ZIERIKZÊESCt-E NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De voormalige president van Tsjecho- Slowakije, dr Benesj, overleden Groot strijder voor recht en vrijheid I Zorg uit het verleden te leren f hoe gij de toekomst moet te- f j gemoet gaan. i DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948 No. 15991 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven R 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobélstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobélstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speoialie prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Een1 der grootste democratische figuren^ van deze eeuw, de voor malige president van Tsjechoplowai- kije, Dr. Benesj, is Vrijdagavond op zijn landhuis overleden. Van re geringswege weid teen communiqué uitgegeven, waarin werd medege deeld, dat de overledene reeds ge durende de middag niet meer bij bewustzijn Was geweest. Tegen 15 uur trad bet laatste stadium1 in en 18.15 uur werd de dooid vastge steld. De patiënt overleed rustig, zonder doodsstrijd, alsof hiji in een diepe slaap verzonk. Zijn familie was bij hem. Benesj werd als tien de zoon uit een arm boerengezin geboren. Hij was zeer begaafd ©n studeerde als leerling van profes sor Thomas Masaryk, de stichter van Tsjechoslowakije, aan de Praag se Universiteit. In de nieuwe staat werd hij in 1918 minister van bui tenlandse zaken- Masaryk overleed in 1935 en Benesj volgde hem op. Gedurende twintig jaar vertrouw de hij oipi Frankrijk en Engeland, maar München ontnam ihfem alle illusies. Duitsland liep het land on der de voet ien Benesj ging naar Londen, waar bij: een regering in ballingschap: vormde. Na het einde van de oorlog vloog hij: naar Mos- kou en1 zag zich gedwongen te ver trouwen op Stalin's belofte de on afhankelijkheid van Tsjechoslowa kije te zullen eerbiedigen. De ver dere gang van zaken is van een tragische bekendheid. Stalin brak zijn woord en TsjedkosIoWakije werd1 een volksdemocratie. Benesj had de strijd verloren en trad af als president om plaats te maken voor de communist Gottwald. Be nesj heeft zijn gedwongen aftre- idien niet lang overleefd. Dit zij zijn vereerders tot troost, ook ha zijn doiod zal hij: blijven het sym bool van de vrijheid, die elke Tsjech begeert, ook al is thans de dicta tuur naar het schijnt definitief in dit ongelukkige land gevestigd. De Franse regeringscrisis Ondanks de voortgezette poging van Sehumau is hij er niet in ge slaagd een nieuw kabinet samen te stellen, zodat hij genoodzaakt was zijn opdracht terug te geven. Hoofd zakelijk vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat de socialisten en ra dicalen geen medewerking konden verlenen aa:n de plannen van Schu- man. riet mislukken van diens po gingen heeft de binnenlandse por litieke moeilijkheden aanmerkelijk vergroot. De verschillende partijen geven elkaar de schuld van de mis lukking en verwijten elkaar poli tieke sabotage. In de Nationale Ver gadering heeft dit feit tot grote wanorde geleid, terwijl de stakin gen nog in omvang toenemen. Op dit ogenblik is het nog niet bekend wie nu aan de beurt is, als forma teur te worden aangewezen- Som migen menen van Marie of Ra- imadier. Dr. ED. BENESJ riet zal niet eenvoudig zijn een nieuwe formateur te vinden, want de toekomstige president zal zich genoodzaakt zien een reeks van heel zware en voor het volk on prettige maatregelen te nemen. Nog steeds immers zweeft Frankrijk op de rand van een economische af grond! en slechts drastische maat regelen zullen in staat zijn het drei gende gevaar te beren. De impasse in de Franse binnenlands© politiek is dus wel volkomen. Een lid van de M.R.P. werd verzocht zich met de vorming van een kabinet te willen bedanken, maar deze moest voor de eer bedanken. Nu zou de beurt weer aan Marie zijn, maar deze politicus heeft nog pas be wezen niet in staat te zijn de moei lijkheden de baas te kunnen wor den. Tot ontbinding van het Par lement heeft de Assemblee nog niet besloten, maar het is niet zeker of het zover niet zal kunnen ko men. Nog altijd staat op: de ach tergrond van het Franse politieke leven generaal de Gaulle. Dat hij tenslotte de kans niet zal krijgen om de madht in handen te nemen, kan thans niet meer mat zekerheid worden gezqgd'. W aarschuwcnde Amerikaanse stem William C- Bullitt, de vroegere Amerikaanse ambassiadeur in de Sow jet-Unie en Frankrijk, heeft aangedrongen op onmiddellijke mi litair© (hulp aan West-Europia en Ghina, om „Amerika te redden" van wat hij noemde een „aanslag dopr een verpletterende massa door communisten gedreven slaven". In het tweede deel van een artikel „Koe we de oorlog wonnen en de vrede verloren" in het blad „Life", noemde Bullitt de vrede „eetn on prettige wapianstilstnd, die slechts zo lang zal duren als de Sowjet- regerinig dat wenst" De politiek van. Roosevelt, Tru man en Marshall eriitiserend schrijft hij: „We staan tegenover een wor steling, niet om veiligheid, maar om het leven te behpudein. Als de president in dit uur van