ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE l WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Economische bezinning Bloedig incident te Berlijn tussen Russen en Duitsers Rode vlag in stukken gescheurd i i ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 No. 15995 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobeistraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtmain Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Wil het goed zijn, dan moet na het feest de bezinning op de wer kelijkheid volgen. Het feest, als een pleisterplaats op een lange weg is voorbij en nu strekt zich de weg weer uit, lang en onafzienbaar. Dit geldt voor ieder persoonlijk, maair ook voor de natie. Ook Nederland moet weer verder. Dat zal niet gemakkelijk zijn. De Koninklijke woorden in de Nieuiw® Kerk ge waagden daar reeds van. „Die bal last overboord" w;as het parool. Wil de toekomst dragelijk zijn, dan zal de grootste krachtsinspanning moeten volgen van iedere landge noot, onverschillig, in welke maat schappelijke positie hij is geplaatst. De toekomst zal niet gemakkelijker zijn dan het verleden. Het wordt een strijd om het naakte bestaan van de natie. Daarbij gaat het niet alleen om Nederland binnen het politieke wereldbestel. Op dit punt bestaan veie onzekerheden. Niemand kan en mag zich hier aan voor spellingen wiagen. Ditmaal echter willen iw'iji het oog richten op ide economische toekom'st, die voor een groot deel afhangt van de krachts inspanning der natie. Globaal gezien staat Nederland er nog steeds niet best voor. De productiecapaciteit is nog altijd 20 pot. kleiner dan voor de oorlog, terwijl de bevolking met 10 pet. is toegenomen. Wat de afzetgebieden betreft werd Nederland het zwiaairst gietroffen. Deze factoren kunnen eerst langs een moeizame weg wor den weggewerkt en al zijh er hoop gevende vorderingen gemaakt, dit blijft proc'entueel toch maar een deel, van wat gedaan moieit worden. De economische moeilijkheden be perken zich niet tot bet Rijk in Europa. Het „Welvaairtsplan Suri name" zal Nederlands kapitaal no dig hebben, terwijl de wieder op bouw van Indonesië in eerste instantie een kapitaal vergt van 850 niilljpen gulden. Iin het recente verledlem was de intering op het nationale budget zover doorgegaan, dat zonder Marshail-hulip ons land thans reeds op een uiterst bedenkelijk niveau zou zijn aangeland. Evenwel Ame rika vraagt enerzijds een verder] zelfstandig opknappen van eigen moeilijkheden, anderzijds -een terug betaling van een zeker deel van de verstrekte oredieten. Dit alles tesnmen vormt een ontstellend com plex van moeilijkheden, dat op de rei|s naar de toekomst op onze .Schouders drukt. Wat staat er on der deze omstandigheden te doen? O pvoering van de productie is reeds vele malen als h-et baait- brengend middel aanbevolen. Zeker kan daarvan veel wonden ve-rwiaeht. De strijd op de wereldmarkt moet ten koiste van alles worden volge houden. Daarom moeten die voor waarden in eigen land, wiaaronder verhoogde productie Zal kunnfen worden bereikt, steeds opnjeulw, gunstiger worden gemaakt. De over heid zal moeten toezien, dat het bedrijfsleven niet al te zeer aan banden wordt gelegd. Dit toch vermindert ide zucht naar het expé riment en de gezonde onderne mingsgeest. Het laatste houdt ook in, dat de particuliere ondernemer meer financiële armslag moet krii- gien. Zonder voldoend kapitaal im mers is ieike poging tot bet stichten, van een nieuw© onderinemingl of uitbreiding van een bestaande tot mislukking gedoemd. Wat de emi gratie betreft is het 'voor aspirant- emigranten goed te bedenken, dat de voorwaarden om in de vreemde iets te bereiken, doorgaans Zwiaia-r- der zijn, dan in eigen land; Verder moet worden jjngeziea, dat de vlucht van velen uit een bepaalde arbieiids- sector ide natipn'aie productie in gevaar kan brengen. In Engeland b.v. vipdt een. onverantwoordelijke vlucht plaats uit de national© in dustrie, die alleen nog enigszins wordt afgeremd door de omstan digheid, dat het zeer moeilijk is, elders wierk te vinden, de landbOUw!