ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hervatting der besprekingen met Moskou WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Berlijnse crisis voornaamste onderwerp WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 No. 15998 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Rij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. De afgezanten der drie Westelij ke mogendheden te Moskou hebben van hum regeringen1 opdracht ge kregen, de nodige stappen te doen voor ©en nieuw' onderhoud met Stalin. Naar verluidt zouden de be sprekingen Maandag reeds zijn aan gevangen dodh loffieieel is zulks nog niet bevestigd. Uit Washington -werd gemeld dat belangrijke besluiten betreffende de politiek der Westelijke geallieerden ten: aanzien van de Berlijnse crisis in voorbereiding zijn en dat flu een reeks conferenties aldaar tussen de Britse ambassadeur, minister Mars hall 'en senator Vandenberg, in structies voor een nieuw onderhoud met het Kremlin zijn opgesteld. De ze instructies zouden het verdoek aan Stalin bevatten een bevredigen de verklaring te tgaven,, niet alleen voor de klaarblijkelijke verschillen tussen de door het Kremlin, .gegeven verzekeringen en het optreden van maarschalk Sokolofski te Berlijn, maar ook voor andere gebeurtenissen in de Duitse hoofdstad,, welke po gingen der militaire gouverneurs om tot een vergelijk te komen „hope loos in de War hebben gestuurd'". Tevens zou aan. Stalin worden ver zocht de blokkade op te heffen/. Zou dit niet geschieden,, dan zou den,1 de Westelijke geallieerden de onderhandelingen geheel afbreken. Er zijn aanwijzingen dat een dui delijk antwoord van Stalin het enige is, dat de besprekingen gaan de kan houden. Te Washington is men algemeen van mening dat, wan neer de Moskous© besprekingen mis lukken,, de Westelijke geallieerden op 'de Assembled der Verenigde Na ties te Parijs gelegenheid zullen zoeken' 'hun mening terzake kenbaar te maken. Het stellen van een tijds limiet draagt niet het karakter van een „ultimatum". Het zou slechts een poging zijn om de kwestie in het juiste licht te blijven bezien. Het Westelijke standpunt zou bij' het inschakelen van de Ver. Naties hierin bestaan, dat de blokkade van Berlijn een inbreuk betekent op de bepalingen der Uno betreffende het onderling regelen van geschillen op vreedzame wijze en dat er geen uitzicht is enige bevrediging te ver krijgen bij voortgezette onderhan delingen. Dreigende oorlogftussen India en Pakistan Te Delhi is officieel bekend ge maakt, dat Maandagmorgen vroeg Indische troepen de staat Hydera bad' van drie kaïn ten zijn binnenge trokken. Binnen twee uur hadden zij de belangrijkste spotorwegstad Ballarsjahnear bezet. De tegenstand' Werd „zwak" genoemd. Van Sjolapoer uit trok een afde ling Indische troepen het gebied van de Nizam 50 k.m. binnen en bezette Naldroeg, een andere be langrijke stad aan de spoorlijn. Hier zouden de invallers „aanzienlijke tegenstand" hebben ontmoet. Het Indische garnizoen in Moenagala is opgetrokken naar Secoenderabad, een vroegere Britse militaire basis in Hyderabad. Sedert maanden eist de Indische regering een bezetting van Seeoién- derabad en de ontbinding van de militaire Moslemverenigingen,, d'e „jRazakaren". Nog Zaterdag wees de Nizam van Hyderabad, die zelf Moslem is, terwijl de meerderheid der bevolking uit Hindoes bestaat, een dergelijk verzoek van de hand. Oorspronkelijk 'had de Indische re gering een plebisciet in Hyderabad geëist, daar zij hoopte dat deze onafhankelijke vorstenstaat zich dan bij' India zou aansluiten. Doch de