WRIGLEYrk STAD EN PROVINCIE k'fvüikt mki^lmar\Oa.fi.pa^e Als de Koningin ontbreekt Gemeenteraad Zonnemaire RADIO-PROGRAMMA Het Nationaal Huldeblijk H.M. de Koningin is een kunstig ge- calligrafeerde oorkonde aangeboden omtrent het Nationaal Huldeblijk. Burgemeester d'Ailly van Amster dam hield bij de overhandiging een toespraak, waarin hij Hare Majesteit mededeelde hoe uit alle lagen der bevolking kleine en grote giften wa ren en worden bijeengebracht, zodat hier van een waarlijk nationaal hul deblijk kan worden gesproken. Op het ogenblik is reeds veel meer dan een millioen gulden binnengekomen. De bestemming, die Hare Maje steit aan de gelden heeft willen ver lenen, heeft alom grote weerklank gevonden. De gelden, bijeengebracht in de Overzeese gebieden, zullen voor de openbare gezondheidszorg in die gebieden worden aangewend. Hare Majesteit heeft goedgevon den dat door een jaarlijkse inzame ling het fonds blijvend zal worden versterkt. Rijtoer door Amsterdam H.M. heeft verleden Donderdag nog een tocht door Amsterdam ge maakt. Thans kwam de z.g.n. In dische buurt aan de beurt. H.M. bracht ook een bezoek aan een on derzeeboot. In Den Haag zijn op het Binnen hof talrijke vrouwen uit het gehele land in „feestrok" bijeengekomen voor een huldiging, die door Prinses Juliana werd bijgewoond. Dr Beel naar Indonesië Dr. L. J. M. Beel is bij Konink lijk besluit met ingang van 7 Sep tember benoemd tot gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië. Op verzoek van de regering gaat Dr. Beel al op 9 September naar Batavia. Ofschoon het besluit daar omtrent geen nadere aanduiding be vat, ligt het volgens het A.N.P. in de bedoeling, dat de benoeming slechts van beperkte duur zal zijn. Jubileumviering met bommen en granaten Vrijdag herdacht Engeland de nei gende verjaardag van zijn intrede id de tweed© wereldoorlog. Dit „jubileum" is op grootscheepse wij ze gevierd door het voeren vam een sehijdototrlqg ter verdediging van de Zuidelijke graafschappen. Het Iwas de grootste vuurproef vqolr Engelaindls verdediging en voior de onderdelen van Ida luchtmacht sinds de slag om Engeland. Honderden van de nieuwste typen vliegtuigen waren opgestegen voor deze „oor log van vier dagen", die tot Maan dag duurde. De strijd ging tussen een denkbeeldige continentale mo gendheid, Southland genaamld, die de gehele kust van Wiest Europa bezet had en Northland, de verde digers van Engeland. De aanvallers hadden de beschikking over Enge- land'is grotte vloot bommenwerpers, over drie groepen van plm- 30 Amerikaanse suipierforien en over vliegtuigen van de Britse lucht macht in Duitsland'. Zij vielen o.a. het Duitse eiland Helgoland aan dat bestookt werd met edhte bommen. Verder werden in schijn divers© steden, oi.a. Londen aangevallen, zo mede opslagplaatsen ©n fabrieken. Het gehele luchtverdedigingscom- mando vain Northland kwam- in actie- Het was vnl. een oefening om! de piloten, grondpersoneel en vliegtui gen op de proef te stellen. De bommenwerpers fotografeerden hun doelen en de jachtvliegtuigen ge bruikten camera-mitrailleurs. Het zal geruime tijd duren voor ide scheidsrechters, die met foto's ©n rapporten van de acties werken, zullen kunnen zeggen wie overwin naar geworden is. Wapperende dekzeilen vormen gevaar op