ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuw onderhoud met Stalin kan worden verwacht WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Bijeenkomst van Amerikaanse en Europese burgemeesters Amerikaanse leningen aan Europa Koninkl. familie naar Soestdijk Een laatste waarschuwing WERELDNIEUWS Einde Bevlijnse blokkade nog niet in zicht I Gezond oordeel is meer waard t dan een vat vol geleerdheid, j MAANDAG 13 SEPTEMBER 1948 No. 15998 101e Jaargang ABONNEMENT: Elrijs par 3 maanden bij voor uitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171) Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. De burgemeester van vier Ame rikaanse steden bevinden zidh thans in Europa, voor een bezoek aan de burgemeesters en steden in diver se landen en ter bijwoning van de bijeenkomst van de „Internationale Unie van Steden" Welke op 27 en 28 September in Den Haag zal wor den gehouden. De Amerikaanse burgemeesters en ihun Europese collega's zijn voornemens om een programta'a uit te Werken voor internationale sa menwerking tussen de steden, te ijveren voor de handhaving vian de vrede en voo,r een democratische re gering in elk land. De doelstellin gen werden nader uitgewerkt tij dens de conferentie van Amerikaan se burgemeesters' wielke haar hoofd kwartier ts Washington heeft. Alvorens deel te nemen aan de conferentie in Den Haag zullen de Amerikaanse burgemeesters een be zoek brengen aan hoge autoriteiten in steden van Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Italië, België, Denemar ken, Noorwegen, Zweden ien> indien er nog tijd; beschikbaar blijft in West-Duitsland'. Tijdens de Meruit voortvloeiende besprekingen zullen plannen ontworpen wonden voorde uitbreiding van de werkzaamheden van de Internationale Unie van Steden en zullen de dagelijkse pro blemen van de autoriteiten in stu die worden genomen. Paul V. Betters, belast met de dagelijkse werkzaamheden van de Amerikaanse Raad van Burgemees ters vergezelt die Amerikaanse dele gatie. In zijn hoedanigheid van Di recteur heeft hij veel aandacht be steed aan het aandeel,, dat de Raa|d kan nemen in wiereldaangelegeinhe- den. Voor zijm vertrek naar Europa (heeft Betters de hoop uitgespro ken), dat opi de Haagse conferentie ©en specifiek en duidelijk program ma lovor internationale samenwer king zal Worden- ontworpen. Over enige dagen zal Worden ble kend gemaakt, Welke Europese lan den de eerste groitie leningen van Amerika zullen krijgen. Er is sprake van negen leningen, Waarvan Groot Briittamnië de groot ste ongeveer driehonderd milli- oen dollar zal krijgen. Onderhandelingen over kleinere leningen worden gevoerd met Ne derland, België, Frankrijk, Italië, Denemarken, Ierland1, Noorwegen)elni ZWeden. De E.C.A. heeft isommige voor waarden verzacht. Waarschijnlijk is de interest verlaagd 'en de aflos- singstermijn verlengd'. Vorige week zijn Koningin Juliana en Prins Bemhard per auto uit Am- sterda. f vertrokken,, naar het Paleis Soestdijk „hun tehuis", ia de ge meente Baarn. De Gooise dorpen Waren- leeggestroomd Om het Ko ninklijk paar op zijn tocht te be groeten. Langs de wegen hadden zich velen u-rein te voren eeml plekje gekozen om hun belangstelling te tonen. Zwart va-n de mensen zag het langs de plm- 2 k.m- lang© straatweg die leidt van de Emma- brug, waar de officiële ontvangst plaats vond, naar het Paleis, w'aar de ouden van dagen uit Baarn 'een zitplaats hadden gekregen. Bij de Emmabrug waren Bi. en W. van Baarn