ZIERIKZEESCHE fp NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 STAD EN PROVINCIE Afkondiging gewijzigde Grondwet DONDERDAG 9 SEPTEMBER' 1948 No. 15993 101e Jaargang ABONNEMENT: Krija peer 3 maanden bij vooruitbetaling in Zlerikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Woensdag verscheen de verande ring in de Grondwet in het Staats blad en deze week nog kan de pu blicatie worden verwlacht over de plechtige afkondiging van de vast gestelde wijzigingen. De afkondi ging zal geschieden' op Maandag 20 September, 's middags om 'half drie, tegelijkertijd in Nederland', In donesië, Suriname en de Neder landse Antillen. Deze keer zulljen de burgemeesters ook de gewijzigde artikelen zelf in' hun geheel voor lezen. De minister van binnenlandse zaken zal voorstellen om die voor lezing te doen geschieden in een buitengewone zitting van de ge meenteraad. Van het ogenblik van de plechtige afkondiging af zullen de bij de wijzigingsWietten vastge stelde bepalingen met de onveran derd gebleven hoofdstukken en ar tikelen de Grondwet van het Ko ninkrijk der Nederlanden voirmen. Emigranten helpen elkaar Op het emigrantanisehip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de „KOTA INTE|N". dat van zijn zesde bóeren-reis naar Canada iri Rotter dam terugkeerde, bevonden zich op de heenreis, gelijk bekend, behalve enige honderden Nederlandse boe ren met hun gezin, ook ongeveer 250 „verplaatste personen", meren deels Mennonieten,'idie eveneens een, nieuwe toekomst in Amerika hoop ten te kunnen opbouwen. Deze men sen, om hun overtuiging in Hit ter's concentratiekampen gewor pen- en -daar, in tegenstelling met vele 'hunner geloofsgenoten, nau welijks de dood ontkomen, bezitten praktisch niets meer in de wereld. De reis naar Canada enz. wondt voor hen betaald, maar enig geld, om aan boord voor zich of hun kinderen kleine verteringen te ma ken, hebben ze niet. Ook de Neder landse 'emigranten zitten, althans gedurende de reis, niet best in hun geld, daar ze niet meer dan f30 Nederlands geld mee mogen nemen. Niettemin werd, op initiatief van Ds. Ds. D. J. Schotten, die deze reis als geestelijk verzorger mee maakte, tijdens de eerste -gods dienstoefening aan boord een col lecte voor deze berooide mede-emi granten gehouden, die het, boven genoemde omstandigheden in aan merking genomen, prachtigebedrag van ruim f 150.opbracht. De „gewone" collecte aan boord be draagt gemiddeld nooit meer dan circa f30.—. Naar gelang van het aantal kinderen, dat elke-Mennoniet bij zich had, werd1 -dit geld onder hen verdeeld, Zodat ook deze kin deren tijdens -de reis -eens een glaasje limonade, een stukje cho colade e.d. konden kopen. De ge zagvoerder van de „KOTA INTEN", da beken-de „boeren vader" kpt. G. H. Visser, verklaarde hiervan: „Het was ontroerend te zien hoe doo-r dit mooie gebaar ineens het ijs tussen deze emigranten van allerlei nationaliteit gebroken was. Het leek wel, alsof zelfs de taai-moei lijkheden hierdoor overwonnen Wa ren, want sindsdien ging het ook met de onderlinge conversatie veel vlotter". Jongeman levend verbrand Te Zei-Iber-g bij Deurme is «en ernstig ongeluk gebeurd', dat aan de drie en twintigjarige J- d'et M. het levari heeft giekast, terwijl zijn broer, R. de M., in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis is ge bracht. Beide broers 'waren bezig benzine af te tappen uit de tank van een motor. Plotseling vatte de benzine vlam, waardoor ook de kleren van J. d. M- in brand vlo gen. De jongen verbrandde. Zijn broer heeft ernstige -brandwonden opgelopen ien voor zijln leven wordt gevreesd. Ook de oudeTS en- de zusters van de slachtoffers, die Wilden helpen, kregen verscheidene brandwonden. Dronkemansruzie eist slachtoffer Tegen het einde van de f-eeste- lijkneden te Nijmegen, kreeg de ze ven en, veertigjarige rijwielherstel ler, L. J„ ruzie met zijn kostgan ger, de drie en vijftigjarige tim merman Th. van G. Die eerste pakte plotseling een bijl en sloeg er v. G- mee op zijn bean. Daarop ging v. G. zijn kostbaas te lijf, ook met een bijl en takelde hem- zo toe, dat hij kort daarna aan de verwondin gen is overleden. Beide mannen waren dronken. ZIERIKZEE- De cursus 1948 1949 der Avandnijverheidsschool vangt aan 16 September a-s. des avonds te 6 uur 30 in het gebouw der Ambachtsschool. De lessen wor den gegeven Maandag-, Dinsdag*-, Donderdag- en Vrijdagavond van 6 uur 30 to,t 9 uur. In de richting W-e-s tenschouw en kan van de tram gebruik gemaakt worden, vpoir de richting Duiveland (Zijpe) zal doior de