ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAT BINNENLANDS DE AANDACHT VROEG!! WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Gaat Uncle Sam Djocja financieren WERELDNIEUWS Voortgezette besprekingen tussen Rusland en de Westerse mogendheden De afgezanten op het Kremlin H.M. de Koningin bezoekt Londen DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1848 No. 15999 101a Jaargang ABONNEMENT: Rrija per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Sdhuiithavem B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Oehtman Lange Nobelstr-aat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. De Jaarbeurs onder moeilijke omstandigheden - Praatjes vullen geen gaatjes - Prima propaganda van de Nederlandse filmindustrie - De komende en gaande man - Geen eenzijdig front der communisten in Djocja - Regeringsdebatten der Indonesische Republiek „De cost gaat vóór de blaat uit". Zo doordrongen als onze voor ouders bleken te dijn vain de waar- beid dezer woorden, is thans onze regering op dit ogenblik niet meer. Onder vele andere, minder vro lijke opmerkingen, die Mr. J. Milius, directeur van de Koninklijke N-aderl. Jaarbeurs op een persconferentie te Utrecht maakte, werd oojk in de (richting der regering een aanmerk king gemaakt. Wat toch is het geval? De 51,ste Utrechtse Jaarbeurs werd onder, weineg bemoedigende omstandighe den gehouden,. De kooplust en koop kracht van het eigen, volk loopt sterk terug. Het spreekt vanzelf, dat zulks niet nalaat op bet be drijfsleven zijn sporen achter te laten. Binnen afzienbare tijd zal het w:eer niet moeilijk vallen aan -fabrjeksruimtete komen. Reeds thans is een uitdunning ontstaan doordat opgevoerde productie en afnemende vra,ag nnar artikelen een automatisch verdwijnen van vele in de oorlog opgekomen bedrijven tot gevolg had. Niettemin blijft Wij de Nederlandse zakenman de sterke wil leven, om van de Utrechtse beurs een waar centrum te maken van binnenlandse- ma,ar nog veel meer, v,an internatio nale handel. Dit streven verdient de volle medewerking in regerings kringen. Juist in een tijd, dat men meer over export praat dan wel dienstig is, om deze inderdaad on ontbeerlijke handelsvorm Wij het grote publiek populair te doen zijn. Dit vele praten o-ver, gepaard aan een te weinig doen, heeft een be grijpelijke wrevel gewekt Wij de bestuurdemi der Jaarbeurs. Een uitbreiding der gebouwen complexen is een gebiedende eis om Utrecht tot een waar handels centrum te maken. Het moeten af wijzen van 450 gegadigden, die op deze voot oins land uinieke plaats vooral de vreemdelingen willen la ten. zien wat wij Waard zijtn, is minder verantwoord 'dan ooit. Pr ar ten over export is nog iets anders dan deze export op gezonde wijze mogelijk maken en Den Haag be sef fe, dat praatjes geen gaatjes vullen. Na deze mineur-toon op zakelijk terrein een •ere-saluut a,an onze Ne derlandse filmindustrie. De maat schappij Polygoon-Profilti heeft kos ten nog moeiten achterwege gelaten om van bet jubileum onzer Laods- moeder Wilhelmina en de inhuldi ging van Koningin Juliana een vol waardige filmband te maken. Nog belangrijker dan dat de velen, die niet persoonlijk in mooi Amsterdam of tte residentie Baar®. aanwezig konden zijn en nu alles vanuit het klapstoeltje in de plaatselijke bioscoop zullen kunnen volgen is het feit, dat honderden buitenlandse bioscopen dit keurige Nederlandse product in hun programma 'hebben opgenomen. Wa-s dit een prettige en doeltref fende propaganda voor ons