ZIERIKZEESCHE lp NIEUWSBODE INHULDIGINGS-PLECHTIGHEID VAN DE NIEUWE VORSTIN KONINGIN JULIANA WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Stampvol Amsterdam brengt haar overweldigende hulde Ontvoerende rede van H.M. de Koningin WEERBERICHT 'WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 No. 15992 - 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: SChuithayen B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman, Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 nun. (4 regels) f 1.per stuk. Te Amsterdam heeft zi'cih bet sprookje voltrokken, waarvan ra dio-reporters getracht hebben een. summier beeld te geven, voor allen die dit schone schouwspel hebben moeten missen. Het is hun maar ten dele gelukt, wian't hetgeen Amsterdam op de iinlhul- digingsdag te zien heeft gegeven, laat zilch bijna niet met woorden beschrijven. De Nieuwe Kerk was een pronkjuweel in een nude stad, die praalde in de volle luister van! een uniek feest. In de Kerk de nieuwe vorstin, omhangen met het statiegewaad', die met van emotie trillende stem, haar volk trouw z'wioer voor de regerings periode, die Zij thans is ingetre den'. Reads vroieg in de morgan wer den de Amsterdammers voor zover zij niet de nacht wakende, langs de route,, die de Gouden Koets zon nemen, hadden doorgebracht, gewekt door de tonen van het ca rillon en door kanonschoten, die hun vreugdevolle donder over de feestelijk blijde stad lieten horen'. Kort na dit uur begint de Nieuwe Kerk zich reeds te vullen met tal van hoge gasten, die gereserveerde plaatsen hadden toegewezen gekre gen, o.m. de leden der Staten-Ge- neraal, militaire en burgerlijke auto riteiten. In de Kerk is alles nog rustig, maar op de Dam begint ;men reeds met de voorbereidselen. Om 10 u. wordt de bijzondere zitting der beide Kamers geopend met het voor lezen van het Koninklijk besluit, waarbij toit deze vergadering wordt besloten. Een strikt formele plech tigheid, die zich in ide betrekkelijke stilte van de eerste morgenuren vol trekt. Onophoudelijk beginnen dan nieuwe genodigden de Kerk binneB te stromen. Ministers, Indomesisiehie vorsten, sultans en regenten, allen in de prachtigste uniformen. De vertegenwoordigers van het Rijk in Europa en Overzee stromen dff Nieuwe Kerk binnen. Ook de vele vertegenwoordigers van buitenland se mogendheden gaan hun zitplaat sen innemen. Kroonprins Olaf -en kroonprinses Martha van Noorwe gen, Prins Axel 'en prinses Marga- retha van Denemarken, Prinses Mar- garet Rose namens de Engelse Ko ning, de erf-groothertog van Lux emburg, Prins George van Grieken land, Koningin-moeder Elisabeth van België. Tegen elf uur arriveert prin ses Wilbelmina, de rustende Vorstin Die op deze dag getuige zal zijlni van de glorie Harer geliefde Dochter. Prinses Wilbelmina is vergezeldivan de beide prinsesjes Beatrix ten Irene 'en de moeder van Prins Bemihard, Prinses Armgard. De Koningin komt Even over 'elf uur kinken opnieuw saluutschoten en beginnen alle klok ken te beieren- Langzaam nadert de Koninklijke stoet langs de ere wacht van cadetten, mariniers en studenten de ingang van de Kerk. In de Kerk zet het Toionkunstkoor het Wilhelmus in, als de stoet de drempel overschrijdt. Dan schrijidt langzaam een wonder van' pracht ieh gratie naar het midden-schip van de Kerk. Een diep w arme mengeling van kleuren, goud-bes tikte unifor men en aller-prachtigste gewaden, dit alles gegroepeerd' rond de kern: Koningin Juliana- in Haar saffier blauw statiegewaad1 onder het zwa re hermelijn, het hoofd bedekt door een met juwelen bezet kapje en de goud^oranje-blauw gestreepte mili taire Willemsorde pver de schou der. De Koningin zet zich naast Haar gemaal, op de eerste zetel dies lauds, terwijl de Koninklijke stoet zich op. stelt langs het koorhek. Dan be gint zich het wonder te voltrekken. De Koningin begint met een van edele hartstocht bewogen stem te spreken. Geen officiële rede, maar in zijn 'eenvoud en diepe menselijk- heidl een woord van hart toit hart. De Koningin getuigt van de wee moed', die het treffend gebeuren van deze dag toieh mede markeert Eeh weemoed' om de scheidende Vorstin, die 50 jaren onverzwakt d? Kroon der Nederlanden droeg. Maar Koningin Juliana getuigt nok van de troost, Die Zij mag vinden- vin den in de mogelijkheid Haar gebo den, de taak van 'de scheidende Vorstin te verlichten „met mijn on ervaren handen 'en jongere krach ten". Koningin Juliana stelt zich de vraag of Zij waar zal kunnen mak-en, wat van Haar wordt ge ëist. „Ja", antwoordt Zij fier, „Wij kunnen ein zullen dit waarmaken. God helpt hen, die zichzelf hel pen". Bijzondere nadruk legde Zij op het Moederschap, dat voor een Koningin van even grote betekenis is, als voor iedere andere moeder. Met klare volle stem legt Koningin Juliana dan de plechtige eed af: „Ik zweer dat ik d-e onafhankelijk heid en net grondgebied van de Staat met al mijn vermogen zal verdedigen -en bewaren, dat ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle