STAD EN PROVINCIE STAVENISSE Verstoorde zangavond Stavenisse heeft bet plan. op- Dinsdag 7 Septeniber feest te vie ren. Dat is een igoed voornemen. Even dreigden de feestplamien spaak te lopen, omdat de eventuele dansmuziek onderwerp van discussie werd, maar het verbod om muziek te maken, die de benen tot rhyth- mische bewegingen kunnen verleg den, bleek todh een te zwakikie stok, om bet feestrad vast te laten lopen. Wat er zal gebeuren, indien de dorpse fanfare tot de dansöarica- tunr „hossen" verleidt, ligt npg in de schemer van de naaste toekomst verborgen. Eigenlijk willen Wie op de Stavenissese daniskwestie niet diep ingaan. Dat is een interne aangelegenheid, die Zich moeilijk in het openbaar laat bespreken. Alleen 'kan in het onschuldige brein van een argeloos waarnemer de mening post vatten, dat de afkeer van de feestdans Identiek is met de liefde voor waardiger culturele uitingen; b.v. de zang. Deze mening blijkt aanvechtbaar, want als feestelijk praeludium kwam1 de zang reeds op de feesttafel van Stavenisse, maar deze muzikale spijs werd ver smaad. Ter plaatse werd in.l. aan de vooravond van het feest een zang avond gehouden, waaraan zes ver enigingen hun medewerking „tracht ten" te verlenen. Het bleef bij' een edel en1 niet genoeg te waarderen 'trachten, w|ant tot grote spijt van de burgemeester, was er ,geen Weide om voor de zangers als openluchtpodium te die nen. Er was niet een „van de dans afkerige inwoners", die een hoekje van zijn domein koin afstaan voor de Muze in het allerschoonste ge waad. i In zulk ©en tragische situatie ontvangt men de zangers en zange rassen op straat. In de Voorstraat werd met het programma begonnen, maar men had buiten de va)n elders ingekomen lawaaimakers gerekend, die hun voortijdige lol juist op dit tijdstip moes ten spuien. Het lawaai verhevigde tot herrie en gedachtig aan het spreekwoord van de paairlen en die zwijnen, pakte het gezelschap van Bergen op Zoom zijn biezen en verdween van het toneel. Ja er waren mensen, die graag (wilden luisteren en er waren mensen, die in de portemo'nnaie hadden getast om het zangfeest mogelijk te ma ken. Maar de ontwortelde jeugd van het eiland Tholen in fel conflict met de loodgrijze le vensopvatting van Vele ouderen, ging ook ditmaal overstag en deed de zang versmoren in ordinair ka baal. Wanneer zal de ongelukkige jeugd op dit eiland de leiding krij gen, die het zo hard' nodig heeft om niet te gronde te gaan? Een binding, die niet louter ontleend is aan steriele verboden en fanta sieloze verouderde bepalingen. Wij hopen dat het spoedig zover komt, voordat de laatste restjes zelfres pect in een orgie van bier einfsterke drank teloor gaan. Vervolg verslag gemeenteraad Bruinisse. keren, hoopt zijn. verantwoorde lijke vertrouwenspositie naar beho- TeTi te zullen vervullen, ziet zijn taak als 'dienst aan de gemeenschap en hoopt zich met volle energie aan zJijn. werk te geven, al zal het niet gemakkelijk vallen iemand te vervangen, die Zo de sympathie van de bevolking genoot als zijn voor ganger. Hij dankt de heer Kik voorde waarneming van zijn secretarisambt ©n hoopt to dezelfde prettige sfeer met het secretariepersoneel samen te Werken als tot dusverre het ge val was. Hierna sluiting. Goede ontspanningsavond in Wederopbouwkamp te Kerkwerve Het