de weg De A.N.W.B. vestigt er ide aan klacht op, dat chauffeurs van vracht wagens in vele gevallen hun dek zeilen niet voldoende stevig be vestigen. Ingezonden mededeling Oji lüv snozfilnm, de echte Dat dit tot onaangename gevol gen kan leiden, demonstreert weer eöns een. recent ongeval oinder Oiir- schot, waar een fietsende dame, afkomstig uit Den Haag, door het flapperende zeil van een passerende vrachtauto van haar rijwiel Werd geslagen en zeer ernstig werd ge wond. De vrachtauto reed door, zonder dat de chauffeur kom vermoeden!, welk onheil hij had aangericht. Met klem verzoekt de A.N.W.B;.! dan ook de betreffend© chauffeurs steeds te letten op de bevestig,injg van hun dekzeilen en daardoor der gelijke ongevallen te voorkomen. In bezettingstijd, aldus ver telt het Ov. Landbouwblad als waar gebeurd, riep een voor man van de „nieuwe orde" de boeren van een Overijssels dorp op tot het deelnemen aan en het winnen van de „pro ductieslag". Het leven der bijen leerde immers toch ook, dat door noeste vlijt en samen werking heel veel te hereiken was. Toen stond een oud man netje, een doorgewinterde im ker, op en vroeg in alle be scheidenheid het woord. „Wat meneer daor zegt ,is wel waor, maar 'k geleuve, dat-ie ien veurnaam dink verget. 't Is toch altied nog zo ewest, dat een volk (een bijenvolk werd hiermee bedoeld) niet warken kan en wil as de Keuneginne ontbrek. Ik dank oe". Onze rundveestapel Volgens de definitieve land- en ■tuinboiuw-ilnventarisaitie bestaat on ze rundveestapel thans uit 2.313.000 stuks tegen 2.366.000 in 1947, 2.410 duizend int 1946 en 2.817.000 in 1939. Sinds 1939 dus een verminde ring van 500.000 runderen Waarvan voor rekening komt van de groep melk- en kalfkoeien 240.000, jongvee 160.000, stieren 16.000 en mestve© 87.000 stuks. Bierverbruik Het bierverbruik in ons land be droeg volgens ©an mededeling van het C.B.S. in 1947 ruim 1,6 millir oen h.l. of 17 liter per hoofd dier bevolking. In 1946 was dat hoofde lijk verbruik 19,1 liter, in 1938 14,8 liter, iin 1930 27,5 liter an van 1900 1914 zelfs gemiddeld 38 liter. Ons Iaimdl voerde in 1947 232.000 h.l. bier uit tegen 73.000 hj. in 1946. In 1939 bedroeg de bieruitvoer 110.270 h.l. ter waarde van 2,9 mill. gldl. Dronken revolverartist Het leven van een bewoner van Losser bij Almelo hing aan een zij den draadje, toen .onverwacht een dronken man op hem afkwam met een revolver in de hand. „Ik kan je wel doodschieten", zei de man en direct daarop knalde een schot. De ander bukte zich gelukkig op tijd en de kogel floot over hem heen. De politie heeft de schietlustige ge arresteerd. Hij bleek al enige ver oordelingen achter de rug te hebben en is enige tijd geleden in een in richting verpleegd geweest. Woensdag: is te Mainz het 72ste congres van Duitse Katholieken, dat van 1 tot 0 September wondt ge houden, officieel geopend. De ciojnr gressisten werden Welkom geheten door Prins Alois von Lpewenstejn, voorzitter van de Duitse Katholieke actie. HAAMSTEDE. In de plaats van Zuster J. Troost, die per 1 Septem ber ons heeft verlaten, is door het bestuur van het Groene Kruis als wijkverpleegster benoemd Zuster M. P. A. Visser uit Arnhem. Burgerlijke Stand over Aug. Geboren: 6. Tineke A., d. van G. A. M. Stengel* en M. J. Jansen; 8. Ger- da S. N., d. van M. L. Jonker eh A. Aalbrecht; 9. Adriaantje P., d. van J. P. v. d. Zande en A. T. Boot; 31. Centina M., d. van J. J. Kloet en C. Krijger. Loop der bevolking over Aug. Ingekomen: 9. C. L. Bolijn en gezin uit Noordgouwe; 11. C. Koopman uit Noordgouwe; 11. L. W. Mol uit St.