land en voor ions volk, de wereld blijft bovendien nog steeds de aandacht vestigen op bet slepende Indobesië- Weleid. Enkele dagen nadat Dr. van M-o-ok in ons land was teruggekeerd, vertrok Dr. Beel om als gedelegeür- ide vain het opperbestuur van én in Indjoinesië zijn taak te beginnen. Bij zijn aankomst waren de 'debatten over het eigen regeringsbeleid in het republikeinse parlement te Djoc ja in volle gang. De eerste discus sies handelden voornamelijk over het door de Nederlands Indische regering voetstoots v erworp en com promisplan van de Amerikaanse en Australische leden der C.G.D. Critschley en Dubois, beogend ie onafhankelijkheid van Indonesië op korte termijn te verzekeren. Voor- en tegenstanders der repu bliek kunnen er iniet rouwig om zijn, dat tijdens de debatten duide lijk bleek dat een eenheid in visie ook daar lang niet aanwezig iwas. De communistische agitatie moge dan al te denken geven en leerzame vormen hebben aangenomen (zowel in Indonesië a-lis -elders in de ont wakende koloniale landen) toch was -er in Djoeja een duidelijk verschil in klank te- beluisteren en het w-as zeker niet alles rood wat -er blonk. In tegenstelling tot de communisten verklaarden -de nationalisten en de -afgevaardigden der z.g. M-asjo-emi- partij zich volkomen accoord met hun aangenomen nationaal program. Zij drolnig-em aiah op vorming van een 'regering, daaro-p gebaseerd. Met ze kere spanning w-achten Wij af ho-e het Indoinesië-beleid zal worden, w-amneer d-e Repub-liek inderdaad zal Worden voorzien van -de Amerikaan se dollars, die dezer dagen officieel door haar in de States zijn aange vraagd De afgezanten van de Westelijke mogendheden hebheto hun tiende ontmoeting gehad met Moloto-f, -de Russische minister van buitenlandse zaken op het Kremlin. Dit bewijst, dat de onderhandelingen nog on verminderd voortduren, ondanks het feit, dat voorgaande besprekingen g-e-ein resultaat hebben opgeleverd. De jongste bespreking -duurde ze-er kort -en na- afloop- waren de afge zanten in -een best humeur, hetgeen er op wijst, dat id-e besprekingen 'een goed verloop hébben -gehad. Voordien hadden de afgezanten on derling noig -een bijeenkomst ge-had op de Britse ambassade. Een officie-el communiqué is tot op heden no-g Iniet uitgegeven. An dermaal zijn bevoegde politieke w-aarnem-ers van mening, dat -er een keerpunt in de ontwikkeling vah de Crisis is aangebroken. Op dit punt kan echter niet veel zeker heid worden gegeven, want reeds eerder zijn dergelijke uitspraken- gelanceerd -en de waarde -ervan blijkt eerst na -enig© tijd. Iin ieder geval harn-gt van het resultaat van de jongste bijeenkomst af, of de vier militaire gouverneurs opnieuw rond eën tafel zullen plaats nemen', orn de afgebroken onderhandelingen te hervatten. De Gaulle en het nieuwe kabinet Het nieuwe Franse kabinet -heeft de goedkeuring gekregen van de Franse nationale vergadering -en daarmede is althans aan de moei lijkheden rond -de regering van de Republiek, zij 't voorlopig, 'n einde gekomen. In redelijkheid kan men bijna- niet verwachten, dat het ka binet Queuille -een lang leven be schoren zal zijn. Door de uiterst moeilijke -omstandigheden zal echt-er het kabinet wel alles op allies stel len. Verdwijnt het kabinet voortij dig, dan Zal generaal D-e Gaulle d-e macht in handen krijgen, o,f -de communisten zu-ll-en de hand strek ken naar de macht. Een ander alternatief is er niet. Vanzelfsprekend is generaal De Gauile -ervan overtuigd, dat d-e tijd niet lang meer