is ©en goede gedachte ge weest van de Centrale Commissie voor Cultureel werk in Arbeiders kampen, oma gedurende de feest- week de arbeiders ©en feestelijk programma aan te bieden, dat, hoe kan het anders,, geheel was geïn spireerd door het feit van het uniek jubileum van H.M. Koningin Wilhel- mina. Zo trad in de ruime, gezeh- lig versierde camtin© van het kamp te Kerkwerve, Donderdagavond het gezelschap Jan Brouwers voor het voetlicht, dat met andere medewer kers ©en smakelijk feestmenu op tafel bracht. Namens de Culturele Commissie sprak de heer Onderdijk ©eni welkomstwoord tot de aanwe zigen, waarna het gezelschap Brou wers van wal stak, met muziek, zang en voordracht, die de feest schotel de gewenste smaak verleen den. In geheel ander verbanid en onder geheel andere omstandige©, dani hebben wij in het verleden eeo enkele maal met vraagtekens ge werkt t.a.v. de artisticiteit van het- onderhavi'g gezelschap- Wij stellen er prijs op, toen getrokken conclu sies in gunstige zin te rectificeren. De heer Brouwers is een confe. rencier, die de welsprekendheid cul tiveert opi een wijze, die hem to staat stelt de adelen van het pro gramma op sympathieke wijze aan elkaar te lijmen. De zanger Robert ZIERIKZEE. Naar eerst thans ge bleken is, behoeft de vermelde uit slag van de Etalagewedstrijd nog een kleine aanvulling. De fa. A. 'Roi- mijin, Lange Nobels traat, behaalde namelijk ook een 4e prijs. Verder dient nog vermeld dat het vuur werk verzorgd werd door de heren P. Verheek 'en M. W. Catshoek en dat de prijsuitreiking van alle wed strijden Maandagavond om1 8 uur ,in Ihet „Huis van Nassau" zal plaats vinden. Donderdagmorgen kondigde het traditionele klokgelui aan dat de Zierikzeese kermis weer 'een aan vang (had genomen 'en des middags waren, diverse inrichtingen al ge opend1. Wat er aanwezig is, is alle maal op of rond' het Havenpleiin geplaatst, n.l. de caroussel van C- P. du Pon en Zonen, het Lunapark van P. Janvier, een gebakkraam van P. Verhijk en Zn;., de Paddanstoiel- caroussel en de schiettent van Gebr. de Witte, een onderzeeër- tentje en twee bumpertentjes van de Jongh, de autoscooter van. de Ver enigde Amusementsbedrijven (Hom- merson en Vermolen), de Woinder- showtent van A- Oplhof, een toe- komstautomaat en een touwtj.etrek- tentje. Verwacht worden nog een show tent van Beekvelt en enkele kleine werptentjies ed. In de Concertzaal wordt 3 avon den' de komische' film „De Wonder man" met Danny Kay© vertoond1, terwijl opi ,6 September 3 voorstel lingen van de nationale film1 „Ons Koninklijk Huis in Beeld" worden gegeven. Dinsdag volgt een variété voorstelling, waarin o.a. de beken de komiek Nol van Dijk optreedt. Woensdag treedt Joibaln Kaart Op in ,,'n Huis vol Herrie" en Donder dag geven „De Komedianten" twee voorstellingen van „Die malle Mrs. Bliss". Vrijdagavond gaat tot be sluit „Drie dozijn rode Rozen" met Ainnie van Ees. RENESSE. Burgerlijke stand ov«r Augustus. Gehuwd: 27 Aug. Cornel is J. Kostensie, 25 j. te Ellerrieet m Tona M. de Vos, 23 j. te Renesse. Loop' der bevolking. Gevestigd: 3- M. de Zwarte van Rotterdam; 10- M. J- de Vrieze van Sluiisl; 16. C. W. Bevelander van Sluis; 16. C. Hanse van Sluis; 14. H. J. Statos met gezin van Wonsera- deel; 21- D. Karperaal vati Elker- zee. Vertrokken: 23. H. Houkenia