Mar tina" een vrouwelijke hoofdrolspeel ster, die een meisje van ongeveer 18 jaar moet voorstellen, dat „in de woelingen van de oorlog en na de oorlog veel heeft meegemaakt en hard is geworden". Als eerste ge gadigde heeft zich aangemeld een 13-jarig meisje, dat beweerde „reeds geno.eg meegemaakt te hebben om tegen een dergelijke rol opgewas sen te zijn". Aardig speelgoed Voior de eerste maal in Scandi navië is een verkleind model van een straalvliegtuig te Kopenhagen opgestegen. Het toestelletje, dat iets meer dan 50 centimeter lang Is, wordt met een fietspomp voortbe wogen. Electrische zuilen veroor zaken de benzineontsteking. Het miniatuurvliegtuig, waarvan het geronk tot op 2 km. kan wor den gehoord, bereikt een uursnel heid van 170 km. en wordt met behulp van touwen in kringvlucht gehouden. Het toestel kan 2 minuten in de lucht blijven. Fusie van Weekbladen Ten vervolge op het bericht over moeilijk heden bij de fusie van De Groene Amsterdammer, De Stem van Nederland en Vrij Nederland tot ©en nieuw tijdschrift, kan thans de finitief worden medegedeeld, dat de ze fusie niet dóórgaat. De Groene zal nu gewoon blijven voortbestaan; wat de beide andere bladen betreft is no|g geen definitieve beslissing genomen. Gistermorgen zijln te Den Haag in aanwezigheid van Dr. 'van Mook de besprekingen begonnen tussen de Nederlandse regering en de verte genwoordigers van de Indonesische pre-federale als regering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1