en het ontvangstcomité aanwezig. Omstreeks kwart voor tien. stopte de auto bij de brug, Waarna, burgemeester van Beek Cal- koen die Koningin toesprak. De Ko ningin dankte de- burgemeester voor zijn wloorden en begroette vervol gens de Commissaris in de provin cie Utrecht, de Wethouders en de leden van het comité. Ook Prins Bernhard betuigde zijn erkentelijk heid voor de ontvangst. Dan reed de autoi, onder, aanhoudend gejuich der bevolking de lange Oranje-allee in naar het „witte huis". Een uur na de thuiskomst van Koiniingin Ju liana- werden de sehijlnwerpers van het paleis gedoofd. Baarn had op Waardige wijze ,„de eerste inwoon ster" ontvangen. Aanvragen om toekenning van Buitengewoon Pensioen moeten Vóór 29 September 1948 'bij de Buitengewone Pensioenraad binnen zijn. Zij moeten worden gezonden ban de Stichting 1940-1945. Voor Zeeland is het adres Dam 2 te Middelburg. Ieder die meent recht te heb ben op pensioen en zijn aanvrage no|g niet heeft ingezonden, doe dit nu zonder uitstel. Straks is het te laat en wordt de aanvrage niet meer in bebandelingi genomen. In aanmerking komen le. Invaliden, van wie de ziekte of gebreken een- gevolg zijn van hun verzetswerk. 2e. Nabestaanden van hen, die als gevolg van hun verzet - het le ven hebben v-erloren. Denkt U er vooral om, dat de tijd zeer kort is. Straks kunt U zich er niet op beroepen dat U het niet geweten hebt. De bijeenkomst van de vier mi litaire gouverneurs is mislukt, ter wijl 'de Berlijnse blokkade onver minderd' voortduurt. Ondanks deze weinig hoopgevende feiten, blijven de geallieerden bij hun voornemen om middels onderhandelingen een oplossing te zoeken. In (hoogste in stantie zal het gesprek wieer Iwbir- dein voortgezet, want de vertegen woordiger van minister Bevin te Moskou, heeft opdracht gekregen bndermaal een onderhoud met Sta lin en Molotof aan te vragen. De mislukte, bijeenkomst vain de ge allieerde militaire gouverneurs, de blokkade en het gébruik van de Oostelijke Mark in geheel Berlijn zouden daarbij ter sprake moeten komen. De oorzaken, waardoor de besprekingen te Berlijn mislukten, zijn nog niet precies bekend, maar de Westelijke geallieerden zijn van mening, dat d© Russen plotseling meer vroegen, dan oorspronkelijk was overeengekomen. Zij stelden -enkele voorwaarden, die de Westelijke mogendheden niet konden inwilligen. Nu zou de komende bespreking op het Krem lin weer moeten dienen om idle mislukking van de vorige goed- te maken. Intussen blijft Berlijn be legerd en het is vrij duidelijk, 'dat de Russen .er mee gebaat Zijn, in- died zij 'de blokkade kunnen rekken tot 'de koude wintermaanden. De Westelijke mogendheden, treffen dan o.ok reeds voorzorgsmaatregelen om de luchtbrug gedurende de winter maanden intact te houden. Behou dens grote verslechtering van de internationale toestand, iis in het Britse kabinet besloten, de tijd van eerste opkomst voor jonge recruten te handhaven op 12 maanden en niet te brengen op 18 maanden, zoals oorspronkelijk :in de bedoeling lag, Engelse vliegtuigen verdwijnen Groot lop-zien hebben de in die Engelse pers verschenen berichten verwekt, dat een Engelsman, een zekere Terence Fa-mfield, zes vlieg tuigen heeft gekocht en met deze iopi geheimzinnige (wijze ïs verdwenen. Men vermoedt dat de vliegtuigen naar Palestina zijn ge vlogen. Het betreft hier vier lof zes jachtvliegtuigen, type Beaufigh- ter, 'en twee Mosquito's. Die ver koper van de Mosquito's, Harold White, deelde