R.TM- e ,e n bus beschikb aar word en gesteld, die 9 uur 10 van de Ambachtsschool vertrekt. Zo is dus thaln® vooir een ieder mogelijk het Av-ondnijverheidsonder- wijs te volgen. (Voor inschrijven zie advertentie in dit blad). NIEUWERKERK. Ook de kro- ningsdag van H.M. Koningin Juliana werd alhier met grote opgewektheid gevierd1. Des namiddags werd be gonnen met een wielerwedstrijd over 10,5 k.m„ waaraan ongeveer 25 rijders deelnamen-, welke door de kopgroep binnen 20 minuten werd' verreden. Verder riingrij-d-erij op motoren, hardlopen voor dames en heren- en idem zakloipen en stoe lendans. Allereerst gaf des avonds de Mandolineclub een concert, waar na het fanfarecorps met vrolijke feestmarsen haar taak overnam- De stemming was er dadelijk in, ge tuigende de hossende menigte. Tot slot werd nog -een muzikale rond gang over het dorp gemaakt, waar na de voorzitter van het Oranje comité vanaf de muziektent dank bracht aan de Mandolineclub en Liet fanfarecorps voor hun spontane medewerking om ook deze 'dag tot een waar feest te maken. Des avonds om 7 uur werd in eenl plechtige openbare Raadszitting de proclamatie van H.M. Koningin Ju liana voorgelezen. Besloten werdl om H.M. Juliana een telegram te zenden waarin uitdrukking wordt gegeven van hulde >en a-anln-ankelijk- heid', terwijl aan H.K.H. Prinses W-ilaelmma eveneens een telegram van' hulde en dankbaaiueid zal ge zonden worden. Bij' de gehouden verloting door de stichting „De Opbouw" zijln in opze gemeente twiee prijzen geval len, m.l. opi de numm'fe 52,919 en 81853. Uitslagen wedstrijden te Zierikzee op Maandag 6 September Zwemmen 100 M- vrije slag, dames 1. mevr. Potappel-Scholten; 2. Carry van der Dioe3. Jopie de Vos. Jongens boven 16 jaar: 1. Frans de Vos; 2. Jan Krakeel3. Kees Lege-mate; 4. Jan Tuinman. Meisjes onder 16 ja,ar: 1. Willy van den Berge; 2. Wijna Stoutjes- Idijk; 3. Gr-etha Ravi,a4. Annie v,am der Schee; 5. Nella Bil. Jongens onder 16 jaar: 1. Piet Hoek; 2. Machiel Hillebrand; 3. Gillis Barrevoets; 4. Kees van der Westen; 5. Frans van der Westen. De prijzen bestonden uit geldprij zen 'en/of diploma's. Boegspri©tlopen, 30 deelnemers: 1. Adr. Berrevoets; 2. Jan Krakeel; 3. C. Berrevoets; 4. D. Schot Jzn'; 5. R. Eikema; 6. Bart Schot B W|z 7 M- Koster; 8. J. Tuinman; 91 G. Kooman; 10. W. Sc'heffers; 11. P. Hoek; 12 M. Hillebrand; 13. J. Lokk-er; 14. P. v. d. Berge. Alle prijswinnaars ontvingen een geldprijs. De deelnemers aan het tomkruip-en en zaklopen ontvingen alle een prijs. Be uitreiking der prijzen van de wiedstrijden van 31 Aug. en ook van de zwemwedstrijden geschiedde Maandagavond in de bovenzaal van het „Huis van Nassau", w;a,ar het bestuur van de Z.O.V. en "de wind. burgemeester aanwezig waren. De voorzitter, mr. W. Nieuwen- I Wie zijn leven aan het vol- maakte wijdt, ziet slechts f i vooruit. I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 9 September: Enkele overdrijvende wolkenbanken, droog wleer, zwakke toit matige Zuidelijke wind, vrij warm voor de tijd van het jaar. 9. Zoh op 6.04; onder 19.10 Maan op 14.11; onder 21.35 Eerste kwartier 10 Sept. huijsen bracht dank aan allen, die ,op welke 'wijze of in welke vorm dan ook ,aan het welslagen van het feest 'hadden medegewerkt: perso nen, straten, buurtverenigingen en hiji wilde Wat de versiering be treft, de Nieuwe BoOgerdstraat apart vermelden de verschillende Commissies, het onderwijzend per soneel, de Vissersverenigimg „Helpt Elkander", de gymnastiekverenigin gen, de politie, de padvin|d(st)ers', de Zaïngver. „De Lofstem" en niet het minst „Kunst en Eer". Hierna ging ide voorzitter over to-t het uitreiken der prijzen, waar bij hij' nog een; Woord van dank richtte tot de heer P. Bulthuis, die enige prijzen voor ide etalage wedstrijd had geschonken en tot de heer den Boer, die de zaal welwil lend had beschikbaar gesteld, om te eindigen met het uitspreken van Ide hoop, dat de „Z.O.V." bij -een volgende gelegenheid 'dezelfde spon tane en go-ede medewerking za-1 -ondervinden. Minister Ma-nshol't heeft in Gro ningen, sprekende over de vooruit zichten van de land'bo-uw in Neder land, o.m. gezegd, dat de schaarste- economie tot het verleden gaat be horen. H.M. Koningin Wilhelmina heeft Woensdagnamiddag een lange rijtoer door de hoofdstad gemaakt, waarbij Zij ook de Jordaan bezocht. In dit stadsdeel bestond zeer grote belangstelling en het publiek juichte de Vorstin enthousiast toe. De Koningin rijdt met de Prinses door de Willemstraat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1