-Philipsland; 12. D. C. Groene- wege uit Hoensbroek; 16. C. Ken- ters en kind uit Ellemeet; 26. C. Kristelijn uit Duivendijke. ZONNEMAIRE. De op 31 Aug. gehouden collecte tijdens de geza menlijke kerkgang bracht f 80 op. De helft werd beschikbaar gesteld van de Stichting 1940-1945, terwijl de andere helft ten bate kwam van 't Fonds Nationale Huldeblijk (kan kerbestrijding). o Burgerlijke Stand over Aug. Geboren: 5. Suzanna W., d. van J. Fondse en A. Meerse; 28. Aaltje A., d. van J. G. Voshol en D. Bonhof. Loop der bevolking over Aug. Vertrokken: J. Lijk naar Dordrecht; J. H. de Visser naar Dordrecht; A. Geelhoed naar Utrecht; E. Prent naar Brouwershaven. NOORDGOUWE. Burgerl. Stand over de maand Aug. Geboren: 16. Pieter, z. van H. v. d. Doel en H. Taaie te Brouwershaven; 14. Jan nette, d. van H. de Maar en A. Wilpstra te Noorddijk (Gr.); 27. Sa- muël Jan, z. van J. Verton en J. C. Saaman te Zierikzee. Overleden: 13. Pietemella K. Verhulst, 69 j., d. van P. Verhulst en M. Haringman, oor spronkelijk van Zonnemaire, laat stelijk wonende te Zierikzee. Loop der bevolking over de maand Aug. Ingekomen: 12. A. Snijders en gezin van Zierikzee. Vertrokken: 9. M. Kleppe en gezin naar Zierikzee; 9. C. P. Bolijn en gezin naar Haam stede; 11. C. Koopman (gehuwd met M. J. de Jonge) naar Haamstede. THOLEN. In verband met de ern stige ziekte van candidaat J. van Dijke, zal zijn intree als predikant bij de Gefer. Gemeente alhier, voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. Benoemd tot agent van politie te Bergen op Zoom de O.V.W.er N. van Oeffelen alhier. Hieronder volgen de uitslagen van de versieringswedstrijden. Op tocht: le pr. met eerv. vermelding Gymnastiekver. „Olympia" voor de groep Oranjekroon; le pr. Vissers ver. „Helpt Elkander" met vissers boot. Straatversiering: le pr. Hoogstr.; 2e pr. Kerkstr.; 3e pr. Markt. Gevelversiering: le pr. A. P. M. Voets; 2e pr. Joh. Beukelaar; 3e pr. Contant-Geluk. Etalageversiering: le pr. Contant- Geluk; 2e pr. C. van Splunter; 3e pr. J. C. v. d.' Stel. Onderhandse aanbesteding van 7 woningen Dezer dagen kwam Idle raai der gemeente Zonnemaire in openbare vergadering onder voorzitterschap van burgemeester Roelvink bijeen. De heer L. C. Berman was met kennisgeving afwezig. Voor kennis geving werd aangenomen <eeh schrijd van van Ged. Starten, wiaarbij iwlendl medegedeeld, dat heit besluit van de raad tot wijziging van de naam' van het Burgerlijk Armbestuur in. „Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon" en tot vernieuwing van het bestaande reglement is goedge keurd. Vastgesteld werd een slot- wïj'ziging op de begroting 1947 en ide 2e, 3e, 4e en 5 e wïj'ziginjg der begroting 1948. In verband hiermede zal een be zwaarschrift worden ingediend te- gein het vastgestelde bedrag der Woensdag 8 September HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 ziekenbezoek; 9.30 gram.; 10.30 morgendienst; 11 vi oolrecital; 11.30 gram.; 12 Amatitrio; 12.30 weer over zicht; 