DOOR DE LENS De feestvreugde heeft id© politieke belangstelling tijdelijk, althans in Nederland wat doen verflauw'en. maar dat betekent helaas nog geens zins, dat daartoe in de praktijk aanleiding bestaat. Integendeel, de politieke situatie is er de laatste weken niet beter op geworden. Al lereerst baart die situatie in Frank rijk zorg. Zo terecht werd ergens deze week de bekende uitspraak van de groite politicus Mettemi'c'h geciteerd: Als Frankrijk verkouden is, dan niest heel Europa. Dat was Sn vorige eeuwen zo en nog steeds gaat deze beeldspraak op- Frapik- rij'k's lot is voor een deel Europa's 'lot. Wordt de democratie in Frank rijk bedreigd, dan wordt ze in Europa bedreigd. De demoriratie in Frankrijk is in gevaar. Daar be hoeft niemand de ogen voor te sluiten. De telkens wisselende ka binetten leiden tot een zeer on stabiel karakter van het parlemen taire stelsel en langzaam1 maar ze ker komt daardoor Marianne's hoofd Sn (gevaar. De Franse kabinetten moeten steeds een getrouwe weer spiegeling zijn van' het parlement. Het buiten-parlementair kabinet is in Frankrijk onbekend. Door de voortdurende opeenvolging van an dere regeringen, kan geen enkel kabinet tot constructieve arbeid ko men. Het vertrouwen Wordt telkens weer geschokt. Het geschokte ver trouwen leidt tot onverschilligheid' je© zo gaat de Franse natie lang- 'z.iam de Weg op naar de anarchie. Zeker, er zijp ook in dit volk nog vele democratische krachten aan wezig. Een Fransman houdt op dit punt langer stand da,n een Duitser, maar 'het is twijfelachtig of op de duur de igoedwillemden tegen de wassende tegenstroom met succes zullen kunnen oproeien. Alis steeds wanneer de democratie in gevaar is, komt ook hier de dictatuur om de hoek kijken, om de buit binned te halen. De Gaulle moge een acceptabele figuur lijken, zijn ambities zijin toch verdacht. Aan: de andere zijde staan de communis ten gereed om toe te slaan. Mid dels de vakbonden zijn zij' reeiis met hun stakingsterreur begonnen. De ze situat ie is wéinig hoopgevend Als in Frankrijk de democratie zou kapseizen, dan betekent dit een aan zienlijke versterking van de anti- democt. krachten in Europa. Van n Frans 'debacle moet Europa de te rugslag ondervinden. Intussen heeft Een nieuw Frans kabinet Tefw'ijl Henri Quguille de gehele dag pogingen deed om een mieulwle regering te vormen, hij schijnt daar in' reeds geslaagd te zijin, steeg de frape aanzienlijk, zowtel op' de beurs als op de zwarte markt. Dat was geen blijk van vertrouwen in de nieuwe regering, maar een aanwij zing dat men op de beurs ervan overtuigd! is, dat het einde van de crisis in zicht is. Man voorspelt daar nieuwe verkiezingen of het aan de macht komen van ©en ster ke regering van De Gaulle. Nieuwe aardappelziekte in Frankrijk Franse landbouwbladen maken melding van een nieuWe aardappel ziekte i© Zuid Frankrijk. De ziekte, welke Charcoalrot wordt genoemd, Wordt veroorzaakt door ©en schim mel. De schimmel tast nfeestal eerst de onderaardse stengeldelen aan, doet daarna ook de bladeren ver flensen <en veroorzaakt vaak rotting van de knollen. De ziekte kan een longstvermindering van 50 pet. ver oorzaken, daar de aangetaste knol len niet meer bruikbaar zijn. In Frankrijk is de ziekte oiok waarge nomen op de variëteit Bintje. Ook bij bonen en tomaten is de ziekte al waargenomen. Journaal van de week Frankrijk's taaie levenskracht, de wereld reeds vaak verbaasd. Waar thans het leven nog niet is gewe ken, mag men de dood niet con stateren welke opmerking 'echter de bezorgdheid niet geheel wegnemen kan. De verwachte ontspanning in de Berlijtase crisis is uitgebleven. Het komt er practisch op neer, dat de gevoerde besprekingen tot geen resultaat 'hebben geleid. Nog steeds worden vele gis singen gedaan over de Russische beweegredenen, die aanleiding ge ven tot een hals starrige houding. Het blijft echter bij1 gissingen, want niemand is bij Stalin' kind aan, huis. Wil men de oorlo'gsmo,gelijkheid, in het 'kader van de tegenstelling tussen Oosjt m West ter sprake brengen, dan staat het vast, dat Rusland op de lange duur geen oorlog met succes zal kunnen voeren. De economie en het feit van de moeilijke verbindin gen met het Russische achterland geven tot deze conclusie aanleiding. Diep in het hart moeten de man nen van het Politiebureau dit wel weten, al laat hun optreden 'dit ook niet raden. De veronderstel ling dat Rusland' niettemin voor de toekomst grootscheepse imperialis tische plannen heeft, begint ech ter tot een opvallende graad van juistheid te rijpen. De ontvluchte „burger Tokajef" 'heeft op een persconferentie te Londen, nog weer ■eens een ernstige waarschutwing la ten horen. Helaas, de wereld mag niet gerust zijn t.a.v. de Russische bedoelingen. Toch kan een oorlog worden voorkomen. De loop der tijden is niet louter in mensen