Nizam beriep zich op het recht onafhankelijk te blijven, betw'elk Hyderabad evenals alle an dere vorstenstaten 'bij het vertrek der Engelsen Was verleend. Een be. roep 'Op de Engelse regering om Hyderabad te verdedigen tegen de Indische eisen bleef echter onbe antwoord. Tot nu toe heeft Pakistan in te genstelling tot hetgeen in Kasjmir is geschied, zitóh nog niet open lijk voor Hyderabad uitgesproken. Echter lijkt het gevaar van' een openlijke oorlog tussen Pakistan en India groot nu de Indische troepen de staat van een Moslemvorst zijn binnengedrongen'. De minister van financiën van Pa kistan heeft te Alexandrië een be zoek gebracht aan Assam Pasja, de secretaris van da Arabische Liga, ten einde om de bemiddeling van de Liga te verzoekenin het ige- schil tussen India 'en Hyderabad. Dit Wijst er op dat de regering van Pakistan toch van plan is actief in deze zaak op te treden. Nadat Zaterdag 'de Weigering van Hyderabad bekend was gemaakt, deelde ide regering van India de regering van Hyderabad mede, dat zij' zich het recht voorbehield, iedere actie te ondernemen, 'die noodzakelijk werd geacht om „orde 'en gezag in de staat Hyderabad te herstellen." In India werd de noodtoestand afgekondigd. Alle Indiërs, 'die tijde lijk in dienst zijin of uit de dienst ontslagen zijn, kunnen voor de ,jna- tionale militaire dienst" opgeroe pen worden. Pakistan heeft bekend gemaakt, dat het een telegr am maar Nieroe, de premier van India, heeft gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegien de invasie. In het gehele Britse dominion heeft m©n een beroep gie- .daan op vrijwilligers. In India is de staat van beleg afgekondigd. De evacuatie v'an Euro peanen uit Hyderabad gaat nog steeds voort. Toenemend verzet in Tsjecho-SIowakije Die Tsjechische minister van Justi tie, Gepicka, beschuldigde in een rede1 buitenlandse agenten er van, opdracht te hebben gegeven presi dent Gottwald te doden, om de dood van Benesj te wreken, aldus wordt gemeld uit Praag. Hij verklaarde idat samenzwerin gen tegen 'de Tsjechisch© regering toenemen en beschuldigde vooral de katholieken van subversieve ac tiviteiten, De minister van Binnen landse Zaken, Nosek, bracht op een vergadering van de communistische partij te Kladnoi, hulde aan de ar beidersmilitie, „die door 'haar aan wezigheid bij ide begrafenis van Benesj een reaetionnaire Coup tegen de regering heeft verijdeld". Ook het „Dagolidi Rude Pravo" meldt in een hoofdartikel dat er voor de begrafenis van Benesj vele pogingen zijin gedaan om incidentein uit te lokken. Het kondigt bovendien een grote zuivering in de Tsjechi sche communistische partij aan, „waardoor elite communist zal leren de politieke doctrine beter te ken nen". Wellicht om ook het leger onder streng© Controle van het communis tisch regime te houden, wordt de „arbeiders-militie" in het legieir op genomen. De secretaris-generaal van de communistische partij, Slansky, die dit aankondigde, verklaarde, dat de militie „de trots van het volk en de schrik voor de reaetioninairen was". Ip Praag is een aantal Joegosla vische studenten gearresteerd, die zich vóór Tito hadden uitgesproken en weigerden ide eritiek van de Cominform op diens beleid te 'on derschrijven. Iin Londen kwam als politiek vluchtelinge, mevr. Kun z ova, ide secretaresse van de Tsjechische ver eniging voor de V.N. aan. Zij ver klaarde, dat de huidige voorzitter van 'de vereniging, geen visum haid gekregen om Tsjechoslowakije te verlaten teneinde 'de Assemblee in Parijs bij' te wonen, da,ar „slechts afgevaardigden die voor het regime betrouwbaar