UIT HET LEVEN VAN ONZE N I E UW El KONINGIN Prinses Juliana's opvoeding en strenge tucht in haar leefwijze In de studentenjaren De zware, verantwoordelijke taak, welke op de schouders van onze nieuwe Koningin zal rusten, heeft reeds in haar prille jeugd haar stem pel gezet op het leven, dat zij leidde. De zorgvuldigheid, waarmee wel eer wijlen Koningin Emma Konin gin Wilhelmina voorbereidde op de regeringstaak, is dezelfde, als waar mede Prinses Juliana werd opge voed. Koningin Wilhelmina voedde haar dochter, toen deze een klein meisje was, streng en zonder enige opschik op. Haar studie, die werd aangevangen op denzelfden leeftijd als bij alle kinderen, was vanaf het eerste begin gekenmerkt door het bijbrengen van verantwoordelijk heidsbesef. Juliana's taak was reeds in haar jonge jaren afgemeten in uur en tijd en van elk uur moest zij verantwoording af kunnen leg gen. Haar dagtaak werd verdeeld tussen studie en ontspanning, en ook op deze laatste werd nauwkeurig toegezien. In dienst van land en volk De Koningin heeft haar dochter van stonde af aan bijgebracht, dat zij niet voor haar genoegen eenmaal Koningin zal zijn, maar dat zij in dienst zal staan van land en volk, dat haar hoge geboorte haar de plicht oplegt, zich geheel te geven aan de belangen, welke zij als een kostbaar bezit van haar Moeder erft. Een onderwijzeres der Prin ses heeft eens verteld, hoe groot de moeilijkheden waren bij de op voeding van Juliana. De Prinses was immers enig kind, en de bezwaren hieraan verbonden, doen zich reeds in gewone kringen voelen, dus ze ker in vorstelijke. De Prinses miste de dagelijkse speelkameraadjes, hoewel de Konin gin haar natuurlijk veel toestond om met andere kinderen om te gaan. Maar altijd kwam na een speelpar- tij met kameraadjes de vraag op: „Wat zullen we nu gaan doen?" en de beantwoording van deze vraag moest zo omzichtig mogelijk ge schieden in de vorm van een auto tochtje of een ander pretje. Als kind-alleen was er natuurlijk het gevaar, dat de Prinses eenzelvig zou worden; dat juist het tegendeel het geval is en dat zij met iedereen vol ledig meeleeft, en voor alles belang stelling toont, is wel een der schoon ste resultaten dezer moeilijke op voeding. Haar rechtenstudiën te Leiden hebben aangetoond, dat zij een scherpe, logische geest heeft, met een scherpe kijk op de kern der din gen. Zij is bovendien een vlug en handig debater, die vlug en spits vondig een geestigheid kan uitbui ten. Gedegen opvoeding Ook haar vrouwelijke aanleg is bij haar opvoeding nimmer ver waarloosd, en zo kon zij zich ook bekwamen in huishoudelijke prac- tijk. Hiertoe ontving zij kook- en huishoudlessen in het Huis ten Bosch. Hierin heeft de Prinses ge toond, hetgeen zij reeds van haar Moeder had geleerd. Verder leerde naaien, de linnenkast verzorgen cn voorts nam zij de financiering van de keuken op zich. Toen de Prin ses haar lestijd had voleind, toonde zij zich een volkomen bekwame huisvrouw en het pleit voor het ver standig inzicht der Koningin, dat ziij de specifiek vrouwelijke zijde van haar dochter niet heeft willen verwaarlozen. Het leven van Prinses Juliana is niet bedolven in luxe en feesten. r v liiii PRINSES JULIANA op de schaats op de vijvers van het Haagse bos. Integendeel, de opvoeding van de Prinses is sober geweest. Zij had op tijd haar ontspanning, maakte iedere zomer een vacantiereisje met haar Moeder, maar besteedde de rest van haar tijd zo, dat menig burger meisje niet gaarne met haar zou^ willen ruilen! Van jongsaf is de Prinses roman tisch aangelegd geweest. Als kind hoorde zij gaarne sagen en legen den. Later leidde deze romantische trek naar een intense belangstelling in de litteraire kunst. De Prinses is een verdienstelijk declamatrice. Willem Royaards zou op een feest, dat de Koningin gaf, optreden, maar was op het laatste» ogenblik door ziekte verhinderd. De kleine Prinses met al haar durf, viel voor hem in, droeg verzen voor en had een uit bundig succes te oogsten. De muzikale opvoeding der Prin ses is in uitstekende handen ge weest. Zij speelt zeer goed viool en piano en het is bekend, dat zij, in tegenstelling met de Koningin en wijlen Prins Hendrik, de muziek zeer