aan teen persverte genwoordiger mede, idait ihiji Farin- fi.eld enige tijd geleden in Parijs had ontmoet, die hem mededeelde dat hij lop ©en Brits vliegveld op namen 'wilde- maken voor een film, Waarvoor ihliji toestemming wilde vra gen 'bij het Ministerie van Lucht vaart. White, die in het bezit wias van vliegtuigen, bioioidi hem ihuilpi mnt, waarna Farnfiéld twee Mosquito's van hem koic|kt. Later deelde Farn field nog mede idat hij' ook zes Beaufighters had gekocht. Hij Wilde die naar Haddenham vliegen en be weerd© deze toestellen met het geld dat de inmiddels -door hem verkochte Mosquitoi's hadden op gebracht, te hebben betaald. De vliegtuigen bleven eerst enige tijd in de hangars staan, maar 'op zekere dag kwamen er mensen, die vertelden de vliegtuigen naar Had denham te m-oeten brengen. Zij: ste gen -op maar de toestellen zijn nooit in Haddeniham aangekomen. Waar ze gebleven zijlni Wieef men niet doch het is zoi goed als zeker, dat alle vliegtuigen reeds in Palestina zijn. Het Britse ministerie van Lucht vaart -gee-ft weinig commentaar op WEERBERICHT Verwachting tot de avoind vain 13 September: Aanvankelijk nog Zwaair bewolkt roet regen-,, later van het Westen uit brekende bewolking met plaatselijk enkele buien- Matige tot krachtige, in de kuststreken tijdelij ke faa-rde Wind, aanvankelijk Zuide lijk, later draaiend maar West of Noord-West. Iets lagere tempera tuur dan gisteren. Het jonge boeren vraagstuk Uit een onderzoek 'door de Ned'. Kath. Boerenbond in die provin ciën Brabant -eln Limburg ingesteld, blijkt, id.at ide b'oierenjeugd (jongens) in pr-actiisch alle plattelandsge meenten zó talrijk is, dat er in de -eerstkomende 20 a 30 jaar in het algemeen- driemaal Zoveel gegadig den zijn dan boerderijen beschik baar. In verband met de nog te verwachten bevolkingsaamwias en de onmogelijkheid meer landbouwbe drijven te stichten, heeft (de Boe renbond plannen ontworpen ter op leiding van 'de opgroeiende boe- reinjeugd vo,or andere beroepen, vooral in industrie, handel en ver keer. Verliezen vorige week De regering maakt be-kenü, idat tot haar leedwezen in- ld© afgelopen week 'de na volgende verliezen zijln ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht Sergeant-majoor instructeur H. B-ruyn uit Rotterdam. Sold. B. Renzenbriink uit Hil versum. Solid. P. Verboom uit Haas trecht. Rijwielen met hulpmotor De A.N.W.B. heeft er in een adres -aan de Minister van financiën op geWezen, dat het rijwiel met hulpmotor, Wat de verkeerswetge- ving betreft, 'binnenkort gelijkge steld zal zijn met ©an -rijwiel, d.w.z. er mag mee worden gereden op, rij wielpaden en de bestuurder zal geen -rijbewijs nodig hebben- Opdat een zo breed' mogelijke laag der bevolking zal kunnen genieten van de voordelen, die deze tijd en 'emergiesparende rijwiel-en bieden, dringt de AN-.Wi-B. -er bij de Minis ter loipi aan, te willen bevorderen, dat zij Worden vrijgesteld van de betaling van motorrijtuigenbelasting. De laatste tijd zijn er in totaal Vijf vliegtuigen één Mosquito ©n vier Beaufighters opgestegen van Engelse vliegvelden en ni-et op de plaats van bestemming aan gekomen. Men vermoedt 'dat zij alle naar Palestina gevlogen Zijn. een -en ander, maar tracht deze „smo-kkelaffaire" goed te praten. Het Engelse publiek wacht -evenwel nadere bijzonderheden af. In hoe verre deze zaak -een .politieke ach tergrond heeft -en welke zal mis schien nooit uitkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1