Zijin, naar het buiten land mogen reizen". Het hoofdkwartier va|n generaal Mae Arthur heeft aan de Nederl. autoriteiten 'n juwelen hoofdtooi overgedragen ter waarde van 25000 dollar, idait gedurende die oorlog aan de Japanners op Borneo was gegeven om de goede behandeling van twee gevangen sultans te ver zekeren. De sultans zijn later toch vermoord. De 21-jarige Miltom Mitchel te Brisbane is er vast van overtuigd, dat hij houder van het wereld- duurrecord' jitterbuggen is. Hij heeft m.l. 24 uur aan één stuk gedanst. Hij liet daarbij viermaal zijn benen masseren ren verwisselde zevenmaal van sokken en viermaal van schoe nen, zonder een ogenblik stil te staan. Hij stelde 56 partners buiten gevecht. Over waanzin gesproken! Uit Berlijn wordt gemeld, dat in de ouderdom van 74 jaar is overleden de Duitse toneelspeler en filmregisseur Paul Wegener. Hij was o.m. zeventien jaar lang verbonden aan het Dputsches Theater. Ondanks zijn latere pionierswerk voor de Duitse film is hij het toneel tot het laatst toe trouw gebleven. te allen A I Geen sterveling is te allen j tijde verstandig. WEERBERICHT Verwachting to:t de avonid van 15 September: Tamelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, Zwakke tot matige, later weer toenemende, Zuidwestelijke (wind. Woensdag overdag iets hogere temperatuur dan Dinsdag. 15. Zon op 6.14; onder 18.56 Maan op 18 82; onder 2.25 Volle maan 18 Sepember. Twee kolenbonnen aangewezen Met ingang van 15 September worden geldig verklaard de bonnen 03 en 04 van de branidstoffenkaart TA 806. Elk dezer boin/nen geeft recht op het kopen van drie eenhe den vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen be voorraden is het noodzakelijk, dat de aangewezen bonnen zo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 1 Oct., bij een leverancier wonden ingele verd, Er wordt op gewezen, dat het tekort aan anthraciet nog steedis zeer groot is, zodat de verbruikers er genoegen mede zullen moeten ne men, dat op de bonnen ook ditmaal ten dele. andere soorten worden ge leverd. Hieruit blijkt, dat de in om loop zijnde geruchten over het bin nenkort vrijkomen van eierkolen en gasciokes ongegrond zijn. Het ligt niet in het voornemen, voor het siookseizoen 1948—1949 een verdere bonaanwijzing te doen geschieden. De brandistoffenkaart TA 806 moet evenwel zorgvuldig worden bewaard. Met betrekking tot de b'rahdstof- fenkaarten voor kamerbewoners völgt een nadere publicatie. Protest tegen broodprijs- verhoging De bond van land- en zuivelarbei,- ders heeft een brief gezonden aan de minister van landbouw, visserij eh voedselvoorziening en aan de drie lamda,rbeidersbonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de" ver hoging van de prijs vafn wittebrood. De arbeidersklasse wordt daardoor, volgens de bond, het zwaarst ge troffen. Behalve voor zuiver wittebrood zijn voortaan ook de prijzen van vruchtenbrood vrij. Onder vruchten- brood wordt verstaan, brood, waar in andere vruchten zijn verwerkt dan rozijnen en krenten. De prijs van krenten- en rozijnenbrood is dus niet vrij. Duitse landbouwmachines Na de oorlog zijn vele Duitse pa tenten geallieerd' bezit giew'onden. Het blijkt nu, dat onder deze pa tenten1 er niet minder dan 325 zijn wlelke op' landbouwmachines be trekking hebben, wlaaronder aard- appelrooimachines, een zelfspitten- de tractor, een omdergrondspioeg, een bietendunmachine enz. Bij een der aardappelrooiimaiehinas wondt het vuil en Ibet loof op 'gemakke lijke Wijze door centrifugale kracht verwijdend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1