- sector uitgezonderd. Velen die plan nen hebben gemaakt te vertrekken, nemen t.a.v. het werk dat ziji in eigen land n,oig doen moéten een houding aan, die sterk a,an sabotage doet denken. Zover mag het in Nederland niet komen. Alleen zij' behorend tot een categorie, die wer kelijk gemist kan- worden, moeten toestemming krijgen het land te verlaten. Eventuele mogelijkheden tot omscholing moeten, iln dit ver hand grondig worden onderzocht. Het Nijverheidsonderwijs kan voor primaire opleiding en in het kader van de bovengenoemde omscholing een belangrijke rol spelen. Diit allies, gevoegd bij een opvoering van de arbeidsproductiviteit, kan Neder land uit het moeras helpen. Naar htt koninklijke voorbeeld zal het Nedriandse volk deze taak verder in volle plichtsbetrachting ten uit voer moeten leggen, dankbaar voor hetgeen reeds tot stand kwam, maar niet tevreden voordat de ba lans definitief gaat schommelen rond het evenwichtspunt. WERELDNIEUWS Het is te Berlijn weer toit eernj botsing gekomen tussen anti-com munistische Duitsers en Russian. Een menigte Duitsers had deelgenomen aan een anti-communistische demon stratie in de Engels© zón© en op de weg naar huis openden Rus sische troepen plotseling het vuur op de massa, met het gevolg, dat verschillende personen wierden ge- wond, van wie éên ernstig. Die rel vond plaats in de nabijheid van de Brandenburger Toir, die dboiri de Russen wordt beiwlaakt. Het ge beurde vond plaats op het ogenblik dat de Russ. wacht wérd afgelost. De menigte versperde onopzettelijk de weg en een vrachtauto miet en kele Russische militairen trachtte zich een wieg te banen door het volk. Stilgehouden voor het monu ment, werd de auto miet stenen be kogeld. De Russen grepen naar hun geweren om het vuur op ide menigte te openen. Tezelfder tijd beklommen twee Duitsers de Brandenlburger Tor en haalden de Russische vlag omliaag- Diaarop begonnen de Russen te schieten, waarbij: een Duitser omlaag viel. De andere Duitser wierp de irode vlag naa,r beneden, die door die juichende menigte iin stukken werd gescheurd. De man, die de vlag omlaag haalde, was de held van de dag en werd op de schouders wég- gedragen. Zowel Russische, als Britse militaire politiemannen scho ten toe en gezamenlijk konden zij de orde herstellen. De Britse com mandant arriveerde daarop ter plaatse en enkele Russische mili tairen,, onder wie een luitenant kolonel, vroegen de Britse com mandant te spreken. Zij weigerden evenwel de militaire beleefdheden iin acht te nemen en langzaam slenterden zij verder maar hun eigen sector. De vlag op de Bran denburger Tor werd opnieuwi aan gebracht. Voortzetting van de besprekingen Wees bijl een vorige gelegenheid minister Marshall er ten overvloede op, dat ide geallieerden zich onder geen enkele voorwaarde uit Berlijln zullen terugtrekken, nu heeft ook president Truman ide nadruk ge legd op de geallieerde vastbera denheid. Bij ide voortdiuur zullen dé Westelijke mogendheden hun rech ten in Berlijn verdedigen, maar daarnaast wordt middels onderhan delingen getracht een oplossing te vinden, die voor beid© partijen aan vaardbaar is. Ook president Truman wees er op, dat d© geallieerden thans niet onder druk onderhande len. In de toekomst, aldus de pre- isident, zal dat niet anders worden. NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor elke dag. 1218 September Zondag Markus 14 vs. 32—42 Maandag 14 vs. 43—52 Dinsdag 14 vs. 53—65 Woensdag 14 vs. 66—72 Donderdag 15 vs. 1 14 Vrijdag 15 vs. 15—21 Zaterdag 15 vs. 2232 j Doet raad voor 't kwaad eer 't verder gaat. WEERBERICHT Verwachting tot dé avotnd van 11 September: Geleidelijk toenemen- da bewolking met later enkele plaatselijke buien, meest matige tw'ind, aanvankelijk uit ihet Zuid- Oosten, later draaiend naar 'Zuid ien Zuid-West, iets minder hoge temperatuur. De verwachting in Amerika, dat de besprekingen zullen worden voortgezet, vindt dus in de uit spraak van de president een duide lijke bevestiging. Met voorbijzien van de Berlijnse blokkade, die de tegenstelling tus sen Oost en West zo scherp onder streept, moeten de door ide Russen telkenmale uitgelokte ongeregeld heden worden gezien als pogingen om ide viermogendhedenbespreking af te breken. Dit willen de Ameri kanen niet interpreteren als „on derhandelen onder druk". Zij onder kennen de Russische bedoelingen, maa;r door de ongeregeldheden zul len zij zich niet van de wijs laten brengen. In de naaste toekomst is dus een voortgezette reeks van on derhandelingen te verwachten. Over de uiteindelijke afloop daarvan valt weinig te voorspellen. Er Zijn te veel factoren, die de Crisis bepalen om met zekerheid de verdere ont wikkeling, uitgaande van het huidig stadium, te kunnen overzien. H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdagavond, vergezeld door Z.K.H Prins Bernhard, het gala concert in het Concertgebouw bijgewoond. Ook de Koninklijke gasten waren aanwezig. Van links naar rechts: Prinses Martha van Noorwegen. Prins Jan van Luxemburg, Prinses Margaret Rose van Engeland, Kroonprins Gustaaf van Zweden, H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en Prins Olaf van Noorwegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1