gevaar de toekomst van de Verenigde Staten wil beschermen, laait hij dan de militaire, economische en politieke eenheid van Europa en een West- Europees verdedigingsplan laten Ontstaan, niet ailleen getekend door de statm van Ihet vasteland van Europa, maar ook dopr Grojot-Brit- taniuië ien de Verenigde Staten- Laat hij dan onmiddellijk munitie en de beste militaire adviseurs naar Ghina sturep, wat van1 essentieel belang is ioni' te voorkomen, dat Staliin Ghina en Japan zal onderwerpen". „Burger Tokajef" hield persconferentie De man, die ;als „burger Tokajef" wordt aangeduid en die, naar Reu ter meldde, uit die Sowjet-zoue van Duitsland' gevlucht is eni zich op een geheim adres te Londen zou bevinden heeft Maandag een pers conferentie gehouden. De conferentie is gearrangeerd! door'het Britse ministerie van Bui tenlandse zaken, in samenwerking met die pubieiteits-agent Cyrus Brooks, die. de uitgave van het boek zal verzorgen' dat Tokajef zou schrijven over „De toestanden on- -der liet Sowjet-regiem". Mevrouw Qoering getuigt Mevrouw Emmy Goieriing heeft voor ©en hof ter berechting van oorlogsmisdaden medegedeeld, dat „Hitler de enige man was in Duits land di© de oorlog wilde", en Goering „de grootste tegenstander van de oorlog die er ooit was ge weest." Ze, vervolgde: „Na de con ferentie te Miioehen in 1938, kwam ]hlj stralend van geluk tbujs, en! zeide „we zijn geslaagd, het zal vrede blijven". Mevrouw Goiering getuigde in de zaak Paul Koerner, oen voormali ge Duitse diplomatieke ambtenaar. Zij zeide, idat alhoewel Koerper (vroeger Goerings plaatsvervanger) ©en hechte vriendschap met haar man had) onderhouden, hij nooit pjoi- iitiek© zaken met hem had bespro ken'. Prominente Rus overleden Voor de tweede maal in korte tijd heeft Radio-Moskou de dood bekend gemaakt van een vooraanstaande figuur van de Russische communis tische partij. Sergei Loekin, afge vaardigde van de Opperste Sowjet en lid van de controlecommissie van de partij, is na een langdurige ziekte overleden. Ongeveer 50 van de vracht rijders te New York zijn in staking gegaan. Het economische leven van de stad wordt bedreigd. Vele win keliers kregen geen nieuwe voor raden. De stakers eisen verhoging van het uurloon met ongeveer 75 cent. Koningin Juliana zal op Donder dag 9 September, na haar vertrek uit Amsterdam, officieel in de ge meente Baarn worden ontvangen. Volgens het Amerikaanse depar tement van Landbouw zal aan de E.C.A." worden voorgesteld, in de komende 12 maanden 971 millioen pond Amerikaanse tabak in het ka der van het plan-Marshall naar "Europa te verschepen. WEERBERICHT Verwachting tot 'deavord ^"varT'7 September: Overdrijvende wolken banken, later toenemende bewol king, Westelijke tot Zuid:-Westelijke wind:, in de kuststreken tot krachtig1 aanwakkerend. 2. Zon op 6.01onder 19.14 Miaan op 11.22; onder 20.47 Complot ontdekt Uit verkregen inlichtingen bleek, dat een complot gesmeed was tot overrompeling van de onderneming „Mary Wittee" te Tjiandjoer. De plannen tot het overhalen van de wacht van genoemde onderneming om de zijde van de bende te kiezen, waren in een vergevorderd stadium. Door de goede samenwerking tus sen ondernemers en ter plaatse ge legerde militairen, gelukte het de misdadige elementen tijdig te arres teren en tevens documenten in be slag te nemen, waaruit kon worden vastgesteld, dat reeds een aantal le den van de ondernemingswacht de zijde van de bende gekozen had. In totaal zijn 22 arrestaties verricht. Gezondheidszorg in de Ver. Staten Gelijktijdig met ©en rapport over de nationale gezondheidstoestand in de V. S., waarin aangedrongen werd 'Op Leschikb aanstelling van 'enige milliardisn dollars ter verbe tering van «ie gezondheidszorg, heeft president Truman ©en vijf punten behelzend nationaal igezond- heidsprogram doien uitgeven, riet program omvat de volgende punten: 1. Toereikende openbare gezond heidsdiensten, uitgebreider kinder gezondheidszorg; 2. Uitbreiding van medische research en opleiding; 3. Meer ziekenhuizen ©n dokters, waar nodig; 4. Verzekering tegen de kop ten van medische hulp; 5. Be- schermitag tegen het derven van inkomsten tijdens ziekte. Ierland op weg naar volledige zelfstandigheid Naar een 'correspondent van Reu ter meent te weten, zal de Ierse regering binnenkort ©en wetsont werp aan' het parlement voorleg gen, dat, indien het wordt aange nomen, de laatste politieke schake/ tussen Ierland en het Britse ge.- menebest zal verbreken. Ierland! zal' dan zijn diplomatieke en consulairs vertegenwoordigers in het buiten land' benoemen zonder toestemming van de koning van Engeland 'en het zal diplomatieke vertegenwoor digers toelaten, die niet bij het hof van Dr. James geaccrediteerd zijn. Het eerste Convair vliegtuig van de K.L.M., waarvan er twaalf zij,7 besteld, is uit San Diego naar Ne derland vertrokken,. Het toestel biedt plaats aan veertig passagiers en heeft ©au kruissnelheid: van 480 kilometer per uur. De Convair wordt heden (Dinsdag) op Schip hol verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1