Richard, is annex geweest .met de opera 'en toont of liever laat ihiomj daar wat geleerd te hebben'. De twee vrouwelijke leden van het ge. zelsohap: Les deux chéries spe len' een „aardig handje" accordeon. Met de pianist viel het deze ar- tiisten niet moeilijk de stemming er in te brengen- Een keur van va derlandse liederen werd ten gehoh re gebracht en meestal liep het er op uit, dat de zaal een hartijg woordje meezong- Het Ophouwsple? ©en 'deelamatorium doelde op de zware, maar mooie taak van hef leger van arbeiders, het land weer te bouwen. De heer Onderdijk be sprak in een korte inleiding de ontwikkeling op sociaal gebied' tij dens de regeringsperiode van H.M. Koningin Wilhelmi'na, terwijl Ds. Greving de bijzondere betekenis van het Oranjehuis voor het Ne derlandse volk, in een gevoelvolle toespraak naar voren bracht. Het applaus 'dwong de zanger tot ver schillende tcegiftjes- De even ge zellige, als op goed peil staande avond werd beslaten met het Wil helmus. Er waren bloemen voor de dames en een taart voor de heren, welke geurige en smakelijke attri buten', het .stoffelijk bewijs van waardering vormden, die de arbei ders koesteren' voor de mensen, die naar het vlakke en winderige Schou wen trekken, om er wat sfeer en gezelligheid te brengen in het toch altijd' wat grauwe kampleven. fmlet echtgenote naar Amersfoort; 24. Joh. M- Rutten maar Ellemleet; 27. T. M. de Vos naar Ellemteat. Gevonden voorwerpen: Hor loge, Meisjesregenimiantel, zakmes, biezen (Mat, shawl, militair hemd', strohoed, badhanddoek, fietsriem1, sclhop, G.M.C- sleutels, badmuts, jonge hond'. Verloren voorwerpen: Vulpennen, portemioinnaies, porte feuilles, kinderbadpak', aiimtoand, re- genp'ijipen, wollen vest, horloge, shawl. Inlichtingen aan de gemieen- te-secretarie. - BROUWERSHAVEN. Burgerlijke stand over Augustus- Geboren: 14. Cornells, z. v. F- Jansen en M. E- Glas; 19. Jacobus, z. v. Q. J. van Schelven en J. A. de Boer. Ge huwd: 4. P. v. Langevelde, 32 j. 'en C. J. Catslm'ain, 22 j.; 5. E. Prent, 28 j. en J. Vos, 30 j.; 18. H. van 't Hof, 59 j. en K. B. van IJssel- dijke, 53 j.; 24. J. den Hertog, 44 j. en K- Gast, 26 j. Loop der bevolking. Ingekomen 7. E. Prent van Zommehiaire; 17. M. Raalmisdonk van Ouwerkark. Ver trok kon: 9. P. Vos naar Assen; 11- J. Kristalijfni naar 's-Gravenhage17. C- J. Catsman naar Goes; 23. A. H- Vermeulen en echtgenote naar Dr ei- sohor. OOSTERLAND. De opbrengst van de collecte voor het suppiletiefonds van het Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk, gehouden door de jongedamles F. Brouwer, M. van dien Berge, C. de Bruine, M. van der Have, M. Hage, N. Kwaak, K- van der Maas ien Hi- van der Zanide heeft opgebracht de soap van f 69- SCHERPENISSE. In de Ned. Her vormde Kerk zal Zondag a.s. een bid- en dankstond gehouden worden in verband met het regeringsjubi leum en troonswisseling. Er zal dan een collecte gehouden worden voor de jongens in Indië. De helft van deze collecte zal geschonken wor den aan Ds. v. Griethuizen, terwijl de andere helft zal besteed worden voor de jongens in Indië uit onze eigen gemeente. Vele inwoners hadden op 31 Augustus de vlag uitgestoken vaor het gouden jubileum van onze Ko ningin. Hoewel het feest pas op 10 en 11 September plaats vindt, was voor de schoolkinderen een bloe- menfeest