is, dat hij het vo-o-r het zeggen zal hebben. Momenteel maakt hij een rondreis -door Frank rijk met heit d-o-el -overal propaganda te maken voor -eigen zaak. Op ver schillende plaatsen liet hij zich tot dusverre zeer o-v-ertuigend uit over de mening, dat hij binnenkort Za-1 worde-n geroepen, om het leider schap van de Franse natie op zich mem-en. 0e toestand in Hayderabad Zoals bekend heeft Groot-Brittan- nië de kwestie I-ndia-Hayderabad voo-r -de Ver. Naties gebracht. Van daag za-1 deze kwestie iin -de Veilig heidsraad wo-rd-en besproken. De Nizam van Hayderabad heeft aange drongen op -een krachtige houding ©n -een snelle interventie van de U.N.O. Intussen -ontwikkelt -de op mars zich gunstig voor de troepen van India-. De aanvallende troepen -rukken lijnrecht op na-air het hart van de staat. Grote tro-ep en eenhe den van de Nizam geven zich en masse over. lm het gehele Indische WEERBERICHT Verwachting tot d-e avond van 16 September: Gedurende -d-e inacht zware heWtol- k-ing m-et hier en -daar enkele -regen buien. Overdag droog weer met over drijvende wolkenvelden. Langs -de kust krachtige wind uit Zuidelijke en Zuidwestelijke richting. I-ets kou der dan gisteren. 16. Zon op 6.15; onder 18.53 Ma,an op 18 46; onder 3.38 Volle ma-an 18 September Defensie-maatregelen in Groot-Britannië In -earn aankondiging heeft d-e Brit se regering bekend gemaakt, dat i-ed-er, die -op- het ogenblik in mili taire dienst is, drie maanden -extra zal moeten dien-en en dat de Britse productie van jachtvliegtuigen zal worden verdubbeld. Voorstellen zijn in -overweging ge nomen -om d-e diensttijd van- nieuwie reerut-en v-ain twaalf tot achttien maanden- uit te breiden en ook ©en aanzienlijk groter aantal jonge man nen -op- te roepan. Het ligt verd-er in de bedoeling de -demobilisatie langza-m-er te do-en geschieden, zo dat t-egen -het ©iud-e van h-et ja-ar nog t achtigduizend mannen meer ge mobiliseerd zullen zijin dan het plan Wlas. Zij- zullen dan twe-e jaar lang intensief zijn geoefend fin- in staat zijin -o-m recrutein -op! te leiden, in geval van zo-al-s het heet „een plotselinge gebeurtenis". Aangedrongen w-or-dt ook op uit breiding der mo-gelijkhadein tot op leiding in l-eg-er, vloot -en luchtmacht Aan het p-arlem-ent zal meer geld v-oor de grotere .strijdkrachten wor den gevraagd. H-et kabinet be schouwt deze def-ensiemaatregeieln -als een- voorzorg in geval van een moeilijke internationale situatie. In dien die beter wordt kunnen de noodmaatregelen -oip -elk gewenst -ogenblik worden ingetrokken. Koningin Juliana heeft een be- zoiek van zeven uur aan Land-em gebracht. Zij kw-am aan -en v-ertrok in een Dakota bestuurd dooir Prins Bomhard. Zij- heeft een bezoek ge bracht aan de Joihn Ruskin school, een school voor gedeeltelijk Minde kinderen in Cambierwell (een Lohden- s-e wijk). H-et bezoek Was absoluut -onoffi cieel len zelfs d-e hoofdoinderwijizer van de school Wist slechts een- uur van tevoren dat hij zulke -hoge gas ten zo-u- krijgen. Koningin Juliaina bleef meer dan ©en uur lang door d-e school dwalen, praatte met -de kind-eren en zag hen a-an h-et werk. Om vijf uur is zij' weei;(naa-r Neder land teruggekeerd. rijk is beroering ontstaan over -de aanval, al bleven gevechten tot het omstreden rijk van -de Nizam be perkt. Wel werden o-.m. te Lahore betogingen gehouden van studenten, die -eisten, dat Pakistan 'het op zou nem'en vo-or Hayderabad, door de oorlog aan India te verklaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1