liefheeft. Op concerten leert men het ongekunstelde karakter van de Prinses eerst goed kennen; daar geeft zij zich geheel aan de zo ge liefde muziek over. Zo is de opvoeding der Prinses wetenschappelijk, practisch en cul tureel geweest en zij is geheel voor bereid en met hoeveel zorg op de taak die haar nu wacht. Litteraire belangstelling en begaafdheid Op 13 September 1927 deed de Prinses zich inschrijven als noviet bij de Vereniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden en op Dinsdag 20 September werd zij door de rec- tor-magnificus van de Universoteit, prof. Wensink, ingeschreven in het album Studiosorum van Nederlands oudste hogeschool. De prinses gaf er duidelijk blijk van, van plan te zijn haar studentenleven echt te le ven, maar dan op zulk een wijze, dat zij ook tegelijkertijd echt stu deerde. „Echt" studeren behoort im mers bij een „echt" studentenleven. Al dadelijk, in de tijd van de ver plichte kennismaking, viel de Prin ses op. Het is de gewoonte, dat elk der aangekomen novieten van V.V. S.L. een poging doet om het beste jaarlied te maken. Zo mocht de Prinses mededingen voor het jaar- lied 1927. De inzendingen daart je zijn strikt anonym. De commissie, die uitspraak doet over de kwali teit van het jaar lied, kan op geen enkele wijze weten, wie de dicnte- res is van zulk een lied. Het be kroonde lied wordt dan het jaar lied. De Prinses ging aan het dichten. Zij maakte een jaar lied. De commis sie stond voor een zware en uitge breide taak. Er waren uiteraard tien tallen inzendingen. Doch twee liederen waren er, die beide uitstekend waren. Maar uit eindelijk, na lang wikken en wegen, besloot men toch aan een lied de prijs toe te kennen, Toen de keuze bepaald was, werd onderzocht, wie de dichteres van het lied was. Het bleek, dat het lied van Prinses Ju liana was bekroond. Dat moest de Prinses onmiddellijk aan haar Moe der vertellen. Maar die keek heel vriendelijk, doch ook heel beslist en zei: „Jula, maak je nu geen illu sies. Dit lied is nu wel bekroond, maar ze hebben natuurlijk wel kun nen vermoeden, dat dit gedicht van jou was. Ze hebben je gedicht be kroond omdat je Prinses bent". Maar toen dit antwoord ter ore kwam aan de keuzecommissie, heeft die direct een brief aan de Konin gin geschreven, waarin zij ver klaarde, dat geen van de commissie leden kon weten, of ook maar ver moeden, dat het bewuste gedicht van de Prinses kon zijn. Dat er werke lijk een echt eerlijke keuze was ge daan en dat men lang geaarzeld had tussen de twee beste gedichten. Toen geloofde Moeder het. Toen kon ook Prinses Juliana zelf met echte blijdschap meezingen het jaarlied van 1927 op de wijs van „Wees ge groet met jubeltonen". De oude Blauwbaard in nieuw kleed Prinses Juliana heeft inderdaad litteraire gaven. Zij heeft niet van haar Moeder geërfd het schilders talent, noch van andere familie leden muzikale begaafdheid, maar litterair is onze jonge Koningin be slist meer dan gewoon begaafd. Dat bleek ook uit het feit, dat aan het eind van de novitiaatstijd door de novieten een toneelstuk werd opge voerd, dat geschreven was door de Prinses en waarin zij een der hoofd rollen vervulde. Het stuk heette „Blauwbaard". Een toneelstuk in 3 bedrijven. De Prinses zelf speelde voor Blauwbaard's vrouw. Het oude verhaal van Blauwbaard was in ge heel nieuw kleed gestoken. Blauw baard als psychiater. En blauwbaard op reis voor zakenconferenties. Blauwbaard in modern wandelcos- tuum. Allerlei geestige wendingen zijn er in het stuk te vinden. Zuster Anna die maar niets ziet komen, hel pers, broers van Blauwbaard's vrouw die eventueel met hun clubs van de golfclub terugkeren, 'n aanval kun nen wagen. En straks als de ontmoe ting er is zegt het vrouwtje. „O Baardje, hoe heb je ons zoiets kun nen aandoen!" De moraal van het geheel was, dat de moderne vrouw niet zo heel veel verschilt van haar vroegere zusters. In Katwijk maakte de Prinses met haar vriendinnen een allerge noeglijkste tijd mee. Zeker, het was in velerlei opzicht ook een drukke tijd. Er zullen in Nederland niet veel foto-albums zijn met zoveel Koningin Emma, Wilhelmina en Prinses Juliana in 1929

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 9