georganiseerd. Zeer vele bloemen waren bijeengebracht Jn het gymnastieklokaal, waar zij wer den tentoongesteld. De twee hoofd prijzen werden gewonnen door M. PREDIKBEURTEN Zondag 5 September Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk, 10 uur Ds. Knijff; 7 uur n.m. Bidstond ter ge legenheid van de troonsbestijging van Koningin Juliana. Kleine Kerk, 10 uur Ds. Pijnacker Hordijk. Kerk werve: 2.30 uur Ds. v. d. Grift (bed. H. Doop; bidstond). Serooskerke: 10 uur Ds. v. d. Grift (bidstond). Burgh: 10 uur Ds. Enklaar. Haam stede: 7 uur Ds. v. Vliet. Renesse: 10 uur Ds. Cramer (bidstond); Evangelisatie: 10 en 7 u. dhr. Bolijn (bidstond). Noordwelle: 7 uur Ds. Cramer. Eikerzee: 10 uur Ds. van Tuil. Brouwershaven: 2.30 uur Ds. Cramer. Zonnemaire: 10 uur Ds. v. Vliet. Dreischor: 10 uur Ds. Wester hof. Ouwerkerk: 10 uur Ds. v. d. Poel (bed. H. A.). Nieuwerkerk: 2.30 uur Ds. Westerhof (bidstond). Oosterland: 10 en 6 uur Ds. v. d. Broeck. Sirjansland: 2.30 uur Ds. v. d. Poel. Bruinisse: 9.30 en 3.30 uur Ds. v. d. Blink uit Hilversum. St,- Philipsland: 9.30 en 2.30 uur Ds. de Lindt. Luth. Kerk. Zierikzee: 10 uur Da. Monsees uit Edam. Geref. Kerk. Zierikzee: 10 en 5 uur Ds. Greving. Haamstede: 10 en 7 uur Ds. van Swigchem. Brouwershaven: 11 en 6 uur Ds. D. Drenth, em.-pred. te Schiedam.Zonnemaire: 10 leesdienst, 2.30 Ds. Greving. Nieuwerkerk: 10 en 6 uur Ds. E. A. Groenewegen em.-pred. te Bloemendaal. Ooster land: 9.30 uur Ds. Bremmer (bid stond), 3 uur leesdienst. Bruinisse: 11 en 5 uur Ds. Bremmer (bid stond). Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur Ds. Arntzen. Geref. Kerk (art. 31 K.O.). Brouwershaven: 9.30 en 2.30 uur Ds. Kouwenhoven. Chr. Geref. Kerk. Zierikzee: 10 en 6 uur Ds. v. d. Klis. Geref. Gemeente. Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 1.30 en 5.30 leesdienst. St.-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur Ds. Dorresteijn van Opheusden. Oud-Geref. Kerk. Zierikzee: 9.30, 2 en 6 uur leeskerk. Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 9.30 en 3.30 uur leesdienst. St.-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur Ds. de Reuver van Ter- neuzen. Leger des Heils. Zierikzee: 7.30 uur bidstond, 10 uur uur Heiligingsdienst, 3.30 openlucht samenkomst Achterweg, 7.30 open bare Vér lossingssamenkomst. Dins dag 7.30 uur Soldatenmeeting. Don derdag 2 uur gezinsbond, 7.30 uur Heiligingsdienst; onder leiding van de kapiteins Poot. v. Dalen en D. Tichem. Er waren nog verschillende andere prijzen beschikbaar. Het Oranjecomité vergaderde Woensdagavond. Hoewel nog niet precies gezegd kon worden hoeveel de collecte heeft opgebracht, werd deze geraamd op ruim f 700. Een verzoek voor het geven van dans muziek werd afgewezen, daar an ders het programma niet zal kun nen worden afgewerkt. STAVENISSE. Naar vernomen wordt heeft de kerkeraad verboden kerkdienst te houden op 7 Septem ber als alhier de feestdag gehouden wordt. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over d© maand September 8 4.45 van. 16.56 n.m. 6. 5.25 van. 17.38 m.m. 7. 6.03 v.m. 18.17 n.m. 8. 6.39 v.m. 18.51 n.m'. 9. 7.16 v.m. 19.30 n.m1. 10. 7;54 v.m. 20.13 n.m. 11. 8.46 v.m. 21.23 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Leegwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7