mijne onderda nen zal 'beschermen en tot instand houding -en bevordering van 'de al gemene -en bijzondere welvaart alle middel-en zal aan-wiend-en-, welke de wetten te Mijner beschikking stel len, zoals een goedi Koning schuldig is1 te do-en. Zo waarlijk helpe Mij God almachtig". Daarna -neemt professor Kranen burg het wo-ord', die Haar namens de Stat-en-Gen-eraal toespreekt, daar mede de -gevoelens van trouw en genegenheid) der Kam-ers vertolkend. Een voor een bekrachtigen de afge vaardigden de initiul-digingseed. Een wat monotone formaliteit, maar die toieh van de all-ergroptste betekenis is. Zelfs d-e communisten moeten pp dit -ogenblik hun „dat beloof ik" op recht hebben gemeend. De oudste Koning van Wapenen roept dan uit: Hare Majesteit Koningin Juliana is ingehuldigd. Leve de Koningin. Een siddering vaart do-or de menigte en als in -een roes bruist het door de Kerk: Leve de Koningin! Leve de Koningin! Het koio-r zet het „De Heer is mijn Herder" in- ien langzaam ver heffen de Kojningin -en Ha-ar gemaal zich van hun- zetels. De fantasti sche stoet begeeft zich dan naar de uitgang van- de Kerk. De Konin gin gaal Haar diep ontroerd en verheugd volk tegemoet. De sprookjesoptocht door Amsterdam De honderdduizenden Amsterdam mers en de honderdduizenden, die d-e tocht naar de- hoofdstad had- dein gemaakt, hebben geduld moe ten oefenen, maar zij hebben Liun geduld ook beloond gekregen- Ve len hadden zich reeds -de vorige avond' langs de route genesteld, ge wapend roet klapstoeltjes, kisten, dekens en plaids om -enigszins be schermd te zijn tegen de koude van de SeptembernaCht. In de loop van de morgen werd het al drukker en drukker em toen tegen drie uur de koninklijke triomftocht zou begin nen, was -er langs de kilometers) lange route werkelijk geen plaatsje meer onbezet. Sterker: er was ruimte in beslag genomen die er feitelijk niet meer was. Op alle da ken, bale ommetjes, trottoirs puilden d-e mensen uit. Vanaf de stoeprand tot aan d-e gevels der huizen stond de massa samengepakt. Lang -heb ben ze moeten wachten, met de tienduizenden leden van -de land en zeemacht en de luchtstrijdkrach ten, di-e voor de afzetting zorgdroe gen. En- toidh: al was het maar een 'enkel ogenblik, waar-op de Goudein Koets passeerde, iedereen zal daar in een volledige genoegdoening heb ben ge-vonden voor lang wachten. De stoet werd voorafgegaan doio-r twee 'calèches, in -een Waarvan de burgemeester van Amsterdam 'had plaats -genomen. Daarna volgden in geel en blauw gestoken heraut-en met hun trompetten, gevolgd' door een compagnie infamt-eri-e van '.iet K.N.I.L. in -parade-uniform -en een -coimpaign-i-e matrozen, waarop! met I Bij tegenspoed blijkt het dui- 1 I delijkst hoe groot iemands J deugd geweest is. i Verwachting tot de avond van 8 September: Nu -en dan overdrijven de wolkenbanken, -overwegend -droog weer met hogere temperatuur vopir- al in het Zuid-Oosten, aan de kust tijdelijk vrij' krachtige Zuid-Wieste- lijk-e wind, overigens Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. 8. Zon op 6.02, -opder 19.12. Maan op 12.48, onder 21.08. zwaar tromgedreun de grenadiers en jagers naderden, in bijzonder ga- la-tenu© met de berenmuts. Na de gala-coupé met de beide kamerheren van H.M. -en de officie ren van de veldartillerie verschijnt de Goud-en Koets-, oversprankeld m-et het zonnelicht, dat door de grauwe 'wolkenmassa's is gebroken- In deze Gouden Ko-ets de Konink lijke Familie: Koningin Juliana, Prins Bernhard in d-e generaalsuni form der grenadiers, met tussen hen in prinses Margriet 'in een rose japonnetje, de oudste twee prin sesjes, Beatrix -en Irene, in blauwe jurkjes tegenover hen, de kl-eine Marijke rechts van hen- De stoet werd besloten met twin tig Amsterdamse burgers te paard, gevolgd door jagers in -parade-uni formen, een compagnie van het re giment Prinses Irene en luchtstrijd krachten, Langs een jubelende me ters dikke mensenhaag trok deze van onwerkelijke schoonheid over laden stoet door de straten van de hoofdstad. Als de donder rolde het gejuich door de menigte, zo dra de ban van de betovering ver broken was. Teruggekeerd' op de Dam verscheen de Koninklijke Fa milie op' het balkon van het Pa l-eis -en daa-rbij voind het -enthousias me een waarlijk uitzonderlijk hoog tepunt. Koningin Juliana trad haar juichend' en innig verheugd volk tegemoet -op een luisterrijke wijze. De Dam gel-eek een ziedende vreuig- dekrater ion het moet de jonge Vorstin onzegbaar goed hebben ge daan, dat Zij in dit vreugd gebruis de liefde -en warme aanhankelijkheid van Haar volk heeft mogen be luisteren. De omstreken van Havanna heb ben zware schade geleden do-or een tornado. E,r zijn dod-ein en gewon den gevallen. Vele bo-erderijen zijn vernield. Het eiland Zanzibar lijdt aan een l'uipaardenpla-ag, omdat bijge loof de inboorlingen ervan weer houdt op hen te jagen. Twee babies zijn -door luipaarden uit d-e armen van hun moeders gerukt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1