handen, maar om het populair te zqggenmiddels en wegen gaan same©. Terecht wordt van Ame rikaanse zijde aangedrongen op een zo snel mogelijke „eenheid" vain de West-Europese landen. Op dit punt is men te Washinigtoh ©iet helemaal tevreden. De basis voor e©n militaire alliantie is reeds ge legd en de militaire steun va© Amerika in een- kwestie van tijd. Hoe sneller Europa klaar komt met de eeriheidsplannen, hoe sneller de Amerikanen ide helpende hand zul len uitsteken. Wat geldt in groot- politiek verband, geldt ook in de dagelijkse samenleving, n.l. de angst is de slechtste raadgeefster en ge zellin op de weg naar de toekomst. Ieder politicus, maar ook jeder bur ger moet de angst van zich af schudden. West-Europa moet stij gen tót ©en fiere zelfbewuste hou ding en sterk staan in een hecht geloof aan de goede eigen zaak. Dat is een geestelijke zijde van de zaak, die ©iet uit het oog verforen mag :worden. Angst brengt slechts mogelijke onheilen naderbij. Angst is een sta-in-de-weg om het moge lijke te doen voor het behoud van de vrede, zowel op materieel als op geestelijk terrein. Tegen de vrij 'doorwerkende krachten van een ge zonde democratie is zelfs Rusland met zijn dertien millioen dwang arbeiders niet opgewassen. In Indonesië blijft de Republiek volharden in haar recalcitrante'hou ding. Het gaat helemaal mis met Djocjaearta. De jongste kabinets wijziging heeft een aanzienlijke ver sterking van de ultra-linkse krach ten opgeleverd en zelfs een Sjarri- foedin moest deze week verklaren', dat Rusland voor de Republiek de enige hoop was. Dat is een ont stellende uitspraak, die ©i-et in oude kranten mag verbleken, maar le vendig moet blijven in de harten van politici, idie met de Republiek te maken hebben. De openhartig heid waarmede de republikeinse lei ders met deze politieke signatuur te koop lopen, maant toch wel tot de uiterste voorzichtigheid. La ten wij er voor waken, rond de „Indonesische kwestie" weer alle vuilnisemmers van de binnenlandse politiek leeg te storten. In de nieu we grondwiet heeft de reorganisatie van de verhouding Nederland-Inidio- nesië zijh beslag gekregen, maar als Djoeja zo kennelijk met commu nistische boter op het hoofd gaat lopen, dan lijkt het toch alleszins .gewenst, maatregelen te treffen de Indonesische volken voor besmet ting te behoeden. Wij! schreven het reeds eerder, ook in de Groot-Azia tische ruimte moet 'het communisme Ide pas worden afgesneden en in idit verband maakt het geen ver- idit verband maakt 't geen verschil pf men Rangoon of Djoeja schrijft. HM. de Koningin heeft met Haar gezin Amsterdam verlaten en thans Haar intrek genomen iop' het Paleis Soiestdijk.' j j De Voorzitter van de Verenigde Zitting der Staten-Generaal. Prof. dr. R. Kranenburg, tijdens zijn rede waarmede hij de nieuwe Koningin der Nederlanden inhuldigde. 11. Zon op, 6 07. onder 19.05. Maan op 16.28, onder 23.01- 12. Zon op 6.09, onder 19-05. Maan op 17.15, onder Volle Maan 18 September. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand September 12. 10.07 v.m. 22.154 n.m- 13. 11.43 v.m. v.m. 14. 0.26 v.m. 12.58 n.m. 15. 1.33 v.m. 13.54 n.m- 16. 2.24 v.m. 14.38 n.m- 17. 3.05 v-m. 15.15 n.m. 18. 3.41 v-m. 15.48 n.m. Hoogwater te Bcuinisse 15 mki. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Nog geen Nederlandse erken ning van de staat Israël Minister Stikker heeft op vragen van het Eerste Kamerlid Van San ten over de erkenning dooir Ne derland van de staat Israël geant woord, dat de regering de wense lijkheid.' overweegt van erkenning van de staat. Er zijn de regering echter geen nieuwe omstandigheden gebleken, om nu al tot zulk een er kenning over te gaan. De minister staat op hetzelfde standpunt als zijn voorganger, die lenkele maan den geleden een verklaring over deze aangelegenheid heeft afgelegd. NI WIN-Kinderkerstpakketten naar Indtë In samenwerking met bet Neder landse Jeugd-Rolde Kruis zal de NI- WIN, evenals verleden jaar, ook dit jaar 10.000 Kinderkerstp.akket- ten zenden naar -Indië, bestemd voor de Nederlandse en Inheemse jeugd in hospitalen, kindertehuizen, enz. De inhoud dezer pakketten, be staande uit papierschaartje, ge kleurd papier, lijm, kwlaistje, kralen, kleurboek, kleurpotloden, Kerstfigu- ren, pepermunt en kimder-sipeelgoed, zal worden aangevuld met een, door de leden van het Jeugd-Rode Kruis zelf vervaardigd stukje speelgoed. Het 2-jarig bestaan derNIWIN Ter gelegenheid van het feit, dat de Nationale Inspanning Wielzijhs- verzorgimg Indië (NTWIN) twee jaar geleden in het leven Wterd geroe- pien, zal Z.K.H- Prins Bernhard' in zijn functie van voorzitter der NI- WIN op 14 September a.s. een ra diotoespraak tot het Nederlandse volk houden, welke wordt uitge zonden om 20.05 uur over de zen ders Hilversum I ien Hilversum II.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2