12.33 ensemble „Euphonia" en solist; 1 nieuws; 1.15 Mandolinata; 1.45 De 5 Zapahara's; 2 Zuid-Afrikaanse liedjes en decla matie; 2.30 voor de tuin; 3 gram.; 3.30 koorzang; 4 clavecimbel; 4.15 voor de jeugdp5.30 Metropole-orkest en soliste; 6 koorzang; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 actu eel geluid; 7.30 concert; 9 causerie; 9.20 strijkorkest; 9.45 orgelconcert; 10.15 koorzang; 10.45 avondoverden king; 11 nieuws; 11.1512 gram. HILVERSUM II. 415 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 9.30 waterstan den; 9.35 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 kookpraatje; 10.30 als de stof zuiger zwijgt; 11 gram.; 12 orkest Malando; 12.30 weerpraatje; 12.33 voor 't platteland; 12.38 zang en piano; 1 nieuws; 1.15 kalender; 1.20 concertorgel en solist; 1.50 gram.; 2 gesproken portret van H.M. Ko ningin Juliana; 2.15 Omroeporkest; 3 hoorspel; 3.30 de Regenboog; 4 de Roodborstjes; 4.15 het stond in de krant; 4.45 vragenbeantwoording 5.15 Vincentino; 5.45 causerie; 6 nieuws; 6.15 varia; 6.20 gram.; 6.30 causerie; 7 lezing; 7.15 nieuws uit Indië; 7.30 voor de jeugd; 7.45 lezen in de bijbel; 8 nieuws; 8.05 dingen van de dag; 8.15 The Ramblers; 8.50 de jonge Flierefluiters; 9.15 hoor spel; 10 Radio-Philharmonisch or kest en soliste; 10.45 lezing; 11 nieuws; 11,15 kwartet Jan Corduwe- ner; 11.3512 dansplaten. bijzondere uitkering. Itnldiien de bij zondere uitkering van het rijk niiet verhoogd Zou worden dan betekent dit, Idat ide gemeente Zonnemaire wederom „noodlijdend" Jwloridt. Ver volgens werd besloten aan de gebr. C. A. van Velthoven te Zierikzee onderbands :a;an te besteden het touwen van 6 arbeiderswoningen én 1 middenistandswoning voor de prijs van f 66254.welk bedrag als volgt gesplitst kan worden.: arbeiderswoningen f 53800 'en miid- id&nstandswoninig f 12654, Do voorzitter deelde nog een en adder mede naar aanleiding van' de woningboulwl Hij! brengt tevens in het midden dat nog steeds niejis Wordt gedaan aan d© bestrating van de Dorpsring. Herhaalde malen is de aannemer, ide heer D. Ren tier te Noordgouwe, verzocht hét werk uit 'te voeren. Tot op heden blevn alle pogingen zonder resul taat. Het gemeentebestuur staat hier machteloos, aangezien in deze tijd alles afhangt van de betrokken1 aannemer. In verband met mat eri alenscha ar- ste Zullen de werkzaamheden aan de gemeentetoren ook nog wiel even op zich laten wachten. Tot zijn genoegen kon de voor- zittter mededelen, dat de aannemer van de wegverbetering van de Veerdijk dezer dagen met de werk zaamheden is begonnen. In verband1 met zijü benoeming tot secretaris-ontvanger van Brou wershaven, Iwierd aan de heer P. WL Bazen op de meest eervolle wijze ontslag verleend met ingang van 1 October a.s. als secretaris-ont vanger en als ambtenaar van de burgerlijke stand. In vérband met de benoeming van de heer Jan. de Rijke tot wethouder, (waardoor betrokkene als lid-voorzitter van de Commissie van1 Advies ingevolge de Woonruimte- Wet moet aftreden, Woédt met al gemene stemmen als lid van ge noemde commissie benoemd, de heer L. C. Berman. Hierna volgde sluiting. 835 Italiaanse arbeiders zijn met hun gezin naar België vertrokken, waar zij arbeid zullen verrichten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2